stopka patrona Electrolux

6 głównych rodzajów okapów kuchennych - czym się od siebie różnią?

data aktualizacji: 16-04-2020, 11:37

Wybór okapu warto zacząć od zapoznania się z listą wszystkich rodzajów, ich wyglądem, cechami charakterystycznymi oraz funkcjonalnością. Szeroki ogląd zyskamy analizując ofertę polskich oraz zagranicznych producentów. Poniżej prezentujemy pełną listę okapów wraz z ich zdjęciami.

6 głównych rodzajów okapów kuchennych - czym się od siebie różnią?

Bez okapu kuchennego nie może istnieć nowoczesna, funkcjonalna, bezpieczna i zdrowa kuchnia.

Pochłaniają i neutralizują nieprzyjemne zapachy, chronią nasze meble przed wilgocią i tłustym osadem, minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, zapobiegają skraplaniu się pary wodnej na szybach. Dzięki nim powietrze w naszej kuchni i całym domu jest przefiltrowane i zdrowe dla wszystkich jego mieszkańców.

Produkt ten pojawił się na polskim rynku stosunkowo niedawno. Od początku lat 90 zyskuje na popularności. Jako pierwszy przychylność konsumentów zyskał sobie model teleskopowy. Zapoczątkowało to szybki rozwój tej gałęzi sprzętu domowego. I choć nowe modele pojawiały się bardzo szybko, to okapy szufladowe wciąż cieszyły się niesłabnącą popularnością. Klienci przyzwyczaili się do takiego rozwiązania. Współcześnie jednak obserwujemy zmianę w tym zakresie - modele teleskopowe ustąpiły miejsca znacznie lepiej skonstruowanym rodzajom.

 

Czym różnią się od siebie okapy?

 

Głównym wyróżnikiem w podziale okapów jest miejsce i sposób jego montażu. Nie stosuje się podziału ze względu na funkcje czy materiału, z ktorego są zbudowane. Kluczowe znaczenie ma tu montaż, czyli miejsce docelowe dla okapu i sposób w jaki zostaną tam umieszczone. Drugim istotnym kryterium jest rozmiar urządzenia. Decydując się na konkretny model koniecznie sprawdźmy, czy jest on dostępny w szerokości, jaka nas interesuje.

 

Okap kuchenny przyścienny

 

Okapy kuchenne przyścienne montowane są do ściany kuchni klasycznej bądź nowoczesnej. Występują w różnych szerokościach począwszy od 40 cm a skończywszy na 150 cm.

 

OKAPY PRZYŚCIENNE DZIELIMY NA:

 • okapy przyścienne skośne (inaczej nazywane są wertykalnymi) - uchylne, bardzo wygodne w użytkowaniu ze względu na małą głębokość - ok. 30-40 cm.

6 głównych rodzajów okapów kuchennych: czym się od siebie różnią?6 głównych rodzajów okapów kuchennych: czym się od siebie różnią?

fot.: Okap kuchenny kominowy, standardowy (w kształcie odwróconej litery T) GALVAMET Outlook (z lewej) oraz okap skośny (przyścienny, kominowy) FRANKE Mythos Glass (z prawej)

 • okapy przyścienne standardowe - klasyczne w kształcie odwróconej litery “T”
 • okapy przyścienne okrągłe - w formie tuby lub elipsy, posiadają specjalny element montażowy umożliwiający przymocowanie do ściany, okap cylindryczny wylot może mieć u góry przez klatkę wentylacyjną bądź z tyłu przez kratkę w ścianie
 • okapy przyścienne prostokątne - mają przekrój kwadratu bądź prostokąta, w formie przypominają płytę grzewczą, mają nowoczesny design

Okapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwościOkapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwości

fot.: Okap przyścienny okrągły Toflesz Baltic (z lewej) i okap przyścienny prostokątny Best Dado (z prawej)

 • okapy przyścienne rustykalne - okapy kominowe w stylu rustykalnym, wykonane głównie ze stali z elementami drewnianymi, idealne zarówno do kuchni tradycyjnych jak i nowoczesnych - jako swoiste dopełnienie stylu danego wnętrza.

