konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Mozaika w kuchni

data aktualizacji: 28-02-2020, 06:53 – artykuł promocyjny

Mozaika to rodzaj okładziny przeznaczonej na ściany i podłogi składającej się z drobnych elementów, które mogą być wykonane z ceramiki, szkła, kamienia naturalnego, a nawet metalu lub drewna. Możliwe jest również łączenie różnych tworzyw. Zestawienie takie daje nieograniczone możliwości dekoracyjne. Jej największą zaletą - poza urokiem - jest możliwość łatwego dopasowania do najbardziej fantazyjnych krzywizn i nieregularnych powierzchni.
 

Mozaika w kuchni

fot.: Trufle Mozaika

 

Mozaika - zastosowanie, rodzaje, montaż

Tradycyjna mozaika wymagała sporej wiedzy i umiejętności, które przydawały się w czasie mozolnego układania pojedynczych części. Cierpliwość i wielka precyzja skutkowała finezyjnym efektem końcowym. Współczesna mozaika przeszła prawdziwą metamorfozę, również tą techniczną, gdzie drobne elementy układane są fabrycznie na tafli na bazie siatki, którą wtapia się w zaprawę. Znacznie ułatwia to proces układania i przyklejania. Wystarczy wówczas dociąć odpowiedni format i dalej postępować jak w przypadku zwykłej glazury pamiętając, że klastry trzeba mocować na idealnie prostej powierzchni przy pomocy kleju o zwiększonej elastyczności. Nieco inaczej przebiega proces fugowania. Po pierwsze zużywa się znacznie więcej zaprawy, a po drugie na efekt końcowy duży wpływ ma równe rozmieszczenie tafli z zachowaniem idealnie takich samych odstępów pomiędzy taflami jakie występują między kostkami.

Mozaika - zastosowanie, rodzaje, montażMozaika - zastosowanie, rodzaje, montażMozaika - zastosowanie, rodzaje, montaż

fot.: Mozaika Raw Decor wzór marokańskiej koniczyny oraz mozaika rybia łuska od Dunin

fot.: Mozaiki heksagonalne Dunin - Mini HEXAGON B&W SpotSzukasz kleju do płytek - przygotowaliśmy obszerny przegląd oferty rynkowej

Mozaika to bogactwo wzorów, kolorów oraz formatów. Co więcej dzięki mozaice możemy osiągnąć wyjątkowe efekty wizualne:

mozaikamozaikamozaika cegiełki
fot.: Raw Decor    

Mozaika jest zbiorem małych kostek najczęściej o wymiarach od 1 do 5 cm, które mogą przybierać różne kształty - od kwadratów, które są najczęściej stosowane po geometryczne i nieregularne bryły - hekasgony, rybie łuski, marokańskie koniczyny i wiele innych. Najtańsze są te kwadratowe, gdyż wykonuje się je z większej tafli, a pozyskiwanie takich elementów jest bardzo wydajne ze względu na małą ilość materiału odpadowego. Mozaika jest tworzywem odpornym, dlatego świetnie sprawdzi się również w kuchni.

Mozaiki DuninMozaiki DuninMozaiki DuninMozaiki DuninMozaiki Dunin

fot.: Dunin - mozaika to układ małych elementów na większym plastrze - duże znaczenie ma tu kształt, kolor i wielkość poszczególnychy kostek, ich orientacja, a także rozmieszczenie względem siebie

Mozaika Dunin w kuchniBrick marble mat - mozaika Marble

fot.: Mozaika Dunin w wersji lustrzanej, mozaika Brick marble mat Raw Decor

Mozaika to także szerokie spektrum materiałów, które mogą być wykorzystane w produkcji. Mamy mozaiki cermiaczne, kamienne (płyty kamienne są bardzo drogie, a mozaika jest doskonałą alternatywą o znacznie niższych kosztach produkcji), szklane, a także drewnanie i metalowe. 

mozaika szklana DUNINmozaika szklana DUNINmozaika metalowa DUNINmozaika metalowa DUNINmozaika drewniana DUNINmozaika drewniana DUNINmozaika kamienna DUNINmozaika kamienna DUNIN

fot.: DUNIN - mozaika szklana, metalowa, drewniana, kamienna

 

Mozaika w kuchni - aranżacje

Mozaika umiejętnie wkomponowana w wystrój kuchni może stanowić najciekawszy element dekoracyjny wnętrza. Układ ornamentu, motywu lub wzoru na styl abstrakcji sprawdzi się w klasycznych jak i nowoczesnych wnętrzach. Do najpopularniejszych motywów zalicza się szachownice, plecionki, spirale oraz różnego rodzaju ciągi. Za sprawą mozaiki bardzo łatwo również wprowadzić ciekawą, niekiedy odważną kolorystykę. Mozaika zawsze wygląda stylowo. 

