Sufit w kuchni

data aktualizacji: 18-04-2019, 08:54 – artykuł promocyjny

Aranżując kuchnię musimy wybrać materiał na podłogę, następnie wykończenie ścian - kolorystykę oraz tworzywo i bardzo często na sam koniec zostawiamy sufit. Sufit jako trzecia płaszczyzna również stanowi ważną część pomieszczenia i optycznie kształtuje jego odbiór wizualny.

Sufit w kuchni

Sufit może być gładki i biały lub posiadać strukturę i formę oraz kolor. Poniżej kilka pomysłów na adaptację najwyższej partii kuchni. Możliwości aranżacyjnych sufitu jest wiele. Mogą to być sufity podwieszane, sufity napinane, wyspy sufitowe, a nawet fototapety na suficie.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

WAŻNE!

Sufit nierozerwalnie wiąże się także z oświetleniem. Wybór oświetlenia kuchennego oraz jego właściwości w kształtowaniu przestrzeni jest naprawdę zróżnicowany - oto nasze przykłady:

 

Co na sufit w kuchni - pomysły na aranżację
 

  • Sufit malowany

Sufit zawsze łączy się z oświetleniem, które odgrywa pierwszoplanową rolę i przyciąga wzrok. Nie możemy również zapomnieć, że sufit wpływa na proporcję pomieszczenia. Pomalowany na jakiś ekstrawagancki kolor różniący się od tego, który pokrywa ściany będzie wyróżnikiem. Z kolei zastosowanie takich samych barw na obu płaszczyznach zatrze granicę międz poziomą a pionową powierzchnią.

fot.: Śnieżka - biała kuchnia z drewnianymi akcentami została ożywiona poprzez zdecydowany kolor na suficie (barwa: rzymska łaźnia), który dodał jej nietypowego wyglądu. W drugiej aranżacji sufit został pokryty takim samym kolorem co ściany

Wybierając kolor na sufit możemy również manipulować jego wielkością. Jasny sufit i ciemne ściany pomiejszą pomieszczenie, podobnie jak ciemne ściany i jasny sufit. Aby optycznie powiększyć kuchnię warto wybrać jasne barwy na obie płaszczyzny.
 

  • Sufit podwieszany

Sufity podwieszane wnoszą największą różnorodność do wnętrza. Dzięki możliwości wprowadzenia wielu poziomów tworzy się ciekawą formę, za pomocą której można wydzielać strefy użytkowe lub tworzyć oryginalne podświetlenia i inne zabiegi aranżacyjne.

Aranżacja kuchni - Izabela (2)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - wielopłaszczyznowy sufit w nowoczesnej kuchni połączonej ze strefą dzienną

 Aranżacja kuchni - Tomasz R (1)Aranżacja kuchni - Tomasz R (2)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - kuchnia oddzielona optycznie od salonu sufitem podwieszonym

Aranżacja kuchni - Anna R (4)Aranżacja kuchni - Anna R (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - podwieszany sufit z podświetleniem LED zmieniającym barwę

Od jakiegoś czasu w aranżacjach kuchennych regularnie pojawiają sie wyspy kuchenne, które są praktyczne i ciekawie wyglądają. Taki scenariusz łatwo również przenieść na najwyższą partię kuchni. Wyspy sufitowe stanowią niewątpliwie element dekoracyjny, ale również pozwalają na optyczne wyznaczenie powierzchni i wizualne zmniejszenie pomieszczenia, przez co staje się ono przytulniejsze. 

Aranżacja kuchni - Katarzyna K (3)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Stosując technologię podwiaszanego sufitu możemy pozwolić sobie również na wprowadzenie elementów barwnych. Zróżnicowanie poziomów idealnie nadaje się na to by ocieplić wnętrze lub nawiązać do kolorystyki ścian.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - kolorowy sufit idealnie współgra z żywym wnętrzem kuchni. W drugiej aranżacji ozdobne oświetlenie oraz wykończenie sztukaterią dodają pałacowego sznytu

Jednym z typów sufitu podwieszanego jest sufit napinany, który składa się z dwóch podstawowych elementów - profili mocowanych po jego obwodzie oraz lekkiej membrany z PVC rozpiętej pomiędzy nimi. Ich główną zaletą, jak każdego sufitu podwieszanego jest możliwość ukrycia instalacji zainstalowanych pod stropem, a także do obniżenia zbyt wysokiego pomieszczenia.
 

