Amix

Trendy kuchenne 2017

data aktualizacji: 24-02-2021, 06:05 – artykuł promocyjny

Branżowe targi, które wyznaczają trendy na najbliższe lata są skarbnicą wiedzy, źródłem inspiracji i dobrą bazą pomysłów na urządzanie wnętrz. Kształtowane przez architektów i znawców tematu trendy dają podstawę do poszerzania swoich horyzontów w zakresie doboru materiałów, dominujących wzorów i kolorystycznych wariacji. Każdy szczegół jest ważny. Meble kuchenne, ceramika, armatura i akcesoria kuchenne, które muszą być piękne i funkcjonalne podbijają serca miłośników dobrego designu. Ugruntowana pozycja wystawców daje poczucie wyjątkowej staranności wykonania i dbałości o każdy element z największą pieczołowitością.

Trendy kuchenne 2017

Moda jest zmienna i podlega pewnym fluktuacjom każdego roku. Trendy to bardziej stałe, ugruntowane na przestrzeni kilku ostatnich sezonów wybory konsumentów. Kształtowanie trendów jest trudną sztuką poszukiwania nowości odpowiedzialnych za indywidaulność we wnętrzu oraz ogólnego spojrzenia na to co praktyczne i funkcjonalne. Zespolenie tych dwóch aspektów często jest wielkim wyzwaniem, którego podejmują się najlepsi. Temu też służą organizowane co roku spotkania. Zetknięcie się wizji artysty z szerszą publiką jest swoistą oceną ich pracy - projekt zostanie pokochany i powielony lub zniknie wraz z końcem targów.


Przeczytaj również:

fot.: Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie - w urządzaniu kuchni dominować będzie ciemna kolorystyka - na meblach oraz AGD

W poniższym zestawieniu prezentujemy tylko najlepsze i ugruntowane propozycje na kuchnie urządzone zgodnie z trendami dominującymi w tematyce kuchennej.

 

Materiał

Materiał to podstawa, od której zależy wygląd, trwałość oraz funkcjonalność. Stąd też bardzo mocna pozycja tworzyw naturalnych. Niewątpliwym królem tej sceny jest drewno - nie tylko w kuchni. Zdominowało ono niemal całą przestrzeń domową i bardzo dobrze się tu zadomowiło. Ten trend jest zatem mocno uplasowany i z całą pewnością jeszcze przez długi czas nic tego nie zmieni.

fot.: Kramkowska - dekor drewna popularny jest zarówno na frontach mebli, jak też w roli okleiny na ścianę

Drewno w kuchni to temat trudny. Jeśli chcemy mieć dobrą jakość musimy zainwestować w gatunki odporne na specyficzne warunki termiczno-wilgotnościowe tego miejsca. Oczywiście pierwszym skojarzeniem są gatunki egzotyczne, jednak i wśród rodzimych drzew mamy szeroki wachlarz możliwości.

fot.: MikołajskaSTUDIO - drewno, cegła, szarość to wyznaczniki trendów na 2017 rok

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na dobrą jakość drewna w kuchni - zrezygnujmy z niego. Nie ma nic gorszego niż nie zadowolenie z wymarzonej kuchni, która przysparza nam ciągłych problemów. w takiej sytuacji lepiej jest postawić na efekt drewna, czyli wykorzystać materiały imitujące ten surowiec. Stracimy przyjemny kontakt z drewnem ale zyskamy trwałość i praktyczność. W tej roli najlepiej radzą sobie płytki naśladujące wzór drewna.


Zobacz więcej:

Płytki naśladujące wzór kamienia i drewna
Pomysły na podłogę w kuchni

Jeśli jednak nie zadawalają nas półśrodki idźmy w stronę betonu, szkła, metalu. To kolejne bardzo trendowe tworzywa, którymi będziemy się otaczać w najbliższych latach. Mają nowoczesny charakter, są solidne i pięknie oddają swoją naturę. Nie może ich zabraknąć w nowocześnie urządzonej przestrzeni. W zestawieniu z pozostałym wyposażeniem kuchni będą stanowić o jej charakterze i wniosą elegancję.

