konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Emako

Młynki i rozdrabniacze do zlewozmywaków

data aktualizacji: 12-04-2019, 07:50 – artykuł promocyjny

Gospodarka odpadami zaczyna się już na poziomie naszych domów. To jak sobie z nimi poradzimy w dużej mierze świadczy o naszym stosunku do kwestii ekologii. Umiejętne segregowanie i utylizacja części śmieci pozwoli nam być bardziej eko oraz zadba o nasz budżet domowy - bo jak wiadomo mniej śmieci to mniejsze koszty ich wywozu. Kuchnia to miejsce, w którym produkuje się największe ilości najróżniejszych śmieci. Z tymi natury organicznej można sobie poradzić stosując młynki i rozdrabniacze zlewozmywakowe.

Młynki i rozdrabniacze do zlewozmywaków

fot.: Franke


Dlaczego eko?

Resztki kuchenne wrzucone do kosza na śmieci to źródło nieprzyjemnych zapachów oraz ryzyko rozwoju różnego rodzaju bakterii, a także insektów i owadów. Aby tego uniknąć takie odpady należałoby od razu wynosić poza dom. Jest na to rozwiązanie. Młynek zamontowany w odpływie zlewozmywaka pomoże nam się skutecznie i szybko pozbyć tych śmieci bez większego zaangażowania.

Resztki organiczne trafiają do miejsca (kanalizacja), gdzie zostają poddane procesowi naturalnego rozkładu, a nie zalegają na wysypiskach, których wciąż powiększające się rozmiary przyprawiają nas o zawrót głowy.
 

młynek do odpadów Franke

fot.: Franke - młynek do odpadów TP-125


Przy pomocy młynka w łatwy i szybki sposób usuniemy z kuchni wszystkie miękkie odpadki organiczne, takie jak obierki warzyw i owoców, niewielkie kostki i chrząstki, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz inne resztki jedzenia. Produkty te i tak prędzej czy później najczęściej trafiają do komory kuchennego zlewu. W celu uniknięcia zatkania odpływu stosujemy sitka, które jednak wymagają czyszczenia, a rury od czasu do czasu trzeba udrażniać silnymi środkami chemicznymi. Stosując młynek możemy uniknąć wszystkich tych uciążliwych i nie do końca przyjemnych czynności skupiając się tylko na przyjemności płynącej z gotowania.

 

Montaż - do jakiego zlewu/odpływu


Młynek jest łatwy w użyciu - wystarczy przestrzegać zaleceń producenta, zwłaszcza co do rodzaju odpadków, które mogą być w nim rozdrabniane. Podobnie jest z jego montażem. Może być zastosowany przy niemal wszystkich typach zlewozmywaków dostępnych na rynku. Podłączenie wymaga odpowiedniej średnicy młynek do odpadów InSinkEratorodpływu i dostępu do rury kanalizacyjnej bezpośrednio pod odpływem zlewozmywaka (między komorą zlewu, a syfonem). Przy montażu trzeba pamiętać by wlot kanalizacji znajdował się około 5 centymetrów niżej niż otwór wylotowy z rozdrabniacza. Młynki dostępne w sprzedaży różnią się między sobą mocą i wielkością (im większe tym szybciej poradzą sobie z odpadkami), jednak działają na tej samej zasadzie. Urządzenie to zasilane jest prądem jednofazowym (230 V) i uruchamianym za pomocą włącznika elektrycznego (pod blatem) lub pneumatycznego (na blacie). Konstrukcja urządzenia umożliwia jego włączanie nawet mokrą ręką - bez ryzyka porażenia prądem. Najczęściej zalecane jest rozdrabnianie na mokro, czyli uruchamianie młynka przy odkręconym kranie z zimną wodą, która pomoże nam pozbyć się odpadków oraz schłodzi pracujący młynek. Odpady wrzucone do otworu odpływowego są rozdrabniane przez obracającą się tarczę ze stali nierdzewnej, a następnie wypłukiwane strumieniem bieżącej wody – taki roztwór nie osadza się na rurach kanalizacyjnych. Nie wolno do niego wrzucać np. metalu, szkła, kamieni, piasku, czy tworzyw sztucznych, które mogą uszkodzić cały mechanizm. Ważne jest by również nie wlewać rozgrzanego tłuszczu. A młynek należy wyłączyć po około 3-4 minutach ciągłej pracy.


