konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Modna kuchnia - pomysły na aranżację ścian

data aktualizacji: 13-03-2020, 12:45 – artykuł promocyjny

Naturalne materiały są ponadczasowe, uniwersalne, trwałe, oryginalne i mają swój charakterystyczny urok. Trudno odmówić im piękna jakie wnoszą do aranżacji wnętrza. Powrót do naturalnych tworzyw spowodował powstanie wielu rozwiązań bazujących na materiałach stosowanych od wieków. W Polsce dodatkowo głód piękna w budownictwie został podsycony panującym tu przez lata systemem komunistycznym, który odcisnął piętno również na architekturze i naszym poczuciu estetyki. Odejście od tak zwanej wielkiej płyty popchnęło nas w nurt ekologicznych i naturalnych surowców, które szarzyznę i brzydotę zamieniły na bogactwo kolorów i struktur. Z czasem znudziło się nam również stosowanie masowo produkowanych płytek, które są identyczne i powszechnę. Jako społeczeństwo zapragnęliśmy otaczać się unikatowymi i niepowtarzalnymi elemenatmi wykończeniowymi.

Modna kuchnia - pomysły na aranżację ścian

Obecnie mimo rozwoju nauki także w dziedzinie materiałów budowlanych i pojawieniu się na rynku wielu rozwiązań bazujących na nowych często syntetycznych materiałach mamy do czynienia z  bardzo dużym zainteresowaniem  naturalnymi i tradycyjnymi materiałami używanymi w budownictwie od wieków typu drewno, kamień, beton, ceramika itp.

W ofercie Elkamino Dom znajdują się ciekawe propozycje na wykończenie ścian, które świetnie sprawdzą się również w kuchni. Alternatywne materiały, którymi zastąpimy płytki ceramiczne wniosą klimat i oryginalność do pomieszczenia.

 

Beton architektoniczny w kuchni
 

Beton architektoniczny w kuchni to ciekawa alternatywa na wykończenie ścian, które zyskają dzięki niemu strukturę. Surowy beton staje się coraz bardziej popularnym materiałem wykończeniowym i dekoracyjnym. Wnętrze w nowoczesnym, industrialnym stylu to propozycja, która cieszy się zainteresowaniem ludzi poszukujących oryginalnych rozwiązań.

Płyty z betonu architektonicznego w salonie

fot.: Płyty z betonu architektonicznego w aranżacji z ciekawym podświetleniem

Płyty z betonu architektonicznego produkowane są w kilku rozmiarach - o grubości od 1,5 cm do 2,5 cm. Niewielka waga płyt daje stosunkowo łatwą możliwość uzyskania efektu „fabrycznej” ściany zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynku w formie elewacji. Powierzchnia może być gładka lub bardziej surowa, porowata.  Płyty standardowo mają kolor szaro betonowym, ale w praktyce istnieje możliwość wykonania również innego koloru.


Montaż:

 • Najlepszym sposobem montażu płyt jest ich kotwienie do ściany.
 • Każda z płyt wyposażona jest w wąsy montażowe.
 • Istnieje też możliwość klejenia w połączeniu z kotwieniem płyt do ściany za pomocą wąsów montażowych.
 • Do montażu należy stosować kleje lub zaprawy klejowe przeznaczone do klejenia elementów wielkoformatowych ściennych przestrzegając zaleceń producenta.
 • Powierzchnia, do której będą klejone płyty powinna być sucha, odtłuszczona, nie zabrudzona, wolna od luźnych części.