 

Okap wyspowy

 

Są one bardzo popularne i cechują się dużą wydajnością. Tego typu okapy oraz pochłaniacze wybierane są zwłaszcza przez klientów ceniących sobie nowoczesne wzornictwo. Montuje się je nad wyspą kuchenną do sufitu.


OKAPY WYSPOWE DZIELIMY NA:

 • okapy wyspowe okrągłe - owalne okapy montowane do sufitu, mają kształt tuby o różnej długości i szerokości
 • okapy wyspowe nowoczesne - w kształcie odwróconej litery “T”
 • okapy wyspowe prostokątne - z regulowanym kominem pozwalającym na dostosowanie wysokości, mają minimalistyczny, futurystyczny design
 • okapy wyspowe dekoracyjne - spełniają w dużej mierze funkcje ozdobną, formą przypominają designerskie lampy
 • okapy wyspowe rustykalne - okapy w stylu retro (rustykalnym) montowane nad wyspą

Okapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwościOkapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwości

fot.: Z lewej okap tuba okrągły BEST GLOSS, z prawej okap wyspowy czarny, dekoracyjny GLOBALO Serina

 

Okap pod zabudowę

 

Model ten zabudowuje się w szafce w ciągu mebli kuchennych. Najpierw należy przygotować odpowiedni otwór wycięty od dołu w szafce. Wykorzystuje się je również przy przygotowywaniu indywidualnej zabudowy np. w stylu angielskim oraz w konstrukcjach kartonowo-gipsowych nad wyspą kuchenną. Polecane są zwłaszcza do małych kuchni, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy powierzchni.

WYRÓŻNIAMY TUTAJ DWA RODZAJE:

 • wkład do zabudowy - inaczej zwany okapem szafkowym, pracuje wydajnie, jest niewidoczny i dyskretny
 • okap kuchenny teleskopowy do zabudowy - jego przednia część jest wysuwana poprzez wyciągnięcie listwy, inaczej szufladowe

Okapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwościOkapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwości

fot.: Okap pod zabudowę (wkład) GLOBALO Loteo White (z lewej) i okap kuchenny teleskopowy ELICA Elite 14 Lux Grix (z prawej)

 

Okap sufitowy

 

Okapy sufitowe - jak sama nazwa wskazuje - są zabudowane w podwieszanym suficie w taki sposób by zlicować je z jego krawędzią. Stają się przez to niewidoczne, dlatego sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Z powodzeniem spełniają funkcje oświetleniowe, co sprawia, że niejednokrotnie trudno odróżnić je od nowoczesnej lampy.

Okapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwościOkapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwości

fot.: Nowoczesne okapy sufitowe, z lewej okapy sufitowy NORTBERG Eclipse, z prawej okap sufitowy FALMEC Nuvola

 

Okap blatowy

 

Okapy blatowe to modele, których praktycznie nie widać. Element, który jest widoczny to jedynie listwa umiejscowiona na blacie. To na niej umieszczone jest sterowanie urządzeniem. Uruchamia się je dotykowo bądź za pomocą pilota. Należą do nieco wyższej i bardziej ekskluzywnej półki cenowej dla wymagających klientów. Zajmują mało miejsca, są wydajne i skuteczne.

WYRÓŻNIAMY:

 • okapy montowane na blacie - montowane w blacie kuchennym bądź nad nim, wysuwają się z niego na czas gotowania bądź też zasysają powietrze do środka, opary są wyciągane na zewnątrz pomieszczenia bądź oczyszczone wracają do środka, gdy okap pracuje w trybie pochłaniacza (czyli nie jest podłączony do wentylacji rurą)
 • okapy zintegrowane z płytą - są to zintegrowane z płytą indukcyjną blaty kompaktowe, niezwykle komfortowe w użytkowani

Okapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwościOkapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwości

fot.: Okapy blatowe: z lewej model montowany na blacie ELICA Adagio, z prawej okap blatowy zintegrowany z płytą BORA Professional

 

Okap narożny

 

Okapy narożne to grupa dedykowana do specjalnego przeznaczenia - montowane w rogu kuchni.

