konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

patron działu Meble kuchenne Peka

Kuchnia w wersji mini

data aktualizacji: 17-01-2020, 10:16 – artykuł promocyjny

Czy można wyznaczyć granicę minimalnej kuchni, która nadal będzie funkcjonalna a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić miejsce w niewielkim mieszkaniu? Jak urządzić kuchnię w wersji mini? Na co postawić, gdy mamy naprawdę małą kuchnię a z czego można zrezygnować? Poniżej praktyczne rozwiązania marki Peka do małej kuchni bez ograniczeń!

Kuchnia w wersji mini

Niewielka przestrzeń mieszkania oraz trend na minimalizm w urządzaniu wnętrz stały się podwaliną do poszukiwań rozwiązań w pełni funkcjonalnych ale w wersji kompaktowej. Stąd też pomysł na kuchnie schowane oraz mechanizmy w szafkach ułatwiających przechowywanie i korzystanie z zapasów. Do tego można doliczyć zaskakujące pomysły projektantów i producentów mebli, którzy nie raz już udowodnili, że wszystko czego potrzebujemy może być ukryte w jednym, niewielkim module. Godne uwagi rozwiązanie to jednolite drzwi w postaci wysokiej zabudowy, która osłoni całe kuchenne wyposażenie. Taki typ mebli kuchennych świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach, gdzie schowanie strefy roboczej warunkuje istnienie przestrzeni do wypoczynku. W dużych domach sprytne ukrycie kuchni będzie równie intrygujące. Wystarczy zamknąć drzwi, przesunąć ruchomą płytę – a z pola widzenia znika cała kuchnia, tak szybko, jak się pojawiła.


Kuchnia kompaktowa - rozwiązania do mebli

W każdym domu lub mieszkaniu, gdzie występują ograniczenia ze względu na metraż wersje kompaktowe sprawdzą się idelanie. To co jest wyróżnikiem takich kuchni to niesłychana praktyczność. Zazwyczaj nie są one imponujące, ale nie to ma być naczelnym przesłaniem kuchni kompaktowych. W skład takiego układu najczęściej wchodzi ruchomy stół, na którym można serwować posiłki, płytę grzewczą, piekarnik, lodówkę, mini zmywarkę oraz miejsce zaprojektowane na przemyślane systemy szafek i szuflad, w których przechowywane są naczynia, akcesoria, garnki oraz produkty spożywcze. W zakresie kompakowych kuchni w ofercie Peka można znaleźć:

 • Wykorzystanie trudno dostępnej przestrzeni w narożniku to jedno z największych wyzwań na małej powierzchni. Jednak w rozwiązaniach Peka, którym przyświeca maksyma ergonomii w kuchni nie jest to problemem. Najlepszym tego przykładem jest MAGIC CORNER COMFORT. System, w którym wystarczy otworzyć drzwi i pociągnąć za uchwyt, a półki gładko wysuwają się na zewnątrz. Dzięki temu, że przednia zawartość szafki wyjeżdza przed front to powstaje luka na tylnią część mechanizmu. Doskonały przegląd i dostęp do zawartości przechowywanej w narożniku najlepiej sprawdzi się na garnki, patelnie oraz sprzęt AGD.
   

 • W projekcie kuchni niekiedy pozostaje wąski skrawek, z którym mamy problem. Jednak dzięki mechanizmom Peka możliwe jest efektywne wykorzystanie każdej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w kuchni kompaktowej. Pomocny w tym będzie system, który potrafi zagospodarować nawet 150 mm szerokości, dając cenne miejsce na przechowywanie nawet 2-litrowych butelek. Wysoki wyciąg DISPENSA do wąskich wnęk, to jedna ze sztandarowych pozycji w ofercie skierowanej do przestrzeni trudnych. To co wcześniej wydawało się jedynie odstępem między szafkami teraz stanie się strefą zapasów. Tego wyciągu nie może zabraknąć w żadnej kompaktowej kuchni.
   

