konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

REJS

Kuchnia w stylu boho

data aktualizacji: 31-03-2022, 11:34 – artykuł promocyjny

Swobodny wystrój to podstawowy urok stylu boho. Wolność wyboru, luz inspirowany designem lat 60. oraz obecność motywów ludowych odzwierciedlają ten hippisowski sposób życia i urządzania wnętrz. Taka mieszanka jest stosunkowo prostą metodą urządzania wnętrza. Wystarczy zmiksować różnego rodzaju tworzywa, kolory i style by osiągnąć kuchnię na miarę boho. Co więcej wnętrza w tym stylu nie są drogie, gdyż bazują na materiałach pochodzących również z recyklingu. 

Kuchnia w stylu boho

Styl boho - styl patchwork

 

Łączenie i zestawianie to najlepsza zabawa w urządzaniu kuchni w stylu boho. A taki właśnie jest patchwork. Może to być wielobarwna makatka tkana na wzór Indiański, nieco kiczowate ferie barw jak w cygańskich strojach.  Patchwork to bardzo modny wzór spotykany w tkaninach, ale w kuchni sprawdzi się głównie na płytkach ceramicznych. Takie kolekcje stały się bardzo popularne i o ten wzór można się pokusić zarówno na podłodze jak i na ścianie. Za przejaw inspiracji sztuką łączenia materiałów o różnych kolorach można uznać także wykorzystanie kolażu z wzorzystych tapet na ścianie.

Aranżacja kuchni w stylu bohoStyl boho w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - jeśli chcemy wprowadzić namiastkę stylu boho możemy postawić tylko na dodatki, które są ważnym aspektem każdego wnętrza


Przeczytaj koniecznie: Płytki patchwork w kuchni

 

Boho - styl ekologiczny

 

Ekologia to bardzo ważny składnik stylu boho - w urządzaniu wnętrz należy dbać o ekologiczny aspekt wyborów. Nawet czasem słyszy się, że jest to styl 3R - Reduce, Reuse, Recycle. Co więcej nasycenie barwami zawsze ma przewagę tych z palety ziemi, czyli brązy, zielenie, beże. Ekologiczne są również tworzywa i najlepiej gdy znaczna część wyposażenia wykonana jest techniką ręczną a nie - jak to obecnie najczęściej bywa - pochodzi z masowej produkcji. Naturalność to rama, w której boho ma swoje korzenie. Dlatego wnętrza boho są umiarkowanie nwoczesne - bardzo wyraźne akcenty vintage są mile widziane.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Styl Boho - drewno i biel

fot.: Cerrad

 

Efekt boho w kuchni - składniki stylu

 

Okazuje się, że jako styl pełen połączeń i swobodnego podejścia do kwestii urządzania wnętrz boho ma jednak wyznaczniki, którymi należy się sugerować nadając wnętrzom takiego charakteru. Boho wybacza wiele i pozwala na wiele. Estetyka fusion ma z tym wiele wspólnego, a łamanie reguł estetycznych i sięganie po rożne style i tradycje wynika z filozofii paryskiej cyganerii. 
 

Zobacz również galerię zdjęć KUCHNIA W STYLU BOHO

Efekt boho w kuchni - składniki stylu

fot.: Invena

Przychylność kontrastom to wyznacznik, dzięki któremu kolor zawsze wychodzi na pierwszy plan. Eksperymety wynikające z popuszczenia wodzy fantazji to kolejny krok w osiągnięciu sukcesu. Może to być połączenie nowego ze starym lub nieoczywiste zdobienia. Dla miłośników bibelotów i dodatków drzwi stoją szerokim otworem bo z pewnością odnajdą się w takiej aranżacji. Metalowe klatki, rzeźby, figurki, złocenia, tkaniny - im więcej tym lepiej. Kolejnym składnikiem są kwiaty - te w postaci printów oraz żywe w donicach lub cięte w wazonach koniecznie muszą się znaleźć we wnętrzu boho. Artystyczny rozmach, zerwanie z konwenansami a nawet wykorzystanie hippsowskich koralików, rzemyków i ozdób z drewna to wielka sztuka, ale warto spróbować.

Styl boho we wnętrzachKuchnia boho - biel i wiklina

fot.: Śnieżka

 

Elementy etniczne i ekologiczne mile widziane

 

Kuchnia, w której króluje boho musi posiadać niezobowiązujący charakter. Trudno też popełnić jakieś faux pas, gdyż nie ma sztywnych norm i granic tego stylu. Czasem nawet prześladuje nas przekonanie, że nic w takim wnętrzu do siebie nie pasuje. Jest to jednak niefrasobliwy atut wolności, która swoje początki wzięła w wieku XIX w Paryżu a została wypromowana przez cyganerię artystyczną nazywaną Bohemą. Ich ideologią było promowanie indywidualizmu i nieograniczonej swobody twórczej. Dziś coraz częściej takie podejście przenika również do aranżacji wnętrz, gdzie poszukuje się nonszalacji i awnagrady próbując stworzyć coś czego nie można tak łatwo skopiować.

fot.: MikołajskaSTUDIO - kolorowe płytki, tapicerka krzeseł w pasy oraz barwne lampy na tle klasycznej białej zabudowy jest subtelną aranżacją inspirowaną filozofią boho

Boho jest kolorowe i to można uznać za główny nurt i motyw przewodni każdej aranżacji. Jeśli przyjrzymy się z bliska temu stylowi to dostrzeżemy również festiwal wzorów - najpiękniejsze są te inspirowane kwiatami, folklorem, etno oraz różnego rodzaju iluzje wizualne dające wrażenie pulsowania, falowania (tzw. wzory psychodeliczne).

Max Kuchnie styl boho

fot. Studio PRO-M - MAX KUCHNIE

 

Przeczytaj koniecznie o podobnych stylach :Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Cerrad, Mikołajska STUDIO, Max Kuchnie, InvenaPodobne artykuły
Kuchnia w 3 najpopularniejszych stylach

kuchnia w stylu

Kuchnia w 3 najpopularniejszych stylach

Jemy wzrokiem, dlatego tak ważny jest atrakcyjny wystrój kuchni - wnosi do niej pozytywny nastrój... więcej...

Kuchnia w stylu angielskim

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu angielskim

Każdy kto marzy by urządzić kuchnię w stylu angielskim powinien poznać podstawowe zasady i możliwości... więcej...

Styl rustykalny w kuchni

kuchnia w stylu

Styl rustykalny w kuchni

Kuchnia w stylu rustyklanym to kuchnia ciepła i przytulna. Wystrój kuchni w  tym stylu stanowi... więcej...