Przechowywanie przypraw
data aktualizacji: 14-06-2022, 12:40 – artykuł promocyjny
Przyprawy w kuchni to nieodzowny element gdy gotujemy. Bardzo często jednak mamy problem z ich przechowywaniem. Otwarte raz torebki powodują, że przyprawy się brylą tracąc to co najcenniejsze - aromat i walory smakowe, a czasem również rozsypują się i brudzą wnętrze szafek lub szuflad. Przechowując przyparwy warto zadbać o dwie kwestie. Po pierwsze muszą być łatwo dostępne. Poręczne, estetyczne organizery na przyprawy mogą stać na blacie przy płycie kuchennej. A po drugie muszą pozostać aromatyczne i o odpowiedniej konsystencji. Dlatego potrzebne będą szczelne pojemniki bez dostępu powietrza.

Przyprawy - jak przechowywać
- Przechowywanie przypraw w oryginalnych torebkach, w takich jak są one kupowane nie jest błędem pod warunkiem, że zabezpieczymy oderwaną krawędź, np. za pomocą klamerek czy specjalnych klipsów. Tak przygotowane opakowania możemy poukładać w koszyczku, kóry będzie stał w szafce w pobliżu kuchenki a na czas gotowania będziemy mogli je wyjąć na blat.
fot.: Garneczki.pl - zapinki na przyprawy pozwalają zachować świeżość produktu oraz ułatwiają organizację dzięki systemowi podpisywania poszczególnych torebek
fot.: Garneczki.pl - listwa z zapinkami na torebki od przypraw z dozownikami
fot.: Garneczki.pl - przyprawnik do torebek z przyprawami marki Sophie M
- Jednym z najbardziej popularnych sposobów przechowywania przypraw są stojaki wyposażone w słoiczki, do których przesypujemy daną mieszankę. Są one estetyczne i często stanowią same w sobie ozdobę, dlatego nie ma konieczności chowania ich z blatu. Jednak przyprawy najlepiej zachowują swoje właściwości jeśli przechowywane są w ciemnym i chłodnym miejscu. Najpopularniejsze są słoiczki szklane lub drewniane. Trzeba jednak pamiętać, że drewno chłonie zapachy, zatem w drewnianych opakowaniach należy przechowywać zawsze te same przyprawy.
fot.: Garneczki.pl - organizery na przyprawy w formie słoiczków ze stali nierdzewnej ze specjalnym okienkiem dla lepszej widoczności co jest w środku, piramida z plastikowych pojemników na różne przyprawy (w tym również nie zmienlone) oraz stojak manetyczny i klasyczny drewniany
fot.: Emako
- Przyprawnik z funkcją obrotową - łatwo i szybko możemy znaleźć daną przyprawę jeśli stojak posiada funkcję obrotową. Nawet mokrą czy brudną ręką będziemy mieć możliwość dotarcia do wybranego słoiczka. Taka funkcja przydatna jest jeśli nasz przyprawnik stoi na blacie.
fot.: Garneczki.pl - obrotowe przyprawniki posiadające szczelne zamknięcia oraz trzy wielkości dziurek do sypania przypraw (małe, duże, średnie)
- Solniczka i pieprzniczka - to najbardziej popularny zestaw w każdym domu. Oprócz funkcji czysto użytkowej mogą być również fajnym, czasem nawet śmiesznym akcentem w naszej kuchni. Pieprzniczka i solniczka stoją zazwyczaj na widoku, dlatego warto żeby byłe estetyczne.
fot.: Garneczki.pl - zestaw pieprzniczka z solniczką w formie zabawnych figurek
- Oryginalne przyprawniki - przyprawnik przypominający krążki CD albo plastikowa kasetka z oryginalnymi pojemniczkami przyciągają wzrok. Pojemniki pomagające zachować porządek w torebkach z przyprawami powinny mieć zróżnicowaną wysokość.
fot.: Garneczki.pl
fot.: Helios fot.: Kuchinox
Przechowywanie przypraw - 7 przykładów z kuchni
- przyprawy w szufladzie - szuflada pod płytą grzewczą świetnie sprawdzi się na przechowywanie przypraw. Wystarczy wyposażyć ją w odpowiedni wkład ze specjalnie wytłoczonymi przegródkami, które pomieszczą słoiczki z przyprawami. Pozwalają one utrzymać porządek i ład w szufladzie.
fot.: Peka - organizer do szuflady pozwalający ułożyć pojemniki z przyprawami w taki sposób by pozostały na miejscu
fot.: Emako fot.: GTV
Przeczytaj także: Wkłady do szuflad
- przyprawy na relingu kuchennym - zawieszena półeczki, na których można poustawiać przyprawniki świetnie sprawdzą się w kuchni, w której mamy zamontowany system relingowy. Jest to dobre i praktyczne rozwiązanie uwalniające powierzchnię roboczą blatu oraz oszczędzające miejsce w szafkach kuchennych. Sprawdzi się zatem w małych kuchniach.
fot.: Rejs - półeczki na relingu pozwalają ustawić przyprawy, które chcemy mieć zawsze w zasięgu ręki
fot.: Kuchinox - pojemniki na przyprawy ze specjalnie wyprofilowanymi uchwytami umożliwiającymi zawieszenie na relingach
