Dekoracje ścienne w kuchni

data aktualizacji: 27-07-2020, 07:29 – artykuł promocyjny

Dekoracje ścienne wprowadzają do wnętrza nowoczesne akcenty, zmieniają proporcje pomieszczenia, a czasem odkrywają również nasze pasje i życiowe doświadczenia. Ozdoby wykorzystywane w kuchni mogą nawiązywać tematyką do gotowania lub być pamiątką z podróży, motywem identyfikującym gospodarza. Najczęściej dekoracje wprowadzane są w postaci wykończenia powierzchni nad blatem roboczym, choć mogą pojawić się również na innych ścianach. Rynek jest bogaty w różnorodne elementy dekoracyjne, które pasują do różnych styli kuchni.

Dekoracje ścienne w kuchni

 

Motywy dekoracyjne do kuchni - przegląd pomysłów

 

  • Dekoracje za szkłem


Dekoracje ścienne umieszczane za szkłem nad blatem kuchennym to najchętniej wybierana przestrzeń do wprowadzenia inspirujących akcentów, mocnych kolorów lub pobudzających do działania obrazków. Szklana tafla jest na tyle uniwersalnym nośnikiem, że łatwo można zmienić tło pod taką powierzchnią, oczywiście pod warunkiem, że do tego celu wybierzemy przyklejaną fototapetę. Przekrój możliwych efektów jest bardzo szeroki - od pojedyńczych dekoracji, przez panoramy miast, aż po wykwintne wzory i symbole. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość czyszczenia - tapeta ukryta pod szkłem chroniona jest przed blaknięciem, nie chłonie tłuszczów i kurzu, a także wilgoci z otoczenia. Szkło łatwo możemy umyć, a jego gładka powierzchnia błyszczy się bez polerowania.

Tapeta na szkle z motywem kobiety

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - fototapeta z wizerunkiem kobiety na szkle w czarno-białej kuchni

Przeczytaj także >> Kuchnia z brytyjskimi motywami dekoracyjnymi

 

  • Tapeta


Tapety sprawdzają się również w kuchni, zwłaszcza te o zwiększonej odporności na wilgoć. Trzeba jednak pamiętać, że za stan naszej tapety (w każdym pomieszczeniu) odpowiada prawidłowo działająca wentylacja, dlatego konieczne jest zadbanie o sprawny wyciąg. W kuchni najlepiej sprawdzą się tapety winylowe oraz z włókna szklanego. Oprócz tego, że nie chłoną wilgoci są też ognioodporne, a to bardzo ważne w przypadku kuchennych wnętrz. Za ponocą tapety łatwo można wprowadzić klimat do wnętrza - nowoczesny wzór, trójwymairowy efekt, czy intrygujące złudzenie optyczne. Wszystkie te elementy łączy jedno - są oryginalne i zawsze przyciągają wzrok. 

Tapeta z motywem miasta

fot.: Mikołajska studio - tapeta z widokiem na miasto z lotu ptaka

Dekoracje ścienne w kuchni - tapetaAranżacja kuchni - Krzysztof Sidorak (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - motyw monochromatycznych róż idealnie wpisuje się w stylistykę nowoczesnej kuchni. Tapeta wypełnia ścianę za wysoką zabudową szafkową tworząc ciekawy efekt

  • Napisy


Napisy - od tych będących myślami przewodnimi, czy cytatami z różnych dzieł po bardzo osobiste przemyślenia i sentencje - na dobre zagościły we wnętrzach, które są asygnowane naszymi spersonalizowanymi akcentami. Skomponowanie dekoracji z napisami to wybór odpowiedniej czcionki - klasycznej lub  bardziej nowoczesnej z delikatną linią liter oraz wielkości i długości dekoru. Motto może być w ojczystym języku lub jakimś obcym, ważne jednak by wyrażało nas.

