Studio VK

Mała kuchnia w dobrej formie

data aktualizacji: 24-05-2021, 10:51 – artykuł promocyjny

Sercem każdego domu jest kuchnia. Jako miejsce rodzinnych spotkań służy również do przygotowania posiłków. Jej wyposażenie decyduje o funkcjonalności, a to przekłada się na to jak chętnie spędzamy w tym wnętrzu czas. Przemyślana aranżacja i wyposażenie kuchni sprawi, że nawet na niewielkim metrażu będzie nam wygodnie.

Mała kuchnia w dobrej formie

Preferencja Polaków dotyczące kuchni jednoznacznie wskazują na funkcjonlaność, dobrą organizację i porządek w tej części domu. Nie bez znaczenie jest także jej praktyczny aspekt, tak by poruszanie się i dostęp do potrzebnych rzeczy zawsze był  ułatwiony. Polacy nie lubią by na wierzchu wystawione było zbyt wiele. Choć wielu z nas wyobraża sobie, że najlepszą odpowiedzią na te potrzeby jest znana z amerykańskich filmów, umieszczona centralnie wyspa, to ze względu na ograniczony metraż ma ją zaledwie co setna osoba. W ogromnej większości mieszkań w naszym kraju powierzchnia kuchni nie przekracza 15 m2. Jak zaaranżować tę przestrzeń, by sprzyjała wygodzie i przyjemnemu spędzaniu czasu?

 

W szeregu zbiórka!

 

Ponad połowa kuchni w polskich domach ma kształt I lub L. Meble, zlew i urządzenia gospodarstwa domowego są skupione wzdłuż jednej bądź dwóch przylegających do siebie ścian. Układ gromadzący wszystkie sprzęty po jednej stronie pozwala zachować więcej wolnej przestrzeni na wygodne gotowanie. Dzięki takiemu zabiegowi aranżacyjnemu możliwe jest zwiększenie głębokości blatów roboczych a tym samy szafek zyskując większą ilość przestrzeni na przygotowanie potraw oraz przechowywanie sprzętów. Jeśli kuchia ma niewielki metraż to istotne jest zwrócenie uwagi na wymiar zmywarki i zlewu. – Wąski zlew jednokomorowy zajmuje niewiele miejsca, nie jest jednak zbyt wygodnym rozwiązaniem, jeśli planujemy myć w nim naczynia. W takich przypadkach polecany jest model dwukomorowy mówi Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Armatury Kraków. – Jego idealnym dopełnieniem jest bateria z obrotową wylewką, pozwalającą skierować strumień wody w dowolną stronę. Dla osób, które wykorzystują kuchnię także jako bazę dla domowych porządków, jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem będzie wyciągana wylewka, pozwalająca z łatwością napełnić wiadro czy miskę oddaloną od komory zlewu dodaje ekspert. Zaletą aranżacji w kształcie litery L oraz I jest również spełnianie przez większość układów tego typu zasady trójkąta roboczego. Mówi ona, że aby zapewnić sprawne funkcjonowanie w kuchni, odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką powinny wynosić odpowiednio: 120 – 210, 90 – 210, 120 – 270 cm. Pomieszczenie zorganizowane w ten sposób sprawia, że wszystko, czego używamy najczęściej, jest pod ręką, a praca przypomina taniec – w którym do wszystkich sprzętów sięgamy w dwa kroki.

 

Niezwykła lekkość szafek

 

Niemal równie ważna, co zachowanie wystarczającej ilości i proporcji przestrzeni roboczej, jest kwestia składowania akcesoriów oraz wizualnej lekkości służących temu mebli. By w pełni wykorzystać dostępną nam przestrzeń, pod powierzchniami roboczymi warto umieścić odpowiadające im głębokością szafki. Coraz popularniejszym ostatnio rozwiązaniem stojącym, pozwalającym bez kłopotu sięgać nawet do najdalej umieszczonych przedmiotów są wysuwane szuflady typu cargo. Dodatkową ilość miejsca zapewnią meble podwieszane. Decydując, czy ulokować je bezpośrednio pod sufitem czy zostawić nieco wolnej przestrzeni, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: wzrost domowników determinujący możliwość dosięgnięcia do najwyższych półek, stopień, w jakim precyzyjne są kąty pomiędzy ścianami i stropem, a także ilość drobnych akcesoriów do rozstawienia oraz subiektywne odczucia estetyczne. Lita zabudowa od podłogi po sufit umożliwi ukrycie dużej ilości sprzętów, może jednak wizualnie zmniejszać pomieszczenie. – W przypadku łazienek, będących zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem gospodarstwa domowego, największą popularnością cieszą się meble w jasnych odcieniach. Dają one poczucie przestrzenności i nie przytłaczają, nawet jeśli faktycznie nie ma zbyt wiele miejsca mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku polskich kuchni – według badań dominują w nich białe i beżowe fronty szaf. Zachowującą ten efekt wizualny alternatywą dla standardowych drzwiczek są przeszklenia. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr, można zastąpić je także przesuwną pokrywą lub roletką, niewymagającymi pozostawienia dodatkowego miejsca na otwieranie szafy.


 

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl , www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomośćbaterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory

 

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii KFA Armatura

KFAKFAKFAKFAKFA

 
Podobne artykuły
Bank modeli 3D - dodaj swoje propozycje

projekty kuchni

Bank modeli 3D - dodaj swoje propozycje

Bank modeli 3D to projekt współtworzony przez społeczność architektów wnętrz i firmę CAD... więcej...

Aplikacja iMeasure - błyskawiczny i precyzyjny  pomiar pomieszczeń

projekty kuchni

Aplikacja iMeasure - błyskawiczny i precyzyjny...

W ofercie frirmy TMSys pojawiła się aplikacja mobilna iMeasure. Jej przeznaczeniem jest szybkie wykonywanie... więcej...