stopka patrona Electrolux

4 skuteczne metody na zakup okapu, gdy mamy ograniczony budżet

data aktualizacji: 16-04-2020, 11:36

Zakup nowego okapu w przypadku ograniczonego budżetu to wyzwanie. Poniżej praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę. Bardzo istotna jest również kwestia czy tańsza wersja okapu może być jednocześnie wydajna. Wybór oraz montaż okapu kuchennego to decyzje, jakie podejmują codziennie ludzie o najróżniejszym statusie społecznym. Odwiedzają nas zarówno osoby, które mają do dyspozycji kilkaset złotych jak i takie gotowe przeznaczyć na zakup nowego okapu np. 7 tys. złotych bądź nawet więcej. Nierzadko zdarzają się też klienci, dla których wydatek rzędu 10 tys. zł na wyciąg kuchenny nie jest niczym niespotykanym. Wybierając okap z naszymi klientami kierujemy się zawsze ich indywidualnymi możliwościami i potrzebami.

4 skuteczne metody na zakup okapu, gdy mamy ograniczony budżet


Dobry okap kuchenny - czyli jaki?

Przed dokonaniem decyzji powinniśmy się zastanowić, czym jest dla nas dobry okap? Kryteria, które przyjmujemy w tym poradniku, wskazują na to, że dobry okap to taki, który pracuje cicho oraz charakteryzuje się dużą wydajnością. Co to dokładnie znaczy?

Że przy wydajności 200 m3/h poziom jego głośności wynosi poniżej 50 dB. Mamy wtedy do czynienia z wyciągiem, który w ciągu godziny jest w stanie pochłonąć 200 metrów sześciennych oparów, a jego głośność na biegach początkowych (I i II) będzie pozwalała na swobodną rozmowę. Okap kuchenny powinien również pasować do wystroju naszej kuchni i dobrze się w niej komponować z pozostałymi meblami. Trzecim parametrem, który bierzemy pod uwagę określając wyciąg jako dobry, będzie zatem jego design.

Dobry okap: cichy i wydajny - na początkowych biegach jego głośność wynosi poniżej 50 dB przy wydajności 200m3/h.

 

W którym momencie najlepiej wybrać okap?

Decyzja o zakupie wyciągu kuchennego przypada średnio raz na 10-15 lat. Oczywiście tylko pod warunkiem, gdy wybierzemy odpowiedni model. W Polsce kwestia okapów i pochłaniaczy kuchennych rzadko kiedy traktowana jest priorytetowo podczas urządzania kuchni. Klienci często podejmują decyzję o zakupie okapu na samym końcu urządzania domu czy mieszkania. Po zainstalowaniu rekuperacji, zakupie drogich, drewnianych mebli, piekarnika za kilka tysięcy złotych i drogiej zmywarki, na zakup okapu brakuje już sensownych środków. Nadal panuje przekonanie, że nie warto wydawać na okap większej sumy pieniędzy.

To dość krótkowzroczne myślenie.
Solidny okap dobrego producenta jest urządzeniem, które znacznie wpływa na jakość powietrza w całym naszym domu. Jest ono czyste i zdrowe. Wszystkie kuchenne opary, niepożądane zapachy oraz tłuszcz i para wodna zostają wyciągnięte poza pomieszczenie. Okap kuchenny chroni nasze meble przed gromadzeniem się wilgoci i ich uszkodzeniem oraz szybszym zużyciem. Ochrania też przed wdychaniem szkodliwych substancji, alergenów oraz kurzu. Zabezpiecza nasze tapicerowane fotele i sofy, dywany oraz meble skórzane przed przejściem zapachem smażonego mięsa, a firanki przed ściemnieniem od dymu. Okno otwarte w kuchni na oścież przez pół dnia zdecydowanie nie wyeliminuje tych problemów. Zwłaszcza, gdy temperatura na zewnątrz spada i długotrwałe wietrzenie mieszkania jest po prostu uciążliwe.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie zakupu wyciągu jeszcze przed przygotowaniem mebli, dobraniem sobie szafek czy zamontowaniem podwieszanych sufitów. Przewidzimy wtedy także sposób i miejsce podłączenia naszego urządzenia do wentylacji. Zwiększy to jego skuteczność nawet o 80%.