 

Kamień dekoracyjny - modny i ekologiczny
 

Kamień dekoracyjny jest materiałem, który odznacza się nieregularną fakturą, która wnosi ciekawy wymiar ściany. Różnorodna kolorystyka oraz zróżnicowana wielkość elementów sprawiają, że tak zaaranzowana ściana wygląda naturalnie. Kamień dekoracyjny gipsowy dostępny jest w kilku odcieniach od bardzo jasnych po ciemne, niemal czarne. Płytki produkowane są w wymiarach: szerokość 7,2 cm, długość (kilka rodzajów) od 18 cm do 38 cm. Cieniowania pojawiające się na niektórych modelach są efektem celowym służącym zwiekszeniu walorów dekoracyjnych okładziny.

fot.: Wzór skały łupkowej z charakterystyczną fakturą


Montaż:

 • Wstępnie należy przygotować powierzchnię - oczyścić z brudu, kurzu, tłuszczów oraz osuszyć
 • kleić na elastyczny klej cementowy
 • Okładzina wykonana jest w postaci płytek, które można kleić na styk lub z fugą wedle własnego upodobania
 • W razie konieczności cięcia należy używać tarcz do betonu, a powstałe w trakcie montażu zabrudzenia należy jak najszybciej usunąć za pomocą wilgotnej szmatki


 

Stara cegła - stylowe wykończenie
 

Można powiedzieć, że cegła na dobre zagościła we wnętrzach. Jej urok został również doceniony w aranżacjach kuchennych. Stylowe cementowe płytki Stara Cegła są wzorem oryginalnej XIX wiecznej cegły z charakterystycznymi wyżłobieniami, rysami i ubytkami w strukturze powierzchni. Zostały one wykonane na bazie autentycznych ponad stuletnich cegieł i mają trochę większe wymiary niż obecnie produkowana cegła budowlana, co również podkreśla ich wiekowy charakter.

Biała cegła w kuchniPłytki biała cegła Elkamino w kuchni

fot.: Białe płytki Stara Cegła w aranżacji klasycznej i nowoczesnej kuchni

Cegła dostarcza wielu możliwości aranżacyjnych utrzymanych w różnych stylach. Elementem łączącym wszystkie aranżacje na bazie cegły jest ekologiczny aspekt użytego materiału oraz jego klasa. Płytki dostępne są w wielu odcieniach, a końcowy efekt dodatkowo można różnicować za pomocą doboru fug. Chropowata powierzchnia lica potwierdza jej pochodzenie. Przebarwienia występujące na okładzinach są efektem zamierzonym i pełnią funkcję dekoracyjną.
 

Montaż

 • Płytki układa się na oczyszczoną powierzchnię przy użyciu elastycznego kleju lub zaprawy cementowej zostawiając odstepy rzędu 1-1,5 cm na spoinę
 • Do każdego rodzaju cegły dostępne są płytki narożne ułatwiające prace montażowe
   Kontakt w sprawie produktów:

Elkamino Dom Sp. J.
ul. Gen. Skokowskiego 99, Jaktorów Kolonia
96-313 Jaktorów
tel. (46) 856 40 40
www: www.elkaminodom.pl
mail: wyślij wiadomośćBiuro i dział sprzedaży:
05-822 Milanówek
Ul. Średnia 33


płytki stara cegła » kamień dekoracyjny » beton architektoniczny » akcesoria/impregnaty


Zobacz zdjęcia w galerii Elkamino Dom
:
Podobne artykuły
Jodła klasyczna - pomysłowa podłoga w kuchni

ściany i podłogi

Jodła klasyczna - pomysłowa podłoga w kuchni

Jodła klasyczna to wzór o wielkim potencjale. Z jednej strony — jak nazwa wskazuje — idealnie... więcej...

Pomysł na ścianę w kuchni - dekoracyjny tynk

ściany i podłogi

Pomysł na ścianę w kuchni - dekoracyjny tynk

Jednym z pomysłów na to jak odmienić lub ożywić wnętrze kuchni bez konieczności wymiany jej wyposażenia,... więcej...

Letnie metamorfozy w domach - najwyższa pora!

ściany i podłogi

Letnie metamorfozy w domach - najwyższa pora!

Letnie widoki zawsze pozostają w naszej pamięci miłym wspomnieniem. Czas kiedy w przyrodzie wszystko jest... więcej...