konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Zabudowa narożna w kuchni

data aktualizacji: 30-06-2022, 13:00 – artykuł promocyjny

W każdej kuchni przechowuje się dużo różnego rodzaju produktów i akcesoriów. Wszystkie te rzeczy wymagają przestrzeni, dlatego tak ważne jest funkcjonalne rozplanowanie miejsca w kuchni. Rozmieszczenie zapasów oraz urządzeń nie może być przypadkowe, a wynikać z czysto praktycznych przesłanek. W każdej kuchni znajdują się rzeczy używane rzadko i często oraz takie, które cały czas muszą być pod ręką. Pozostałe - trochę ze względów praktycznych - by nam nie zawadzały, a trochę z estetycznych - by nie szpeciły przestrzeni - należy subtelnie zagospodarować.

Zabudowa narożna w kuchni

fot.: Peka

 

Narożna kuchnia - zalety układu

 

Organizacja przestrzeni w kuchni to prawdziwe wyzwanie i sztuka. Trzeba pamiętać o zachowaniu stref użytkowych i aspektach wizualnych. Bardzo pomocne w tym są pojemne szafki, które ukryją wiele produktów. Taką funkcję właśnie przypisuje się zabudowie narożnej.

Narożna kuchnia - pomysły na szafki

fot.: Studio Sto Procent

W tej przestrzeni, która bardzo często kojarzona była z niewygodnym schowkiem, pojawiły się nowoczesne rozwiązania, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność kuchennych narożników. Zagospodarowanie rogów w kuchni dostarcza nam ciekawych pomysłów aranżacyjnych i funkcjonalnych. Estetyczne meble odpowiednio wyprofilowane oraz nowoczesne wyposażenie to odpowiedź na potrzeby, przed jakimi staje współczesny rynek meblarski.

Zabudowa narożna w kuchniZabudowa narożna w kuchni

fot.: Rad-Pol - narożna zabudowa kuchni w wariancie łamanych drzwiczek frontowych oraz trapezowych szafek narożnych

Narożna kuchnia

fot.: Meble Trio

 

Narożna zabudowa - przegląd rozwiązań

 

Narożna zabudowa w kuchniSystemy prowadnic ułatwiają korzystanie z narożnych szafek. Producenci oferują szereg udogodnień w postaci specjalnie dedykowanych do tego typu zabudowy systemów, dzięki którym zawartość szafki wyjeżdża z niej i nie ma konieczności zaglądania do niej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak musimy się liczyć z faktem, iż cały mechanizm, który musi pomieścić się  w naszej szafce, odbiera nam część przestrzeni. W zależności od naszych preferencji możemy postawić na maksymalne wykorzystanie przestrzeni lub zastosować systemy zwiększające naszą wygodę. Oba te rozwiązania prezentują producenci mebli kuchennych. 

 

Szafka narożna - systemy do szafek narożnych

  • Peka

Magic-Corner Standard oraz Comfort - systemy oparte na prowadnicach z półkami, które ułatwiają korzystanie z narożnych szafek poprzez wysuwanie ich zawartości. Płynny jednorazowy ruch przesuwa oba kosze do przodu ułatwiając wgląd do wnętrza szafki. Systemy całkowicie eliminują problem tzw. ślepego narożnika i mogą z powodzeniem udźwignąć garnki i sprzęt małego AGD.

Magic Corner ComfortMagic Corner ComfortMagic Corner Comfort

Wysuwany system Le Mans oparty jest na szeregu półek dowolnie skomponowanych, które można pojedynczo wyciągać z szafki (każda przystosowana jest do obciążenia 25 kg). Łatwy dostęp do każdej części szafki wynika z kształtu półek, który zoptymalizował łatwość ruchu i maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Systemy do szafek narożnychSystemy do szafek narożnych
 

  • Amix

Cargo typu nerka firmy SIGE do szafek narożnych jako mechanizm wysuwany jest bardzo pomocny w ocenie zawartości szafki. Pomaga również utrzymać nienaganny ład wewnątrz organizując przestrzeń. Dwa niezależne mechanizmy półek wchodzących w skład systemu jeszcze bardziej ułatwiają użytkowanie przestrzeni dolnych szafek narożnych (900 lub 1000 mm).

Systemy do szafek narożnych
 

  • Rad - Pol

Obrotowe kosze (tzw. karuzele) w narożnych szafkach to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu bez trudu dotrzemy do wszystkich zapasów. W zależności od montażu mogą mieć różną postać. Kosze są pojemne a zabezpieczenie w postaci płotka uniemożliwia przemieszczanie się produktów wewnątrz szafki. 

Systemy do szafek narożnychSystemy do szafek narożnych

 

  • REJS

W ofercie firmy znajdują się systemy do szafek narożnych: Corner Comfort, Corner Front oraz Corner Combo. Pozwalają one na optymalne wykozrystanie przestrzeni szafki narożnej. Kosze zawieszane są na stelażu na dowolnie wybranej przez nasz wysokości.