Przegląd młynków

  • Producent: InSinkErator®

- model: Evolution 100
- moc: 0,70 KM
- wysokość: 312 mm
- średnica otworu w zlewozmywaku: 3½"
- waga: 8,8 kg
- pojemność komory: 1005 ml
- do montażu pod zlewozmywakiem
- wyposażony w dwu- i trójstopniową technologię rozdrabniania
 

  młynek Evolution 100

- model: Evolution 200
- moc: 0,75 KM
- wysokość: 344 mm
- średnica otworu w zlewozmywaku: 3½"
- waga: 11,6 kg
- pojemność komory: 1180 ml
- do montażu pod zlewozmywakiem
- wyposażony w dwu- i trójstopniową technologię rozdrabniania
 

  Evolution 200

- model 56
- moc: 0,55 KM
- wysokość: 318 mm
- średnica otworu w zlewozmywaku: 3½"
- waga: 8,1 kg
- pojemność komory: 980 ml
- do montażu pod zlewozmywakiem
- jednostopniowe rozdrabnianie

  młynek Model 56
  • Producent: FRANKE

- model: dostępne są 3 wielkości młynków firmy Franke TP-125, TP-75 oraz TP-50

młynek do odpadów Franke        młynek do odpadów Franke        młynek do odpadów Franke

 


Zalety młynków


Skąd się wzięła popularność młynków? Otóż początkowo wykorzystywano je głównie w lokalach gastronomicznych, z czasem zaczęto je przenosić na grunt domów jednorodzinnych. Jest to wynalazek amerykański, który jednak podbija również europejskie rynki. Młynek rozwiązuje problem przeciekających worków ze śmieciami oraz nieprzyjemnych zapachów z kubłów. W USA rozwiązanie to w znacznym pomogło obywatelom w dostosowaniu się do programów ochrony środowiska i wydaje się, że teraz przyszedł czas na Europę, zatem młynki stoją tak naprawdę przed swoistą rewolucją. Pamiętajmy, że przede wszystkim pozwolą na utrzymanie porządku i czystości w kuchni, a to już naprawdę dużo. Dodatkowo redukują ilość odpadów o około połowę. Młynki są zatem idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności gromadzenia resztek jedzenia na kompoście. Pamiętajmy przy tym, że odpady organiczne wymieszane z innymi śmieciami nie są już tak neutralne dla środowiska jak ścieki z organiczną masą, której średnica nie przekracza 2 mm, bo do takiej frakcji dążą młynki.

 

Gospodarowanie odpadami w kuchni - zobacz także

 

Utylizator odpadów organicznych Smart Cara KWD 150 W to pomocne urządzenie w kwestii zagospodarowania odpadów pochodzenia organicznego w kuchni. Bazując na innowacyjnym systemie suszenia i redukcji masy odpadów o 90% skutecznie radzi sobie z przechowywaniem resztek z żywności.

fot.: KernauPrzeczytaj także >>
Pojemniki do segregacji odpadów w kuchni - przeglądOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, KernauPodobne artykuły
7 pomysłów na dekorację stołu

akcesoria kuchenne

7 pomysłów na dekorację stołu

W czasach panowania Jerzego III Hanowerskiego, króla Wielkiej Brytanii, ozdabianie stołu było powierzane... więcej...

Noże kuchenne - co warto wiedzieć

akcesoria kuchenne

Noże kuchenne - co warto wiedzieć

Noże kuchenne to najpopularniejsze akcesoria każdej gospodyni domowej. Potrzebne przy każdej pracy w kuchni... więcej...Partnerzy

Ergo International sp zo.o.   Emako

      logo Deante

   logo Peka       logo Helios

    Franke

Ronic

Kuchinox  Laveo

Electrolux    logo Teka