Szkło w kuchni - Colorimo Soft Białe i Colorimo Czarny

fot.: Mochnik - szkło Colorimo

Materiałem o wielkim potencjale, który wychodzi z ukrycia jest kamień. Znany i wykorzystywany od bardzo dawna, ale jednak wciąż gdzieś z tyłu, nieco w cieniu innych tworzyw. Mówi się, że kamień to luksus, cenny i prestiżowy surowiec wybierany przez najbardziej zamożnych. Rzeczywiście jego pozycja jest wysoka, ale wiąże się to z jego ponadczasowością i wytrzymałością. Podobnie jak w przypadku drewna - tu także możemy skusić się na imitacje. Znacznie tańsze płytki ceramiczne ze strukturą kamienia są praktyczne i ładnie prezentują się we wnętrzach. Dodatkowo nie ma tak dużej dysproporcji w odbiorze, jak to było w przypadku ciepłego drewna - płytki bardzo trafnie przypominają kamień.

fot.: Max Kuchnie

W tej dziedzinie nie ma odkrywczych i rewolucyjnych zmian. Co więcej z całą pewnością ich też szybko nie będzie. Wysoka lokata naturalnych surowców wynika z doświadczenia i przekonania, że to co stworzyła natura jest najlepsze. Mogą pojawiać się materiały sztuczne o dużej plastyczności, jak corian na blaty, które dają nową jakość, jednak trzon pozostanie bez zmian.

fot.: Śnieżka

Podążając za wyzwaniami lansowania nowych pomysłów skłaniajmy się do reflaksji o uniwersalności i ponadczasowym charakterze naszych wyborów - wyborów na lata.

 

Możliwości projektowe

 

Zmianom ulega też sposób projektowania kuchni. Reorganizuje się nasz styl życia, inaczej postrzegamy świat i naszą rolę w nim. Są to modfikacje pokoleniowe, w naturalny sposób ewoluują i odmieniają nasze otoczenie. Częste dylematy mają wydźwięk bardziej ideologiczny. Oderwanie się od rzeczywisotości wykreowanej przez poprzednie pokolenia daje poczucie wolności. Odejście od tradycyjnego postrzegania domu jako ogniska życia rodzinnego, w którym spędza się wolny czas - dziś dom jest naszym centrum o wielu funkcjach.

fot.: Max Kuchnie - otwarta przestrzeń oraz funkcjonalność bazująca na ergonomii to nowe porządki przestrzenne gwarantujące przyjemność użytkowania kuchni

Przy projektowaniu należy pamiętać, że funkcjonalna kuchnia to oszczędność czasu, który można poświęcić rodzinie. Dlatego zawsze warto sięgać po innowacyjne rozwiązania.

Minimalizm kontra przepych - nie ma złotej recepty. Każdy jest indywidualnością i dobiera, urządza swoje otoczenie zgodnie z zasadmi, którym hołduje w życiu. Ale czy moda ma na to wpływ? Oczywiście, że tak. Obserwowanie otoczenia wymusza w nas pogląd, że coś jest lepsze lub gorsze. Czerpanie inspiracji daje dobry początek do zerwania z monotonią w naszym życiu. Remont co roku? Niekoniecznie jest to dobra decyzja. Raczej optymalizacja w służbie wygody i możliwości dostosowania do danych warunków. Młodzi ludzie urządzając swoje mieszkanie muszą poszukiwać rozwiązań, które w prosty sposób można będzie zaadaptować do wciąż zmieniającej się sytuacji w ich życiu. Z pewnością taką rewolucją była zmiana funkcji kuchni.

Aranżacja kuchni - Michał W (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Kuchnia centrum domu lub kuchnia schowana - to dwa najchętnie wybierane modele. Dla osób ceniących wpsólne gotowanie - koniecznie wyspa. Dla tych, którym kuchnia kojarzy się z obowiązkiem - mobilne i niewielkie kuchnie z możliwością odcięcia/schowania ich, np. w szafie.

