Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak urządzić dużą kuchnię

artykuł promocyjny

Częściej pochylamy się nad tematyką tego jak poradzić sobie z funkcjonalnym zaplanowaniem kuchni o małym metrażu. Jednak w praktyce duża powierzchnia również wiąże się z pewnymi umiejętnościami organizacyjnym. Co zrobić by całe pomieszczenie było maksymalnie wykorzystane, a przy tym wygodne i funkcjonale? Projektując dużą kuchnię możemy pozwolić sobie na większą dowolność oraz wprowadzenie dodatkowych elementów, jak na przykład kanapy czy duże obrazy. Trzeba to jednak zrobić z wyczuciem.

Jak urządzić dużą kuchnię

Duża kuchnia to marzenie wielu osób. Duża lodówka, przestronna wyspa i zlew z dwiema komorami i ociekaczem - takie udogodnienia możliwe są tylko w przypadku odpowiedniego metrażu. Wygodne rozwiązanie to także duży stół kuchenny, który może być uzupełnieniem stołu w jadalni lub pokoju, aby poranna kawa czy szybki posiłek były dla nas wyjątkowym czasem.

Szkło w kuchni - Colorimo Węglowe, Colorimo Malinowy i Colorimo Extra Białe

fot.: Mochnik - w dużej kuchni z powodzeniem możemy pokusić się o ciemne kolory, zwłaszcza jeśli będą one w postaci frontów ze szkła Colorimo

 

Duży metraż - duże możliwości

 

Ciekawych rozwiązań na dużą przestrzeń jest zdecydowanie więcej niż w przypadku wąskich i krótkich pomieszczeń. Łatwiej bowiem wyposażyć taką kuchnię, wybrać optymalną ilość i układ mebli oraz stworzyć przyjemny kącik do odpoczynku. W takiej kuchni możemy pokusić się nawet o wygodną sofę lub ławkę z dużą ilością poduszek. Warto zadbać o odpowiednie jej rozplanowanie, aby cieszyć się piękną i wygodną kuchnią oraz korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie możemy sobie zapewnić.

Aranżacja kuchni - Monika G (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - w kuchni o dużej powierzchni łatwiej zdefiniować styl pomieszczenia oraz wydzielić strefy użytkowe

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Jak urządzić nowoczesną i modną kuchnię

 

  • Duża kuchnia - jak zaprojektować

To co z pozoru może wydać się wielką zaletą, w praktyce przysparza sporego zamieszania - mowa o metrażu. Duża powierzchnia wymaga równie dobrego i trafnego planu co ta mała. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach wykorzystywanych w projektowaniu kuchni. Mowa tu głównie o właściwym podziale na strefy oraz zachowaniu optymalonych odległości między nimi zgodnie z tzw. zasadą trójkąta roboczego. Zbyt duże odstępy będą wydłużać czas spędzony na przygotowywanie posiłków oraz staną się uciążliwe dla osób stale korzystających z tego pomieszczenia.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Zasady projektowania kuchni

Studio Art House Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - duża kuchnia w jasnych kolorach

 

Duża kuchnia z wyspą

 

Wyspa kuchenna zlokalizowana w centralnej części pomieszczenia może przejąć wiele funkcji, dlatego sprawdzi się w każdej kuchni. W dużej kuchni wyspa może stać się centrum towarzyskim lub miejscem, gdzie wykonujemy znaczną część obowiązków. Duża wyspa, która oprócz swojego funkcjonalnego przeznaczenia będzie także ozdobą kuchni.

Wyspa kuchenna to wielka zaleta w aranżacji miejsca do wielu zadań. Na taką aranżację decydujemy się coraz chętniej bez względu na wielkość kuchni. Ale tylko w tych przestronnych pomieszczeniach wyspa może być w pełni funkcjonalna i tworzyć miejsce do wspólnego gotowania, biesiadowania, czy miłego początku dnia z kawą. W dużej kuchni łatwo zaprojektować bardzo funkcjonalny układ z wysoką zabudową skoncentrowaną pod ścianą oraz długim blatem roboczym w postaci właśnie dużej wyspy.

fot.: Franke

 

Duża kuchnia z jadalnią

 

Jadalnia to oczywiste rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie bez trudu możemy umieścić stół z kompletem krzeseł. Taki układ ma wiele zalet - bliskość miejsca spożywania posiłków skraca czas oczekiwania, a tym samym potrawy są cieplejsze, ułatwia także ich serwowanie.

Aranżacja kuchni - Michał W (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Duża kuchnia w przestrzeni open space

 

Otwarta przestrzeń to motyw przewodni wielu nowoczesnych wnętrz. Brak przegród, ścian, jednolita podłoga i spójność w zabudowie meblowej zarówno kuchni jak i strefy dziennej sprawiają wrażenie ładu, klarowności oraz optycznie jeszcze bardziej otwierają takie wnętrze. 

Aranżacja kuchni - ABC Design (1)

fot.: Konkurs fotograficzny " Nasze kuchnie" - jasna kolorystyka, powtarzanie tych samych motywów i kolorów oraz zróżniocowane oświetlenie w tym nowoczesnym wnętrzu dają poczucie sterylności oraz dużej swobody


Zobacz również: Aranżacje dużych kuchni


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Max Kuchnie, MochnikPrzeglądy


Facebook
Instagram