konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Łatwy, szybki i tani remont kuchni krok po kroku

data aktualizacji: 21-08-2017, 05:45

Dla każdej kuchni nadchodzi kiedyś czas, kiedy remont jest już nieunikniony. Stare kafelki, zabrudzona fuga czy chęć urządzenia tego pomieszczenia w nowym stylu to najczęstsze powody decyzji o remoncie. Nie zawsze jednak nasze zasoby finansowe pozwalają na metamorfozę z pełnym rozmachem. Najlepiej wtedy skorzystać z kilku sprawdzonych porad, które pomogą szybko i w łatwy sposób uzyskać efekt na miarę znanych projektantów wnętrz.

Łatwy, szybki i tani remont kuchni krok po kroku

Odnawiamy kafelki

Płytki jak nowe? Tak, teraz to możliwe i to bez uciążliwego skuwania ich z podłogi lub ściany. Drugie życie kaflom można dać za pomocą specjalnych farb do glazury i terakoty. Wystarczy wyszorować płytki oraz pomalować je na wybrany kolor. Efekt nowości zagwarantuje również wymiana samych fug. Pozostawiając te same kafle, możemy zdecydować się na fugę w innym odcieniu - jest to prosty zabieg, który może zupełnie zmienić wygląd wnętrza.

- Aby wymienić fugi, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny ręczny diamentowy nóż lub dwuostrzowy pilnik do usuwania starych fug. Można też użyć elektrycznej mikroszlifierki z końcówką frezującą, jednak z pewnością najbezpieczniejsze i najdokładniejsze będzie ręczne skrobanie spoin - mówi Monika Komorowska, projektantka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem.


Postaw na kolor

Jednym z najważniejszych elementów udanego remontu jest właściwy dobór kolorów. To za jego sprawą możliwe jest osiągnięcie wrażenia świeżości oraz powiększenia przestrzeni. Dlatego przy malowaniu kafelków oraz wyborze fug przydatny będzie wzornik z 32 odcieniami spoin Ceresit CE 40 z technologią Silica Active, które zostały pogrupowane w palety poszczególnych żywiołów: Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia.

- Przy białych szafkach warto rozważyć kafelki na ścianie w ciemniejszym, wyróżniającym się kolorze. Można też wybrać paletę któregoś z żywiołów i poruszać się w jej obrębie, dobierając kolory ścian, szafek, kafelków i spoin, a nawet dodatków - radzi ekspertka.


Spoiny
Ceresit CE 40 Silica Active są efektem prawdziwej rewolucji technologicznej wśród fug. Zastosowana w nich formuła Silica Active zapewnia wysoką stabilność pigmentów, zmniejszając podatność spoin na przebarwienia i wykwity, dzięki czemu fuga ma jednolity kolor na całej powierzchni, pozbawiony kraterów i spękań. Ponadto zmniejszona kurczliwość po nałożeniu fugi CE 40 Silica Active i jej lepsze przyleganie do płytek oraz podłoża zapewniają dłuższą trwałość zarówno płytkom, jak i samej fudze. Idealnie przylegająca spoina zmniejsza ryzyko ścierania i pękania, a także skuteczniej chroni wrażliwe krawędzie płytek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy jej pomocy można łączyć nie tylko płytki tradycyjne czy gresowe, lecz również kamienne.

 

Strefa szafek

Jeśli problemem w naszej kuchni są stare szafki, to koniecznie je odświeżmy. Najprościej możemy to zrobić, wymieniając fronty, a jeśli ich stan na to pozwala - sięgając po farbę lub okleinę meblową. Drugą istotną kwestią są blaty. W przypadku tych drewnianych sprawa wygląda najłatwiej - wystarczy je zeszlifować i zabezpieczyć odpowiednim impregnatem. Z kolei do blatów fornirowanych można dokupić samą okładzinę.

Jedną z najważniejszych stref każdej kuchni jest przestrzeń nad blatem. Tu też można zaszaleć. Zamiast tradycyjnych płytek lub szkła postawmy na luksfery, które nie są drogie, a gwarantują ciekawy efekt. Luksfery połączone wysokiej jakości spoiną sprawią, że wnętrze stanie się nowoczesne i modne.

- Jeśli ścianę za luksferami pozostawimy białą, możemy dobrać do nich kolorową fugę, oczywiście współgrającą z barwą szafek. Jeśli zaś zdecydujemy się na pomalowanie ściany - wtedy fuga powinna być neutralna - podkreśla Monika Komorowska.

 

Ostatni szlif

Na koniec warto postawić na modne dodatki, które nadadzą wnętrzu ostatni szlif, podkreślą styl
i ocieplą aranżację. Efekt odnowionej kuchni będzie jeszcze mocniejszy, jeśli pojawią się w niej świeże zioła w ozdobnych doniczkach. Trafnym uzupełnieniem może być też półka z książkami kucharskimi. Wyróżnij swoje wnętrze! Zawieś na ścianach zdjęcia i plakaty. Wisienką na torcie będą drobiazgi - ściereczki i ulubione bibeloty dobrane pod kolor. Gotowe!


 

Kontakt w sprawie produktów:

HENKEL POLSKA Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 41
02-672 Warszawa
tel. 413 710 124 - z tel. komórkowego
800 120 241 - z tel. stacjonarnego
www.ceresit.pl
Kleje i fugi: zaprawy klejące » materiały uszczelniające i impregnujące » fugi i silikony » kleje chemoodporne
Piany: WHITETEQ QUATTRO » piany konwencjonalne » asortyment uzupełniający
Uszczelniacze: silikony sanitarne » odnawianie silikonu » silikony uniwersalne » silikony neutralne » uszczelniacze akrylowe » uszczelniacze dekarskie » uszczelniacze specjalistyczne
Hydroizolacje: izolacje cementowe grubowarstwowe » masy uszczelniające » membrany izolacyjne » tynki renowacyjne » specjalne produkty renowacyjne » preparaty impregnujące
Posadzki: zaprawy samopoziomujące i jastrychy » preparat gruntujący » powłoki epoksydowe
Ocieplenia: tynki » Visage » farby gruntujące » farby elewacyjne » zaprawy klejące do systemów dociepleń » siatki elewacyjne
Grunty
Zaprawy i szpachlówki
Gładzie
Produkty do naprawy betonu
Materiały do kotwienia i montażu konstrukcji
Podobne artykuły
Prosty sposób na oryginalne wnętrze

ściany i podłogi

Prosty sposób na oryginalne wnętrze

Sposobem na stworzenie oryginalnej i efektownej metamorfozy wnętrz w domu jest wykorzystanie systemów... więcej...

Jaki kolor farby wybrać do kuchni

ściany i podłogi

Jaki kolor farby wybrać do kuchni

Kolory odgrywają w kuchni istotną rolę. Nie tylko tworzą atmosferę wnętrza, ale mogą także wpływać... więcej...

Nowe kolory Śnieżki Kuchnia-łazienka

ściany i podłogi

Nowe kolory Śnieżki Kuchnia-łazienka

W odpowiedzi na światowe trendy w aranżacji kuchni oraz łazienek firma FFiL Śnieżka wprowadza do swojego... więcej...