Warto zainwestować w dobry okap: bez wydajnego urządzenia będziemy żyć w pomieszczeniach z brudnym, dusznym i niezdrowym powietrzem, a nasze meble zużyją się szybciej.

 

Gdy najważniejsza jest wydajność urządzenia

Istotnym czynnikiem decydującym o modelu, który wybieramy jest to, jak dużo gotujemy. Gdy robimy to codziennie, trzeba ten fakt wziąć pod uwagę wybierając konkretny model.

Przy wzroście wydajności okapu zwiększa się również jego głośność. Klientom, którym najbardziej zależy na wydajności, proponujemy rozwiązanie w postaci zamontowania silnika zewnętrznego. Standardowy silnik dostępny na wyposażeniu wyciągu demontujemy, a dodatkowo zakupioną specjalną turbinę umieszczamy na poddaszu bądź na zewnątrz pomieszczenia. Wszystko zależy oczywiście od możliwości technicznych budynku. Po tym zabiegu możemy sterować silnikiem z poziomu okapu, mamy zachowany bardzo dobry ciąg, a okap pracuje bezszelestnie. Co ważne - jest to rozwiązanie, na które większość konsumentów może sobie bez problemu pozwolić. Jeśli zdecydujemy się wybrać dobry okap z silnikiem montowanym na zewnątrz, jesteśmy w stanie zamknąć się w kwocie 2500-3000 zł.
To całkiem rozsądna cena za ciszę i czyste powietrze, jakie w zamian otrzymujemy.

fot.: Wizualizacja kuchni z wyciągami z silnikiem o dobrej mocy zamontowanym na zewnątrz (z lewej okap skośny KAGE Excellence, z prawej okap wyspowy czarny GLOBALO Toredo Isola)


Niemalże wszystkie modele wyciągów kuchennych mają możliwość zamontowania silników poza pomieszczeniem.

 

Cichy okap kuchenny

O wyższej półce cenowej okapów mówimy, gdy ich ceny zaczynają się od 5000 zł. Modele te wykonane są z wysokiej jakości materiałów, mają nowoczesny i funkcjonalny design, są energooszczędne oraz ciche. Takie urządzenie z pewnością polepszy jakość powietrza w naszym domu oraz zabezpieczy przed zniszczeniem nasze fronty meblowe i pozostałe sprzęty.


Modele droższe wyposażone są w wiele zaawansowanych technologicznie funkcji.
W okapach firmy FALMEC wykorzystywany jest system NRS (Noise Reduction System), który sprawia, że głośność pracy urządzenia jest obniżona aż o 86%. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu unikalnych materiałów dźwiękochłonnych. Praca okapu jest o wiele cichsza niż praca okapów, w których tej technologii nie zastosowano.

fot.: Okap skośny FALMEC FLIPPER z technologią NRS zapewniającą niemalże bezgłośną pracę

Miejmy na uwadze też to, że wyciąg kuchenny może być używany zawsze podczas gotowania, zawsze podczas pieczenia oraz do ogólnej wentylacji pomieszczenia. Nic tak skutecznie się oczyści nam powietrza podczas przyjęcia, na którym będzie tłoczno, jak okap włączony na niskim biegu.

 

Okap kuchenny poniżej 1000 zł

Gdy mamy do wydania taką kwotę, musimy rozważnie wybierać odpowiedni model. Tańsze wyciągi kuchenne średniej klasy producentów kiepsko nam posłużą. Najczęściej wykonane są z materiałów niskiej jakości, głośno pracują oraz są mało wydajne. Zawsze starajmy się wybrać okap możliwie najlepszy w swojej kategorii cenowej. Wiodący producenci mają w swojej ofercie również tańsze rozwiązania dla klientów z ograniczonym budżetem.