Znajdź więcej pomysłów:

Najmodniejszy układ kuchenny - zobacz inspiracje
Kuchnia z wyspą - układ idealny

 

Motyw przewodni

 

Dobrze jest tak zaplanować kuchnię by można było w niej odnaleźć cząstkę gospodarzy lub jak kto woli właścicieli. Bardzo indywidualne podejście to zorganizowanie domowej galerii zdjęć, które będą prezentować różne momenty z naszego życia a jednocześnie staną się pomysłem na wykończenie ścian - chociażby w postaci nadruku na szkle czy fototapety. Za motyw przewodni może posłużyć również styl - zgromadzenie akcesoriów i sprzetów kuchennych w danej stylistyce jest ciekawym zabiegem aranżacyjnym. Świetnie tu prezentuje się retro, czy klimatyczny vintage. Przełożenie zasad towarzyszących nam w codziennym życiu, jak na przykład skandynawski minimalizm jest odpowiedzią na trend utożsamiania miejsca z osobą.

Czarne krzesła z obiciem w jadalni połączonej z kuchnią

fot.: Flow Interiors Franiak & Caturowa

 

Paleta barw

Z kolorem jest najtrudniej. Choć jest to z pozoru bardzo przyjemna część w urządzaniu każdego wnętrza to z reguły kolor staje się pierwszą wizytówką kształtującą odbiór wnętrza. Trzeba go zatem dobrze przemyśleć. Nie może być z przypadku lub po prostu wybrany bo wszyscy tak mają. Paleta o niemalże nieograiczonych możliwościach nie ułatwia nam zadania. Kolorystyczne trendy mówią o palecie z zakresu kolorów ziemi, ale dalej jest to szeroki wachlarz. Tylko świadome poszukiwanie koloru wpsółgrającego z danym pomieszczeniem oraz pozostałymi barwami użytymi w aranżacji może przełożyć się na sukces.

fot.: Max Kuchnie - ciemne fronty wykończone na matowo, kontrastujący żółty, geometryczne bloki mebli oraz półwysep w centralnej częśc pomieszczenia - tak wygląda kuchnia urządzona na miarę 2017 roku

Mówi się, że w najbliższym czasie na prowadzenie wysunie się szarość. Nie oznacza to jednak masowego rezygnowania z białych kuchni, które królowały w poprzednich sezonach. Biel nadal będzie szlachetnym dopełnieniem wnętrza. Większe znaczenie zyska jednak i czarny, który bedzie pojawiał się jako kolor uzupełniający. Jednym z elementów, który już zaprzyjaźnił się z czernią jest agd.

Urządzanie warto zacząć od wyboru koloru przewodniego, do którego będzie można dokomponować pozostałe barwy. Dużą rolę będą odgrywały również geometryczne kształty. Odcienie szarości i popielate akcenty wbierane do małych pomieszczeń powinny posiadać matową powierzchnię. Modne jest również wykorzystanie błękitów, różu lub bardzo intensywnej czerwieni, która co jakiś czas powraca do naszych łask. 

fot.: Max Kuchnie

 

Kształt i faktury

Asymetria bądź symetria. Gładki lub falisty. Już w tych słowach czuć wielką różnicę. We współcześnie projektowanych kuchniach dominuje różnorodność kształtów. Wyczuwalne w dotyku lub zauważalne z daleka struktury to kolejna moda, która na dobre trafiła do kuchni. Mnogość faktur została dodatkowo powielona poprzez grę kolorów i cieniowania. Praktyczny aspekt takiego wyboru przekłada się nad ciekawą formę. I to forma częściej będzie miała większe znaczenie. Rok 2017 zapowiada się jako czas wyszukanych form w ciekawej oprawie.

 

Meble kuchenne - najsilniejsze trendy

Prekursorskie rozwiązania w kategorii mebli kuchennych wydają się stabilne. Wysoka zabudowa, wyspa kuhenna i gładkie fronty modne są od lat i tak pozostanie. Z piedestału zejdą jednak wykończenie na wysoki połysk, które zostanie zdominowane przez maty.

fot.: MikołajskaSTUDIO

Duże znaczenie będzie miała dwudzielna zabudowa. Coraz śmielej będziemy wprowadzać otwarte półki lub w ogóle zrezygnujemy z różnicowania wysokości mebli.