  • Sufit z paneli

Kolejną opcją na urozmiacenie sufitu jest wyłożenie go panelami. Może to być zabieg połączony z dekoracją ściany lub stanowić przeciwwagę dla podłogi. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie paneli identycznych jak fronty mebli - podobnie jak to robimy, przy przedłużaniu struktury blatu w przestrzeni międzyszafkowej.

Nowoczesny sufit w kuchni

fot.: Flow Interiors

Kwadratowy okap wyspowy w zabudowie z drewna

fot.: MIKOŁAJSKAstudio - sufit drewniany


 


  • Sufit podświetlany

Sufit podświertlany to jedna z najczęściej obecnie wybieranych opcji. Podświetlenie ledowe, światłowodowe oraz tzw. sufity napinane to propozycja na podkreślenie tej części pomieszczenia. Kolory wprowadzą nastrój i delikatnie oświetlą pomieszczenie.

sufit napinanysufit napinany

fot.: SOLED - oświetlenie sufitów napinanych

Decydując się na delikatne oświetlenie dekoracyjne możemy postawić na rozwiązanie o nazwie "gwieździste niebo".  Światłowodowa technologia pozwala stworzyć namiastkę prawdziwego nieba w nocy, gdy nad naszymi głowami świecą drobne punktciki przypominające gwiazdy.

Gwieździste niebo na suficie w kuchni - Alfa-Zeta Gwieździste niebo w kuchni - Alfa-Zeta

fot.: Alfa-Zeta  • Sufit ozdobiony sztukaterią

Sztukateria na suficie to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń urządzonych w klasycznym, a wręcz pałacowym stylu. Tego typu elementy mogą być wykonane z różnych materiałów - od gipsowych i bardzo rozbudowanych form, po delikatne akcenty z lekkiego styropianu.

fot.: Rad - Pol - pałacowy styl kuchni podreśla bogato zdobiony sufit - w pierwszej aranżacji za pomocą sztukaterii, w drugiej kasetonami

 

  • Sufit z belkami

Niewątpliwie jednym z pomysłów na stylowe wykończenie sufitu jest pozostawienie odsłoniętych belek stropowych. Takie zabiegi aranżacyjne stosuje się w klascznym stylu nawiązującym do kuchni rustykalnych oraz w bardziej modernistycznej odsłonie surowego loftu. Różni się jedynie materiał, który eksponujemy. W pierwszym przypadku są to drewniane belki, które niekiedy wcale nie stanowią elementu konstrukcyjnego, a jedynie ozdobny. Z kolei w drugiej wersji najlepiej sprawdzają się metalowe lub betonowe wypusty.

Aranżacja kuchni - Anna P (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - drewniane odsłonięte belki stropowe tworzą atmosferę wnętrza wtapiając się w dominujący styl

Opoczno Forest Touch

fot.: Opoczno - sufit z belkami w kuchni stylizowanej na loft

 

  • Sufit nietypowy

Sufit można również wykończyć w inny, bardziej oryginalny sposób. Takim przykładem jest fototapeta, okno w suficie, czy finezyjne ułożenie różnego rodzaju materiałów.

  fot.: Luxum                                                         fot.: Rad-Pol

fot.: Rad - Pol

Rad - Pol - antresola nad kuchnią

                fot.: Rad - Pol - antresola nad kuchnią

Aranżacja kuchni - Michał W (2)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchni" - ciemny sufit w kuchni połączonej z salonem urządzonymi w stylu loft w wysokim pomieszczeniu

Oryginalny sufit w kuchni

fot.: mmDeSign

 

ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Opoczno, Alfa-Zeta, Rad- Pol, Luxum, Soled, MIKOŁAJSKAstudio, Flow Interiors, mmDeSignPodobne artykuły
Płytki o nietypowym kształcie - projektowanie w programie KD Max V6

projekty kuchni

Płytki o nietypowym kształcie - projektowanie...

Poszukiwanie płytek o nietypowym kształcie to coraz częstsza praktyka. Są one wyjątkowe, a w sklepach... więcej...

Webinarium: Projektowanie mebli laboratoryjnych w programie KD Max V6

projekty kuchni

Webinarium: Projektowanie mebli laboratoryjnych...

Zapraszamy do udziału w kolejnym bezpłatnym webinarium przedstawiającym praktyczne zastosowanie programu... więcej...

O jakiej kuchni marzą Polacy?

projekty kuchni

O jakiej kuchni marzą Polacy?

Urządzając kuchnię, dużą wagę przykładamy do wyboru stylu aranżacji. Jednak coraz częściej ponad panującą... więcej...