konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021
aurora

Oświetlenie LED w kuchni

data aktualizacji: 01-06-2021, 05:28 – artykuł promocyjny

Kuchnia to miejsce w domu, które wymaga rozsądnego podejścia do kwestii oświetlenia. Po pierwsze spędzamy tu zazwyczaj dużo czasu, dlatego potrzebujemy źródła o długiej żywotności. Po drugie wykonujemy czynności w różnych strefach roboczych wymagających zróżnicowanego sposobu oświetlenia, a po trzecie oświetlenie to zawsze również kwestia estetyki, o którą warto dbać. Wszystkie te założenia spełnia oświetlenie ledowe, które w kuchni sprawdza się znakomicie, głównie za sprawą różnych form występowania. 

Oświetlenie LED w kuchni


LED - co to jest, opis technologii, zalety i wady

O technologii LED mówi się, że przyniosła największy przełom w dziedzinie oświetlenia od momentu, kiedy wynaleziono elektryczność. Żywotność sięgająca ponad 20 lat wpływa na ekologiczny aspekt takiego wyboru oraz przekłada się na ekonomię, gdyż zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjna żarówka. Tą technologię warto wybrać, gdyż posiada wszelkie znamiona nowoczesnego oświetlenia. Żarówki LED mogą być wyposażeniem niemal każdej lampy, którą już posiadamy w domu lub stanowić element wbudowany w dany model.

fot.: ZAAR

Samo pojęcie LED jest skrótem od angielskich słów Lighting Emitting Diode, czyli dioda emitująca światło. Proces ten zachodzi na drodze zjawiska nazywanego elektroluminescencją. LED jest elementem półprzewodnikowym, który nie zawiera szkodliwych substancji typu rtęć, czy ołów i odznacza się szybkim czasem nagrzewania, przez co można powiedzieć, że od razu po włączeniu osiągają pełną jasność świecenia. Diody LED (błędne jest określenie żarówki LED) mogą mieć postać okrągłą, choć są rzadsze lub powierzchniową o szerszym kącie świecenia typu SMD. Lampy LED wykazują małą wrażliwość na częste cykle włącz/wyłącz oraz nagrzewanie się w czasie swojej pracy. Największą wadą tego rozwiązania jest wciąż wysoka cena. Można ją jednak usprawiedliwić najdłuższą z możliwych rozwiązań żywotnością.

Aranżacja kuchni z oświetleniem LEDAranżacja kuchni - oświetlenie LED w suficie

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - oświetlenie LED w kuchni

 

Wybierając oświetlenie ledowe warto zwrócić uwagę na jego parametry. Najważniejsze z nich to:

  • liczba lumenów - im wyższa, tym mocniejsze światło
  • trwałość, którą producenci określają w latach lub godzinach pracy
  • temperatura barwowa - wyrażona w kelwinach
  • zastosowana technologia, np. Power LED oznaczająca diodę najwyższej jakości
  • opis barwy lampy LED, np. "ciepła biała" i "zimna biała"

Oprawy LED do kuchni

fot.: GTV - źródła światła LED z diodami Power LED w wersji z mleczną osłoną oraz zwykłą

 

 

Aranżacja wnętrz oświetleniem - wybór koloru LED do małej i dużej kuchni

Za pomocą oświetlenia LED możemy pozwolić sobie na większą swobodę jeśli chodzi o aranżację wętrza przy użyciu światła. Ten typ oświetlenia posiada także wyjątkową moc dekoracyjną. Głównie za sprawą dostępnych barw, które oddziałują na nasze samopoczucie, projektowanie oświetlenia do kuchni warto rozważyć pod kątem odpowiednich warunków dla naszego zdrowia. Druga kwestia to dobór oświetlenia uwzględniający właściwości dekoracyjne i tu szczególną rolę mogą odgrywać taśmy ze sterownikami RGB pozwalającymi osiągnąć zróżnicowaną oraz zmieniającą się kolorystykę.

