konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

Jak urządzić dużą kuchnię

data aktualizacji: 19-09-2019, 11:20 – artykuł promocyjny

Częściej pochylamy się nad tematyką tego jak poradzić sobie z funkcjonalnym zaplanowaniem kuchni o małym metrażu. Jednak w praktyce duża powierzchnia również wiąże się z pewnymi umiejętnościami organizacyjnym. Co zrobić by całe pomieszczenie było maksymalnie wykorzystane, a przy tym wygodne i funkcjonale? Projektując dużą kuchnię możemy pozwolić sobie na większą dowolność oraz wprowadzenie dodatkowych elementów, jak na przykład kanapy czy duże obrazy. Trzeba to jednak zrobić z wyczuciem.

Jak urządzić dużą kuchnię

Duża kuchnia to marzenie wielu osób. Duża lodówka, przestronna wyspa i zlew z dwiema komorami i ociekaczem - takie udogodnienia możliwe są tylko w przypadku odpowiedniego metrażu. Wygodne rozwiązanie to także duży stół kuchenny, który może być uzupełnieniem stołu w jadalni lub pokoju, aby poranna kawa czy szybki posiłek były dla nas wyjątkowym czasem.

Szkło w kuchni - Colorimo Węglowe, Colorimo Malinowy i Colorimo Extra Białe

fot.: Mochnik - w dużej kuchni z powodzeniem możemy pokusić się o ciemne kolory, zwłaszcza jeśli będą one w postaci frontów ze szkła Colorimo

 

Duży metraż - duże możliwości

 

Ciekawych rozwiązań na dużą przestrzeń jest zdecydowanie więcej niż w przypadku wąskich i krótkich pomieszczeń. Łatwiej bowiem wyposażyć taką kuchnię, wybrać optymalną ilość i układ mebli oraz stworzyć przyjemny kącik do odpoczynku. W takiej kuchni możemy pokusić się nawet o wygodną sofę lub ławkę z dużą ilością poduszek. Warto zadbać o odpowiednie jej rozplanowanie, aby cieszyć się piękną i wygodną kuchnią oraz korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie możemy sobie zapewnić.

Aranżacja kuchni - Monika G (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - w kuchni o dużej powierzchni łatwiej zdefiniować styl pomieszczenia oraz wydzielić strefy użytkowe

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Jak urządzić nowoczesną i modną kuchnię

 

  • Duża kuchnia - jak zaprojektować

To co z pozoru może wydać się wielką zaletą, w praktyce przysparza sporego zamieszania - mowa o metrażu. Duża powierzchnia wymaga równie dobrego i trafnego planu co ta mała. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach wykorzystywanych w projektowaniu kuchni. Mowa tu głównie o właściwym podziale na strefy oraz zachowaniu optymalonych odległości między nimi zgodnie z tzw. zasadą trójkąta roboczego. Zbyt duże odstępy będą wydłużać czas spędzony na przygotowywanie posiłków oraz staną się uciążliwe dla osób stale korzystających z tego pomieszczenia.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Zasady projektowania kuchni

Studio Art House Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - duża kuchnia w jasnych kolorach

 

Duża kuchnia z wyspą

 

Wyspa kuchenna zlokalizowana w centralnej części pomieszczenia może przejąć wiele funkcji, dlatego sprawdzi się w każdej kuchni. W dużej kuchni wyspa może stać się centrum towarzyskim lub miejscem, gdzie wykonujemy znaczną część obowiązków. Duża wyspa, która oprócz swojego funkcjonalnego przeznaczenia będzie także ozdobą kuchni.

Duża kuchnia z nietypową wyspą

fot.: Fronty meblowe Wiech

Wyspa kuchenna to wielka zaleta w aranżacji miejsca do wielu zadań. Na taką aranżację decydujemy się coraz chętniej bez względu na wielkość kuchni. Ale tylko w tych przestronnych pomieszczeniach wyspa może być w pełni funkcjonalna i tworzyć miejsce do wspólnego gotowania, biesiadowania, czy miłego początku dnia z kawą. W dużej kuchni łatwo zaprojektować bardzo funkcjonalny układ z wysoką zabudową skoncentrowaną pod ścianą oraz długim blatem roboczym w postaci właśnie dużej wyspy.

fot.: Franke

 

Duża kuchnia z jadalnią

 

Jadalnia to oczywiste rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie bez trudu możemy umieścić stół z kompletem krzeseł. Taki układ ma wiele zalet - bliskość miejsca spożywania posiłków skraca czas oczekiwania, a tym samym potrawy są cieplejsze, ułatwia także ich serwowanie.

Aranżacja kuchni - Michał W (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Duża kuchnia w przestrzeni open space

 

Otwarta przestrzeń to motyw przewodni wielu nowoczesnych wnętrz. Brak przegród, ścian, jednolita podłoga i spójność w zabudowie meblowej zarówno kuchni jak i strefy dziennej sprawiają wrażenie ładu, klarowności oraz optycznie jeszcze bardziej otwierają takie wnętrze. 

Aranżacja kuchni - ABC Design (1)

fot.: Konkurs fotograficzny " Nasze kuchnie" - jasna kolorystyka, powtarzanie tych samych motywów i kolorów oraz zróżniocowane oświetlenie w tym nowoczesnym wnętrzu dają poczucie sterylności oraz dużej swobody


Zobacz również: Aranżacje dużych kuchni


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Max Kuchnie, MochnikPodobne artykuły
Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

projekty kuchni

Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

Projektowanie kuchni to ciężki kawałek chleba. Współpraca z klientami układa się przeróżnie.... więcej...

Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon

projekty kuchni

Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon

Przesłony, przepierzenia, czy w końcu popularne ścianki działowe — moda na otwarte przestrzenie... więcej...

Jasna czy ciemna - zobacz dwa projekty ernestrust

projekty kuchni

Jasna czy ciemna - zobacz dwa projekty ernestrust

Biała czy czarna? To jeden z najczęstszych dylematów przy urządzaniu nowoczesnych kuchni. Biel uchodzi... więcej...