aquaphor
konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Dlaczego warto zamontować zmiękczacz wody

data aktualizacji: 19-10-2016, 11:54 – artykuł promocyjny

Twarda woda to problem, z którym boryka się większość Polaków. Wysoka zawartość w wodzie związków wapnia i magnezu powoduje nadmierne zużycie środków myjących, piorących i czyszczących, a także powstawanie kamienia kotłowego, który jest odpowiedzialny za straty energii cieplnej oraz skracanie żywotności urządzeń grzewczych i AGD. Aby tego uniknąć trzeba koniecznie zastosować zmiękczacz, który pozwoli usunąć z wody składniki powodujących jej twardość.

Dlaczego warto zamontować zmiękczacz wody

Proces zmiękczania polega na zamianie jonów wapniowych i magnezowych, odpowiedzialnych za twardość wody, na jony sodu w wyniku przepływu wody przez żywicę jonowymienną. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, woda poddawana jest regeneracji za pomocą roztworu solanki. Dobry zmiękczacz, dzięki stosowaniu  dobrej jakości żywicy jonowymiennej i systematycznemu dosypywaniu tabletek solnych, może nam służyć nawet przez kilkanaście lat.
Pamiętajmy jednak, że zmiękczacz nie jest stacją uzdatniania wody. Urządzenie to służy do usuwania twardości, dlatego tez należy je stosować tylko na ujęciach wodociągowych, gdzie woda pozbawiona jest innych pierwiastków, między innymi żelaza, manganu azotanów, azotynów itp.

Dzięki zastosowaniu zmiękczacza wody, zyskujemy zatem miękką wodę, dzięki której:

 • zmniejszymy zużycie środków piorących, myjących i czyszczących nawet o 60%,
 • zredukujemy koszty ogrzewania nawet o 20%,
 • zapewnimy ochronę oraz przedłużymy żywotność urządzeń grzewczych i AGD,
 • chronimy swoje zdrowie, które jest bezcenne.


 

Zmiękczacze Altech

 

 • Altech 10 - stosuje się w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym, w kotłowniach (w celu uzupełnienia zładu) oraz w punktach gastronomicznych by zabezpieczyć pracę urządzeń oraz wodę wykorzystywaną do celów spożywczych,
 • Altech 20 - dla domu jednorodzinnego 4-5 osobowego,
 • Altech 25 - dla domu jednorodzinnego 6-7 osobowego


 

Montaż zmiękczacza - o czym należy pamiętać

 

 • Zmiękczacz wody należy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. W tym celu poleca się zastsowanie zestawu filtracyjnego, znajdującego się w ofercie marki Alterna.
 • W pobliżu miejsca, w którym monujemy zmiękczacz powinno znajdować się główne przyłącze wody za licznikiem, odejście kanalizacyjne oraz gniazdko energetyczne 220 V.
 • Należy zwrócić uwagę na kierunek wejścia wody surowej oraz wyjścia uzdatnionej, bowiem odwrotne podłączenie skutkuje nieprawidłowym działaniem urządzenia.
 • Odrzut do kanalizacji oraz boczny przelew należy poprowadzić oddzielnymi wężami odpływowymi. Nie można ich łączyć, gdyż powoduje to błędne działanie podczas procesu regeneracji. Boczny odpływ należy włączać do kanalizacji poprzez syfon. Brak tego zabezpieczenia powoduje kumulowanie się uciążliwego zapachu w zbiorniku solanki.
 • Parametry pracy głowicy są zaprogramowane. Należy tylko zaktualizować datę oraz godzinę i wprowadzić ilość wody między regeneracjami. Urządzenie wyposażono w wielokrotnego użycia
  kropelkowy test twardości, który jest niezbędny do prawidłowego ustawienia wydajności zmiękczacza (ilości wody między oczyszczaniem złoża).
 • Do regeneracji możemy stosować tylko i wyłącznie sól w postaci tabletek solnych. Poziom soli powinien być sprawdzany raz na miesiąc i w zależności od zużycia uzupełniany.
 • Pierwsze podłączenie i uruchomienie urządzenia można wykonać samodzielnie. Jednak raz na rok należy przeprowadzić przegląd prawidłowości ustawień, działania oraz szczelności połączeń hydraulicznych.
 • Co pół roku zalecana jest wymiana wkładów wstępnych.
   

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: TadmarPodobne artykuły
Nakranowy filtr do wody AQUAPHOR Modern

instalacje w kuchni

Nakranowy filtr do wody AQUAPHOR Modern

Nakranowy filtr do wody AQUAPHOR Modern jest rozwiązaniem, które można zastosować w każdej kuchni.... więcej...

Wąż z manometrem - nowość dla użytkowników butli gazowych

instalacje w kuchni

Wąż z manometrem - nowość dla użytkowników...

Przewód z manometrem zamontowanym bezpośrednio na wężu do gazu propan-butan marki Famas powstał... więcej...

Bezpieczny wypoczynek

instalacje w kuchni

Bezpieczny wypoczynek

Wiosna to czas kiedy coraz częściej planujemy wypoczynek na łonie natury. Ogródki, działki, kempingi... więcej...