konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Przyłącze wodne i kanalizacyjne w kuchni

data aktualizacji: 23-01-2020, 08:49 – artykuł promocyjny

Nikt chyba sobie nie wyobraża funkcjonowania kuchni bez instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Obieg wody to bardzo ważna kwestia przy urządzaniu tej części domu. Warto zadbać by obie instalacje służyły nam przez lata bez remontu i usterek. Oczywiście nie jest to łatwe, ale możliwe do wykonania.

Przyłącze wodne i kanalizacyjne w kuchni

Rozplanowanie sieci sanitarnej w domu, a tym samym i kuchni to kluczowa kwestia. Bardzo często robi się to na etapie budowania domu, ale w trakcie użytkowania można wprowadzać zmiany. Trzeba jednak wówczas liczyć się z kuciem ścian i podłóg. Dlatego tak ważne jest przemyślane rozmieszczenie przyłączy. Zawsze lepiej przygotować przyłącze, na przykład pod zmywarkę mimo, że w najbliższym czasie jej nie planujemy zamontować, niż później rozbudowywać instalację.

Rozplanowanie sieci sanitarnej w domu

fot.: Primagran

 

Instalacja wodociągowa - dopływ wody


Instalacja wodociągowa w kuchni obejmuje przyłącze wodne do zlewu, zmywarki i ewentualnie lodówki, gdy ta jest wyposażona w kostkarkę lodu. Jeśli w kuchni ma być pralka to również musimy do niej doprowadzić wodę. Do wykonania instalacji wodnej wykorzystuje się rury miedziane lub z tworzywa sztucznego. Rury poprowadzone podłogą (gdy zlew i zmywarka znajdują się w obrębie wyspy kuchennej) powinny być połączone jak najkrótszą drogą z pionem lub rozdzielaczem do punktu poboru wody. Idealne rozwiązanie to takie, w którym przyłącze wykonane jest z jednego przewodu, bo eliminuje się ryzyko wystąpienia przecieku. Dobrą praktyką jest również minimalizacja skrętów instalacji. W przypadku przyłącza poprowadzonego w ścianie należy użyć rur twardych ułożonych w bruzdach, a na łączeniach i zagięciach wykorzystuje się specjalne kształtki.

Przyłącze wodne w kuchni

fot.: Famas - rozciągliwy wąż do wody, grzejników i baterii wodnych

  • Zlewozmywak - ujęcie ciepłej i zimnej wody zakończone baterią zlewozmywakową powinno być zlokalizowane na wysokości około 60 cm od podłogi, w centralnej części szafki zlewozmywakowej (opcjonalnie narożnej).
     

Sprawdź również: Młynki i rozdrabniacze do zlewozmywaków

 

  • Zmywarka - potrzebuje wyprowadzenia wody zimnej na wysokości maksymalnie 50 cm od podłogi. Trzeba przy tym pamiętać, że przy standardowej głębokości blatu, czyli 60 cm za zmywarką pozostaje bardzo mało miejsca, dlatego często zawory wykonuje się w szafce obok. Warto wówczas zwrócić uwagę by nie zaginać przewodów łączących. Podobnie jest z gniazdem elektrycznym, które w sąsiedniej szafce chronione jest przed zalaniem wodą. W przypadku kiedy korzystamy z taniego źródła c.w.u.(np. kolektory słoneczne) możemy zdecydować się również na podłączenie dopływu ciepłej wody. Pozwoli nam to zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych tego urządzenia. Trzeba jednak zadbać by do zmywarki dochodziła woda o maksymalnej temperaturze 60oC. Z kolei w kuchni, w której zaplanowana jest zmywarka w niedalekim odstępie od zlewozmywaka nie ma konieczności wykonywania oddzielnego przyłącza. Wystarczy wówczas wykorzystać trójnik z zaworem odcinającym (kanalizacja również może być wspólna ze zlewem).


Zmywarka do zabudowy Electrolux

fot.: Electrolux - zmywarka do zabudowy

 

  • Lodówka - tradycyjne lodówki nie wymagają przyłącza wodnego, ale coraz częściej decydujemy się na modele wzbogacone o kostkarkę do lodu. Decyzję, który model będzie wykorzystany w naszej kuchni dobrze jest przemyśleć właśnie na etapie rozprowadzania instalacji wodnej.

 

Instalacja kanalizacyjna - odpływ wody

 

Odprowadzenie wody to kolejny etap planowania kuchennych instalacji. Instalacja wodna odpływowa może być poprowadzona w lub na ścianie. Jej parametry nie powinny być mniejsze niż 40 mm średnicy. Bardzo ważne jest zachowanie minimum 5 stopni spadku, który pozwoli na sprawne pozbycie się z kuchni resztek wrzuconych do odpływu zlewu. Odpływ nieczystości powinien być zlokalizowany około 45 cm od podłoża.


Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Deante, Electrolux, Famas, PrimagranPodobne artykuły
Czyszczenie i zabezpieczanie instalacji ciepłej wody użytkowej

instalacje w kuchni

Czyszczenie i zabezpieczanie instalacji ciepłej...

Przy okazji czyszczenia instalacji c.o., gdy mamy już dostępną pompę czyszczącą lub ekipę z pompą,... więcej...

Poprawa jakości powietrza w kuchni

instalacje w kuchni

Poprawa jakości powietrza w kuchni

Jakość powietrza w domu w znacznym stopniu oddziałuje na nasze zdrowie, samopoczucie oraz nastrój.... więcej...

5 konkretnych porad, jak zapewnić odpowiednią wentylację kuchni

instalacje w kuchni

5 konkretnych porad, jak zapewnić odpowiednią...

Wentylacja w kuchni to bardzo ważne zagadnienie. Kuchnia narażona jest na długotrwałe działanie wilgoci,... więcej...