Napis na ścianie w kuchni

fot.: Max Kuchnie         


Zobacz również >> Jak zmienić wygląd ścian - obrazki, napisy i dekory w kuchni   
      

 

Naklejki z napisem to najłatwiejszy sposób na szybką i efektowną zmianę wyglądu ścian. Łatwo też jest je usunąć, gdy nam się znudzą. 

Naklejki napisy do kuchniNaklejki napisy do kuchniNaklejki napisy do kuchni

fot.: Garneczki.pl - napisy dekoracyjne na ścianę

  • Fototapeta

Fototapetę łatwo jest wykorzystać jako element zmieniający proporcje wnętrza lub stwarzający poczucie głębi. Motyw może być dowolnie skalibrowany, dzięki czemu łatwo dobrać go do każdego usytuowania kuchni.

Dekoracje ścienne w kuchni - fototapeta

fot.: KRAMKOWSKA - PRACOWNIA WNĘTRZ 

Tematycznie może nawiązywać do naszych zainteresowań lub pozostawać w korelacji z funkcją pomieszczenia. Zaskakujący efekt możemy zyskać dzięki fototpetom z widokiem dalekiej perspektywy lub ciekawego zbliżenia. 

Fototapeta na ścianie w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - czarno-biała fototapeta z motywem drzew

  • Dekory

Dekory, również te w postaci inserto występujące w ramach danej kolekcji płytek pozwalają urozmiacić przestrzeń i stworzyć dowolny wzór zgodny z osobistymi preferencjami. Ich największą zaletą jest fakt, że masowo produkowane płytki w każdej stylizacji mogą mieć nieco inny wygląd zależny od zagęszczenia wzoru, jego układu i przebiegu.  

Kuchnia ze wzorem inserto

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" 

Na ścianach w kuchni można również stosować różnego rodzaju naklejki oraz szablony, które dostępne są w sklepach z farbami. W zależności od oczekiwanego efektu możemy wnieść do wnętrza powiew ekstrawagancji lub subtelnie zaakcentować jakiś motyw. Jest to najtańszy i najprostszy sposób na szybką zmianę.

Kolorowe talerze ścienneStylowa tablica na notatki

fot.: tesa tape

  • Motywy roślinne w kuchni

To bardzo wdzięczny temat jeśli chodzi o dekorowanie wnętrz. Rośliny zawsze wnoszą powiew świeżości, dają poczucie integracji z naturą i kojarzą się z odpoczynkiem i relaksem.

Sprawdź również >> Monstera dziurawa w aranżacji kuchni

Tapeta z botanicznym motywem monstery

fot.: Max Kuchnie

panele szklane

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • Farba tablicowa 

Daje multimożliwości, gdyż właściwie każdego dnia możemy mieć inną dekorację na ścianie - wystarczy narysować coś nowego lub dodać jakiś napis - śmieszny, pocieszający, motywujący. Taka dekoracja jest idealna, gdy w domu są dzieci. 

Dekoracje ścienne w kuchni - farba tablicowa

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Ściana tablicowa w kuchni

fot.: Projektyw Studio


ŚCIANA W KUCHNI - sprawdź najciekawsze pomysły:


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Laveo - KUCHINOX, tesa tape, Max Kuchnie, Garneczki.pl, Mikołajska studio, Projektyw studioPodobne artykuły
Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach

ściany i podłogi

Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach

Kamień naturalny to idealny materiał do wykończenia podłóg i ścian w kuchni. Jego walory estetyczne... więcej...

Jaką fugę wybrać - rodzaje, kolor, szerokość

ściany i podłogi

Jaką fugę wybrać - rodzaje, kolor, szerokość

Płytki ceramiczne są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań wykończenia podłóg i ścian... więcej...

Fugowanie z mira supercolour

ściany i podłogi

Fugowanie z mira supercolour

mira supercolour przeznaczona jest do fugowania płytek ceramicznych, mozaiki oraz kamienia naturalnego na... więcej...