konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Ścianki przyblatowe - pomysły na wykorzystanie

data aktualizacji: 25-06-2020, 04:39 – artykuł promocyjny

Ścianki przyblatowe, czyli przestrzeń między górną a dolną zabudową w kuchni to miejsce dość reprezentacyjne. Przy urządzaniu kuchni często poświęcamy jej sporo uwagi, gdyż wychodzi na pierwszy plan oraz decyduje o odbiorze mebli. Istnieją jednak ciekawe sposoby by wykorzystać ten fragment ściany w bardziej praktyczny sposób. Zobacz, co można tam umieścić.

Ścianki przyblatowe - pomysły na wykorzystanie

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Relingi kuchenne - przechowywanie nad blatem poza szafkami

Relingi kuchenne cieszą się nie słabnącą popularnością. W sprzedaży znajdziemy modele klasyczne, z ozdobnymi elementami oraz takie bardzo minimalistyczne, które będą pasowały do wnętrz nowoczesnych. Relingi można rozbudowywać oraz zmieniać lub zwiększać ich funkcjonalność wybierając dodatkowe akcesoria. Ważną cechą takich systemów jest zróżnicowanie kolorystyczne - chromowane, czarne, które dopasujemy do każdej kuchni.

Relingi kuchenne - przechowywanie nad blatem poza szafkamiRelingi kuchenne - przechowywanie nad blatem poza szafkami

fot.: Zobal

Relingi służą do przechowywania wielu rzeczy. Od wieszaka na ręczniki papierowe, przez różne półeczki oraz wielofunkcyjne haczyki. W bardziej zaawansowanych wersjach mogą znaleźć się nawet wieszaki na przyprawy, czy wino. 

Systemy relingowe można zastosować tylko na wybranej powierzchni. Najczęściej stosowanym wariantem jest reling w przestrzeni między płytą grzewczą a okapem. Służy bowiem wówczas do przechowywania wszelkich drobiazgów przydatnych przy gotowaniu, np. rękawicy kucharskiej, ściereczki lub przypraw. Jeśli chcemy jednak maksymalnie wykorzystać przestrzeń między szafkami możemy zdecydować się na zabudowę relingową na całej długości. 

Relingi kuchenne - przechowywanie nad blatem poza szafkami

fot.: Max KuchnieZobacz więcej >> Systemy relingowe - przegląd propozycji producentów

 

Dodatkowe półki lub szafki

Mówi się, że miejsca do przechowywania nigdy nie jest za dużo. I słusznie! Im więcej praktycznych półek i szafek tym łatwiej zachować porządek. Przestrzeń między szafkami na szafki - czemu nie? To idealny sposób na dyskretne schowki. Zwiększona powierzchnia do przechowywania oraz zachowana pełna dyskrecja i minimalistyczny styl będą możliwe jeśli wybierzemy półki z frontami.

Dodatkowe półki lub szafki w kuchniDodatkowe półki lub szafki w kuchni

fot.: Szklana półka na kieliszki i inne drobiazgi kuchenne (Max Kuchnie) oraz półka wyprofilowana w ścianie, na którą można odstawić wiele przydatnych oraz ozdobnych elementów (Peka)

Na funkcjonalne zagospodarowanie ścianek przyblatowych możemy wybrać także półki otwarte. Wąskie, ale pojemne półeczki z pewnością dodadzą wnętrzu uroku. Można na nich wyeksponować ładne pojemniki, dekoracyjne figurki, które nie będą zajmowały cennej przestrzeni blatu. Półeczki można wykonać z tego samego materiału co meble lub wybrać opcją nieco bardziej delikatną, czyli transparentne szkło. Ten drugi wariant doda lekkości naszej ścianie.

Dodatkowe półki lub szafki w kuchni nad blatem kuchennymDodatkowe półki lub szafki w kuchni nad blatem kuchennym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Zabudowa skosów w kuchni na poddaszu

fot.: mmDesign

Sprytne półki w kuchni - kuchenne schowki

 fot.: Rehau

 

Listwa magnetyczna na noże

Kolejną propozycją na ciekawe wykorzystanie sporej powierzchni w naszej kuchni są listwy magnetyczne na noże. Mocuje się je do ściany, a dzięki wbudowanemu magnesowi noże przyciągane są do niej, co pozwala zachować porządek na blacie, chroni nas przed pozostawianiem noży w nieodpowiednim miejscu oraz sprzyja temu by ten niezbędny element w każdej kuchni zawsze był pod ręką. Listwy magnetyczne są niewielkie, dlatego sprawdzą się nawet na najkrótszych ściankach, a do tego będą dyskretne.

