Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Oświetlenie blatu roboczego - przegląd rozwiązań

artykuł promocyjny

Blat roboczy w kuchni to bardzo ważna strefa, która wymaga przemyślanego oświetlenia. To właśnie przy nim wykonujemy większość czynności męcząc wzrok w przypadku nie dostatecznego doświetlenia. Dostawa światła może być naturalna - z okna lub sztuczna - oświetlenie elektryczne.

Oświetlenie blatu roboczego - przegląd rozwiązań

Warto również pamiętać, że oświetlenie centralne nie dociera do naszego blatu, gdyż zasłaniamy go sobie swoją sylwetką, dlatego konieczne jest oświetlenie indywidualne. Właściwe oświetlenie wnętrza wpływa korzystnie na samopoczucie domowników, ale rówież na wydajność wykonywanych przez nich prac. Nie możemy jednak zapomnieć, że dobrze dobrane oświetlenie musi również współgrać z charakterem i aranżacją wnętrza.

Häfele oświetlenie LED

fot.: Häfele - oświetlenie LED

WAŻNE!
W wyborze oświetlenie ważny jest kolor oraz materiał z jakiego wykonano blat. Jasny blat odbija sporą część światła, dlatego nie ma potrzeby stosowania aż tak mocnego oświetlenia jak przy ciemnym blacie. Jeśli mamy blat z kaminienia lub szklany, czyli taki o błyszczącej powierzchni koniecznie należy zwrócić uwagę na to by na blacie nie odbijały się świecące punkty z punktowego oświetlenia LED. W takiej sytuacji warto wybrać oprawy mleczne.

fot.: Salon LED

 

Blat kuchenny - pomysły na oświetlenie strefy roboczej


Zasady oświetlenia blatu kuchennego:

  • równomierne oświetlenie całej powierzchni roboczej
  • zróżnicowanie oświetlenie w zależności od strefy roboczej
  • zastosowanie naturalnej barwy światła nie męczącej oczu
  • możliwość wykorzystania punktowych i liniowych elementów
  • współgranie oświetlenia naturalnego ze sztucznym oraz centralnego z bocznym
     

Aranżacja kuchni - Irena B (5)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - zróżnicowane oświetlenie kuchni

Blat przy oknie - naturalne oświetlenie blatu


Harmonia oświetlenia naturalnego ze sztucznym to idealne rozwiązanie, gdyż w dzień możemy korzystać z darmowej energii słonecznej, a po zmierzchu wykorzystywać sztuczne oświetlenie. Takie rozłożenie sprawdzi się jednak tylko w szczególnych przypadkach aranżacyjnych, a mianowicie w kuchniach, których blat roboczy zabudowany jest również pod oknem, a górna zabudowa jest zminimalizowana lub nie ma jej w ogóle.
 

Przeczytaj również >> Zabudowa okna w kuchni - ciekawe pomysły

Aranżacja kuchni - Karola (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - zabudowa parapetu w ciąg blatu roboczego pozwoliła w naturalny sposób doświetlić całą jego powierzchnię

Blat oświetlony halogenami w suficie

Niewielki stopień zasłonięcia blatu przez górną zabudowę pozwoli nam na wykorzystanie oświetlenia sufitowego, np. w postaci punktowych halogenów rozprowadzonych wzdłuż strefy roboczej. Równie praktyczne i ciekawe aranżacyjnie jest wykorzystanie opraw reflektorowych, których głowice można precyzyjnie ukierunkować na dany obszar. 

Aranżacja kuchni - Magdalena B (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - podwieszany sufit z halogenami podświetla strefę roboczą, która posiada również precyzyjne oświetlenie punktowe pod szafkami wiszącymi

 

Blat oświetlony taśmami LED

Oświetlenie podszafkowe to najczęściej stosowany rodzaj doświetlenia. Do tego celu można wykorzystać standardowe wyposażenie okapu kuchennego lub zamontować specjalne lampki podszafkowe lub coraz bardziej popularne taśmy LED. Ich ułożenie względem strefy roboczej sprawia, że zawsze precyzyjnie oświetlają nam ręce w czasie wykonywanie wielu czynności kuchennych.              

fot.: Design Light - profil Neoline

Blat oświetlony wiszącymi lampkami

Pozbawienie kuchni szafek wiszących nad blatem daje nam sporo możliwości aranżacji punktów świetlnych wzdłuż blatu. Taka stylizacja pozwala na wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego, które jednak zapewni komfortowe warunki dla naszych oczu. Rozprowadzone równomiernie lampki na długim kablu to stylowe podkreślenie każdego projektu.

Wiszące lampy Joel Pendant Astro LightingAranżacja kuchni - Przemek B (3)

fot.: Aurora Technika Świetlna - ozdobne lamy wiszące kontrastują z wykończeniem kuchni zapewniając tym samym ukierunkowaną wiązkę światła na poszczególne strefy robocze blatu. Podobnie jest w drugiej aranżacji (Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie")

Podszafkowe oświetlenie blatu

System lampek podszafkowych pozwala na bardzo dokładne oświetlenie strefy roboczej. Wystarczy zamontować kilka punktów, które wyglądem przypominają halogeny. Możemy również ustawić odpowiedni kąt takiego punktu świetlnego, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy padające światło.

Oświetlenie kuchni Astro LightingAranżacja kuchni - Paweł W (3)

    fot.: Aurora Technika Świetlna                 fot.: fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"               

Oświetlenie strefy roboczej w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - w przypadku stopniowanej zabudowy górnej oświetlenie może być zamontowane rówież nieco wyżej


Oświetlenie nad wyspą kuchenną


Wyspa kuchenne najczęściej jest wygodną strefą roboczą, która również wymaga dobrego oświetlenia. W tej części kuchni najczęściej wybieramy lampy montowane do sufitu, które umieszcza się na długich linkach z możliwością regulacji wysokości. 

Oświetlenie nad wyspą kuchenną

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salon LED, Aurora Technika Świetlna, Häfele, Design Light

Facebook
Instagram