Zlewozmywak w kuchni - gdzie umieścić

data aktualizacji: 17-07-2020, 11:04 – artykuł promocyjny

Zlewozmywak to nieodzowny element każdej kuchni - bez względu na wielkość, kształt oraz fakt posiadania zmywarki jego obecność jest konieczna. Zlewozmywaki mogą być różne. Od takich, które mało rzucają się w oczy po bardzo ozdobne i oryginalne w formie. Coraz częściej decydujemy się również na to by eksponować tą część wyposażenia kuchennego. Miejsc, gdzie można umieścić zlewozmywak jest sporo, jednak przede wszystkim należy trzymać się zasad ergonomii.

Zlewozmywak w kuchni - gdzie umieścić

fot.: Alveus


Przeczytaj koniecznie:
Jaki zlewozmywak wybrać

 

Zlew w kuchni - w którym miejscu

Zgodnie z zasadą funkcjonalego i ergonomicznego projektowania kuchni zlewozmywak wchodzi w skład tzw. trójkąta roboczego. Jest to ciąg technologiczny obrazujący takie ustawienie lodówki, zlewu i płyty grzewczej by praca w kuchni układała się w logiczny ciąg, czyli stała się łatwiejsza i przyjemniejsza. Zachowanie powyższych zależności sprawia, że w czasie przygotowywania posiłków pokonujemy jak najmniejsze odległości, tracąc mniej czasu. Przystosowaniem miejsca pracy do możliwości i warunków człowieka sprawia również, że mie bolą nas nogi, kręgosłup i oczy przy codziennych czynnościach.

zleowzmywak Rzym Prima Gran pod oknem

fot.: Prima Gran

 

Wskazówka techniczna:

Planując rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w kuchni musimy uwzględnić rozkład i ewentualną możliwość przerobienia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Więcej na ten tematw artykule: Przyłącze wodne i kanalizacyjne w kuchni


 

Ustawienie sprzętu w kuchni

  • Przygotowanie posiłków wiąże się z powtarzaniem wielu czynności w ściśle określonej kolejności, z której wynika podział kuchni na strefy:

Jeśli za początek ciągu uznamy lodówkę (strefa zapasów) to następny powinien być zlew, gdzie wyjęte z lodówki warzywa, owoce i mięso należy umyć i dopiero potem kuchenka z piekarnikiem służące do ostatecznej obróbki jedzenia. Wszystkie te strefy powinny być oddzielone blatami, na których można swobodnie odłożyć produkty, pokroić je i ułożyć, na przykład w formie do pieczenia.

Poznaj wszystkie: Zasady projektowania kuchni

Dobrze jeśli w pobliżu lodówki umieścimy również pojemne szafki na pozostałe zapasy niewymagające chłodzenia, a pod zlewem znajdzie się kosz na odpadki. Ciąg roboczy powinien również kończyć mały blat do odstawiania gotowych dań.

Rada

W małej kuchni nie musimy rezygnować ze zlewozmywaka z ociekaczem, gdyż daje on nam możliwość wykorzystanie tej części również jako blat. Jeśli lubimy minimalizm i nienaganny porządek w kuchni warto do zlewu dobrać odpowiednią nakładkę, którą przykryjemy komorę, gdy zlew nie jest nam potrzebny. To praktyczne i estetyczne rozwiązanie.

Dbając o porządek i funkcjonalność strefy zlewozmywaka warto wyposażyć się w: Suszarki i organizery do zlewozmywaka

Najmniej egronomiczny, a więc i wygodny jest układ jednorzędowy. Zachowaniu trójkąta roboczego w kuchni sprzyja układ w kształcie litery L lub kuchnia dwurzędowa. Podobnie jest w rozkładzie w kształt litery U. We wszystkich projektach zlewozmywak powinien znaleźć się w części środkowej zabudowy.
 

 

Zlewozmywak w kuchni  - wybór miejsca

Do wygodnej pracy potrzebujemy trochę wolnej przestrzeni po obu stronach zlewozmywaka. Wybór typu zlewozmywaka zależy zarówno od wielkości pomieszczenia, jak również naszych przyzwyczajeń. W kuchni wyposażonej w zmywarkę wystarczy zlewozmywak jednokomorowy. Dla osób zmywających w sposób tradycyjny zalecany jest większy zlewozmywak.

  • Zlewozmywak na wyspie kuchennej

To bardzo modny układ wynikający z popularyzacji wykorzystania środka pomieszczenia kuchennego. Idealne rozwiązanie do pomieszczeń otwartych oraz tam, gdzie metraż pozwala na większe pole manewru. Wykorzystanie wyspy kuchennej jako strefy zmywania wymaga od nas dbałości o ład - sterta naczyń do zmywania zalegające w zlewie jest tu niedopuszczalna. Zlew na wyspie powinien raczej służyć jedynie do wykonywania prac tu i teraz, bez odkładania do jego komory rzeczy na potem. Taki układ wymusza na nas również dbałość o wygląd samego zlewu, który zawsze powinien być czysty, bez kamiennego osadu oraz pozbawiony luźno położonych zmywaków, butelek z płynem do naczyń itp.  