Listwa magnetyczna na nożeKostki magnetyczna na noże

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"                                      fot.: Fiskars      

 

Miejsce na dekoracje - zdjęcia, obrazki itp

Strefa przejściowa między dwurzędową zabudową w kuchni może stać się także domową galerią zdjęć, miejscem ekspozycji ciekawych grafik lub dekoracyjnych elementów wnoszących cząstkę indywidualności do aranżacji. Taka spersonalizowana wystawa doda uroku każdej kuchni i przyciągnie wzrok osób wchodzących do wnętrza. Podczas prac przy blacie umili nam czas, może nawet przywoła wspomnienia. Sposobów na wykonanie takiej dekoracji jest wiele - od najprostszych, czyli zawieszenie ramek, po bardziej finezyjne sznureczki z klamerkami aż po artystyczne wersje wykonane samodzielnie. 

Zdjęcia w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Ciekawym pomysłem może być zawieszenie tu zegara. Jest to przekorna wersja, gdyż zegary często montowane są wysoko na ścianie. A jeśli dodatkowo w przestrzeni między szafkowej znajdą się dwa lub trzy zegary to aranżacja będzie jeszcze ciekawsza. Jest to świetny pomysł dla osób, które mają bliskich w innej strefie czasowej - dzięki temu zawsze będziemy wiedzieli, która jest u nich godzina bez dodatkowych obliczeń.

 

Akcesoria bez wiercenia - haczyki i inne

Dekoracje można również wymieniać. W tym celu najlepiej postawić na proste systemy montażowe, które bez uszczerbku dla ściany pozwolą dokonać szybkich zmian. Szczególnie warto zwrócić uwagę na taśmy i plastry samoprzylepne, które dają dużo możliwości, są tanie i łatwe w obsłudze.   

Kratka kuchenna - prosty sposób na porządek w kuchniMetalowy koszyczek - bo odpowiednio wyposażona kuchnia to podstawa

fot.: tesa tape - samoprzylepne systemy montażowe tesa pozwalają kreatywnie wykorzystać każdą przestrzeń bez większego wysiłku

Haczyki samoprzylepne to także przydatna broń w kuchni jeśli chodzi o ściereczki. Są niezbędne, ale często mamy problem, gdzie je odłożyć. Wówczas warto wybrać jeden z systemów szybkiego montażu bez wiercenia. Dzięki temu można szybko zmienić lokalizację. Co więcej takie haczyki świetnie sprawdzą się do odwieszania akcesoriów kuchennych, które chcemy mieć zawsze w zasięgu ręki.

Haczyki tesa Powerstrips

fot.: Haczyki tesa Powerstrips od tesa tape

 

Backsplah jako miejsce na notatki

Coraz większą popularnością cieszą się także domowe tablice, które pozwalają nam na szybkie przekazanie informacji innym domownikom, zrobienie listy zakupów lub zapisanie nowego przepisu. Często do tego celu wykorzystuje się ścianę. Jest to możliwe dzięki farbie tablicowej, która naniesiona na wybraną powierzchnię tworzy warstwę, po której z powodzeniem można pisać kredą.

Backsplah w kuchni jako miejsce na notatki

fot.: Franke

W sprzedaży można spotkać także zawieszane tablice pokryte właśnie taką farbą. A my proponujemy wykonanie takiego ściennego notesu właśnie na backsplashu. Oczywiście można pomalować go właśnie taką farbą (istnieją dwa rodzaje - tablicowa do pisania i i magnetyczna do pisania i przyczepiania magnesów). Najprostszym  sposobem będzie jednak notes z karteczkami samoprzylepnymi, które można przyczepiać właśnie w tym miejscu.

Inna propozycja to wykonanie tablicy, na której będzie można pisać, np. zmywalnym markerem. To prosta, ale bardzo wdzięczna metoda na komunikację. A samodzielnie wykonana dekoracja będzie cieszyć nas podwójnie.

Stylowa tablica na notatki

fot.: tesa tapeREDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Rejs, Zobal, Rehau, Fiskars, Franke, Max Kuchnie, tesa tape, mmDesignPodobne artykuły
Aneks kuchenny

projekty kuchni

Aneks kuchenny

Aneks kuchenny to połączenie tradycji z nowoczesnością. Taka aranżacja pozwala na otworzenie przestrzeni,... więcej...

Plan otwarty kuchni

projekty kuchni

Plan otwarty kuchni

Wybór projektu, w którym kuchnia ma plan otwarty jest często traktowany jako synonimem elegancji... więcej...

Jak urządzić aneks kuchenny

projekty kuchni

Jak urządzić aneks kuchenny

Aneks kuchenny jest rozwiązaniem, które w ostatnim czasie wraca do łask. Decyzję o rezygnacji z... więcej...