 • Na małej powierzchni wykorzystuje się również przestrzeń trudnodostępną, w tym również w górnej części pomieszczenia. W takiej sytuacji bardzo pomocne będą wyciągane na zewnątrz półki i mechanizmy wind. Z ich użyciem dotarcie do najgłębiej schowanych zapasów będzie możliwe bez sięgania po krzesło lub drabinkę. Peka oferuje w tym zakresie praktyczne rozwiązania, w tym półki EXTENDO, które umożliwiają wysunięcie na zewnątrz całej zawartości.
   

Z kolei systemy wind Pegasus czy iMove. Opuszczane na zewnątrz i na dół ergonomiczne mechanizmy są szczególnie przydatne w kuchni, gdzie niewielka powierzchnia wymusza zabudowę pod sam sufit.

 • Wąskie przestrzenie w szafkach podblatowych to kolejne wyzwanie z jakim trzeba się zmierzyć urządzając kompaktową kuchnię. Tutaj pomocne okazują się wyciągi wąskie „15”, Snello oraz Slim. Zagospodarowanie tak wąskiej przestrzeni może być zdecydowanie korzystne. Wiele osób ma problem z przechowywaniem chociażby blach do pieczenia, czy deski do krojenia, a to świetne miejsce na właśnie takie nietypowe akcesoria. Dzięki możliwości zastosowania wieszaka na ręcznik kolejny problem w wielu kuchniach zostaje rozwiązany. Systemy podblatowe umożliwiają przede wszystkim praktyczne możliwości zagospodarowania ich jako kuchennych przyborników na akcesoria do przypraw, niezbędnych podczas gotowania. Mają ergonomiczny kształt, łatwo wysuwają się na zewnątrz, czyli sprawdzają się w każdej aranżacji nazywanej kompaktową.
   

 • Dla każdego kto chce schować swoją kuchnię sprawiając, że będzie ona niewidoczna dla reszty domowników czy gości polacane są drzwi przesuwane HAWA, które występują w dwóch wariantach zależnych od wielkości modułu. Standardowe drzwi HAWA z chowanym skrzydłem we wnęce, lub HAWA Folding Concepta, gdzie szersze drzwi wykorzystują system łamania na dwie powierzchnie wsuwane do wnęk.


Podejście do kompaktowej kuchni uległo znacznej zmianie w ostatnich latach. Dla wielu to pomysłowe rozwiązania, które w żaden sposób nie ograniczają strefy zapasów oraz dążą do pełnej funkcjonalności oraz ergonomii pracy. Takie przesłanie towarzyszy projektantom Peka dążącym do ułatwienia pracy na każdej powierzchni. Kompaktowość zmusza nas również do bardziej przemyślanych zakupów oraz wyborów, jednak po żadnym pozorem nie jest to rezygnacja z tego co potrzebne do pracy w kuchni. 
 

Kontakt w sprawie produktów:

PEKA Sp. z o.o.
ul. Wrzesińska 183, Jasin
62-020 Swarzędz
tel. (61) 81 86 376
www: www.peka.pl
mail: wyślij wiadomośćszafki wysokie » szafki podblatowe » szafki narożne » wkłady na sztućce i maty » szafki górne » kosze na śmieci » akcesoria różne: systemy mechanizmów podblatowych » akcesoria do szaf gospodarczych » systemy relingowe


Zobacz zdjęcia w galerii Peka:
Podobne artykuły
Przezroczyste kółka do mebli

meble kuchenne

Przezroczyste kółka do mebli

Projektanci nowoczesnych mebli coraz częściej zamiast nóżek sięgają po kółka. Rozwiązanie... więcej...

Szafki Cargo - idealne rozwiązanie do Twojej kuchni

meble kuchenne

Szafki Cargo - idealne rozwiązanie do Twojej kuchni

Coraz częściej w polskich kuchniach pojawiają się meble kuchenne wyposażone w cargo, czyli wysuwany system... więcej...