Aranżacja kuchni - Monika K (2)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Trendy oświetleniowe w kuchni

Lampy z dużymi kloszami, małe punkty świetlne w postaci oczek umieszczonych w suficie podświetlanym oraz ledowe listwy podblatowe - tak będzie się różnicować oświetlenie w kcuhni w najbliższym czasie. Jednak na tym nie kończą się możliwości tej branży. W 2017 roku na prowadzenie wychodzi beton, który w połączeniu ze światłem zapewni ekskluzywny efekt świetlny. Betonowe oprawy dotyczą zarówno lamp wiszących jak i oświetlenia punktowego i stojącego. Lampy wykończone drewnianymi elementami podniosą wrażenie przytulności w kuchni. Dużą popularnością cieszyć się będą również lampy typu klatka. Taki ażurowy kosz mocno eksponuje żarówki, które też prezeżywają rewolucję wzorniczą. Metlowa konstrukcja ma znamiona eklektyzmu, gdzie industrialnośc wyrażona w materiale koresponduje ze stylem wiejskim. Do kuchni połączonych z salonem mogą zawitać także lampy pierzaste, czyli pokryte przytulnym tworzywem unoszącym się pod sufitem niczym lekka chmurka.

 

Zobacz więcej: Trendy oświetleniowe w kuchni 2017


 

Zlewozmywaki na miarę 2017 roku

Kolor i materiał będą tu odgrywać pierwszorzędną funkcję. Zlewozmywaki przestają bowiem być ukrywane i wychodzą z cienia. Eksponowane na wyspach kuchennych muszą być dopieszczone i pięknie się prezentować. Czysty zlew to dobra wizytówka.  

Zlewozmywak FerroZlewozmywak szklano-granitowy z kolekcji Capella z dekorem kod kreskowy

fot.: Ferro                                                     fot.: Deante   

 

Modne dodatki - diabeł tkwi w szczegółach

Modnym dodatkiem z pewnością będzie dywan typu kilim. Marmurowe akcenty dopęłnią stylizacji. Bardzo klarowne dodatki w postaci wyszukanych zdobień w kolorze złota to kolejna propozycja na stworzenie unikatowej bazy modnych detali. Gałki i uchwyty niczym sztukateria stoją w opozycji do dominujących przez dłuższy czas mechanizmów bezuchwytowych. 

 

Kwiatowe inspiaracje w kuchni

 

Jednym z powtarzających się na wszystkich targach wnętrzarskich motywów były żywe kwiaty, zwłaszcza te z dużymi zielonymi liśćmi. Powrót w wielkim stylu odnotowała roślina nazywana Monstera dziurawa, która parenaście lat temu obecna była w niemal każdym domu. Dziś wraca jako motyw dekoracyjny, np. w postaci grafik, nadruków oraz jako kwiat doniczkowy. Dużą popularnością cieszą się także Zamioculcas zamiolistny, Skrzydłokwiat, Sanseveria trifasciata (tzw. język teściowej). Odchodzi się z kolei od storczyków, które były bardzo popularne w poprzednich sezonach.


 

Przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, Mochnik, Ferro, Śnieżka, MikołajskaSTUDIO , Kramkowska, Flow Interiors Franiak & Caturowa, DeantePodobne artykuły
Kuchenne trendy kolorystyczne

trendy kuchenne

Kuchenne trendy kolorystyczne

Najmodniejsze kolory w kuchni od lata bazują na podobnych układach. Paleta ziemi zdecydowanie zdominowała... więcej...

 Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2013  - ogłoszenie wyników

trendy kuchenne

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2013 -...

Pierwsza edycja konkursu fotograficznego "Nasze kuchnie" dobiegła końca. Celem konkursu była... więcej...

Świetlne trendy 2021: kuchnia w paski

trendy kuchenne

Świetlne trendy 2021: kuchnia w paski

Domeną nowoczesnej kuchni jest spójność, dlatego najlepiej sprawdzą się w niej taśmy LED, które... więcej...