Ściana wyłożona mozaiką w kuchniTrufle Mozaika

                       fot.: Rad - Pol                                                                fot.: Trufle Mozaiki     

  • Mozaika nad kuchennym blatem

Powierzchnia nad blatem roboczym jest najbardziej wymagającą przestrzenią w kuchni, gdyż to właśnie tu koncentruje się najwięcej i najtrudniejsze zanieczyszczenia pojawiające się w kuchni. Od wody po tłuszcze - na takie ekstremalne warunki wystawiona będzie tworzywo wypełniające miejsce między górną i dolną zabudową szafkową. Umiejętne wkomponowanie mozaiki w wystrój tej części kuchni może stanowić najciekawszy element dekoracyjny wnętrza.

mozaika nad blatem

 fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"                                     fot.: MM DeSign             

Szklana mozaika w kuchni

fot.: Dunin - mozaika Aurora   
                                                                                    
      

  • Mozaika na podłodze

Wykończenie podłogi drobnymi elementami z mozaiki zapewni stylową aranżację. Płytki mozaiki przeznaczone na podłogę mogą być spójne z wykończeniem ściany lub stanowić enklawę tego materiału. Na podłogach można pokusić się o te wykonane z drewna, zwłaszcza odpornych gatunków egzotycznych. Trzeba pamiętać przy tym, że nawet najlepszy proces impregnacji nie uchroni takiej podłogi przed szkodliwym wpływem wilgoci.

Tripolis cream-grey mozaika na podłodze w kuchni

fot.: Opoczno - na wykończonie podłogi w kuchni wykorzystano mozaikę (Tripolis cream-grey mosaic) w połączeniu z większymi płytkami sąsiadującymi z panelami podłogowymi

  • Mozaika na blatach i meblach kuchennych

Również wykończenie mebli wykonanych, na przykład na bazie płyt gipsowych, może być ciekawym pomysłem na wykorzystanie mozaiki w kuchennej aranżacji. Łatwe dopasowanie się giętkiej tafli mozaiki ułatwi wykończenie rogów i załamań, a równa powierzchnia płyty sprawi, że prace pójda sprawnie i szybko. Trzeba jednak pamiętać, że duża ilość fug przyśpiesza brudzenie się takiej połaci i konieczne jest częstsze jej czyszczenie. Mozaiką możemy wyłożyć również parapety.

Płytki Altea i Albir Paradyż

fot.: Płytki Altea i Albir marki Paradyż

Cersanit - płytki kuchenne Antila w kuchni z mozaikąMozaika ceramiczna Cersanit - Antila

fot.: Cersanit - mozaikowe wykończenie mebli i półek kuchennych

  • Mozaika na całej ścianie

Cała ściana wyłożona mozaiką to malownicze, niepowtarzalne rozwiązania, które zaowocuje niezwykłym efektem wizualnym, zwłaszcza przy odpowiednim oświetleniu. Migocząca ściana optycznie powiększy pomieszczenie, a powstała struktura z powodzeniem zastąpi obraz i wszelkie inne dekoracje ścienne.

Aranżacja kuchni z mozaikąAranżacja kuchni z mozaiką na ścianie

fot.: Opoczno - błyszcząca mozaika w odważnym i żywym kolorze pomarańczy oraz stonowane matowe oblicze mozaiki w dwóch kolorach zastosowane na dużej powierzchni ścian optycznie kształtują przestrzeń

Zebrina - płytki jak kamieńCerrad - kolekcja Zebrina

fot.: Cerrad - kolekcja Zebrina inspirowana kamieniem

  • Obraz z mozaiki - ten rodzaj płytek idealnie sprawdza się przy artystycznej wizji na wykończenie ścian. Maleńskie, kolorowe mozaiki doskonale nadają się do układania różnego rodzaju figur, abstrakcji lub prawdziwych dzieł sztuki.

Mozaika heksagonalna z botanicznym motywem sukulentówMozaika heksagonalna z motywem kwiatów

fot.: Trufle Mozaiki


Zobacz także: Płytki w kuchni


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Opoczno, Cersanit, Trufle Mozaika, Raw Decor, Rad-Pol, Ceramika Paradyż, DUNIN, MM DeSign, CerradPodobne artykuły
Kolor w kuchni

ściany i podłogi

Kolor w kuchni

Sekret udanej kolacji, obiadu, czy spotkania przy kawie tkwi zarówno w smacznie przygotowanych posiłkach... więcej...

Zasady malowania krok po kroku

ściany i podłogi

Zasady malowania krok po kroku

Każdy może samodzielnie pomalować swój dom lub mieszkanie. Czynność ta wcale nie jest skomplikowana... więcej...

Nowości w systemach dekoracyjnych MAGNAT Style

ściany i podłogi

Nowości w systemach dekoracyjnych MAGNAT Style

Gładkie i jednolite ściany coraz chętniej zastępowane są strukturami przypominającymi luksusowe tworzywa.... więcej...