Oświetlenie ledoweOPLED20OPLED23OPLED25

fot.: Amix - oprawy wewnętrzne LED, które można wykorzystać tak do oświetlenia zewnętrznego mebli, jak również w środku szafek

W dużej kuchni lepiej postawić na LED w ciepłej tonacji, która buduje klimat, pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe, relaksuje, uspokaja, wprowadza w dobry nastrój. Na małe powierzchnie polecane są zaś LED-y w barwie zimnej pobudzające do działania, poprawiające koncentrację oraz rozjaśniające wnętrze, które wydaje się większe.

LED - profile do taśm

fot.: GTV - przykładowe profile do taśm LED

 

Oświetlenie LEDowe - diody, taśmy, oświetlacze, lampy

Oświetlenie ledowe w kuchni może składać się z różych jego form. Najczęściej wybierane są jednak oprawy podszafkowe oraz taśmy na bazie diod LED. Jest to również najlepszy sposób na oświetlenie dekoracyjne, gdyż charakteryzuje się najniższym poborem energii. Pozostawienie włączonego punktu świetlnego wyposażonego w diodę LED nie obciąży znacząco naszego budżetu a pozwoli dotrzeć do każdej części kuchni po zmroku bez konieczności zapalania głównego oświetlenia. W kuchni, zwłaszcza w okolicy płyty grzewczej oraz zlewozmywaka konieczny jest wybór diod o podwyższonym stopniu ochrony określanym jako IP. Zaleca się by był on wyższy niż IP21.

Dekoracyjne źródła światła LED

fot.: GTV - źródła światła LED z gwintem E14

Diody LED dostępne są w każdej formie jeśli chodzi o rodzaj gwintu, kształt i wielkość oraz ozdobny charakter sprawdzający się w nowoczesnych lampach na bazie form typu filament. Dodatkowo źródło światła LED może stanowić integralną część lampy, która wcale nie przypomina typowej żarówki. Mnogość rozwiązań sprawia, że oświetlenie tego typu jest wszechstronne i ponadczasowe.

Hafele BleboxHafele Blebox

fot.: Häfele - system Blebox

Idealnym rozwiązaniem do kuchni są taśmy LED, które z łatwością dopasują się do każdego wymiaru oraz powierzchni. Ich dużą zaletą jest dość jasne światło przy niskim poborze energii elektrycznej co przekłada się również na mniejsze rachunki za energię. Dodatkowo tego typu taśmy mogą być stosowane również w najbardziej newralgicznej części kuchni czyli pod szafkami wiszącymi - wówczas stworzą doskonałe oświetlenie strefy roboczej na blacie kuchennym.

APM MORKOM - Taśma 300 LED 5050 IP44, z możliwością zmiany kolorów w systemie RGB        

fot.: APM MORKOM - Taśma 300 LED 5050 IP44, z możliwością zmiany kolorów w systemie RGB 

Źródła LED współpracują z tradycyjnymi instalacjami elektrycznymi, zgodnie z zakresem napięć zawartych na opakowaniu lub specyfikacji producenta. Pamiętajmy też, że diody LED wymagają chłodzenia tak jak każdy element instalacji produkujący ciepło. Z tego typu oświetleniem należy obchodzić się dość delikatnie i ostrożnie. Oświetlenie szafek warto podłączyć do osobnego włącznika lub zespolić z czujnikiem ruchu. Jeśli chcemy uniknąć efektu odbicia diod na blacie lub podłodze przybierających postać regularnych jaśniejszych punkcików - sięgnijmy po mleczny klosz w profilu, który zniweluje różnice.

