konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Pod słońcem Prowansji - fototapeta lawenda i styl prowansalski

data aktualizacji: 25-05-2022, 12:46 – artykuł Partnera

Styl prowansalski jest niezwykle interesującą wariacją na temat stylu rustykalnego w duchu francuskim. Jego nazwa nie została wybrana przypadkowo: ten sposób aranżowania przestrzeni jest charakterystyczny dla Prowansji, jednego z najpiękniejszych rejonów południa Francji. To właśnie jego urocza i sielska, bardzo przytulna i jednocześnie prosta stylistyka stała się inspiracją dla tego popularnego sposobu dekorowania wnętrz.

Pod słońcem Prowansji - fototapeta lawenda i styl prowansalski

Wykorzystanie stylu prowansalskiego jest niewątpliwie cudownym sposobem na udekorowanie domku na wsi lub pod miastem, ale jak wprowadzić styl Prowansji do wnętrza znajdującego się, powiedzmy, na czwartym piętrze bloku w Warszawie? To wcale nie takie trudne – wystarczy tylko wykorzystać najbardziej charakterystyczne elementy tej estetyki. A czy jest coś mocniej kojarzącego się z Prowansją niż cudowna, wonna lawenda? Fototapety lawenda w połączeniu z innymi zainspirowanymi południem Francji częściami aranżacji stworzą wnętrze w cudownie rustykalnym, lekkim i bezpretensjonalnym stylu.

 

Wnętrza sielskie, anielskie: styl rustykalny w mieszkaniu

Każdy styl dekoracyjny jest mieszanką charakterystycznych mebli, kolorów i deseni, a nierzadko także materiałów, faktur i wielu innych elementów. Tym, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, jest zwykle kolor - na nim jednak chcielibyśmy skupić się nieco dalej, powiedzmy więc najpierw co nieco o meblach i materiałach. Oba te czynniki można podsumować jednym słowem: drewno! Drewniane meble wyglądające, jakby zostały zniesione ze strychu babci albo znalezione na pchlim targu gdzieś na prowincji (prowincji Prowansji?) to zawsze dobry wybór. Jak ognia unikać należy materiałów syntetycznych: styl prowansalski jest bardzo ciepły, a one wizualnie ochładzają wnętrze. Wszelkie metalowe elementy powinny być tylko uzupełnieniem drewnianych sprzętów - jak na przykład metalowe rączki mebli. Drewniane podłogi to w zasadzie konieczność. Wszystkie te drewniane meble i powierzchnie nie muszą jednak wyglądać zbyt „porządnie” i „świeżo”: wprost przeciwnie, lepiej, by zdradzały pewne ślady zużycia, wzmacniające poczucie, że mamy do czynienia z czymś z duszą i historią. Zasada unikania sztucznych tworzyw dotyczy tutaj także wszystkich dekoracyjnych i funkcjonalnych dodatków: jeśli pościel, to tylko lniana, jeśli obrus, to tylko bawełniany albo koronkowy, i tak dalej.

https://redro.pl/fototapety/tematy/kwiaty/lawenda/

 

Fototapety lawenda: fiolet na pierwszym miejscu

Styl prowansalski to nie tylko charakterystyczne tworzywa: to także, a być może przede wszystkim, łatwa do rozpoznania paleta barw. Prowansja szczyci się swoim umiłowaniem tradycji oraz tym, że jej mieszkańcy od wieków żyją w zgodzie z naturą (co wyraża się nie tylko w świetnie rozwiniętym rolnictwie, ale także jednej z najlepszych na świecie kuchni!) – a to znajduje odzwierciedlenie w preferowanej palecie barw. Kolory ziemi i złamana biel zdecydowanie grają tutaj pierwsze skrzypce, ale uwagę przyciąga co innego: cudowny odcień fioletu tak charakterystyczny dla ciągnących się po horyzont pól lawendy. Jeśli urządzasz wnętrze w prowansalskim stylu, fototapeta lawendowe pole pomoże Ci uzupełnić wystrój o tę nieodzowną barwę, a jednocześnie sprawi, że pomieszczenie, które nią udekorujesz, wyda się znacznie bardziej przestronne – podwójna zaleta!

 

Prowansja tkwi w szczegółach?

Jak zawsze w przypadku dekorowania wnętrza, detale mają znaczenie być może równie duże, jak większe, wyraziste elementy wystroju. Duża fototapeta lawenda na deskach może być przyciągającym spojrzenia, mocnym akcentem dekoracyjnym, ale nie zrobi odpowiedniego wrażenia, jeżeli nie zestawi się jej się z meblami w stylu retro czy ozdobnymi dodatkami (albo nawet żywą lawendą w doniczce!). Można by półżartem, półserio powiedzieć, że fototapeta lawenda nie czyni Prowansji: choć niewątpliwie walnie przyczynia się do przywołania jej atmosfery we wnętrzu!

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redro.plPodobne artykuły
Beton w kuchni

ściany i podłogi

Beton w kuchni

Beton to jedna z alternatyw do wykończenia podłóg i ścian. Jest ciekawym materiałem, często wybieranym... więcej...

Wirtualny dekorator wnętrz - Magnatfarby.pl

ściany i podłogi

Wirtualny dekorator wnętrz - Magnatfarby.pl

Serwis www.magnatfarby.pl to optymalne połączenie elegancji, stylu i nowoczesnej technologii. Sprawia, że... więcej...

Gresowa podłoga w kuchni - wybór na lata

ściany i podłogi

Gresowa podłoga w kuchni - wybór na lata

Kuchnia jest pomieszczeniem tętniącym życiem, w którym zawsze dużo się dzieje. Wybierając materiał... więcej...