konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Zamiast płytek - szkło kuchenne

data aktualizacji: 04-01-2017, 05:44 – artykuł promocyjny

Szkło kuchenne posiada przewagę nad innymi materiałami wykończeniowymi. Do tego idealnie oddaje charakter i styl osób, które decydują się na wykorzystanie takich płyt we własnym wnętrzu. Szkło nie jest imitacją tylko materiałem w czystej postaci, dlatego warto sięgać po wszelkie możliwe formy tego surowca. Świetnie wygląda zarówno w stylizacji prowansalskiej, jak i w industrialnym klimacie. Wybór materiału zawsze zaczyna przygodę z aranżacją i późniejszą zabawę formą.

Zamiast płytek - szkło kuchenne

Nowoczesne tekstury, ale także artystyczne kompozycje, krajobrazy, widok miasta, minimalistyczne wzory, własne zdjęcia związane z naszymi wspomnieniami to wszystko możliwości jakie daje nam wybór szkła na ściany do kuchni. A może jednolita tafla? W zależności od osobistych preferencji, wnętrza, przestrzeni oraz ostatecznych oczekiwań możemy oddać charakter tego szlachetnego materiału. A do tego jest on tak mało wymagający.

 

Czysta forma

Jednym z największych prolemów związanych z użytkowaniem płytek kuchennych są fugi. To na ich powierzchni łatwo dochodzi do powstania wykwitów grzybów, szybko się brudzą i zmieniają kolor. Z tym problemem zderzamy się w niedługim czasie po remoncie. Aby zapobiec naszym rozczarowaniom warto sięgnąć po szkło laminowane w postaci jednolitej tafli. Zgrzewana w piecu próżniowym warstwa tworzywa sztucznego zabezpiecza wydruk przed wilgocią, jest doskonałą izolację między ścianą a szkłem (jest nieprzezierne) i przede wszystkim stanowi o bezpieczeństwie paneli. I tak szkło z grafiką drukowaną od wewnętrznej strony, w technologii UV (bardzo dokładny druk o wysokiej jakości), jest trwałe i dzięki temu dobrze wpisuje się w warunki kuchenne. Najczęściej trafia w przestrzeń między szafki a blat.

Aranżacja kuchni - Aleksandra B (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - indywidualizacja przestrzeni dzięki ulubionym motywom daje poczucie życia w danej przestrzeni

Bezfugowy system montażu możliwy jest dzięki zastosowaniu specjalnego kleju do szkła i luster w systemie krawędź przy krawędzi. Zazwyczaj stosuje się podział tafli na panele dostosowane do danych wymiarów powierzchni wyklejanej szkłem.

Aranżacja kuchni - Agnieszka W (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Gładka powierzchnia, odporna na zarysowania oraz trwały materiał dają pewność, że szkło będzie cieszyć nas przez lata, a grafika nadrukowana od wewnętrznej strony pozostanie niezmieniona nawet po częstym myciu i czyszczeniu. Przetarcie takiej powierzchni również jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku płytek.

Aranżacja kuchni - Adriana (4)Aranżacja kuchni - Agnieszka M (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - na topie wciąż są widoki i panoramy

Jest jeszcze jeden praktyczny aspekt przemawiający za szkłem - a mianowicie czysty montaż . Jednak przed przystąpieniem do ostatecznego klejenia musimy pamiętać o wcześniejszym rozplanowaniu otworów na gniazdka. Następnie należy zamontować szafki i dopiero wówczas przystępujemy do klejenia szkła, które jest czynnością szybką bardzo prostą. Podczas kiedy kładzenie płytek to remont związany z pyłem, kurzem i zatrudnieniem fachowca.

Szkło w kuchni - Colorimo Czarny i Colorimo Soft Białe

fot.: Mochnik - szkło Colorimo w kuchni - duet ponadczasowy czyli białe i czarne szkło


Kolor w czystej postaci

Kolor to jedno z podstawowych założeń, z którym przyjdzie nam się zmierzyć przy wyborze szkła do kuchni. Oprócz tego warto jeszcze przeanalizować naszą decyzję pod kątem:

  • grubości szkła - do kuchni najczęściej wybiera się taflę 4 mm lub 6 mm kiedy panele są bardzo długie, a ich wysokość nie przekracza 40-55 cm
  • odporność szkła na wysoką temperaturę, czyli odmiana hartowana - to rozwiązanie zalecane jest w przypadku kiedy płyta ma styczność lub jest bardzo blisko kuchenki gazowej (panele laminowane zapewniają trwałość i bezpieczeństwo, nie potrzebne jest dodatkowo hartowanie)
  • kształt panela - jednym z zabiegów, który osłabia strukturę szkła jest wycinanie z niego kształtów na wzór litery "T", "L" czy "U"
  • szkło odbarwione, czyli tzw.n „opti white” pozbawione jest zielonego, naturalnego zabarwienia, dzięki czemu ostateczny efekt będzie wiernie oddawał kolor oraz nadruk.
     

Aranżacja kuchni - Michał Wi (3)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - nasycone barwy możliwe są dzięki nowoczesnej technologii produkcji szkła laminowanego

 


Przyjemność w aranżowaniu

Wygląd kuchni to rzecz trwała, ale co jakiś czas potrzebujemy odmiany. Upragniony styl oraz optyczne zabiegi aranżacyjne odświeżają wygląd kuchni oraz nadają jej nowego charakteru. Nie jest to trudne. Wystarczy zrobić pomiar oraz wybrać motyw, którym chcemy być witani codziennie w naszej kuchni. Później wystarczy już zdecydować się, a ekspresowy montaż jest niedrogi i nawet nie ma konieczności skuwania starych płytek.

Aranżacja kuchni - Daria K (4)Aranżacja kuchni - Bożena D (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Mnogość motywów, które mogą być realizowane na szkle powoduje, że praktycznie nie ma żadnych ograniczeń aranżacyjnych. Każda kuchnia może nosić znamiona indywidualizacji i kreatywnego podejścia do kwestii przestrzeni.

Szkło w kuchni - Colorimo Modry i Colorimo Miodowy

fot.: Mochnik - kontrastowe zestawienia szkła Colorimo w kuchni


Nasz zysk

Decydując się na szkło w kuchni zyskujemy - oryginalną przestrzeń, trwałe wykończenie i czystość. Ale to nie wszystko. Oprócz wartości czysto estetycznych zyskujemy również i finansowo. Producenci najczęściej w cenie zakupu mają projekt oraz transport. Taką wizualizację dostajemy w postaci grafik i wizualizacji. Zyskujemy pewność, że efekt ostateczny nie rozczaruje nas a panele dotrą w nienaruszonym stanie.

Aranżacja kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: MochnikPodobne artykuły
Pomysły na ścianę w kuchni

ściany i podłogi

Pomysły na ścianę w kuchni

Bogactwo faktur i barw sprawia, że ściany w naszych domach już nie są tylko nudną przestrzenią, ale... więcej...

Beton architektoniczny - kuchnia w industrialnym klimacie

ściany i podłogi

Beton architektoniczny - kuchnia w industrialnym klimacie

Od kilku sezonów możemy zaobserwować rosnącą popularność betonu architektonicznego jako materiału... więcej...

Zamiast płytek - szkło kuchenne

ściany i podłogi

Zamiast płytek - szkło kuchenne

Szkło kuchenne posiada przewagę nad innymi materiałami wykończeniowymi. Do tego idealnie oddaje charakter... więcej...