konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

data aktualizacji: 19-10-2018, 12:43 – artykuł promocyjny

Półwysep kuchenny to świetna alternatywa dla nieco mniejszych kuchni. Jego kształt i wielkość pozwala na przejęcie wielu funkcji jednak nie potrzebuje aż tyle miejsca co klasyczna wyspa. Półwysep w kuchni to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które może mieć wiele obliczy. Równie dobrze spisze się w roli stref funkcjonalnych, jak również będzie świetnie oddzielać kuchnię od sąsiednich pomieszczeń.

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

Półwysep kuchenny - zalety rozwiązania

 

Półwysep jako sposób zagospodarowania przestrzeni kuchennej wpływa na lepszą ergonomię pomieszczenia. Funkcje zależą od naszych preferencji i miejsca jakim dysponujemy. Sprawdzi się w każdej z ról jakie przypisuje się wyspie kuchennej. Wysunięta część blatu jest tą częścią kuchni, która jest najbardziej eksponowana, dlatego do jego wykończenia powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę. Zwłaszcza część, którą skierujemy na salon lub jadalnię. Wygospodarowana przestrzeń będzie dodatkowym plusem tego układu roboczego. Szafki, szuflady a nawet otwarte półki to tylko podstawowe możliwości. Oprócz tego zyskujemy dodatkową przestrzeń do pracy - blat kuchenny nigdy nie jest za długi. Jeśli zestawimy półwysep z hokerami to powstanie nam barek, przy którym z powodzeniem zdołamy zjeść posiłki lub wypić poranną kawę. Dla amatorów spotkań na gruncie towarzyskim w swoim domu - taki półwysep z powodzeniem można przearanżować na ladę niczym w barze, na której zmieszczą się przekąski i drinki.  

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - półwysep w małej kuchni pozwala na powiększenie strefy roboczej

Przeczytaj także: Mała kuchnia - jakie meble


Układ kuchenny, w którym zorganizujemy półwysep jest bardzo funkcjonalny. To jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o poprawność skonstruowania ciągu roboczego bazującego na zasadzie trójkąt oraz pozwalające zachować ergonomię miejsca pracy. Wysunięta część blatu roboczego zwiększa też atarcyjność wizualną kuchni. Przeczytaj więcej o  zaletach i wadach różnych układów kuchennych

 

 


 

Kuchnia z półwyspem - zobacz inspiracje z polskich domów

 

  • Półwysep w kuchni na poddaszu

Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć ergonomię w pomieszczeniach nieustawnych, w tym na przykład ze skosami. Wygospodarowanie dodatkowego blatu oraz pojemnych szuflad z pewnością wyjdzie na dobre każdej kuchni.

Aranżacja kuchni - Marzena K (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • Półwysep zakończony wyższym elementem

Wyższy barek lub ścianka, które są w stanie nieco przesłonić kuchnię od strefy dziennej domu to idealne rozwiązanie na małe powierzchnie. Jest to praktyczny układ pozwalający zachować dozę odrębności pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami oraz nieco schować kuchenny rozgardiasz. 

fot.: Bluecat - półwysep wyższy od dolnej zabudowy kuchennej stworzył przesłonę między ciągiem roboczym a strefą dzienną fot.: Novi Art - część zabudowy kuchennej została przeniesiona na przeciwległą stronę, do której dołożono wyższą część w roli barku

fot.: MNG - wąska zabudowa wyższa niż dolny ciąg szafek stworzyła przesłonę dla kuchni zlokalizowanej we wnęce

  • Półwysep z dekoracyjnym emblematem

Każdy półwysep jest po części również dekoracją domu. Jeśli zastosujemy motyw, który powtarza się również na innych elementach możemy mieć pewność, że efekt końcowy wzbudzi zainteresowanie i pozostanie w pamięci na dłużej.

Półwysep kuchenny - płyty betonowe dekorowane koralowcami z mdf

fot.: MM DeSign - półwysep dekorowany koralowcem z mdf, który jest motywem przewodnim użytym w całym mieszkaniu


  • Półwysep jako barek

Barek kuchenny to kolejny wdzięczny temat w kuchennych aranżacjach. Może mieć niewielkie rozmiary i służyć za stolik lub też prezentować się niczym element znany z barów. Do półwyspów osadzonych wyżej niż klasyczny stół świetnie sprawdzą się stołki i krzesła typu hokery.

fot.: Dream House

Przeczytaj również: Hokery w kuchni - przykładowe aranżacje

 

  • Półwysep z otwartymi półkami

Otwarte półki czynią z półwyspu domową biblioteczkę lub miejsce o wskroś ekspozycyjnym charakterze. Dodatkowe miejsce do przechowywania od strony pokoju pozwala na reprezentacyjny wydźwięk, a od strony kuchni z powodzeniem może stać się wygodnym miejscem do siedzenia.

fot.: Kramkowska - wysunięty na środek półwysep jest scalony z blatem roboczym a jego zewnętrzną ścianę stanowią otwarte półki, na których wyeksponowano książki i inne akcesoria

  • Półwysep asymetryczny

Półwysep wcale nie musi być prostokątny i zawsze przebiegać prostopadle do głównego ciągu kuchennego. Jego dużą zaletą jest możliwość dopasowania do każdego wnętrza. Asymetryczny przebieg jest tego dowodem.

fot.: Mikołajska Studio - półwysep o nieregularnym kształcie został tak zaprojektowany by w jak najbardziej optymalny sposób zagospodarować część kuchenną oraz zwiększyć strefę dzienną

  • Półwysep jako lada

Półwysep w postaci lady nawiązującej do blatu to również interesująca alternatywa dla stołu czy miejsca na szybkie posiłki.

fot.: Suma Architektów - biała lada kuchenna zamyka aneks kuchenny, który został zorganizowany na wzór kwadratu. Takie rozwiązanie spaja stylistycznie oraz wprowadza dodatkową strefę w kuchni, w której postawiono na wysoką zabudowę

  • Półwysep przy oknie

Półwysep dochodzący do okna, czy raczej parapetu pozwala w gospodarny sposób wykorzystać każdy metr kwadratowy kuchni. Parapet i wnęka okienna to przestrzeń, którą trudno zagospodarować. Do tego trzeba pamietać, że najczęściej jest to moejsce zarezerwowane dla grzejnika. Jednak sprytny projekt jest w stanie sprostać również i takiemu wyzwaniu.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"Szukasz więcej inspiracji - zobacz również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: MM DeSign, Bluecat, Dream House, Kramkowska, MikołajskaSTUDIO , MNG, Suma Architektów, Novi ArtPodobne artykuły
Jak urządzić kuchnię dla singla

projekty kuchni

Jak urządzić kuchnię dla singla

Podczas urządzania mieszkania najwięcej czasu i pieniędzy poświęcamy na wykończenie łazienki i kuchni.... więcej...

Układ frontów - pionowe czy poziome

projekty kuchni

Układ frontów - pionowe czy poziome

Kształtowanie przestrzeni kuchennej ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest przebieg oraz dominacja... więcej...

Modna kuchnia - aranżacje, wystrój, pomysły

projekty kuchni

Modna kuchnia - aranżacje, wystrój, pomysły

Modna kuchnia to z pewnością taka, która wyróżnia się na tle innych. W modnej kuchni wszystko... więcej...