konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

REJS

Kuchnia w stylu nowoczesnym

data aktualizacji: 24-01-2022, 08:06 – artykuł promocyjny

Ranga kuchni ewoluowała na przestrzeni lat czyniąc to miejsce coraz bardziej otwartym oraz pełnym udogodnień. Zatem nowoczesna kuchnia musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Po pierwsze powinno to być miejsce ciepła i rodzinne - tak jak to od zawsze było. Po drugie aranżacja musi być przemyślana na tyle by zostały zachowane zasady ergonomii, a po trzecie nie może w niej zabraknąć odrobiny nonszalancji. Najczęściej odzwierciedlonej w postaci użytych materiałów, które bazują na kamieniu, plastiku, szkle, betonie, pcv, cegle... oraz indywidualizacji przestrzeni wynikającej tylko i wyłącznie z naszych preferencji, stylu życia i upodobań. Nic nie stoi na przeszkodzie by nowoczesną kuchnią nazwać malutki aneks kuchenny schowany za drzwiami rozsuwanych drzwi, jak również przestronne wnętrze z dodatkiem wielu gadżetów i akcesoriów.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć personalizacji, czyli elementów mówiących o tym kim są jej właściciele. To bardzo duża odmiana w stosunku do kuchni klasycznej.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

fot.: Projektyw

Nowoczesną kuchnię charakteryzuje oszczędność w dekoracji oraz proste formy mebli. Jeśli chodzi o sprzęt AGD, najnowsze technologie to tutaj podstawa! Jednak w kwestii wyznacznika stylu nowoczesnego brakuje wyraźnych i jednolitych ram. Jest wiele elementów, które decydują o nowoczesnym charakterze lecz mogą być one jedynie domieszką. Zatem nowoczesny dla każdego może być nieco inny.

Deska barlinecka Dąb Grand Canion GrandeKuchnia w stylu nowoczesnym

fot.: Barlinek - nowoczesna kuchnia o stonowanej kolorystyce na bazie drewna i bieli oraz minimalistycznej zabudowie, w której postawiono na jeden wyrazisty element w postaci charakterystycznej lampy fot.: Śnieżka - nowoczesny charakter tej kuchni zapewnia obecność drewna oraz oryginalna zabudowa odchodząca od standardowego pojmowania mebli  


 

Odwiedź koniecznie galerię zdjęć >> kuchnia nowoczesna

 

Kuchnie na wymiar

 

Nowoczesna kuchnia dopasowuje się do nas, a nie na odwrót. Każdy kąt i zakamarek może być praktycznie wykorzystany. Zabudowy sięgające pod sam sufit nie są niczym dziwnym, bo mamy mechanizmy, które ułatwiają nam dostęp do takich miejsc. Narożniki stają się pojemną strefą przechowywania bez konieczności karkołomnych zabiegów nurkowania w otchłani głębokich szafek. Szuflady wyposażone w organizery czynią każdą panią domu wzorową i uporządkowaną gospodynią. Wąskie moduły są w stanie wypełnić nawet najmniejszą przestrzeń przez co zyskujemy ciekawe formy przechowywania rzeczy do tej pory kłopotliwych. No i ta swoboda w aranżacji - to najważniejsze cechy nowoczesnej kuchni urządzonej na wymiar.  

Kuchnia w stylu nowoczesnym

fot.: Kuchnia w której wszystko pasuje a na przypadek nie ma miejsce to duże wyzwanie, dlatego najlepiej zlecić to specjalistom zajmującym się projektowaniem kuchni oraz wykonują meble na zamówienie, jak na przykład sieć salonów Max Kuchnie

 

Przestronna kuchnia z wyspą

 

Nowoczesna kuchnia z wyspą to najtrafniejszy obraz tego jak obecnie pojmowana jest organizacja strefy dziennej w każdym domu. Otworzenie kuchni to najważniejszy tego aspekt, który obrazuje jak ważne stało się wspólne spędzanie czasu i odnajdywanie przestrzeni do rozmów nawet w trakcie gotowania. Wyspa jest doskonałym łącznikiem. Zartówno pod kątem wizualnym - choć wyznacza granicę to tym samym staje się miejscem dostępny zarówno od strony kuchennej jak i dziennej.

