konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Studio VK

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie G

data aktualizacji: 01-06-2020, 03:54 – artykuł promocyjny

Wybierając rozmieszczenie zabudowy kuchennej bardzo często korzystamy ze standardowych układów kuchennych, które nazwą nawiązują do liter. Kuchnia na wzór litery "G" jest jedną z takich propozycji. Przestrzeń, układ pomieszczenia, rozmieszczenie przyłączy oraz lokalizacja okna i drzwi wymusza na nas pewny schemat postępowania w czasie projektowania kuchni. Jednak niektóre warianty możemy nieco przerobić wychodząc z zabudową na przykład poza obręb kuchni - najlepszym tego przykładem jest barek kuchenny lub meble na wzór półwyspu.

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie G

fot.: CAD Projekt

Zachowanie ergonomii - głównej zasady w urządzaniu kuchni - to podstawowe założenie każdego projektu. Aby w przestrzeni kuchennej cieszyć się optymalnym przebiegiem prac warto przestrzegać zasady trójkąta roboczego. Mówi ona o komfortowych odległościach między strefą zmywania, przechowywania żywności w lodówce a kuchenką z piekarnikiem, które są głównymi punktami w każdej kuchni w czasie gotowania.

Trójkąt roboczy w kuchni

fot.: Zabudowa w kształcie litery G pozwala na bardzo precyzyjne wytyczenie trójkąta roboczego, co znacznie zwiększa funkcjonalność aranżacji

 

Duża kuchnia - więcej mebli

 

Zachowanie układu G wymaga sporej przestrzeni a najlepiej sprawdza się we wnętrzach na planie kwadratu. Aby móc umieścić meble na wszystkich ścianach musimy posiadać pomieszczenie, w ktorym pozostanie wystarczająco dużo miejsca w centrum. Więcej miejsca w strefie zapasów oraz duża powierzchnia blatu roboczego to główne zalety takiego układu. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę duże warto na środku ustawić stół jadalniany. Domknięcie zabudowy element meblowym w postaci barku, lady lub półwyspu to również skuteczny sposób na wygospodarowanie miejsca do spożywania posiłków.

Zobacz również >> Jak urządzić dużą kuchnię


W zabudowie na planie G mamy do dyspozycji aż od 2 do 3 narożników, które warto rozsądnie wykorzystać za pomocą specjalnie do tego celu dedykowanych systemów typu obrotowe kosze, magic cornery, wysuwane cargo lub szuflad o specjanie wyprofilowanym kształcie. Narożniki można również wykorzystać na umieszczenie zlewu lub płyty grzewczej.

REVO - Karuzela do szafki narożnej

fot.: Peka - karuzela do szafki narożnej

Więcej znajdziesz w artykule >> Zabudowa narożna w kuchni

 

Kuchnia z półwyspem na planie litery G

 

W takim wariancie bardzo sutelnie wychodzimy z kuchnią na pokój pozostawiając przy tym dozę odrębności obu przestrzeni funkcjonalnych. Półwysep to zazwyczaj sposób na wydłużenie zabudowy meblowej - więcej szafek, dłuższy blat lub też nadanie jej nowej funkcji, czyli miejsca do siedzenia, spożywania posiłków. Układ ten dobrze wpisuje się w ideę życia na otwartych powierzchniach.
 

Przeczytaj koniecznie:

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie G

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - niewielka wnęka kuchenna została sprytnie powiększona poprzez półwysep wychodzący poza obrys wnętrza


UKŁADY KUCHENNE - zobacz również inne propozycjeOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: CAD Projekt, PekaPodobne artykuły
Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania

projekty kuchni

Kuchnia nietypowa - sztuka projektowania

Kuchnie, w których żaden z klasycznych układów kuchennych nie pasuje można uznać za nietypowe.... więcej...

Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

projekty kuchni

Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

Projektowanie kuchni to ciężki kawałek chleba. Współpraca z klientami układa się przeróżnie.... więcej...