Instalacja elektryczna w kuchni

artykuł promocyjny

Zarówno stały sprzęt AGD w kuchni jak i małe przenośne urządzenia potrzebują dostępu do prądu. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie, które jak w żadnej innej części domu, jest bardzo zróżnicowane. Wszystko to wymaga przemyślanej instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w kuchni

W przypadku urządzania kuchni od podstaw warto zadbać o mądre rozprowadzenie sieci gniazd wtykowych i punktów świetlnych. Można kierować się własnym rozsądkiem lub radami wykonawcy instalacji, ale zawsze trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa i użyteczności.

 

Instalacja elektryczna - gniazda wtykowe

 

Jednym z najczęstszych błędów wykonawczych jest umieszczenie gniazd bezpośrednio za sprzętem. Powinno się je lokalizować w szafkach sąsiednich. Jest to ważne głównie z punktu widzenia dostępu do gniazda, ale również przy standardowej głębokości blatu może okazać się, że za AGD nie będzie dostatecznie dużo miejsca, aby zmieściła się również wtyczka. Dostępu do prądu wymagają:

  • piekarnik - zasilany jest gniazdem 1 fazowym lub w przypadku modeli ze sterowanie do płyty elektrycznej wymaga instalacji zdolnej przenieść wysokie obciążenia napięcia. Gniazdo powinno być zlokalizowane w szafce sąsiedniej
  • płyta grzewcza - jeśli jest to płyta gazowa to wystarczy zwykłe gniazdo, które dostarczy prąd do zapalarki. W przypadku płyt elektrycznych, a zwłaszcza indukcyjnych konieczne jest zapewnienie oddzielnej instalacji zdolnej przenieść wysokie obciążenia napięcia, dlatego zazwyczaj wybór modelu warunkuje rodzaj podłączenia. Zazwyczaj jest to instalacja dwu- lub trzyfazowa zakończona przewodem lub puszką
  • zmywarka - jej podłączenie najlepiej wykonać w szafce zlewozmywakowej (o ile z nią sąsiaduje), która ze względu na wystającą komorę zlewu jest mało praktyczna w użytkowaniu. Trzeba jednak zadbać by gniazdo nie sąsiadowało bezpośrednio z instalacją wodno-kanalizacyjną (najlepiej gdy jest nad nią).
  • lodówka - zasilana jest tradycyjnym gniazdem jednofazowym 230V. I tu rówież najlepiej, gdy gniazdo jest w sąsiedniej szafce
  • kuchenka mikrofalowa - wymaga gniazda 1-fazowego, które w zależności czy będzie to urządzenia wolnostojące czy w zabudowie, może być zlokalizowane nad blatem lub w szafce sąsiedniej
  • okap - zasilanie okapu wykonuje się powyżej linii górnej zabudowy lub w szafkach sąsiadujących. Tu rówież wystarczy zasilanie 1-fazowe.

fot.: Przykładowy schemat rozmieszczenia gniazd w kuchni

Kolejne gniazda powinny znaleźć się w pasie nad blatem kuchennym. Ich ilości nie powinno się zbytnio ograniczać dla własnego komfortu. Generalna zasada mówi, że takie urządzenia jak czajnik, mikser (blender), zwłaszcza jeśli na stałe stoją na blacie, powinny mieć oddzielne gniazda. Do tego należy jeszcze doliczyć 1 gniazdo, np. podwójne do innych urządzeń używanych sporadycznie. Im mniej urządzeń zasilanych jest z jednego gniazda wtykowego tym mniejsze ryzyko awarii instalacji. Jednak oddzielnych obwodów wymagają kuchenka elektryczna, piekarnik i zmywarka. Przy standardowej wysokości blatów (80-90 cm), gniazda powinny się znaleźć między 100 a 120 cm od podłogi.