Coraz chętniej przenosimy na wyspę więcej funkcji. To już nie tylko blat do przygotowywania posiłków, czy ich jedzenia, ale także strefa gotowania, zmywania i oczywiście potężny magazyn. Wyspa, która jest centrum kuchni sprawdzi się zwłaszcz na dużych przestrzeniach. 

Kuchnia w stylu nowoczesnym

fot.: Peka - nowoczesne meble kuchenne

 

Zabudowa kuchni w systemie tip-on

 

Minimalizm to słowo bardzo często pojawiające się w odniesieniu do nowoczesności w aranżacji wnętrz. Trzeba przy tym pamiętać, że nie musi on zdominować przestrzeni. Jednak prawdą jest w nowoczesnej kuchni stawiamy na rozwiązania ułatwiające utrzymać porządek - nowoczesna musi być również obsługa takiej kuchni, bez konieczności spędzania w niej wielu godzina na mało przyjemnych czynnościach, jak choćby sprzątanie. Pozbawienie mebli kuchennych tradycyjnych uchwytów było jednym z pierwszych kroków w kierunku nowoczesności.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

fot.: Rejs - nie wszystko co w aranżacji składa się na nowoczesny charakter wnętrza musi być widoczne gołym okiem

Kuchnia bez uchwytów

fot.: Nowoczesne meble kuchenne Rad-Pol w systemie bezuchwytowym

 

Nowoczesna kuchnia z jadalnią i pokojem dziennym

 

Kolejnym ważnym nurtem stylistycznym stosowanym w odniesieniu do wnętrz nowoczesnych jest przestrzeń typu open-space. Kuchnia otwarta to większe możliwości aranżacyjne, zwłaszcza jeśli jest to niewielki aneks. Co więcej moda na urządzanie domu w jednolitym stylu ma również swoje konotacje w nowoczesnym podjeściu do kwestii aranżacji.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

fot.: Śnieżka

 

Jaki kolor do nowoczesnej aranżacji kuchni

 

Dominacja bieli jako koloru ponadczasowego, uniwersalnego oraz neutralnego, który doskonale współgra z każdą inną barwą ma swoje podłoże w początkach stylu nowoczesnego. Poza tym jest ona minimalistyczna i kojarzy się z czystością, a nawet sterylnością, która do kuchni zagościła jako odzwierciedlenie nowej rzeczywistości - tej bardziej nowoczesnej.         

Dąb Cheesecake Grande

fot.: Barlinek - aranżację w nowoczesnym wydaniu ocieplają dwa elementy - deska barlinecka dąb Cheesecake Grande oraz żółte krzesła

Kolejną ważną kwestią w kontekście nowoczesnej aranżacji są imitacje oraz materiały naturalne. Kamień, cegła, beton, a przede wszystkim drewno nigdy nie przestają być modne. Sięgając po nie mamy pewność, że efekt końcowy da nam stylizację godną miana nowoczesnej.

Okap przyścienny skośny Vintio 60.1 Black Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl - ciekawie wykończona ściana to doskonałe miejsce na wyeksponowanie ciekawych i nowoczesnych urządzeń, jak na przykład okap kuchenny Globalo w wyrazistej czerni

Duże znaczenie w stylu nowoczesnym mają także ciemne barwy. Antracty jest tu odmieniany przez wszystkie przypadki, a szarości i czerń pojawiają się jako kolory świadczące o elegancji.

