konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

stopka patrona Electrolux

Płyta gazowa szklana czy emaliowana

data aktualizacji: 26-10-2020, 06:32 – artykuł promocyjny

Płyta gazowa nadal cieszy się dużą popularnością. Wiele osób uważa, że potrawy przyrządzane na gazie są smaczniejsze przez co nie wyobrażają sobie rezygnacji z tej formy gotowania. Urok płomienia, możliwość przypalenia cebuli do domowego rosołu oraz gaz tańszy niż energia elektryczna sprawiają, że płyty gazowe wciąż są poszukiwane w sklepach z domowym AGD. Podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej.

Płyta gazowa szklana czy emaliowana

fot.: SOLGAZ

Zróżnicowanie źródeł pozyskiwania energii do procesu gotowania nie spowolniło wcale rozwoju tradycyjnych płyt gazowych. Producenci ciągle rozwijają technologię i wprowadzają nowości. Ważnym argumentem przy wyborze płyty grzewczej bardzo często jest kwestia ceny - płyty gazowe są tańsze przy zakupie i eksploatacji. Jak nie zagubić się w gąszczu propozycji? Oto najważniejsze wytyczne jakie musimy znać decydując się na zakup płyty gazowej.

Gazowa płyta grzejna Candy GFX75

fot.: Gazowa płyta grzejna Candy GFX75

 

Zobacz również >> Płyty gazowe - przegląd

 

Płyta podpalnikowa

W sprzedaży dostępne są trzy warianty:

  • płyty szklane - produkuje się je z hartowanego szkła, przez co wyglądem są najbardziej zbliżone do płyt elektrycznych, a palniki osadzone w eleganckiej szklanej tafli ładnie się prezentują. W standardzie jest czarne szkło, ale na życzenie klienta może to być również kolor biały, srebrny, czy grafitowy. Przy zakupie takiej płyty koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ramkę brzeżną, która chroni konstrukcję przed uszkodzeniem mechanicznym. Choć gładka i jednolita powierzchnia wydaje się łatwa do czyszczenia, to trzeba pamiętać, że na ciemnym błyszczącym tle nie trudno o smugi i zacieki. Poza tym po wykipieniu płynów może dojść do ich wylania się na blat lub meble, czasem też podchodzą pod kurki.
     

SOLGAZ - Płyta gazowa GNC 4 AUTO z gazem na szkle

fot.: SOLGAZ - płyta gazowa GNC 4 AUTO z gazem na szkle

  • płyty emaliowane - najpopularniejsze, zwłaszcza te w kolorze białym, choć można spotkać również inne kolory. Płyty emaliowane bardzo często bywają stylizowane na retro. Są łatwe do czyszczenia, ale emalia wykazuje tendencję do odpryskiwania, np. w miejscu uderzenia. Ruszty na płycie emaliowanej osadzone są w zagłębieniu, co znacznie ułatwia utrzymanie na niej czystości i ogranicza wypływ płynów po wykipieniu. 
     
  • płyty ze stali nierdzewnej - stalowy kolor sprawia, że łatwo je wkomponować w wystrój kuchni. Gładka powierzchnia jest trwała i łatwa do czyszczenia. Są to bardzo popularne płyty. Budową przypominają modele emaliowane.

Płyta gazowa na 5 palników

fot.: Electrolux - pięciopalnikowa płyta grzejna ze stali nierdzewnej w kolorze srebrnym

  • płyty ceramiczne - wyglądem przypominają płyty elektryczne. Jej Palniki ukryte są pod płaską ceramiczną powierzchnią. Wykorzystują one zjawisko spalania katalitycznego.

SOLGAZ - Płyta gazowa GPC 2+1

fot.: SOLGAZ - płyta gazowa bez płomieni (z gazem pod szkłem) - GPC 2+1

 

Rozmiar

Rozmiar jest wypadkową ilości palników. W standardzie jest ich 4, wówczas szerokość płyty wynosi 60 cm. W sprzedaży dostępne są również mniejsze modele, tzw. Domino z jednym lub dwoma palnikami i o szerokości około 30 cm. Bardziej rozbudowane modele mogą mierzyć nawet 110 cm i posiadać 5 lub 6 punktów grzewczych. Wybór zależy głównie od tego ile i jak często gotujemy.

Mała płyta gazowa

fot.: Electrolux - mała płyta gazowa Domin

 

Palniki

Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia. Przede wszystkim należy uwzględnić ich moc podawaną w watach, która zależy od wielkości palnika. Zazwyczaj płyta gazowa składa się z jednego dużego, dwóch średnich i jednego małego palnika. Oczywiście moc idzie w parze z wielkością.

Płyta gazowa Franke w nowoczesnej kuchni

fot.: Franke

Do intensywnego gotowania w dużych garnkach przydadzą się palniki z tzw. podwójną, potrójną lub poczwórną koroną (wieńcem płomienia). Niektóre płyty mają również palniki eliptyczne, które ułatwiają gotowanie w nietypowych garnkach, np. w podłużnych brytfannach, czy typu Wok do intensywnego i szybkiego smażenia. Zróżnicowane palniki pozwolą na lepsze dopasowanie żądanych parametrów, a jak wiadomo każda potrawa ma inne wymagania.