W TEJ KATEGORII WYRÓŻNIAMY:

 • okapy narożne nowoczesne - montowane w rogu kuchni, najczęściej wykonane ze stali ze szklanymi elementami dekoracyjnymi
 • okapy narożne retro - okapy montowane w rogu kuchni w stylu rustykalnym bądź hiszpańskim, zwykle stalowe z dodatkami drewnianymi

Okapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwościOkapy kuchenne - rodzaje, wybór, właściwości

fot.: Okap narożny nowoczesny FRANKE Design Plus (z lewej) oraz okap rustykalny FABER Ranch Angolo (z prawej)


3 najpopularniejsze rodzaje okapów kuchennych:

 • Okapy przyścienne skośne - zyskały dużą popularność dzięki ogromnej wygodzie użytkowania. Są to modele płytsze niż standardowe okapy kuchenne kominowe (w kształcie odwróconej litery “T”). Najczęściej spotykana głębokość blatu roboczego to min. 60 cm. Głębokość okapu przyściennego standardowego to np. 50 cm, w związku z czym istnieje pewne ryzyko uderzenia w niego głową podczas gotowania, gdy nie będziemy wystarczająco uważni. Okapy skośne są głębokie nawet jedynie na 30 cm, dlatego też prawie niemożliwe jest uderzenie się w nie głową podczas wykonywania czynności kuchennych.
 • Okapy do zabudowy w szafce - duże pole manewru przy zabudowie powoduje ich niesłabnącą popularność. Łatwo dostosujemy je do stylu, w jakim chcemy wykończyć i udekorować naszą kuchnię. Nowoczesne modele są coraz bardziej wydajne, mocne i skuteczne, a przy tym dyskretne i niewidoczne. Są doceniane zarówno przez właścicieli niewielkich pomieszczeń jak i osoby, które dobudowują indywidualnie konstrukcje kartonowo-gipsowe.
 • Okapy wyspowe okrągłe - są to jedne z najbardziej designerskich modeli. Idealnie sprawdzają się w dużych i nowoczesnych wnętrzach. Nierzadko mają również dodatkowe funkcje oświetleniowe, które powodują, że wspólne gotowanie z przyjaciółmi staje się również przyjemnym spędzaniem czasu. Często mają formę lamp, które można podwiesić na specjalnych linkach do sufitu bądź są w niego całkowicie wbudowane sprawiając wrażenie lampy w nim znikającej.


Okap, który stał sie urządzeniem wielofunkcyjnym coraz częściej doceniany jest przez użytkowników również za walory estetyczne. W parze z wyglądem idą parametry techniczne, które w drugiej połowie XXI wieku są standardem u światowych i niektórych polskich producentów. Każdy znajdzie model idealnie spełniający jego oczekiwania. Wystarczy znać swoje potrzeby i podjąć świadomą decyzję wspartą doradztwem profesjonalistów.                                      
 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb

Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro


Zobacz zdjęcia w galerii Okapykuchenne.pl
:

www.youtube.com/user/okapykuchenne
www.facebook.com/OkapyKuchenne/
www.opineo.pl/opinie/okapykuchenne-pl
www.instagram.com/okapykuchenne/
www.instagram.com/globalo/
Podobne artykuły
Nowa linia płyt gazowych Innova

sprzęt AGD

Nowa linia płyt gazowych Innova

Pierwsza rewolucja dotyczyła płyt gazowych z ukrytymi płomieniami, ale na tym jeszcze nie koniec. Rynek... więcej...

Jak schować okap w kuchni? Wskazówki dla miłośników zabudowanego AGD

sprzęt AGD

Jak schować okap w kuchni? Wskazówki dla miłośników...

W kuchni przyrządzamy i spożywamy posiłki spędzając czas z bliskimi. Czystość i dobre urządzenie tego... więcej...

Partnerzy

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

aranżacje łazienek