W kategorii okapów dobrych producentów, którzy oferują także modele bardziej budżetowe, polecamy te, które zwracają uwagę niskim poziomem głośności, wydajnością oraz wyglądem. Jest to np. okap pod zabudowę w szafce, który wyposażony został w mocny silnik, dzięki czemu jest bardziej skuteczny.

        

fot.: Okap pod zabudowę w cenie poniżej 1000 zł: z lewej  GLOBALO Lofetti o wydajności 575 m3/h, z prawej FRANKE Box FBI o wydajności 420 m3/h

Jeśli chcemy wybrać tańszy okap - zawsze zwracajmy uwagę na jego jakość. Wybierzmy najlepszy z możliwych w danej grupie cenowej.

 

Kupno słabego wyciągu - dlaczego jest to zły pomysł?

Istnieje wiele powodów. Najważniejszy jest taki, że jeśli kupimy słabej jakości okap - będziemy z niego po prostu niezadowoleni. A gdy będziemy nim zawiedzeni, to stanie się on bezużyteczny. W takiej sytuacji wydanie nawet 500 zł będzie wyrzuceniem pieniędzy w przysłowiowe błoto. Najtańszy okap najprawdopodobniej będzie chodził głośno lub będzie mało wydajny (bądź jedno i drugie). Tańsze produkty częściej się psują, szybciej zużywają, w efekcie czego za 2-3 lata może okazać się, że mamy w kuchni urządzenie, które przestało spełniać swoje podstawowe funkcje.

Dla wielu naszych klientów ważne jest to, że słaby okap wpłynie na szybsze zużycie się mebli. Drogie fronty czy wypoczynek po jakimś czasie zrobią się zniszczone i będą nieładnie pachnieć. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku kuchni otwartych, które stają się coraz popularniejsze w naszych domach.

Minusy mało wydajnego i źle wykonanego wyciągu kuchennego:

  • będzie głośny
  • pozostawi w pomieszczeniu wszystkie opary i nieczystości
  • będzie trudniejszy w czyszczeniu
  • będzie wykonany ze słabej jakości elementów
  • będzie pożerał mnóstwo prądu
  • będzie się gorzej prezentował (słabszy design)
  • pozostawi powietrze dusznym i brudnym, co może wpłynąć na powstanie alergii oraz grzyba
  • przyczyni się do szybszego uszkodzenia mebli, wyposażenia, akcesoriów w domu


Przy wyborze wyciągu kuchennego należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym zamontowany będzie okap. Gdy kuchnia jest mała, możemy wybrać okap o średniej wydajności, co zapewni większy komfort użytkowania, gdyż będzie on cichszy. Gdy kuchnia jest bardzo duża i otwarta na salon, to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okapu z silnikiem umieszczonym na zewnątrz.

Warto zwrócić też uwagę na oświetlenie okapu. Wybierajmy tylko żarówki energooszczędne, które ułatwią nam gotowanie czyniąc je przyjemniejszym oraz pozwolą nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.


Zawsze starajmy się wybrać urządzenie najlepszej jakości w swojej kategorii cenowej.
Profesjonalny sklep powinien dać nam praktyczne wskazówki, w jaki sposób okap zamontować, na jakie rury do okapu się zdecydować oraz jak podłączyć go do wentylacji.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb

Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro


Zobacz zdjęcia w galerii Okapykuchenne.pl
:

www.youtube.com/user/okapykuchenne
www.facebook.com/OkapyKuchenne/
www.opineo.pl/opinie/okapykuchenne-pl
www.instagram.com/okapykuchenne/
www.instagram.com/globalo/
Podobne artykuły
Lodówki SpaceMax - więcej miejsca do przechowywania

sprzęt AGD

Lodówki SpaceMax - więcej miejsca do przechowywania

Lodówka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, dlatego rozważając decyzję... więcej...

Trzeci wymiar w kuchni - lodówka 3D Haier

sprzęt AGD

Trzeci wymiar w kuchni - lodówka 3D Haier

Połączenie klasycznej stylistyki z najnowocześniejszymi technologiami to największe atuty lodówki... więcej...

Partnerzy

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

aranżacje łazienek