konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon

data aktualizacji: 01-07-2022, 08:08 – artykuł promocyjny

Przesłony, przepierzenia, czy w końcu popularne ścianki działowe — moda na otwarte przestrzenie rozpanoszyła się tak bardzo w naszych domach, że zapragnęliśmy wprowadzić jednak jakąś formę oddzielenia różnych pomieszczeń między sobą. Rozróżnienie funkcji oraz próba harmonizacji pozwala na dodatkową formę, która równie dobrze może mieć postać ozdobnej ściany, jak też praktycznego parawanu. Poniżej kilka propozycji na to, jak otwartą kuchnię oddzielić od jadalni lub strefy dziennej.

Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon

fot.: Max Kuchnie

Otwieranie przestrzeni ma wiele zalet, głównie natury estetycznej oraz zwiększanie przestronności. Jeśli kuchnia jest bez okna, to zlikwidowanie ścian działowych między strefą dzienną w naturalny sposób ją doświetli. Do tego wnętrza tak urządzone cechują się nowoczesnością i oryginalnością. Nie ma w tym nic złego, jednak dla własnej wygody oraz odrobiny intymności warto czasem wyznaczyć granice pomieszczenia i to nie tylko za pomocą innego materiału na podłodze - to jedynie zabieg wizualny. Zastosowanie przesłon może okazać się naprawdę praktyczne a do tego piękne.

Drzwi do kuchni - jaki kolor wybrać

fot.: PORTA KMI POLANDPrzeczytaj także: Aranżacja nowoczesnej kuchni - trendy

 

Ciekawe pomysły na oddzielenie kuchni od salonu


  • Półwysep, wyspa, stół

Choć są to elementy sięgające niewiele ponad 1 metr to w zauważalny sposób mogą stać się barierą aranzacyjną, choć oczywiście ich rola społeczna sprowadza się do łączenia a nie dzielenia. Wyznaczenie takiej granicy lub strefy przejściowej między kuchnią, jadalnią a salonem sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej powierzchni oraz wszędzie tam, gdzie warto pozostawić naturalny ciąg między przestrzenią do gotowania, jedzenia oraz wypoczynku.

Wyspa kuchenna w bieli i drewnieProstokątna lampa nad wyspą kuchenną

fot.: mmDeSign - wyspa kuchenna oraz prostokątna lampa nad nią stanowią wyraźny wyznacznik, gdzie kończy się kuchnia a zaczyna pokój

Salon połączony z kuchnią i jadalniąNowoczesne plastikowe krzesła z drewnianymi nogami w kuchni

fot.: Projektyw - półwysep na granicy kuchni i pokoju został wykorzystany jako stół, czyli pełni funkcję jadalni

Ciekawe pomysły na oddzielenie kuchni od salonuCiekawe pomysły na oddzielenie kuchni od salonu

fot.: Max Kuchnie - półwysep, który od strony pokoju ma postać dodatkowych szafek, a od kuchni ciekawie komponuje się z wystrojem wnętrza

Ciekawe pomysły na oddzielenie kuchni od salonuCiekawe pomysły na oddzielenie kuchni od salonu

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

REDAKCJA POLECA >> Najmodniejszy układ kuchenny - zobacz inspiracje  • Ażurowa przesłona

Przesłona o ażurowym wykończeniu to ciekawy element aranżacyjny, zwłaszcza jeśli zgramy ją z odpowiednim oświetleniem. Prześwitujące promienie słońca lub rozbłyskujące światło spotęguje ten efekt. Lekka konstrukcja sprawia, że przesłona sprawdzi się również na małej powierzchni. Przedzielenie stosuje się na całej wysokości, dlatego podział przestrzeni jest bardzo klarowny.

Ciekawe pomysły na oddzielenie kuchni od salonu - ażurowa przesłona

fot.: MikołajskaSTUDIO - biała przesłona z ciekawym wzorem przyciąga wzrok

Przeczytaj także >> Kuchnia schowana

  • Ścianka działowa - klasyczny sposób na podział stref to wzniesienie ścianki działowej. Do tego celu najlepiej wykorzystać konstrukcje z płyty gipsowo- kartonowej. Jest ona lekka, łatwa w obróbce i daje spore możliwości - oprócz prostej ściany możliwe jest również wyprofilowanie półek, wnęk itp.

