konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021
aurora

Płaszczyzny w oświetleniu kuchni

data aktualizacji: 04-02-2020, 10:24 – artykuł promocyjny

Kuchnia jest wyjątkowym wnętrzem. Łączy w sobie nieskończenie wiele funkcji. Wybierając oświetlenie do naszej kuchni, miejsca gdzie koncentruje się życie każdego domu, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze ilość i odpowiednie umiejscowienie punktów świetlnych. To zależeć będzie m.in od ilości i powierzchni okien w kuchni, a więc od ilości naturalnego światła. Wszelkie oprawy sufitowe stanowiące ogólne oświetlenie mają za zadanie zastępować światło dzienne lub uzupełniać jego niedobór. Stanowią tym samym tło dla pozostałych punktów świetlnych.

Płaszczyzny w oświetleniu kuchni

Takim oświetleniem mogą być zarówno plafony jak i bardziej klasyczne oprawy wiszące.

Castiro Hannah SimmonsKuchenna lampa wisząca Martina 5Zeppo Pendant 300

Kuchnia to jednak miejsce wielopłaszczyznowe i dlatego potrzebuje przynajmniej kilku rozwiązań oświetleniowych aby była funkcjonalna. Oświetlenie blatu kuchennego jest kluczowe jeśli chcemy, aby przygotowywany przez nas suflet miał odpowiednio utarte żółtka. Do doświetlenia tej powierzchni firma Astro Lighting proponuje kilka ciekawych rozwiązań. Pierwszym z nich jest zastosowanie oczek np. Taro. Regulowana oprawa, w kolorze białym lub szczotkowanego aluminium, pozwala doświetlić newralgiczne punkty w kuchni bez wyraźnej ingerencji w stylistykę wnętrza.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są również oprawy podszafkowe, które umożliwiają dostarczenie światła dokładnie tam gdzie najbardziej nam go brakuje.

Taro TripleSamos RoundBressa

Nie obawiajmy się jednak niekonwencjonalnych rozwiązań. Jeśli nasza kuchnia jest ciemna, a powierzchnia blatu roboczego wymaga dodatkowego światła możemy zastosować rozwiązanie prezentowane na poniższej fotografii. Kinkiety z serii Joel zamontowane nad blatem uwolnią dokładnie tyle światła ile potrzebujemy, a jednocześnie sprawią, że nasza kuchnia będzie wyglądać nietuzinkowo i intrygująco. Możemy również zastosować wersję wiszącą tych opraw. Pomieszczenie zyska wówczas na lekkości, a nieograniczona powierzchnia ściany będzie stanowić ciekawe tło, które możemy zaaranżować w dowolny sposób.

Kinkiety Joel WallJoel Pendant

Ważne jest jednak aby w newralgicznym miejscu nad kuchnią, gdzie oświetlenie narażone jest na zwiększoną wilgotność i opary, zamontować oprawy o klasie szczelności IP44 lub wyższej. Dzięki temu lampy będą nam służyć przez długie lata.

Jednak nie tylko blat kuchenny wymaga specjalnego doświetlenia. Kolejną ważną powierzchnią jest stół. Niezależnie czy jest on wolnostojący w klasycznym wydaniu czy zaprojektowany w formie wyspy oświetlenie nad nim jest niezwykle istotne. Nadanie odpowiedniego klimatu determinuje jak efektywnie będziemy mogli korzystać z tej powierzchni. Klasycznym i niezwykle eleganckim oświetleniem nad stół są oprawy z wiszącym, szklanym kloszem. Satynowa struktura białego szkła rozjaśni przestrzeń w sposób, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Oprawy Ithaca, z otwartym ku dołowi, subtelnie profilowanym, kloszem idealnie wkomponują się i podkreślą charakter zarówno klasycznego jak i bardziej nowoczesnego wnętrza.

Nietuzinkowym rozwiązaniem są oprawy z serii Zeppo. Te eliptyczne, zorientowane w poziomie, oprawy rozszczepiają światło we wszystkich kierunkach sprawiając, że przestrzeń stołu lśni delikatnym blaskiem.

IthacaZeppo Pendant 400

Jednak czasami warto puścić wodze fantazji i wyjść poza utarte schematy oświetlenia. Wówczas proponujemy gipsowe oprawy z serii Osca. Finezja i prostota wykonania objawia się w kwadratowych lub cylindrycznych kształtach tych lamp. Materiał, z którego są wykonane, to satynowe tworzywo gipsowe, które możemy dowolnie malować, ozdabiać i dostosowywać do zmieniającego się wnętrza. Lampy te, to typowe downlighty, które występują w wersji zarówno montowanej bezpośrednio na suficie tak, że licują się z nim podstawą jak i w wersji wiszącej. Idealnie nadają się do montowania ich seriami, lub kojarzenia ich ze sobą pod względem kształtu. Możliwość aranżacji z wykorzystaniem tych opraw jest w zasadzie nieograniczona.

Projektując nową, lub planując remont już istniejącej kuchni warto pomyśleć o zaaranżowaniu wielu płaszczyzn i scen oświetleniowych. Kuchnia pełni bowiem tak wiele funkcji, że jeden rodzaj oświetlenia to zdecydowanie za mało, aby wykorzystać w pełni tę przestrzeń.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
Izbica, ul. Leszczowa 3
05-140 Serock
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomośćoświetlenie kuchni » nowoczesne oprawy typu LED-LITE » oświetlenie wnętrz » dekoracyjne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne


Zobacz zdjęcia w galerii Aurora Technika Świetlna:
Podobne artykuły
Propozycje na ciekawe rozwiązania oświetlenia kuchni

oświetlenie w kuchni

Propozycje na ciekawe rozwiązania oświetlenia kuchni

Oświetlenie w kuchni wymaga opraw oświetleniowych, które nie tylko dobrze oświetlą nam całą powierzchnię... więcej...

Gwieździste Niebo w twoim domu

oświetlenie w kuchni

Gwieździste Niebo w twoim domu

Rośnie popularność oświetlenia dekoracyjnego, za pomocą którego można kształtować, podkreślać... więcej...

Oświetlenie w kuchni - taśmy LED

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni - taśmy LED

Kuchnia jest pomieszczeniem w naszym domu, w którym spędzamy relatywnie dużo czasu w ciągu dnia.... więcej...