POLECAMY >> Systemy relingowe - przegląd propozycji producentów
- przyprawy na ścianie - listwy magnetyczne przymocowane do ściany z możliwością przyczepiania metalowych pojemniczków z przyprawami dają ciekawą propozycję na uporządkowanie przypraw w każdej kuchni. Okienka w pojemniczkach ułatwiają podgląd zawartości oraz wnoszą do kuchni kolor i ciepło.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - pojemniki na przyprawy na listwie magnetycznej zawieszonej na ścianie oprócz kwestii praktycznych stanowią również ozdobę kuchni
fot.: Max Kuchnie
- magnetyczny pojemnik - można go przyczepić do specjalnej dedykowanej listwy lub do dowolnej powierzchni stalowej, jak na przykład do lodówki, piekarnika itp.
fot.: Kuchinox
- przyprawy na blacie kuchennym - blat kuchenny to miejsce, gdzie powinien panować ład, jednak ładny przyprawnik stanie się jego ozdobą, zwłaszcza jeśli stylistyczie i kolorystycznie pasuje do szafek. Przyprawniki pozwalają na szybki dostęp do przypraw, które zamknięte są w szczelnych ładnych słoiczkach.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - stojaki z przyprawami na blat kuchenny to ciekawy pomysł na wyeksponowanie niektórych przypraw i ziół
- specjalna półeczka na przyprawy - oddzielna półka wygospodarowana tylko na przyprawy to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla koneserów i miłośników przypraw z całego świata. Duża ilość różnorodnych mieszanek ziół i smakowitych dodatków do dań wyeksponowana na ścianie świadczy o kulinarnym kunszcie gospodarzy.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - wąska biała półeczka na ścianie bez górnej zabudowy kuchennej pozwala wyeksponwać nasze przyprawy
Fot.: ernestrust
- cargo na przyprawy - cargo to rozwiązanie wyjątkowo praktyczne - wszystko ma tu swoje miejsce, a dzięki temu, że półka w całości wysuwa się poza korpus mamy wgląd w zawartość naszych zapasów bez konieczności jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji z naszej strony.
fot.: Rejs - cargo na przyprawy z linii Variant MULTI do wąskich szafek 15 cm
fot.: Plast Team - pojemniki na produkty sypkie z serii Oslo
Przyprawy w kuchni - rady
Niektóre przyprawy wymagają specjalnego traktowania. Tak jest w przypadku gałki muszkatałowej i gorczycy, które zawierają tłuszcze. W związku z tym, w celu uniknięcia jego jałczenia konieczne są pojemniki nieprzezroczyste i bardzo szczelne. Podobnie jest z ziołami. Aby nie uleciał cenny aromat kminku, lubczyku, tymianku, bazylii trzeba dbać o szczelne zamknięcie słoiczków. Dobrze jeśli pojemniki dedykowane do ziół posiadają gumowe uszczelki. Jeśli pod wpływem złego przechowywania przyprawy się zbrylą do tego stopnia, że utrudnione będzie rozetarcie ich w palcach koniecznie je wyrzućmy, ponieważ to znak, że są popsute. Każda przyprawa odpowiednio przechowywana musi zachować swoje właściwości pod kątem wyglądu - kolor, sypkość oraz aromatu.
fot.: Tadar - komplet przyprawników
Może zainteresuje Cię także:
Zdjęcia: Peka, Rejs, GTV, Tadar, ernestrust, Garneczki.pl, Kuchinox, Helios, Emako, Max Kuchnie, Plast Team
![]() Świąteczne ciasteczka - czy wiesz, jak je przygotować?
Świąteczne ciasteczka stanowią słodką odskocznię od tradycyjnych, wigilijnych dań. Do tego doskonale... więcej... Zastawa stołowa - co warto wybrać?
Biała z delikatnymi ornamentami, czy może jednak zastawa obiadowa pełna kwiatów i kolorów?... więcej... Specjalne kosze na śmieci
Nowoczesna kuchnia powinna być wygodna, ergonomiczna i funcjonalna. W urządzaniu kuchni obecnie dużo uwagi... więcej... |


- Jak upiec chleb - formy do pieczenia
- Wybieramy patelnię
- Jaką deskę do krojenia wybrać
-
3 niestandardowe sposoby na notatki
- Sokowirówka - jak wybrać
- Noże kuchenne - jaki nóż do czego służy
- Jaki wybrać parowar i wolnowar
- Wybór wyciskarki do soków
- Jaki czajnik wybrać
-
Zdrowe gotowanie - postaw na garnki ze stali nierdzewnej

- Szuflada Hettich AvanTech You
-
Jazda Próbna Kuchni
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Baterie kuchenne KLUDI
- Farba do malowania płytek
- Oszczędzaj czas z produktami Leifheit
- Okapy Falmec - jasny punkt kuchni
- Oświetlenie pod szafki Design Light
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
- Kuchnia wegetariańska, wegańska i witariańska
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