Kawalerka - funkcjonalny podział na strefyAntresola z łóżkiem w kuchni - jak urządzić bardzo małą kuchnię

fot.: Kramkowska - niewielka ścianka pozwoliła na umieszczenie z jednej strony półki i telewizora, a od kuchni stała się miejscem montażu dla stolika

Ścianka działowa między kuchnią a jadalnią Zabudowa meblowa na granicy pokoju i kuchni

fot.: Max Kuchnie - ścianka działowa z wnęka zagospodarowaną od strony kuchni na rzecz szafek z piekarnikiem, a od strony pokoju dziennego jako miejsce na stolik

  • niska ściana z mebli - kolejną alternatywą jest podział przestrzeni z wykorzystaniem podówjnej funkcji - oprócz przesłony zyskamy bowiem dodatkowe miejsce na montaż półek.

Kuchnia podzielona z pokojem

fot.: MKdezere

  • Szklana kotara - szkło to bardzo wdzięczny materiał wykończeniowy. Ma ono lekką konstrukcję, która odbija światło, a przez to znajdzie zastosowanie również w małych pomieszczeniach. Szklana tafla może być transparentna, mleczna lub posiadać wzory i szablony dopasowane do stylu kuchni.

Jadalnia oddzielona piaskowaną szklaną ścianąKuchnia za kotarą

fot.: MikołajskaSTUDIO - szklana tafla we wzory nawiązujące do motywu z frontu mebli jest łącznikiem stylistycznym i przegrodą między strefą kuchenną i dzienną domu

Aranżacja kuchni otwartej - szklana przesłonaAranżacja kuchni połączonej z salonem - sposób na podział stref

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • szklana przesłona ze szprosami - to jeden z motywów, który zawsze zachwyca i tworzy wyjątkowy klimat we wnętrzu. Dużym powodzeniem cieszą się szprosy w wyrazistych kolorach, jak na przykład kontrastująca czerń, choć mogą też być sposobem na wprowadzenie delikatnych akcentów kolorystycznych w postaci chociażby złota. 

Szklana przesłona ze szprosami

fot.: Ferro

  • Ruchoma przesłona - element chowany w ścianie to rozwiązanie idealne - jak chcemy mieć dużą otwartą przestrzeń całość jest ukryta, jeśli zamarzy nam się oddzielenie kuchni wystarczy wysunąć taką przesłonę.

Kuchnia otwarta - ruchoma przesłona

Kuchnia za chowaną przesłoną

fot.: mmDeSign - wysuwany element w pełni koresponduje z elementami wykorzystanymi w wykończeniu ścian i sufitu tego pomieszczenia

  • Przesuwne drzwi - drzwi zamontowane na rolce i szynie to ciekawy sposób na zamknięcie kuchni w sytuacji, gdy chcemy zachować intymność którejś z części domu. Jednak taki układ, zwłaszcza jeśli drzwi mają nietyowe wypełnienie, pozostawia wrażenie otwartej kuchni - duży otwór i brak futryn.

Przesuwne drzwi do kuchni

fot.: TutajConcept - ażurowe drzwi przepuszczają światło ale jednocześnie zapewniają pełną dyskrecję

  • Półki - wkomponowanie półek w strefie granicznej to podwójna korzyść - zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania oraz bardzo wdzięczną w odbiorze przesłonę.

Ażurowa półka na granicy kuchni i pokoju dziennego

fot.: TutajConcept - konstrukcja z drewnianymi półkami o przebiegu poziomym dzieli przestrzeń dzienną i kuchenną

okno między kuchnią a pokojem w zabudowie meblowejokno między kuchnią a pokojem w zabudowie meblowej

fot.: Studio Sto Procent - okno między kuchnią a pokojem w zabudowie meblowej

  • Ściana z oknem - okno portalowe to świetny sposób na ożywienie wnętrza. Zamontowanie go w ścianie przedzielającej kuchnię i salon, pozwoli zobaczyć, co się dzieje w drugim pomieszczeniu, a do tego nada mieszkaniu lekko loftowego charakteru.

Okno portalowe w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Kuchnie"

 


Ciekawe propozycje - zobacz więcej:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Porta, MKdezere, MikołajskaSTUDIO, TutajConcept, Kramkowska, mmDeSign, Projektyw, Max Kuchnie, Ferro, Studio Sto ProcentPodobne artykuły
Premiera KD Max V6 - Projektuj kuchnie i meble szybciej niż kiedykolwiek!

projekty kuchni

Premiera KD Max V6 - Projektuj kuchnie i meble...

Właśnie ukazała się nowa wersja profesjonalnego oprogramowania do projektowania kuchni, mebli oraz szaf... więcej...

Wyspa kuchenna dobrze urządzona

projekty kuchni

Wyspa kuchenna dobrze urządzona

Wyspa kuchenna postrzegana jest wciąż jako coś innowacyjnego, wymykającego się utartym schematom aranżacji... więcej...

Sufit w kuchni

projekty kuchni

Sufit w kuchni

Aranżując kuchnię musimy wybrać materiał na podłogę, następnie wykończenie ścian - kolorystykę... więcej...