konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Niewidoczna wentylacja w kuchni

data aktualizacji: 24-02-2021, 07:37 – artykuł promocyjny

Urządzając wnętrze kuchni, staramy się stworzyć aranżację zgodną z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi. Minimalizm, który obecnie dominuje w większości nowoczesnych wnętrz, zakłada wykorzystanie prostych, przestrzennych form oraz jasnych, stonowanych kolorów. Wybierając sprzęt do kuchni, chcemy, aby doskonale komponował się z całym wnętrzem oraz odznaczał się dużą funkcjonalnością. Obecnie trendem, który zdominował arnżacje nowoczesnych kuchni, jest wykorzystanie sprzętów do zabudowy w meblach kuchennych.
 

Niewidoczna wentylacja w kuchni

Okap kuchenny jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Odpowiada on bowiem za wentylację kuchni - usuwa nadmiar pary wodnej oraz zapachy powstającej podczas gotowania. Jeszcze kilka lat temu w kuchniach królowały okapy uniwersalne, montowane na ścianie pod szafką. Obecnie na rynku znajduje się bogata oferta tego typu sprzętów, która daje nam możliwość wyboru sposobu i miejsca ich montażu.

 

Jak ukryć okap?

Dla osób, którym zależy na tym, aby okap nie dominował w wystroju kuchni, dostępne są modele do zabudowy (w meblach kuchennych, suficie czy też blacie), które dyskretnie spełniają swe funkcje. Dzięki temu, iż pozostają w ukryciu, zajmują mało przestrzeni, co pozwala na ich montaż nawet w najmniejszej kuchni.

Okap do zabudowy Loteo 60.2 White marki GLOBALO Okap sufitowy Liveno 100.2 White Eko Max marki GLOBALO
fot.: Okapykuchenne.pl - Okap do zabudowy Loteo 60.2 White marki GLOBALO fot.: Okapykuchenne.pl;- Okap sufitowy Liveno 100.2 White Eko Max marki GLOBALO

Okap chowany w szafceokap szufladowy Siemens LI

fot.: Studio Sto Procent

Pierwszy rodzaj okapów pozwala na zintegrowanie tego urządzenia z meblami kuchennymi, dzięki czemu wentylacja w naszej kuchni jest niewidoczna dla oczu. Ciekawą i niezwykle innowacyjną propozycję stanowią stanowią urządzenia Invisible firmy Gutmann, które z pewności zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Okapy te stanowią połączenie wygody i funkcjonalności z nowoczesnym minimalistycznym designem. Invisible jest niewidzialnym systemem wentylacyjnym, użytkownik widzi jedynie szczelinę, przez którą pochłaniane jest powietrze z kuchni. Do sterowania urządzeniem służy szklany panel dotykowy, który może być wmontowany np. w blat. Maksymalna wysokość pomieszczenia, w którym może być instalowany system Invisible wynosi 3 m. Odległość urządzenia od wyspy powinna wynosić nie więcej niż 1,5 m.

Prince - okap kuchenny Invisible firmy GutmannPrince - okap kuchenny PANDO E-100

fot.: Okap GUTMANN Invisible


ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Okap zintegrowany z płytą - zasada działania, przegląd modeli

 

Okapy do zabudowy w suficie

Dzięki zastosowaniu okapu przeznaczonego do zabudowy w suficie również mamy możliwość zapewnienia niemal niewidocznej dla użytkownika wentylacji. Urządzenia te bowiem wyglądem przypominają raczej lampę niż okap. Dodatkowymi zaletami tych urządzeń jest także subtelne wzornictwo oraz możliwość oszczędności niezbędnej przestrzeni. Na montaż okapu do zabudowy sufitowej decydują się najczęściej posiadacze dużych, otwartych na salon kuchni z wyspą, w których dekorację stanowią inne przedmioty np. oświetlenie.

okap kuchenny E-251 firmy Pando

fot.: Okapykuchenne.pl - okap E-251 marki Pando z panelami pokrytymi powłoką umożliwiającą pomalowanie na kolor sufitu

okap kuchenny sufitowy

fot.: Okap sufitowy Nortberg Grand Super Slim White jest dobrą alternatywą dla okapów wyspowych

 


Okap wyspowy

W nowoczesnych kuchniach z wyspą doskonale sprawdzają się okapy przypominające do złudzenia lampy sufitowe. Niektóre mają formę inkrustowanej kryształami kuli emitującej rozproszone światło. Inne z kolei nowoczesny kształt i skupioną na powierzchni roboczej blatu wiązkę.

Franke UP&DOWN APOLLO Fuda

fot.: Okapykuchenne.pl - Okap wyspowy Argentelo 80.2 White Eko Max marki GLOBALO                        


Okap montowany na blacie

Okapy kuchenne przeznaczone do zabudowy w blacie stanowią niezwykle nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na umieszczenie go w blacie obok płyty. Dostępne w dwóch wersjach - wysunięty na stałe lub z możliwością wsunięcia w blat, gdy nie pracują. Model chowane w blacie wyposażone są w czujnik pary wodnej, co powoduje ich automatyczne uruchomienie, a następnie automatyczne wyłączenie. Okap chowany w blacie pozwala na ukrycie urządzenie, dzięki czemu kuchnia zyskuje nową przestrzeń i wymiar.

okap blatowy ELICA ADAGIOOkap Franke Downdraft  do zabudowy blatowej

fot.: okapy do zabudowy w blacie - po lewej okap ELICA ADAGIO, a po prawej okap Franke Downdraft


Poniżej film prezentujący sposób działania okapu do zabudowy blatowej Mesa marki Gutmann, który montowany jest pod płytą grzewczą, dzięki czemu staje się zupełnie niewidoczny w kuchni:

 

Inną propozycją z oferty marki Gutmann, która zapewni nam dyskretną, niewidoczną wentylację, jest okap do zabudowy blatowej Abajo. Okap przeznaczony jest do pracy z płytami "domino" (teppan, wok, indukcja), dostępnymi w ofercie firmy Gutmann. Urządzenia można nabyć solo lub razem z dwoma lub trzema płytami w różnych konfiguracjach.

okap kuchenny blatowy

fot.: Okap blatowy Nortberg Integra


Zobacz także:
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Nortberg, GUTMANN, Studio Sto Procent, Okapykuchenne.plPodobne artykuły
Młynek do kawy: jak wybrać młynek do kawy do domu?

sprzęt AGD

Młynek do kawy: jak wybrać młynek do kawy do domu?

Czy wiesz, jakie elementy składają się na smak i aromat przyrządzanej przez ciebie kawy? Oczywiście,... więcej...

Kuchenki Stoves Richmond w dowolnym kolorze

sprzęt AGD

Kuchenki Stoves Richmond w dowolnym kolorze

Angielskie kuchenki wolnostojące Stoves Richmond to doskonała propozycja dla osób, poszukujących... więcej...

Wybór płyty grzewczej

sprzęt AGD

Wybór płyty grzewczej

Płyta kuchenna to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Elektryczne, gazowe, indukcyjne –... więcej...

Partnerzy

Ciarko Design

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022