Urządzenia kuchenne z linii Creative Collection marki Electrolux

fot.: Electrolux - w zależności od ilości sprzętu, z którego codziennie korzystamy nad blatem powinno znaleźć się od 2 do 4 gniazd wtykowych

K212 - przedłużaczK212 - przedłużaczK212 - przedłużacz

fot.: Amix - przedłużacz K212 do montażu wpuszczanego

Coraz częściej stosuje się gniazda umieszczane w blacie, które chowają się w jego powierzchni, gdy nie są potrzebne. Można też zastosować gniazda zintegrowane z systemowymi listwami podszafkowymi, w których umieszczone jest też oświetlenie. W kuchni, podobnie jak w łazience warto pokusić się o zastosowanie gniazd bryzgoszczelnych.

Instalacja elektryczna - rozmieszczenia gniazd w kuchni

fot.: GTV

Przeczytaj więcej: Gniazda elektryczne w kuchni

 

Nie bez znaczenia jest również dobór kolorystyczny gniazd. Można je zróżnicować w zależności od koloru ścian, na których będa montowane lub utrzymać jedną tonację dla całego wnętrza. Wybór jest ogromny, łącznie z możliwością przygotowania własnych kreacji i konfiguracji kolorystycznych.
Instalacja elektryczna - oświetlenie

 

Oświetlenie w kuchni jest najbardziej zróżnicowane pod kątem stref i rodzaju użytych źródeł światła. Specjalnego traktowania wymaga blat roboczy. Nie bez znaczenia jest również strefa spożywania posiłków. W kuchni można dodatkowo pokusić się o nastrojowe oświetlenie boczne, głównie w pomieszczeniach otwartych lub łączonych ze strefą dzienną. W obwodach oświetleniowych używa się przewodów jednofazowych na napięcie 230 V o przekroju minimum 1,5 mm².

Przeczytaj koniecznie: Oświetlenie blatu roboczego - przegląd rozwiązań

 

  • Łączniki oświetlenia

Łączniki oświetlenia najlepiej jest zlokalizować przy drzwiach wejściowych po stronie klamki drzwi, tak by było najwygodniej włączać i wyłączać główne światło zaraz po wejściu do pomieszczenia. Generalnie wykonuje się je na wysokości około 1,40 m od podłogi i w odległości około 15 cm od drzwi.

Łącznik z serii Sonata OSPELGniazda i łączniki z serii Karo Ospel w kuchni

fot.: Ospel

 

  • Oświetlenie mebli

Oświetlenie szafkowe jest zasilane napięciem bezpiecznym 12V przetwarzanym przez transformator z 230V, a całe okablowanie chowa się w górnej zabudowie w listwach maskujących lub prowadzi nad szafkami wiszącymi, jedynie włącznik lokalizuje się w łatwo dostępnym miejscu.

Taro Triple - potrójna oprawa podtynkowa Astro

fot.: Aurora Technika Świetlna

  • Oświetlenie górne

Tu też możemy pokusić sie o zróżnicowanie - najczęściej stosuje się układ podwójny z równomiernie rozmieszczonymi halogenami i oświetleniem centralnym w postaci lampy lub żyrandola. Ich łączniki najlepiej umieścić w jednym miejscu by łatwo sterować całym oświetleniem. 

 

Przeczytaj koniecznie: Żyrandol w kuchniOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, GTV, Aurora Technika Świetlna, Ospel, AmixPodobne artykuły
Bezpieczna kuchnia

instalacje w kuchni

Bezpieczna kuchnia

O czym nie myślimy, a powinniśmy, kupując kuchnię gazową.
Większość konsumentów wybierając... więcej...

Rury wodociągowe - zagrożenie dla naszego zdrowia

instalacje w kuchni

Rury wodociągowe - zagrożenie dla naszego zdrowia

Bardzo powszechnym zjawiskiem jest występowanie żelaza w wodzie płynącej rurami wodociągowymi w całym... więcej...

Wkłady magnezowe do dzbanków filtrujących

instalacje w kuchni

Wkłady magnezowe do dzbanków filtrujących

Aqupahor to już kolejny producent filtrów do wody, który wprowadził do swojej oferty wkłady... więcej...Facebook
Instagram