konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Kuchnia schowana

data aktualizacji: 05-01-2018, 13:33 – artykuł promocyjny

Zamknięcie całej zabudowy kuchennej w szafie nie jest wcale trudnym zadaniem. Kuchnia, której nie ma, gdy nie jest używana może być inspiracją dla osób z małym metrażem na przestrzeń życiową lub wręcz odwrotnie - na dużej powierzchni, która dzięki takiemu zabiegowi zyska jedność i klarowność. Minimalizm, czy może jednak ekstrawagancja? To założenie wpisuje się we współczesne trendy projektowania wnętrz, w których na dom patrzy się całościowo i dąży do spójnego wzornictwa.

Kuchnia schowana

Kuchnia w szafie

 

Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu drzwi - na przykład przesuwno-łamanych - zyskujemy wrażenie, że kuchni nie ma, bo jej nie widać. Całe wyposażenie, agd i meble znajdują się za zasłoną ze skrzydeł szafy. Jest to również praktyczne, gdy chcemy szybko pozbyć się kuchennego bałaganu.

fot.: Mess Architect

Wzniosły, egzaltowany projekt wcale nie jest wizją przyszłości, a użytecznym urządzaniem współczesnych wnętrz - idealny jako kuchnia dla singla lub osób sporadycznie korzystających z kuchni. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych sprytnie pozwoli wykorzystać każdy cenny centymetr. Do tego jest w pełni funkcjonalna - zmieści się w niej wszystko czego potrzebujemy. Nie musimy z niczego rezygnować.

fot.: Mess Architect - zastosowanie pełnej zabudowy, która tworzy swoistą ścianę bez widocznych uchwytów i łączeń drzwi to zabieg aranżacyjny pełen kunsztu 

Moda na wysoką zabudowę nieco zakrawa o idee takiej organizacji kuchni, by estetyczne fronty meblowe zasłaniały wiele i dawały sporą przestrzeń do przechowywania. To, co nigdy nie zmieni się w projektowaniu kuchni, to przejrzystość i funkcjonalność. I takie są główne założenia tak pomyślanych przestrzeni.

fot.: Rad-Pol

Mobilna ściana przysłaniająca kuchenną strefę jest odpowiedzią na stylistyczny minimalizm, który ma wielu zwolenników. To innowacyjne rozwiązanie jest godne rozpowszechnienia. Futurystyczne podejście do aranżowania wnętrz otwiera nowe spektrum możliwości - ściana lakierowanych frontów wygląda sterylnie i jest bardzo elegancka. Z kolei przesuwne drzwi fornirowane wniosą do wnętrza kunszt naturalnego drewna. Kuchnie całkowicie zabudowane przyciągają efektownym wyglądem i są produkowane na indywidualne zamówienie.

fot.: Peka - doskonale zaprojektowana kuchnia to inwestycja na lata

W kuchni możemy eksponować znacznie ciekawsze rzeczy niż blaty i wszelkie akcesoria użytkowe. Jest to model bliski szczególnie młodemu pokoleniu, które odchodzi od klasycznego pojmowania przestrzeni kuchennej. Współczesne kuchnie dają możliwość schowania wszystkiego i ciągłe poszukiwanie coraz bardziej wyszukanych schowków doprowadziło to tego, że kuchnie ostatecznie schowały się same. I oczywiście w wielu domach nadal pozostaną półki z wyeksponowaną porcelaną w stylu rustykalnym, czy zdobne gzymsy na wzór angielski - ale taka kuchnia otwiera nową epokę w projektowaniu i zapowiada małą rewolucję.
Pomysł ten pokochają wszyscy nieuporządkowani - wystarczy zamknąć drzwi i bałagan znika, a pomieszczenie znów nabiera salonowego charakteru.

fot.: Maka Architekci                                            fot.: Max Kuchnie   

 

Zobacz także >> Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon

 

Kuchnia ukryta - przykładowe projekty

 

  • Na pierwszy rzut oka kuchnia zlewa się ze ścianami. Niewielka nisza pozostawiona w jednolitej zabudowie klarownie wskazuje miejsce wyznaczone na kuchnię. Aranżacyjnie przestrzeń zyskała wyjątkowy wygląd. Połączenie funkcji w tym pomieszczeniu zostało zaznaczone w rodzaju materiałów wykorzystanych na ścianach. Taka klamra stylizacyjna idelanie pasuje do domów otwartych - kuchnia wygląda jak mebel z salonu.

fot.: TK Architekci

  • Choć obecność wyspy kuchennej intuicyjnie wskazuje nam przestrzeń kuchenną to rodzaj zastosowanej zabudowy meblowej już nie jest tak jednoznaczny w wyznaczaniu poszczególnych stref - jest to jasne jedynie dla użytkowników tej kuchni. Do tego dochodzi gra kontrastów - biel i czerń - które pojawiają się na różnych wysokościach.

fot.: TK Architekci

  • Zachowanie tradycyjnego podziału na górną i dolną zabudowę meblową nie przeszkodziło w optycznym "ukryciu" strefy kuchennej. Fronty i ściana nad blatem zostały wykonane z karbowanego materiału, który pojawia się również na innej ścianie w pomieszczeniu. Taki zabieg sprawdza się zwłaszcza we współczesnych mieszkaniach, gdzie do salonu połączonego z kuchnią wchodzi się niemal od progu mieszkania.

fot.: TK Architekci

  • Biel to kolor, którym najłatwiej zakamuflować wybrane elementy. Stapia się ze ścianą pomalowaną takim samym odcieniem. W poniższej aranżacji białe powierzchnie pojawiły się zarówno w pionie jak i poziomie (podłoga) a jedynym wyróżnkiem jest centralnie umieszczona wyspa z funkcją stołu o drewnianej strukturze.

fot.: Mess Architekci

  • Nowoczesna aranżacja bazująca na białych frontach oraz dekorze drewna została podzielona na dwie części - szafę oraz wyspę kuchenną. Dzięki temu zaznaczona została lokalizacja kuchni, która zgrabnie niknie za drzwiczkami z mechanizmami pozwalającymi na łamanie frontów. 

fot.: Max Kuchnie

  • Kuchnię schowaną można zorganizować w różnych miejscach - nawet nietypowych. Poniżej prezentujemy kuchnię zagospodarowaną we wnęce pod schodami. Taka lokalizacja pozwala wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni. 

fot.: Max Kuchnie

  • Szafa kuchenna to doskonały sposób na to by przestrzeń kuchenna została odizolowana od części dziennej w przypadku pomieszczeń otwartych typu open space. W takim wariancie meble kuchenne mogą być identyczne jak pokojowe. 

fot.: Peka

 

Przeczytaj także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Max Kuchnie, Mess Architect, Rad-Pol, Maka Architekci, TK ArchitekciPodobne artykuły
Kuchnia na poddaszu

projekty kuchni

Kuchnia na poddaszu

Kuchnie na poddaszu są stosunkowo rzadko spotykane w domach jednorodzinnych, częściej zaś urządzane są... więcej...

Innowacja w projektowaniu wnętrz - InteriCAD T6

projekty kuchni

Innowacja w projektowaniu wnętrz - InteriCAD T6

Przyjemność projektowania może być jeszcze większa z najnowszym oprogramowaniem InteriCAD T6. Główny... więcej...

Nowe wersje programów CAD Decor PRO, CAD Decor 2.2 i CAD Kuchnie 6.2

projekty kuchni

Nowe wersje programów CAD Decor PRO, CAD Decor...

Pod koniec maja poznańska firma CAD Projekt K&A, doceniana i popularna wśród architektów... więcej...