Blanco Round - lampy do sufitówTaro Triple - potrójna oprawa podtynkowa Astro

fot.: Aurora


Oświetlenie LED sufitowe

Jednym ze sposobów wykorzystania diod LED w oświetleniu kuchni jest zaprojektowanie go w przestrzeni sufitowej. Tego typu rozwiązanie najczęściej pojawia się przy sufitach podwieszanych, gdzie mamy do czynienia ze zróżnicowanią płaszczyzny. Jest to dość widowiskowy akcent świetlny, zwłaszcza w technologii RGB zapewniajacej niezwykły nastrój. Reflektory kierunkowe LED sprawdzą się nad blatami i wyspą kuchenną.

Aranżacja kuchni - oświetlenie

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Oświetlenie sufitowe to zazwyczaj również oświetlenie główne pomieszczenia. Tu także warto postawić na system LED, chociażby w postaci lamp z tego typu diodami. Pamiętajmy jednak by dobrać odpowiednią ich moc, która nie będzie przeciążać naszego wzroku.

 

Oświetlenie LED blatu w kuchni

Najpopularniejszym miejscem na wykorzystanie źródeł LED w kuchni jest przestrzeń nad blatem kuchennym. Dzieje się tak za sprawą szczególnej funkcji tej części kuchni oraz potrzeby zapewniania tu wyjątkowo trwałego i skutecznego oświetlenia. Źródła LED w okapie kuchennej powinny być zamontowane w hermetycznej oprawie, która będzie je chronić przed szkodliwymi warunkami, jakich nie lubi żaden zespół elektroniczny, czyli głównie wilgocią i skokami temperatur. 

Aranżacja kuchni z oświetleniem LED

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" 

Bardzo często kupując meble kuchenne, zwłaszcza te na wymiar planujemy zastosowanie oświetlenie ledowego w postaci taśm. W takim przypadku zaleca się wykonanie odpowiednich frezów w dolnej części szafek wiszących, w których ukryjemy cały profil LED. 

oświetlenie ledowe w kuchni podszafkowe Rad-Poloświetlenie ledowe w kuchni podszafkowe Rad-Pol

fot.: Rad-Pol - bezdotykowa obsługa oświetlenia LED cieszy się wciąż rosnącą popularnością

 

Oświetlenie LED w cokołach szafek

Oświetlenie nastrojowe montowane w cokołach ukierunkowane jest na podłogę. W tej przestrzeni duże znaczenie ma rodzaj tworzywa na podłodze. W przypadku płytek z połyskiem warto postawić na nieco delikatniejsze oświetlenie. Dzięki temu unikniemy odbijania się diod. Montując taśmę w profilu łatwiej będzie zadbać o równą linię światła.

 

Oświetlenie LED dekoracyjne

Oświetlenie LED idealnie sprawdza się w roli dekoracji wnętrza. Jako podświetlana półka, stolik lub akcent świetlny wybranej dekoracji. Rola takiego oświetlenia pozwala na większą rozbieżność z racji właściwości samych diod LED. Oświetlenie dekoracyjne najczęściej przybiera formę akcentującą. 

Oświetlenie LED dekoracyjne

 fot.: GTV - kryształowa dioda LED

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora, APM MORKOM, Häfele, GTV, ZAAR, Amix, Rad-Pol



Podobne artykuły
Gwiezdne niebo - gwiazdy na Twoje życzenie

oświetlenie w kuchni

Gwiezdne niebo - gwiazdy na Twoje życzenie

Gwiezdne Niebo zwane także Gwieździstym Niebem jest już produktem znanym i powszechnie stosowanym. Obecnie... więcej...

Oświetlenie łazienkowe w kuchni

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie łazienkowe w kuchni

Oświetlenie łazienkowe z klasą szczelności IP44 bardzo przydaje się w kuchni. Podczas gotowania, duszenia... więcej...

10 najmodniejszych lamp - wybierz model dla siebie

oświetlenie w kuchni

10 najmodniejszych lamp - wybierz model dla siebie

Lampy w wielu wnętrzach są kwintesencją stylizacji, przysłowiową wisienką na torcie. Już nie tylko... więcej...