stopka patrona Electrolux

Krótki przewodnik - filtry metalowe i węglowe do okapów kuchennych

data aktualizacji: 16-04-2020, 11:36

Poniższy krótki poradnik pozwoli dokładniej zrozumieć działanie filtrów zastosowanych w okapach i pochłaniaczach. Dzięki niemu wybór najlepszego rozwiązania będzie o wiele łatwiejszy. Wszystkie najważniejsze informacje o tym, jaka jest różnica między filtrami metalowymi a węglowymi pozwoli poznać zasady funkcjonowania wyciągów oraz pochłaniaczy.

Krótki przewodnik - filtry metalowe i węglowe do okapów kuchennych


Wyciągi są okapami kuchennymi z podłączeniem do wentylacji. Odprowadzają wilgotne powietrze, zapachy, parę wodną oraz inne nieczystości poza pomieszczenie, w którym gotujemy lub pieczemy. Filtry w nich stosowane są metalowe (głównie aluminiowe). Wyciągi poprawnie zamontowane cechuje 100% skuteczności pochłaniania. Pochłaniacze kuchenne natomiast to okapy, które nie zostały podłączone rurą do kanałów wentylacyjnych. Dodatkowo (oprócz filtrów metalowych)  zamontowane są w nich filtry węglowe, których głównym zadaniem jest pochłanianie zapachów z pomieszczenia kuchennego. Nie odprowadzają pary wodnej, kurzu ani wilgoci poza kuchnię. Są o wiele mniej skuteczne niż okapy podłączone rurą do wentylacji. Mówimy o nich, że działają w trybie pochłaniacza.

 

Filtry metalowe

Można przyjąć, że każdy model okapu dostępny na rynku, standardowo wyposażony jest w filtr metalowy (w 99% jest to filtr aluminiowy). Ma postać siateczki zamontowanej od spodu urządzenia o średnich wymiarach ok. 15-20 cm/30 cm. Filtry metalowe najczęściej można bez problemu umyć w zmywarce. Oczyszczają powietrze z wszelkich brudnych cząsteczek osadzających się na powierzchniach płaskich w tym np. z tłuszczu. Opary kuchenne przechodzące przez gęsty labirynt kilku warstw aluminiowej siateczki są wytrącane z powietrza i zatrzymują się na filtrze. Cząsteczki tłuszczu oraz opary zawarte w rozgrzanym powietrzu w starciu z chłodniejszą powierzchnią filtra wytrącają się i na nim osadzają. Powodem jest ich większa ciężkość. Reszta zapachów oraz nieskroplona para wodna przemieszcza się dalej rurą np. do komina, do wentylacji lub poza kuchnię. Mówimy wtedy o okapach pracujących w trybie wyciągu. Gdy powietrze przechodzi przez filtry węglowe - mamy do czynienia z pochłaniaczami bądź z okapami pracującymi w trybie pochłaniaczy.

https://www.kuchenny.com.pl/obrazki3/filtr_metalowy_falmec_base_okapykuchenne.pl_030117.jpg

fot.: Filtr metalowy (aluminiowy), tutaj: Falmec Base

Aby zachować najlepsze właściwości filtrów aluminiowych, powinniśmy czyścić je średnio raz w miesiącu, gdyż gromadzi się na nich nie tylko tłuszcz. W trakcie pracy okapu na filtrze zatrzymują się również różne inne nieczystości takie jak kurz czy insekty. Gdy będzie on zanadto otłuszczony - zmniejszą się otwory w siateczce aluminiowej i okap zacznie przepuszczać mniej powietrza. Zwiększy się głośność pracy urządzenia oraz stanie się ono mniej wydajne. Jeśli nie będziemy regularnie myć zarówno okapu jak i filtrów metalowych, po 2-3 latach będzie od słabo drożny. Tym samym doprowadzimy do konieczności wymiany filtra na nowy. W innym przypadku filtrów metalowych się nie wymienia. Jedynym powodem ewentualnej wymiany filtrów metalowych, oprócz znacznego zabrudzenia uniemożliwiającego efektywne oczyszczanie powietrza, są uszkodzenia mechaniczne.

Ważne:

  • filtrów metalowych nie trzeba wymieniać
  • zapchany filtr będzie mniej skuteczny
  • można je myć w zmywarce
  • myj filtry średnio raz w miesiącu

 

Jakość filtrów aluminiowych

Filtry aluminiowe są różnej jakości. Standardowo składają się z kilku warstw aluminiowych siateczek. Urządzenia z niższej półki cenowej wyposażone są zwykle w filtry 3 warstwowe. Są one słabszej jakości i uchodzą za zbyt cienkie. Istnieją również filtry składające się z 8 takich warstw. Optymalnym rozwiązaniem są natomiast filtry aluminiowe stosowane np. w urządzeniach polskiego producenta okapów GLOBALO, które składają się z 5 warstw. Dlaczego są one optymalne? Bo nie hamują przepływu powietrza, a jednocześnie mają dużą skuteczność pochłaniania.

Jedyną oznaką mycia filtrów aluminiowych w temperaturze powyżej 50-60 stopni może być jego lekkie ściemnienie. Po jakimś czasie użytkowania sprzętu na filtrze mogą pojawić się zatem smugi. Jego właściwości natomiast pozostają niezmienione. Część filtrów zrobiona jest z aluminium, które dodatkowo podlega procesowi anodowania, czyli wytworzenia na jego powierzchni ochronnej warstwy tlenku. Sprawia to, że stają się one bardziej odporne na korozje, zużycie czy działanie wysokiej temperatury.

Wskazówka: filtry aluminiowe można z powodzeniem myć w zmywarce w temperaturze poniżej 50 stopni.