Zabudowa kuchenna dla AGD z serii Mythos

fot.: Franke - zabudowa oraz AGD z serii Mythos stanowią jednolitą bazę kolorystyczną nieco ożywioną bielą mebli

fot.: Artvinyl - modułowy system Alu Cube z profili aluminiowych do indywidualnego projektowania szafek, regałów i stolikówMeble w nowoczesnej kuchni

 

Meble to jeden z najważniejszych elementów decydującyhch o stylu wnętrza. To na nich spoczywa obowiązek wyznaczenia ukierunkowania i charakteru aranżacji. Wspomniany już kolor w głównej mierze pojawia się na meblach, poza tym to tu bardzo często skryta jest nowoczesność wraz z całym swoim dobrodziejstwem, czyli cały system mechanizmów oraz półek i organizerów wewnątrz szafek, czyniących kuchnię bardziej przyjazną. Całkowicie zamknięte szafki kuchenne, wysoka zabudowa, która skrywa lodówkę i pozostałe sprzęty AGD to wyraziste wyznaczniki nowoczesności w kreowanej przestrzeni.  

Studio Repeccy Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - rodzaj zabudowy przesądza o modernistycznym wyglądzie kuchni

Sposób wykończenia mebli to jedna kwestia, druga skrywa się w ich układzie. Monotonna zabudowa dwudzielna odchodzi w niepamięć. W nowoczesnej aranżacji warto postawić na nieco bardziej odważne zestawienie. Może to być wysoka zabudowa połączona z wyspą, dolny ciąg pod oknem bez szafek wiszących, płynne przejście mebli kuchennych w pokojowe i wiele, wiele więcej. Równie ważne jest to skrywa się wewnątrz mebli - nowoczesne mechanizmy, które porządkują szafki i ułatwiają nam życie.

Axis Pro cargo - szufladySzuflady Axis Pro cargo

fot.: GTV - szuflady Axis Pro cargo

 


Sprawdź więcej >> Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę

 

Nowoczesne dodatki - tym podkreślisz styl kuchni

 

Nowoczesność kuchni może wynikać także z zastosowanych dodatków. Przeważnie jednak to technologie a nie sam wystrój jest tu podstawą. Kchenni pomocnicy najnowszej generacji, sprzęt z nowinkami technologicznymi najwyższej jakości oraz udogodnienia, które w szybkim tempie pojawiają się na rynku to konieczność.

  • technologia (AGD)

Zabudowa AGD stała się standardem, który z powodzeniem został zaadoptowany również do innych styli, nie jest ona już zatem zarezerwowana tylko dla tego nowoczesnego. Jednak takie rozwiązania jak okap sterowany smartfonem, ksiażka kucharska w piekarniku itp to nadal odpowiedniki najnowocześniejszej technologii.

  • oświetlenie

Sposób oświetlenia, na który składa się wybór rodzaju źródła światła oraz jego zewnętrzny wyraz, czyli oprawa to kolejny sposób na zaznaczenie stylu wnętrza. Wśród technologii największe znaczenie mają rozwiązania LED, które spełniaja wszystkie kryteria nowoczesności - są ekonomiczne i ekologiczne. Modne lampy zaś to wizytówka wnętrza. Umiejętny ich dobór może skraść całą aranżację.  

Kuchnia w stylu nowoczesnym

fot.: Śnieżka - oświetlenie oraz ściany w kolorze Słoneczna radość zdominowałay aranżację w kolorze czarnym

 

Zobacz także:

 

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, GTV, Artvinyl-Pol, Rad-Pol, Peka, Barlinek, Śnieżka, Franke, Okapykuchenne.pl, Rejs, ProjektywPodobne artykuły
3 pomysły na aranżację małej kuchni w stylu francuskim

kuchnia w stylu

3 pomysły na aranżację małej kuchni w stylu francuskim

Masz niewielką kuchnię, ale chcesz nadać jej niepowtarzalnego charakteru? Chcesz połączyć prostotę... więcej...

Styl holenderski w kuchni

kuchnia w stylu

Styl holenderski w kuchni

Styl holenderski jest odmianą stylu skandynawskiego. Jednak są elementy wyróżniające, które... więcej...

Kuchnia w stylu Hampton

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu Hampton

Styl Hampton swoją nazwę zawdzięcza nadmorskim miejscowościom Southampton i East Hampton położonym na... więcej...