Zlewozmywak Franke Maris

  fot.: Franke

Biały zlewozmywak półtorakomorowy MEZZOZlewozmywak półtorakomorowy grafitowy OZZY w nowoczesnej kuchni

fot.: Ferro         

Podobny efekt uzyskamy montując zlew na półwyspie wystawionym na pokój. Taki sposób wykorzystania tej formy aranżacyjnej jest ciekawy wizualnie ale i praktyczny.

Granitowy zlewozmywak Piva z baterią Nemezja  fot.: Deante - półwysep kuchenny ze zlewozmywakiem 

               

  • Zlewozmywak pod oknem

Polecany, zwłaszcza w domach jednorodzinnych układ to kącik do zmywania przy oknie. Okno, które wychodzi na podwórko pozwala nam na wykonywanie typowych czynności kuchennych z miłym dla oka widokiem oraz możliwością pilnowania dzieci bawiących się na podwórku. Do tego zyskujemy jeszcze jedną ważną zaletę - stały dostęp do światła dziennego. Jest to korzystne dla naszego wzroku oraz oszczędności, zwłaszcza jeśli zmywamy w zlewie, a czynność ta przypada często na godzinny popołudniowe. Musimy jednak przy tym pamiętać, by dobrać odpowiednią wylewkę baterii, która nie będzie zbytnio wystawać w oknie oraz, co ważniejsze nie kolidowała z jego otwieraniem. Połączenia blatu z parapetem i stworzenia jednej płaszczyzny gwarantuje wygodę i estetykę.

Aranżacja kuchni z granitowym zlewozmywakiem Jawa

fot.: Laveo

Minusem takiego rozwiązanie jest konieczność częstszego mycia okna, które będzie regularnie zachlapywane oraz nieco utrudniony dostęp do niego. Najlepiej prezentują się aranżacje z dolną zabudową dopasowaną do wysokości okna, tak by parapet nie był już potrzebny. W takim układzie nie zawsze możemy dobrać wysokość zabudowy idealnie do naszego wzrostu - jesteśmy zobligowani rozmiarem okna. Koniecznie musimy też znaleźć inną lokalizację dla grzejnika.

Sprawdź >> Baterie podokienne - sposób składania, przegląd modeli

Zlewozmywak Rapido z baterią Gardenia

fot.: Deante                                                fot.: Kuchinox

  • Zlewozmywak w ciągu zabudowy kuchennej

To jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Wynika to z układu kuchni - zwłaszcza jeśli nie ma ona okna ani wyspy - wówczas pozostaje nam tylko taki układ. Umieszczony w centralnej części zabudowy gwarantuje dobry dostęp oraz wygodną pracę. 

Lusitano Zlewozmywak 1,5-komorowy z ociekaczemzlewozmywak Ibiza - Prima Gran

fot.: Deante                                                      fot.: Prima Gran

  • Zlewozmywak w szafce narożnej

W sprzedaży dostępne są zlewozmywaki, które mogą być montowane również w mniej praktycznych narożnikach. Konfiguracja ta opiera się na typowym umiejscowieniu zlewu w ciągu roboczym, jednak pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni uchodzącej za niewygodną. Oprócz typowych modeli narożnych,  niektóre zlewozmywaki pasują zarówno do szafek narożnych jak i szeregowych, co ułatwia możliwość zaaranżowania tzw. „martwej” przestrzeni.

narożny zlewozmywak Prima Gran Katania

fot.: Prima Gran - zlewozmywak Katania                

Dodatkowym atutem zlewu w narożniku kuchni jest pojemna szafka narożna. Oprócz typowych koszy do segregacvji odpadów z łatwością wygospodarujemy tu miejsce również na środki chemiczne używane w kuchni. Rozwiązanie najczęściej proponowane do małych kuchni, w których trudno zaplanować duży blat roboczy.

 

Zlewozmywak w kuchni - warto przeczytać

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alveus, Ferro, Franke, Laveo, Deante, Kuchinox, Prima GranPodobne artykuły
Box Center w nowej wersji - więcej niż zlewozmywak

zlewozmywaki

Box Center w nowej wersji - więcej niż zlewozmywak

Box Center to rozwiązanie, które z pewnością możemy nazwać kuchennym centrum dowodzenia. Urządzenie... więcej...

Zlewozmywak Franke BOX - trzy rodzaje montażu

zlewozmywaki

Zlewozmywak Franke BOX - trzy rodzaje montażu

Firma Franke wprowadziła na rynek nową linię zlewozmywaków o nazwie BOX, którą można montować... więcej...

Montaż stalowego zlewu wpuszczanego

zlewozmywaki

Montaż stalowego zlewu wpuszczanego

Zlewozmywaki wpuszczane w blat są bardzo funkcjonalnym i estetycznie wyglądającym rozwiązaniem, które... więcej...