REJS

Kuchnia murowana

data aktualizacji: 01-09-2017, 11:02 – artykuł promocyjny

Murowana kuchnia to oryginalne rozwiązanie dla osób, które nie chcą podążać za utartymi konwenansami a gotowe meble to pójście na łatwiznę. Jeśli od wnętrz oczekujemy idelanego dopasowania to świetnie sprawdzi się pomysł z murowaną kuchnią. Generalnie wystarczy wymurować ścianki - boczne i działowe i dowolnym tworzywem wypełnić fronty. Dla romantyków mogą to być zasłonki, dla osób praktycznych sprawdzą się tradycyjne fronty. Wmurowane półki wyglądają rewelacyjnie zarówno w stylowych, jak i współczesnych wnętrzach.

Kuchnia murowana

Takie konstrukacje są dość rzadkie, gdyż wymagają sporego nakładu pracy, zaangażowania i przemyślanego palnu, którego realizacja będzie trwała - bez możliwości przemeblowania w każdej chwili. Jednak jest to stylizacja dla osób odważnych, lubiących eksperymenty i poszukujących wyrafinowanego wzornictwa. Do aranżacji murowanej kuchni wystarczą tradycyjne produkty z systemu suchej zabudowy typu płyty gipsowe, gipsy i gładzie, a także profile stalowe, które ułatwią wznoszenie konstrukcji. Ścianki działowe wystarczy otynkować i pomalować na dowolny kolor. Te zewnętrzne mogą być finezyjnie ozdobione.

Kolekcja płytek ceramicznych Jesień OpocznoAranżacja kuchni - Piotr K (2)

fot.: Opoczno - murowana kuchnia               fot.: Konkurs fotograficzny "nasze kuchnie"
z wykorzystaniem płytek z kolekcji Jesień                                                                          

 

 

Alternatywa dla gotowych mebli kuchennych

 

Największą zaletą kuchni murowanej jest fakt, że każdy może wykonać ją samodzielnie. Wystarczą umiejętności murarskie, chęci i poczucie estetyki. Wykorzystać można stare cegły, bloczki z betonu komórkowego oraz płyty gipsowo - kartonowe. Konieczna będzie również ocena wytrzymałości stropu pod konstrukcją, która jest dość ciężka. Na wykończenie wymurowanej konstrukcji możemy użyć różnorodnych materiałów - od zwykłego pomalowania farbą, poprzez płytki ceramiczne, mozaikę po stylowe cegły i płytki imitujące kamień. Murowane meble zajmują nieco więcej miejsca niż gotowe szafki, dlatego najlepiej będą się prezentować w dużych kuchniach.

Murowana kuchnia obłożona mozaikąCersanit - kuchnia murowana

fot.: Cersanit - murowana kuchnia obłożona kolorową mozaiką

 

Murowane szafki kuchenne

 

Murowane szafki kuchenne mogą stapiać się z otoczeniem lub wręcz przeciwnie - wychodzić na pierwszy plan. Murowane meble kuchenne kojarzone są ze stylem wiejskim, jednak w praktyce mogą znaleźć zastosowanie w każdej stylizacji. Jeśli całość wykończymy na biało to uzyskamy sterylny modernistyczny design. Murowana konstrukcja, która nie rzuca się w oczy, a stanowi jedynie korpus może być uzupełnieniem standardowych zestawów mebli.

Kuchnia murowana CersanitKuchnia murowana Cersanit

fot.: Cersanit - w aranżacji kuchni wykorzystano murowane ramy, w które wkomponowano białe minimalistyczne meble kuchenne w nowoczesnej odsłonie. Ceramiczne półki oraz blaty stanowią ciekawą stylizację

Dla osób ceniących rozwiązania wygodne sprawdzą się meble z zamocowanymi frontami, jak w tradycyjnej zabudowie. Dla tych, którzy lubią mieć wszystko na widoku i w zasięgu ręki może wystarczyć sam murowany stelaż, bez dodatkowych przesłon.

Murowane szafki kuchenne

fot.: Oras - murowane meble kuchenne z motywem surowej cegły i szklanymi półkami oraz odkryte chromowane fronty sprzętu AGD tworzą niepowtarzalny wsytrój kuchni, w której miesza się sielski styl wiejski z akcentami modernistycznymi

Warunkiem jest jednak nienaganny porządek. Murowane szafki, z racji ich trwałego przytwierdzenia do podłoża, często kojarzone są z nudnym rozwiązaniem, które trudno odświeżyć. Nic bardziej mylnego. Fronty wykonane z zasłonek, rolet czy żaluzji można zmieniać i dowolnie komponować bez dużego nakładu finansowego.

Murowane szafki kuchenneMurowane szafki kuchenne

fot.: Cersanit - murowane meble kuchenne wypełnione drewnianymi frontami

Tego typu aranżacje to chęć powrotu do tradycji, tego co naturalne i sprawdzone. Wystrój wnętrza ma charakter sentymentalny, w którym często wykorzystuje się stare materiały i akcesoria,  nadając im nowego życia. Dobrze sprawdzą się połączenia cegły, drewna i płytek ceramicznych w jasnych kolorach nawiązujących do palety barw Ziemi.

Murowane szafki do kuchni

fot.: Rad - Pol - murowana kuchnia z ceramicznymi blatami, w których wykorzystano zasłonki dodające lekkości całej stylizacji oraz tradycyjne drewniane fronty

 

Murowane blaty

 

Blat z płytek ceramicznych to gwarancja unikatowości. Płytki ceramiczne są materiałem tanim, łatwym w obróbce i dość trwałym. Jednak najbardziej newralgicznym punktem takiego blatu są fugi, które mogą szybciej się brudzić oraz niszsczyć. Dodatkow ich powierzchnia, w zależności od formatu płytek, może tworzyć również przeszkody w postaci chropowatości, utrudniających szybkie i skuteczne pozbycie się okruchów lub rozlanych cieczy. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia możliwość idealnego dopasowania odcienia i struktury blatu do wykończenia ścian.

Murowany blat ceramiczny

fot.: Rad - Pol - ceramiczny blat z płytek tworzy spójną całość z wykończeniem powierzchni nad blatem roboczym

Blat kuchenny  z płytek Sagra OpocznoMurowana kuchnia z pytek Sagra Opoczno

fot.: Opoczno - murowane blaty kuchenne z wykorzystaniem płytek z kolekcji Sagra

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cersanit, Oras, Rad - Pol, OpocznoPodobne artykuły
Kuchnia w stylu industrialnym

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny w kuchni zrodził się z połączenia stylu komercyjnej restauracji ze zwykłą kuchnią... więcej...

Kuchnie retro, czyli stare nie musi być niemodne

kuchnia w stylu

Kuchnie retro, czyli stare nie musi być niemodne

Styl retro cieszy się szczególnym zainteresowaniem nie tylko w modzie odzieżowej, ale także w szeroko... więcej...

Kuchnia w stylu minimalistycznym

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Minimalizm w kuchni to jakość, a nie ilość. Podstawową cechą kuchni minimalistycznych jest prostota.... więcej...