 

Filtry ze stali nierdzewnej

Jedynie ok. 1% filtrów metalowych montowanych w okapach kuchennych dostępnych na polskim rynku, to filtry ze stali nierdzewnej chromoniklowej (tzw. nierdzewki lub satyny). Nazywana jest ona inaczej stalą INOX (ang. “inoxydable” czyli nieutleniający się). Filtry ze stali nierdzewnej są odporne na wysoką temperaturę. Wykorzystuje się je w droższych modelach z tzw. wyższej półki cenowej. Filtry aluminiowe nie odbiegają od tych ze stali nierdzewnej pod względem skuteczności. Te ostatnie natomiast są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, gdyż blachę chromoniklową trudniej jest zniszczyć. Niektórzy użytkownicy doceniają również ich estetyczniejszy wygląd.

Filtry ze stali INOX: występują rzadko, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich skuteczność pochłaniania jest porównywalna z filtrami aluminiowymi.

 

Filtry węglowe

Kolejnym (po metalowych) rodzajem filtrów są filtry węglowe. Najczęściej bez większego problemu można je dokupić dodatkowo. Jeśli nie chcemy podłączyć naszego okapu do wentylacji, to filtr węglowy jest niezbędny. Działa on wtedy w trybie pochłaniacza. Występuje on zawsze po filtrze aluminiowym. Może być położony bezpośrednio na nim i mieć taki sam rozmiar jak on. Przypomina wtedy kasetę lub cienką książkę o grubości 1-1,5 cm.

fot.: Filtr węglowy nakładany na filtr metalowy, model firmy Bosch

 

Innym sposobem montażu filtra węglowego jest jego nakręcenie na silnik okapu. Okapy wyposażone są w silnik przypominający średniej wielkości arbuza bądź małą beczułkę. Jest to turbina, w której kręci się wiatrak zasysający powietrze. Filtry węglowe nakręcamy wtedy z jego prawej oraz lewej strony. Wyglądem przypominają małe talerzyki bądź podstawki.

fot.: Filtry węglowe nakręcane na silnik, model firmy GLOBALO

 

Jak działa filtr węglowy?

Zawiera w sobie kuleczki węgla aktywnego o średnicy ok. 1-2 mm. W momencie ich styczności z oparami kuchennymi, redukują oraz eliminują zapachy. Jest to ich główne zadanie - czyste powietrze ma z powrotem trafić do kuchni. Filtr węglowy podczas pracy wyłapuje wilgotne powietrze,  powinien zatem zostać przesuszony. Sposobem na to jest pozostawienie okapu włączonego np. nawet na godzinę po ukończonym gotowaniu.


Zapamiętaj:

  • filtr węglowy należy wymieniać co ok. 3-6 miesięcy (najlepiej co 3)
  • komplet filtrów węglowych kosztuje od 30 do 120 zł (zależne jest to od producenta)
  • istnieją filtry węglowe Long Life - wystarczają na 3 lata


Filtry węglowe typu Long Life są droższe, gdyż kosztują od 200 do 500 zł, ale ich niewątpliwą zaletą jest to, że są wielokrotnego użytku. Wystarczają nawet na 3 lata, trzeba je myć co ok. 3-6 miesięcy (zależy od modelu), a następnie należy je wysuszyć i wypalić w piekarniku.

Ale to nie wszystko. Istnieje również połączenie filtra węglowego z aluminiowym. Wtedy, w środku filtra metalowego, znajduje się warstwa węglowa. Na zewnątrz mamy siatkę aluminiową. Taki filtr jest grubszy, można go myć w zmywarce i suszyć w temperaturze pokojowej. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie rozpowszechnione.

Nowością, na którą również warto zwrócić uwagę są filtry plazmowe, które, jako pierwsza na polski rynek, wprowadziła marka GLOBALO. Jest to absolutne novum w branży okapów kuchennych, które oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju szkodliwych cząstek takich jak alergeny, wirusy, bakterie czy grzyby. Ten rodzaj filtrów używamy, gdy okap pracuje w trybie pochłaniacza - bez podłączenia do wentylacji. Montujemy go na wylot silnika i, gdy sensory wyczują ruch powietrza, uruchamia się proces eliminowania zapachów poprzez mikrowyładowania elektrostatyczne.

Najważniejszym rozróżnieniem, o którym musimy pamiętać, jest podział na filtry metalowe oraz węglowe. Te pierwsze znajdują się na wyposażeniu okapów działających w trybie wyciągów. Drugie charakterystyczne są dla okapów działających w trybie pochłaniaczy.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb

Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro


Zobacz zdjęcia w galerii Okapykuchenne.pl
:

www.youtube.com/user/okapykuchenne
www.facebook.com/OkapyKuchenne/
www.opineo.pl/opinie/okapykuchenne-pl
www.instagram.com/okapykuchenne/
www.instagram.com/globalo/
Podobne artykuły
Lodówka Trilogic - Trzy logiczne powody, dla których warto ją znać

sprzęt AGD

Lodówka Trilogic - Trzy logiczne powody, dla...

Na polskim rynku pojawiła się lodówka Trilogic. Nowy produkt marki Indesit oferuje innowacyjne rozwiązania,... więcej...

Zdrowy posiłek do pracy - zrób go sam

sprzęt AGD

Zdrowy posiłek do pracy - zrób go sam

Zdrowe odżywianie to to nie tylko kwestia zdrowia, ale również chęć dbania o swoją figurę a także... więcej...

Jak czyścić lodówkę

sprzęt AGD

Jak czyścić lodówkę

Lodówka jest urządzeniem, które znajduje się w każdej kuchni. Służy ona do przechowywania... więcej...

Partnerzy

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

aranżacje łazienek