konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Innowacyjne narzędzia do prezentacji projektów wnętrz

data aktualizacji: 28-04-2021, 11:13 – artykuł promocyjny

Projektowanie wnętrz jest ściśle związane z wykorzystywaniem nowinek z dziedziny technologii. W każdym biurze projektowym oraz w pracy indywidualnych projektantów standardem są programy typu CAD oraz możliwość wirtualnej kreacji pomieszczeń. Nadal oczywiście zdarzają się zapaleni miłośnicy szkicownika i ołówka. Niemniej jednak znajomość aktualnych programów do projektowania komputerowego jest wymogiem formalnym dla każdego absolwenta studiów dotyczących projektowania wnętrz.

Innowacyjne narzędzia do prezentacji projektów wnętrz

Nowe technologie - które współcześnie dominują w zakresie projektowania - bardzo chętnie wykorzystywane są również do komunikacji z klientem. Dla każdego architekta bardzo ważny jest szybki kontakt ze zleceniodawcami. Efektywne porozumienie przyśpiesza i ułatwia pracę - setna poprawka, kolejna zmiana, długie rozmowy w piątkowe wieczory... Niezadowolony klient oraz jego niespełnione oczekiwania nie są dobrą wróżbą. Nieporozumienia wynikają często z faktu posiadania niewystarczających narzędzi do zaprezentowania naszej wizji. Z pomocą przychodzą jednak producenci programów do projektowania wnętrz.

 

Wizualizacje

Najczęstszym sposobem prezentacji wnętrza jest wizualizacja. Aktualnie powszechnie stosuje się te fotorealistyczne, które często mylone są ze zdjęciami realizacji projektu. Ten rodzaj prezentacji pracy architekta pozwala na prezentację wyobrażenia projektu klientowi oraz zasila portfolio wykonawcy zlecenia. Minusem może być czas wykonywania, jest to jednak uzależnione od kilku czynników, m.in. mocy komputera, naszych umiejętności oraz programu, którego używamy. Rendering jest dostępny w większości programów posiadających platformy do projektowania w wirtualnej rzeczywistości.

Innowacyjne narzędzia do prezentacji projektów wnętrz

 

Animacje

Dodatkową możliwością niektórych programów jest animacja. Za pomocą wyznaczonej ścieżki renderowany jest fotorealistyczny obraz, po którym klient będzie mógł odbyć spacer, obejrzy dokładnie zaprojektowane elementy i przyjrzy się proponowanym przez projektanta rozwiązaniom. Generowanie animacji w postaci filmu to ciekawa propozycja dla klienta oraz kolejny produkt wzbogacający portfolio.


 

 

Panoramy 360°

Za pomocą Panoram 360° uzyskuje się efekt ruchomego obrazu. Pozwala to wygenerować obraz wnętrza w ujęciu kamery 360°. Za pomocą dodatkowych aplikacji możliwe jest otworzenie panoramy na komputerze w celu prezentacji klientowi. Niektórzy producenci programów proponują również narzędzie zamieniające plik panoramy w link. Wygenerowany adres "www" można otworzyć w dowolnym czasie oraz w dowolnej przeglądarce każdego urządzenia mobilnego lub komputera. Technologia ta wykorzystuje czytniki żyroskopowe umieszczone w smartfonach i tabletach, dzięki czemu możemy oglądać pomieszczenie, poruszając urządzeniem.

Innowacyjne narzędzia do prezentacji projektów wnętrz


Okulary VR i wirtualny spacer

Panoramy można prezentować również w najnowszej technologii bazującej na wykorzystaniu okularów VR, które przebojem wchodzą na rynek metod komunikacji z klientem. Możliwość przeniesienia się klienta do przyszłej aranżacji jego mieszkania to nowatorski sposób na wirtualny spacer. Na polskim rynku okulary VR dostępne są m.in. dla użytkowników programu do projektowania wnętrz InteriCAD. Dzięki tej technologii wirtualny spacer po wszystkich pomieszczeniach w projekcie mieszkania jest na wyciągnięcie ręki.

Powyższe metody komunikacji z klientem są niezmiernie ciekawe. I właściwie, poza okularami VR, nie zaskakują już klientów biur projektowych. Oczekiwania wciąż rosną, a nawet najbardziej fotorealistyczna wizualizacja nie jest wyróżnikiem w branży projektowania wnętrz.

Opisane narzędzia są z reguły czasochłonne w przygotowaniu. Wygenerowanie wirtualnego spaceru może zająć nawet kilka godzin przeliczeń programu. Zaprezentowanie kilku wariantów w jednym projekcie sprawia, że znacznie wzrasta czas realizacji jednego zlecenia. Dodatkowo na wygenerowanym obrazie nie możemy wprowadzać żadnych zmian.

Co zatem, jeśli klient poprosi o pokazanie innego koloru parkietu w tym samym projekcie? Czy musimy zatem specjalnie generować nową wizualizację?

 

 

iScan - System prezentacji projektów

Z pomocą przychodzi wówczas system iScan, który uzupełnia wszystkie wymienione wyżej braki narzędzi prezentacji. Jest to narzędzie przypominające wirtualny wzornik. Pozwala na szybkie zaprezentowanie wielu aranżacji na bazie jednej wizualizacji. Umożliwia on znaczną oszczędność czasu i nie wymaga wykonywania długotrwałych renderingów. System iScan współpracuje z programem InteriCAD poszerzając jego możliwości w zakresie prezentacji projektów wnętrz.


Śledzenie najnowszych technologii oraz trendów w komunikacji z klientem jest koniecznością osób profesjonalnie podchodzących do projektowania wnętrz. Oprócz podniesienia skuteczności codziennych działań jesteśmy w stanie uatrakcyjnić portfolio firmy i być zawsze o krok przed konkurencją.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: ARCHLine.XPPodobne artykuły
Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

projekty kuchni

Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

Projektując wystrój kuchni powinniśmy pamiętać, że oprócz estetyki kluczowe znaczenie ma... więcej...

Sufit w kuchni

projekty kuchni

Sufit w kuchni

Aranżując kuchnię musimy wybrać materiał na podłogę, następnie wykończenie ścian - kolorystykę... więcej...

Jak zaprojektować kuchnię w programie InteriCAD

projekty kuchni

Jak zaprojektować kuchnię w programie InteriCAD

Poniżej prezentujemy cztery krótkie filmy instruktażowe przedstawiające, jak od podstaw zaprojektować... więcej...