Kuchnia w stylu francuskimFrancuska kuchnia LACANCHE

fot.: LACANCHE - stylowe kuchnie francuskie


Ruszt

Zasadniczo do wyboru mamy ruszty żeliwne lub ze stali emaliowanej. Największą stabilność gwarantuje ruszt jednoczęściowy, czyli wspólny dla wszystkich palników i wykonany z żeliwa. Jednak jego masa i gabaryt sprawiają, że trudniej się go czyści. Najłatwiej jest umyć pojedyńcze ruszty, które jednak są najmniej stabilne. W przypadku wyboru rusztów pojedyńczych bardzo ważne jest by były wykonane z żeliwa, które jest stabilniejsze, ale też nie ulega odkształceniom przy wysokich temperaturach, co może zdarzyć się przy ruszcie stalowym. Choć żeliwny ruszt zapewnia większą stabilizację garnków na kuchence, to należy pamiętać, iż w przypadku płyt emaliowanych ciężkich ruszt sprzyja powstawaniu odprysków. Najbardziej komfortowe zatem wydaje się rozwiązanie pośrednie, czyli ruszt podwójny (nieco rzadziej spotykany), który zmieści się w zlewie, a będzie stabilniejszy niż te pojedyńcze.

Jaki ruszt do płyty gazowejRuszt typu WOK

fot.: Studio Sto Procent - najlepsze marki AGD w jednym miejscu

 

Panel sterujący

Pokrętła wykonane są z tworzyw odpornych na wysoką temperaturą. Najczęściej spotykana lokalizacja pokręteł to powierzchnia płyty - z przodu lub na boku urządzenia - w zależności od naszych preferencji. Coraz rzadziej można spotkać modele z pokrętłami na frontowej krawędzi. Warto zwrócić uwagę, iż kurki umieszczone w obrębie płyty grzewczej zmniejszają przestrzeń do gotowania, dlatego dla osób, które gotują w dużych garnkach bywa to kłopotliwe. Z myślą o intuicyjnej obsłudze pokrętła sterujące płyty grzejnej rozmieszcza się tak by łatwo je uchwycić i nimi obracać.

Panel sterujący w płycie gazowej

fot.: Płyty gazowe z różną konfiguracją pokręteł

Dostępne są również płyty gazowe z intuicyjnym, dotykowym panelem sterowania. Brak odstających palników i rusztów sprawia, że płyty bez płomieni łatwo się czyści.

płyta gazowa GPC Solgaz

fot.: SOLGAZ - intuicyjne sterowanie płytami gazowymi bez płomieni. Wystarczy wybrać palnik i przesunąć palcem w lewo lub prawo, aby wybrać poziom mocy każdego palnika z osobna.  

 

Dodatkowe funkcje

Bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu naszych wartości. W płytach gazowych o nasz komfort dba czujnik zabezpieczający wypływ gazu, który odetnie dopływ gazu w razie przypadkowego zgaśnięcia płomienia (np. po wykipieniu mleka). Pod ochroną będą również dzieci, jeśli kuchenka będzie posiadała system specjalnie blokowanych pokręteł, których dziecko nie będzie w stanie samo odpalić. Pomocna jest również funkcja zapalarki w pokrętłach. Dzięki niej nie musimy używać zapałek. Systeme semi-filo, dzięki któremu płyta będzie zamontowana niemalże na równi z blatem, a jej wysokość w najwyższym miejscu to niespełna 3,5 cm to funkcja wpływająca na estetykę płyty.

Płyta gazowo-indukcyjna Electrolux

fot.: Electrolux - płyta kuchenna z palnikami gazowymi i polami grzewczymi indukcyjnymi


 

 Zobacz koniecznie:


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: SOLGAZ, Candy, Studio Sto Procent, LACANCHE, Electrolux, Franke PolskaPodobne artykuły
Okap - ważny element w każdej kuchni

sprzęt AGD

Okap - ważny element w każdej kuchni

Okap kuchenny to element wyposażenia, który jest w stanie dopełnić realizację. Może być mocno... więcej...

Rodzinny wymiar gotowania z nową kolekcją Franke Maris

sprzęt AGD

Rodzinny wymiar gotowania z nową kolekcją Franke Maris

Rodzinny obiad wiąże się ze sporym wyzwaniem logistycznym. Zaproszenie gości, ułożenie menu czy zrobienie... więcej...

Jaki okap kuchenny wybrać - ekspert Franke radzi

sprzęt AGD

Jaki okap kuchenny wybrać - ekspert Franke radzi

Okap to jedno z najważniejszych kuchennych urządzeń, którego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych... więcej...Partnerzy

Electrolux       Laveo

Falmec Ronic

Hafele    Franke

Emako   Okapykuchenne.pl