Stelaż CORNER COMBO

 

  • ARTVINYL-POL

W ofercie Artvinyl-Pol znajdziemy kosze do szafek narożnych typu cargo montowane na specjalnych prowadnicach meblowych, dzięki czemu możliwe jest ich płynne i ciche wysunięcie. Można wybrać kosze chromowane lub kosze z pełnym dnem, które mocuje się do boku szafki. Rozwiązania narożne dostępne są w opcji prawej lub lewej oraz w wielu rozmiarach.

Kosze do szafek narożnych typu cargo Inoxa Kosze do szafek narożnych typu cargo Inoxa Kosze do szafek narożnych typu cargo Inoxa Kosze do szafek narożnych typu cargo Inoxa

KORNER COMPACT i DYNAMIC oraz karuzela DE LUXE i COMBI`S

  • Häfele

Półka narożna NUVOLA zapewnia pełen wysuw szafki narożnej. 100% dostępności przestrzeni, dzięki dwóm niezależnym wysuwnym półkom. Swobodny dostęp do rzeczy i maksymalnie wykorzystana przestrzeń szafki dzięki mechanizmowi obrotowemu gwarantuje półka narożna Ninka ECO.

Półka narożna NUVOLA

 

Szuflada narożna

Narożne szuflady są bardzo praktyczne ze względu na podział przestrzeni - również w pionie. Ułatwi to utrzymanie porządku i lepszą organizację produktów. W przypadku szuflad zwiększa się również ergonomia całego ustawienia a rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż systemowe wyposażenie narożnych szafek. Mechanizm, który wysuwa szufladę umożliwia nam dotarcie nawet do najdalszych zakamarków.

Szuflada narożna w kuchniSzuflada narożna w kuchni

fot.: Amix                                               fot.: Rad - Pol

Dzięki szafce SPACE CORNER narożniki nie są już przestrzenią, która gromadzi tylko powietrze! Rozwiązanie wykorzystuje szuflady zamiast koszy, w tak trudnej do zagospodarowania przestrzeni. To właśnie one gwarantują wysoki komfort użytkowania. System narożnych szuflad z pełnym wysuwem to pełnowartościowa przestrzeń do przechowywania sztućców, naczyń, urządzeń kuchennych, czy zapasów. Każda z co najmniej 3 szuflad przechowa do 65 kg. Nawet tak obciążone będą poruszać się lekko i bezszelestnie. Wysokie szuflady można podzielić listwami poprzecznymi – wtedy w szufladzie zapanuje jeszcze większy porządek, a przedmioty pozostaną zawsze na swoim miejscu.

Wszystkie okucia firmy Blum są objęte Dożywotnią Gwarancją producenta.

Narożna szuflada Space CornerSPACE CORNER

fot.: Blum - SPACE CORNER - Innowacyjne rozwiązanie dla narożnika

 

Zlewozmywak narożny

Wykorzystania narożnika jako miejsca na zlewozmywak to kolejny sposób zagospodarowania tzw. „martwej” przestrzeni. Strefa zmywania wykorzystywana jest w taki sposób, że narożnik może z powodzeniem przejąć tą funkcję. Minusem będzie jednak brak możliwości korzystania ze zlewu przez dwie osoby jednocześnie.

Zlewozmywak Monaco beżowy

fot.: Primagran

Zlewozmywak w rogu kuchni - jaki model wybrać

fot.: Alveus


Narożna płyta grzewcza

Kolejnym sposobem na funkcjonalne narożniki w kuchni jest zaplanowanie tu przestrzeni do gotowania. Narożne płyty grzewcze coraz częściej pojawiają się w ofercie producentów sprzętu i są odpowiedzią na ciągłe poszukiwanie rozwiązań do każdej przestrzeni - nawet mniej typowej.

narożna płyta grzewcza Franke

fot.: Franke

 

Okap kuchenny narożny


Jeśli wybierzemy narożną płytę, to i okap musi do niej pasować. Na rynku znajdziemy modele do montażu w rogu ściany. Poniżej przykładowe modele:

fot.: Studio Sto Procent - AGD: okap narożny Falmec


   

Zobacz także:
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Amix, Alveus, Peka, Rad-Pol, Artvinyl-Pol, Franke, Studio Sto Procent, REJS, Primagran, Häfele, BlumPodobne artykuły
Wygodna strefa zmywania

meble kuchenne

Wygodna strefa zmywania

Strefa zmywania w kuchni to miejsce wykonywania wielu różnych czynności. Urządzając ją, warto... więcej...

Jaki blat kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?

meble kuchenne

Jaki blat kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?

Blat kuchenny jest istotnym elementem wyposażenia, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.... więcej...

Zaprojektuj kuchnię ze Studiem Sto Procent

meble kuchenne

Zaprojektuj kuchnię ze Studiem Sto Procent

Nowoczesne projekty kuchni pod zabudowę łączą w sobie doskonałą jakość mebli, perfekcję sprzętu... więcej...