konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Studio VK

Kuchnia schowana

data aktualizacji: 05-01-2018, 13:33 – artykuł promocyjny

Zamknięcie całej zabudowy kuchennej w szafie nie jest wcale trudnym zadaniem. Kuchnia, której nie ma, gdy nie jest używana może być inspiracją dla osób z małym metrażem na przestrzeń życiową lub wręcz odwrotnie - na dużej powierzchni, która dzięki takiemu zabiegowi zyska jedność i klarowność. Minimalizm, czy może jednak ekstrawagancja? To założenie wpisuje się we współczesne trendy projektowania wnętrz, w których na dom patrzy się całościowo i dąży do spójnego wzornictwa.

Kuchnia schowana

Kuchnia w szafie

 

Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu drzwi - na przykład przesuwno-łamanych - zyskujemy wrażenie, że kuchni nie ma, bo jej nie widać. Całe wyposażenie, agd i meble znajdują się za zasłoną ze skrzydeł szafy. Jest to również praktyczne, gdy chcemy szybko pozbyć się kuchennego bałaganu.

fot.: Mess Architect

Wzniosły, egzaltowany projekt wcale nie jest wizją przyszłości, a użytecznym urządzaniem współczesnych wnętrz - idealny jako kuchnia dla singla lub osób sporadycznie korzystających z kuchni. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych sprytnie pozwoli wykorzystać każdy cenny centymetr. Do tego jest w pełni funkcjonalna - zmieści się w niej wszystko czego potrzebujemy. Nie musimy z niczego rezygnować.

fot.: Mess Architect - zastosowanie pełnej zabudowy, która tworzy swoistą ścianę bez widocznych uchwytów i łączeń drzwi to zabieg aranżacyjny pełen kunsztu 

Moda na wysoką zabudowę nieco zakrawa o idee takiej organizacji kuchni, by estetyczne fronty meblowe zasłaniały wiele i dawały sporą przestrzeń do przechowywania. To, co nigdy nie zmieni się w projektowaniu kuchni, to przejrzystość i funkcjonalność. I takie są główne założenia tak pomyślanych przestrzeni.

fot.: Rad-Pol

Mobilna ściana przysłaniająca kuchenną strefę jest odpowiedzią na stylistyczny minimalizm, który ma wielu zwolenników. To innowacyjne rozwiązanie jest godne rozpowszechnienia. Futurystyczne podejście do aranżowania wnętrz otwiera nowe spektrum możliwości - ściana lakierowanych frontów wygląda sterylnie i jest bardzo elegancka. Z kolei przesuwne drzwi fornirowane wniosą do wnętrza kunszt naturalnego drewna. Kuchnie całkowicie zabudowane przyciągają efektownym wyglądem i są produkowane na indywidualne zamówienie.

fot.: Peka - doskonale zaprojektowana kuchnia to inwestycja na lata

W kuchni możemy eksponować znacznie ciekawsze rzeczy niż blaty i wszelkie akcesoria użytkowe. Jest to model bliski szczególnie młodemu pokoleniu, które odchodzi od klasycznego pojmowania przestrzeni kuchennej. Współczesne kuchnie dają możliwość schowania wszystkiego i ciągłe poszukiwanie coraz bardziej wyszukanych schowków doprowadziło to tego, że kuchnie ostatecznie schowały się same. I oczywiście w wielu domach nadal pozostaną półki z wyeksponowaną porcelaną w stylu rustykalnym, czy zdobne gzymsy na wzór angielski - ale taka kuchnia otwiera nową epokę w projektowaniu i zapowiada małą rewolucję.
Pomysł ten pokochają wszyscy nieuporządkowani - wystarczy zamknąć drzwi i bałagan znika, a pomieszczenie znów nabiera salonowego charakteru.

fot.: Maka Architekci                                            fot.: Max Kuchnie   

 

Zobacz także >> Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon

 

Kuchnia ukryta - przykładowe projekty

 

  • Na pierwszy rzut oka kuchnia zlewa się ze ścianami. Niewielka nisza pozostawiona w jednolitej zabudowie klarownie wskazuje miejsce wyznaczone na kuchnię. Aranżacyjnie przestrzeń zyskała wyjątkowy wygląd. Połączenie funkcji w tym pomieszczeniu zostało zaznaczone w rodzaju materiałów wykorzystanych na ścianach. Taka klamra stylizacyjna idelanie pasuje do domów otwartych - kuchnia wygląda jak mebel z salonu.

fot.: TK Architekci

  • Choć obecność wyspy kuchennej intuicyjnie wskazuje nam przestrzeń kuchenną to rodzaj zastosowanej zabudowy meblowej już nie jest tak jednoznaczny w wyznaczaniu poszczególnych stref - jest to jasne jedynie dla użytkowników tej kuchni. Do tego dochodzi gra kontrastów - biel i czerń - które pojawiają się na różnych wysokościach.

fot.: TK Architekci

  • Zachowanie tradycyjnego podziału na górną i dolną zabudowę meblową nie przeszkodziło w optycznym "ukryciu" strefy kuchennej. Fronty i ściana nad blatem zostały wykonane z karbowanego materiału, który pojawia się również na innej ścianie w pomieszczeniu. Taki zabieg sprawdza się zwłaszcza we współczesnych mieszkaniach, gdzie do salonu połączonego z kuchnią wchodzi się niemal od progu mieszkania.

fot.: TK Architekci

  • Biel to kolor, którym najłatwiej zakamuflować wybrane elementy. Stapia się ze ścianą pomalowaną takim samym odcieniem. W poniższej aranżacji białe powierzchnie pojawiły się zarówno w pionie jak i poziomie (podłoga) a jedynym wyróżnkiem jest centralnie umieszczona wyspa z funkcją stołu o drewnianej strukturze.

fot.: Mess Architekci

  • Nowoczesna aranżacja bazująca na białych frontach oraz dekorze drewna została podzielona na dwie części - szafę oraz wyspę kuchenną. Dzięki temu zaznaczona została lokalizacja kuchni, która zgrabnie niknie za drzwiczkami z mechanizmami pozwalającymi na łamanie frontów. 

fot.: Max Kuchnie

  • Kuchnię schowaną można zorganizować w różnych miejscach - nawet nietypowych. Poniżej prezentujemy kuchnię zagospodarowaną we wnęce pod schodami. Taka lokalizacja pozwala wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni. 

fot.: Max Kuchnie

  • Szafa kuchenna to doskonały sposób na to by przestrzeń kuchenna została odizolowana od części dziennej w przypadku pomieszczeń otwartych typu open space. W takim wariancie meble kuchenne mogą być identyczne jak pokojowe. 

fot.: Peka

 

Przeczytaj także:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Max Kuchnie, Mess Architect, Rad-Pol, Maka Architekci, TK ArchitekciPodobne artykuły
Kuchnia otwarta na salon

projekty kuchni

Kuchnia otwarta na salon

O urządzaniu kuchni napisano już chyba wszystko. Nic dziwnego - to największe wyzwanie architektoniczne... więcej...

O jakiej kuchni marzą Polacy?

projekty kuchni

O jakiej kuchni marzą Polacy?

Urządzając kuchnię, dużą wagę przykładamy do wyboru stylu aranżacji. Jednak coraz częściej ponad panującą... więcej...

Jak urządzić kuchnię zgodnie ze swoim typem osobowości?

projekty kuchni

Jak urządzić kuchnię zgodnie ze swoim typem osobowości?

Każdy z nas jest inny i kieruje się innymi potrzebami. Nawet jeśli inspirujemy się podobnym stylem, to... więcej...