patron działu Meble kuchenne Peka

Otwarte półki w zabudowie kuchennej - nowy trend

data aktualizacji: 01-06-2020, 03:53 – artykuł promocyjny

Odejście od minimalizmu, w którym wszystko było szczelnie schowane za frontami kuchennej zabudowy pozwala popuścić wodze wyobraźni i wprowadzić do wnętrza różnego rodzaju urozmaicenia. Jednym z takich pomysłów są otwarte półki wkomponowane w ciąg szafek. Półki to zawsze ciekawa forma eksponowania tego co mamy najpiękniejsze w kuchni. Mogą pojawić się w różnym miejscu i mieć zróżnicowany wygląd - poniżej kilka inspiracji.

Otwarte półki w zabudowie kuchennej - nowy trend

fot.: Śnieżka

Otwarte półki w kuchni - ciekawe warianty

 

Otwarte półki mogą być częścią zespoloną z zabudową lub stanowić zupełnie oddzielny element w kuchni. Kontrastująca ściana tylna podniesie ich atrakcyjność, choć równie ciekawie będą wyglądać, gdy stopią się z tłem. Geometryczny układ półek to nowoczesna wariacja na wykorzystanie otwartych form mebli. 

  • półki w górnej zabudowie - to najczęściej wybierany wariant. Ciekawie wkomponowane w ciąg szafek będą miłym dla oka wyróżnikiem. Coraz częściej otwarta półka stanowi tylko uzupełnienie lub subtelny dodatek do zwartej zabudowy wiszącej.

fot.: MikołajskaSTUDIO - otwarta półka została wkomponowana w drewniany dekor przechodzący przez górną zabudowę, dzięki czemu stapia się z otoczeniem; w drugiej aranżacji zagłębienie w górnej zabudowie zostało wyeksponowane kolorem

Otwarte półki w dolnej części szafek wiszących

fot.: Otwarta półka stała się przedłużeniem wiszących szafek (TutajConcept)


Górna zabudowa może być ograniczona również tylko do otwartych półek. Jest to rozwiązanie korzystne dla kuchni, w których chcemy optycznie odciążyć ściany, głównie w małych, wąskich pomieszczeniach. Jeśli dodatkowo zgramy je z innymi elementami wyposażenia wnętrza to efekt może być naprawdę zaskakujący.

fot.: MikołajskaSTUDIO - okap kuchenny został wkomponowany w otwarte półki, które są wyeksponowane na ciekawym tle 

Otwarte półki w zabudowie kuchennej - nowy trend

fot.: Rejs - otwarte półki zamiast szafek wiszących

 

Równie ciekawym rozwiązaniem jest płyta laminowana umieszczona na ścianie, na której znajdą się półki. Sharmonizowane z zabudową kuchenną panele podkreślają styl kuchni. W zależności od lokalizacji taka półka może posłużyć na wyeksponowanie dekoracji lub na inne przydatne w kuchni akcesoria, które będą estetycznie poukładane, np. przyprawy w ciekawych pojemnikach.

fot.: CAD Projekt

  • półki nad blatem kuchennym - alternatywne wykorzystanie przestrzeni nad blatem daje nam możliwość lepszej organizacji wolnej przestrzeni. Taki układ sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, gdzie można sobie pozwolić na zmniejszenie ilości przestrzeni roboczej na rzecz ciekawych półek. Dzięki takiemu zabiegowi aranżacyjnemu zyskamy układ nawiązujący do wysokiej zabudowy. 

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - otwarte półki stanowią uzupełnienie/przedłużenie górnej zabudowy

fot.: MikołajskaSTUDIO - górna część mebli kuchennych została podzielona na dwie wysokości oraz dodatkowo zastosowano otwartą półkę, która wprowadza kolejny poziom zabudowy

  • półki w dolnej zabudowie - to mniej oczywiste zestawienie, jednak równie spektakularne. Dolna część szafek może znakomicie posłużyć jako przestrzeń reprezentacyjna, zwłaszcza w kuchniach otwartych. Ciekawym miejscem do wygospodarowania tego typu półek jest ściana wyspy kuchennej, które skierowana jest na pokój.

Półki w dolnej zabudowie kuchennej

fot.: Kramkowska

  • półki na różnych wysokościach - łączenie tych samych form na różnych wysokościach daje poczucie stylistycznej jedności. Powielane wzorce świadczą o świadomym kształtowaniu przestrzeni i dążeniu do ładu i spójności.

fot.: MikołajskaSTUDIO - biała zabudowa została urozmaicona o dwie wąskie wstawki z otwartymi półkami w kolorze drewna, które nawiązują do blatu - również w tym kolorze

Ażurowe formy w aranżacji nowoczesnej kuchni

fot.: Ernestrust - ażurowe formy w kuchennej zabudowie są hitem jesli chodzi o trendy w meblarstwie

 

Zobacz także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: MikołajskaSTUDIO, Ernestrust, Kramkowska, Śnieżka, TutajConcept, Rejs, CAD PROJEKTPodobne artykuły
Wood'in'set - drewniane organizery do szuflad

meble kuchenne

Wood'in'set - drewniane organizery do szuflad

Organizery to obowiązkowy element wyposażenia szuflad nowoczesnych mebli - dzięki nim są one funkcjonalnie... więcej...

Jak zaplanować otwartą kuchnię nowoczesną

meble kuchenne

Jak zaplanować otwartą kuchnię nowoczesną

Otwarta kuchnia od lat cieszy się popularnością. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które daje wiele... więcej...

WIRELI - funkcjonalne wyposażenie kuchni

meble kuchenne

WIRELI - funkcjonalne wyposażenie kuchni

Nowoczesna kuchnia musi opierać się na funkcjonalnych rozwiązaniach. Trudno wyobrazić sobie meble kuchenne... więcej...