Instalacja elektryczna w kuchni
artykuł promocyjny
Zarówno stały sprzęt AGD w kuchni jak i małe przenośne urządzenia potrzebują dostępu do prądu. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie, które jak w żadnej innej części domu, jest bardzo zróżnicowane. Wszystko to wymaga przemyślanej instalacji elektrycznej.

W przypadku urządzania kuchni od podstaw warto zadbać o mądre rozprowadzenie sieci gniazd wtykowych i punktów świetlnych. Można kierować się własnym rozsądkiem lub radami wykonawcy instalacji, ale zawsze trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa i użyteczności.
Instalacja elektryczna - gniazda wtykowe
Jednym z najczęstszych błędów wykonawczych jest umieszczenie gniazd bezpośrednio za sprzętem. Powinno się je lokalizować w szafkach sąsiednich. Jest to ważne głównie z punktu widzenia dostępu do gniazda, ale również przy standardowej głębokości blatu może okazać się, że za AGD nie będzie dostatecznie dużo miejsca, aby zmieściła się również wtyczka. Dostępu do prądu wymagają:
- piekarnik - zasilany jest gniazdem 1 fazowym lub w przypadku modeli ze sterowanie do płyty elektrycznej wymaga instalacji zdolnej przenieść wysokie obciążenia napięcia. Gniazdo powinno być zlokalizowane w szafce sąsiedniej
- płyta grzewcza - jeśli jest to płyta gazowa to wystarczy zwykłe gniazdo, które dostarczy prąd do zapalarki. W przypadku płyt elektrycznych, a zwłaszcza indukcyjnych konieczne jest zapewnienie oddzielnej instalacji zdolnej przenieść wysokie obciążenia napięcia, dlatego zazwyczaj wybór modelu warunkuje rodzaj podłączenia. Zazwyczaj jest to instalacja dwu- lub trzyfazowa zakończona przewodem lub puszką
- zmywarka - jej podłączenie najlepiej wykonać w szafce zlewozmywakowej (o ile z nią sąsiaduje), która ze względu na wystającą komorę zlewu jest mało praktyczna w użytkowaniu. Trzeba jednak zadbać by gniazdo nie sąsiadowało bezpośrednio z instalacją wodno-kanalizacyjną (najlepiej gdy jest nad nią).
- lodówka - zasilana jest tradycyjnym gniazdem jednofazowym 230V. I tu rówież najlepiej, gdy gniazdo jest w sąsiedniej szafce
- kuchenka mikrofalowa - wymaga gniazda 1-fazowego, które w zależności czy będzie to urządzenia wolnostojące czy w zabudowie, może być zlokalizowane nad blatem lub w szafce sąsiedniej
- okap - zasilanie okapu wykonuje się powyżej linii górnej zabudowy lub w szafkach sąsiadujących. Tu rówież wystarczy zasilanie 1-fazowe.
fot.: Przykładowy schemat rozmieszczenia gniazd w kuchni
Kolejne gniazda powinny znaleźć się w pasie nad blatem kuchennym. Ich ilości nie powinno się zbytnio ograniczać dla własnego komfortu. Generalna zasada mówi, że takie urządzenia jak czajnik, mikser (blender), zwłaszcza jeśli na stałe stoją na blacie, powinny mieć oddzielne gniazda. Do tego należy jeszcze doliczyć 1 gniazdo, np. podwójne do innych urządzeń używanych sporadycznie. Im mniej urządzeń zasilanych jest z jednego gniazda wtykowego tym mniejsze ryzyko awarii instalacji. Jednak oddzielnych obwodów wymagają kuchenka elektryczna, piekarnik i zmywarka. Przy standardowej wysokości blatów (80-90 cm), gniazda powinny się znaleźć między 100 a 120 cm od podłogi.
fot.: Electrolux - w zależności od ilości sprzętu, z którego codziennie korzystamy nad blatem powinno znaleźć się od 2 do 4 gniazd wtykowych
fot.: Amix - przedłużacz K212 do montażu wpuszczanego
Coraz częściej stosuje się gniazda umieszczane w blacie, które chowają się w jego powierzchni, gdy nie są potrzebne. Można też zastosować gniazda zintegrowane z systemowymi listwami podszafkowymi, w których umieszczone jest też oświetlenie. W kuchni, podobnie jak w łazience warto pokusić się o zastosowanie gniazd bryzgoszczelnych.
fot.: GTV
Przeczytaj więcej: Gniazda elektryczne w kuchni
Nie bez znaczenia jest również dobór kolorystyczny gniazd. Można je zróżnicować w zależności od koloru ścian, na których będa montowane lub utrzymać jedną tonację dla całego wnętrza. Wybór jest ogromny, łącznie z możliwością przygotowania własnych kreacji i konfiguracji kolorystycznych.
Instalacja elektryczna - oświetlenie
Oświetlenie w kuchni jest najbardziej zróżnicowane pod kątem stref i rodzaju użytych źródeł światła. Specjalnego traktowania wymaga blat roboczy. Nie bez znaczenia jest również strefa spożywania posiłków. W kuchni można dodatkowo pokusić się o nastrojowe oświetlenie boczne, głównie w pomieszczeniach otwartych lub łączonych ze strefą dzienną. W obwodach oświetleniowych używa się przewodów jednofazowych na napięcie 230 V o przekroju minimum 1,5 mm².
Przeczytaj koniecznie: Oświetlenie blatu roboczego - przegląd rozwiązań
-
Łączniki oświetlenia
Łączniki oświetlenia najlepiej jest zlokalizować przy drzwiach wejściowych po stronie klamki drzwi, tak by było najwygodniej włączać i wyłączać główne światło zaraz po wejściu do pomieszczenia. Generalnie wykonuje się je na wysokości około 1,40 m od podłogi i w odległości około 15 cm od drzwi.
fot.: Ospel
-
Oświetlenie mebli
Oświetlenie szafkowe jest zasilane napięciem bezpiecznym 12V przetwarzanym przez transformator z 230V, a całe okablowanie chowa się w górnej zabudowie w listwach maskujących lub prowadzi nad szafkami wiszącymi, jedynie włącznik lokalizuje się w łatwo dostępnym miejscu.
fot.: Aurora Technika Świetlna
-
Oświetlenie górne
Tu też możemy pokusić sie o zróżnicowanie - najczęściej stosuje się układ podwójny z równomiernie rozmieszczonymi halogenami i oświetleniem centralnym w postaci lampy lub żyrandola. Ich łączniki najlepiej umieścić w jednym miejscu by łatwo sterować całym oświetleniem.
Przeczytaj koniecznie: Żyrandol w kuchni
Zdjęcia: Electrolux, GTV, Aurora Technika Świetlna, Ospel, Amix
![]() Bezpieczna kuchnia
O czym nie myślimy, a powinniśmy, kupując kuchnię gazową. Rury wodociągowe - zagrożenie dla naszego zdrowia
Bardzo powszechnym zjawiskiem jest występowanie żelaza w wodzie płynącej rurami wodociągowymi w całym... więcej... Wkłady magnezowe do dzbanków filtrujących
Aqupahor to już kolejny producent filtrów do wody, który wprowadził do swojej oferty wkłady... więcej... |


- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Szuflada Hettich AvanTech You
- 4 naczynia dla miłośnika wypieków
- Jazda próbna kuchni
- Okapy w kolorze od Ciarko Design
- Panele winylowe Rocko
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Farba do malowania płytek
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
