Kolory frontów
data aktualizacji: 22-01-2021, 09:48 – artykuł promocyjny
W aranżacji wnętrz praktycznie nie ma żadnych granic i ram, poza które nie można sięgać. Pole na poszukiwania inspiracji do stworzenia czegoś oryginalnego jest bardzo szerokie i otwarte na nowatorskość i próbę łączenia różnych faktur i kolorów. Wyraźne akcenty i żywe barwy mogą niekiedy zmienić całą stylizację. Pojawiające się barwy odzwierciedlają naszą osobowość, styl życia i kreatywność. Oprócz niewielkich elementów dekoracyjnych kolor może pojawić się również na frontach szafek. Jego obecność może być zaakcentowana tylko na niektórych elementach zabudowy lub na wszystkich frontach. Wszystko zależy od jego intensywności i tła.

Kolorowa zabudowa w kuchni
Zieleń w soczystym wydaniu jest kolorem relaksującym, który odświeży nie tylko stylizację, ale również otworzy nasz umysł zapewniając równowagę duchową. Jest to barwa bliska kolorom natury, więc pasuje do osób ceniących równowagę i spokój. W aranżacjach wnętrz wprowadza łagodność, spokój i dystans umożliwiający regenerację sił i odprężenie, niemal jak na łonie natury. Zielone fronty ożywią kuchenną przestrzeń.
fot.: Instal-Projekt - zielona jest tylko górna zabudowa, a kolor ten pojawia się również w innych miejscach aranżacji. Druga stylizacja skomponowana jest z brązowymi dodatkami na białym tle (Kuchinox - Laveo)
Energetyzujący charakter ma kolor pomarańczowy. Jego intensywna barwa inspiruje i pobudza do działania. Tego typu zestawienie polecane jest dla osób żywiołowych i twórczych. Pomieszczenia z pomarańczowymi frontami są ciepłe i radosne w odbiorze. Kolor ten symolizuje kreatywność i otwartość.
fot.: Mochnik - szkło Colorimo na frontach szafek
Czerwień to temperament i dynamizm, które pasują dla ludzi żywiołowych. Witalność tej barwy sprzyja radości, emanuje chęcią działania. Jest to również kolor, który nastraja romantycznie i kojarzy się z miłością. Stosowanie czerwieni w aranżacjach wnętrz wymaga jednak umiaru i odpowiedniej oprawy. Nadmiar tego koloru może przytłoczyć i sprawić, że będziemy poddenerwowani. Czerwień warto łączyć z bielą i czernią. Czerwone fronty mogą wzmacniać apetyt.
fot.: Konkurs fotograficzny fot.: Rad-Pol - czerwone szafki
"Nasze kuchnie" na czarnym tle
Niebieski bardzo często kojarzony jest z wolnością i bezkresem, niczym niebo czy ocean. Głębia niebieskiego uspokaja umysł i wzmacnia koncentrację tworząc harmonię i pobudzając naszą pomysłowość i kreatywność. Szeroka gama odcieni niebieskiego sprawia, że każdy może odnaleźć swoją tonację, w której będzie czuł się dobrze. Niebieskie fronty kuchenne symbolizują otwartość i gościnność.
fot.: Harmony Studio - niebieskie fronty mebli w połączeniu z drewnianym blatem tworzą spójną aranżację z białą cegłą na ścianie
fot.: Studio Zoya Max Kuchnie
fot.: Rad-Pol - jasnoniebieskie połyskujące fronty oraz granat - konkurs fotograficzny Nasze kuchnie
Fiolet jest nazywany barwą nadziei. Odcień ten przeznaczony jest dla osób odważnych oraz z wysoką samooceną i bogatą wyobraźnią. Używany jako kojący i uspokajający dodatek do wnętrz kojarzonych z cechami królewskimi, bogactwem i zwycięstwem. Fioletowy nie jedno ma imię - ciepła fuksja idealnie pasuje dla kobiet sukcesu, łagodny fiolet wnosi mistycyzm i zagadkowość. Fronty pokryte fioletową okleiną ułatwiają zrozumienie własnych potrzeb.
fot.: Max Kuchnie fot.: Peka - fuksja w połączeniu z czernią
Żółty to kolor słońca, który kojarzony jest z witalnością, młodością i siłą. Jest to ciepła barwa, która niesie ze sobą zadowolenie z życia, optymizm i szczęście. Żółty może być nasycony lub bardzo łagodny i delikatny - zupełnie jak nasz charakter. Jego obecność na kuchennych frontach pomoże rozładować napięcie i doda nam pewności siebie.
fot.: RAD-POL
Brąz to bardzo często podstawa wielu mebli. Jego różnorodność zależy od stopnia nasycenia. Od jasnych, prawie beżowych, po ciemne odcienie wenge. Ten naturalny i ciepły kolor występuje bardzo często na frontach lub bocznych częściach mebli kuchennych. Jako że kolor ten powszechnie spotykany jest w środowisku naturalnym kojarzony jest z dobrodziejstwem przyrody, pracowitością i stabilizacją. Brąz jest praktyczny i łatwo komponuje się we wnętrzach, dlatego brązowe szafki są bardzo popularne i ponadczasowe. Poza tym najbardziej przypominają naturalne drewno.
fot.: Zobal - fronty wenge fot.: RAD-POL - jasny brąz na frontach
Szary jest kolorem, o którym mówi się, że jest neutralny. Aby szary stał się interesujący powinien być połączony z inną barwą o żywszej aparycji. Ta monochromatyczna barwa wyostrza każdy szczegół w jej sąsiedztwie. Pasuje do osób tajemniczych i skrytych. Jest to kolor dobrze wpisujący się w styl minimalistyczny i nowoczesny porządek oparty na prostych formach i przejrzystości. Szare fronty są synonimem elegancji i szyku.
fot.: Rad - Pol - melanżowa szarość fot.: Max Kuchnie - stalowy szary i biel na szafkach
Jasny róż / pudrowy róż - to kobiecy lekki i świeży kolor, który wywołuje przyjemne skojarzenia. Decydując się na wprowadzenie do aranżacji kuchni szafek z frontami w tym kolorze, powiniśmy zadbać o towarzystwo mocno kontrastowej barwy.
fot.: Pfleiderer
Wybierając kolor frontów kuchennych warto zastanowić się - w towarzystwie jakiego koloru czujemy się najlepiej - tak by zachęcał on nas do gotowania i miłego spędzania czasu w kuchni. Warto także zadbać by wszyscy domownicy czuli pozytywną energię i siłę. Czasem wystarczy porównać dwa kolory, by mieć pewność, który skradł nasze serce.
fot.: Lakierowane fronty WIECH- kolory
Łączenie kolorów
Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest łączenie i zestawianie różnych kolorów. Warto jednak robić to z wyczuciem. Najbezpieczniejsze do łączenia są kolory neutralne, czyli biały, czarny i szary, które pasują do wszytskich innych barw. W innych przypadkach możliwe są trzy drogi wyboru barw z tzw. koła kolorów. Po pierwsze zestawienia monochromatyczne, czyli utrzymane w jednej barwie, np. niebieskiej o różnym nasyceniu (stopniu jasności). Po drugie połączenie pokrewne polegające na wyborze kolorów, które są pokrewne, np. żółty, pomarańczowy i czerwony. Po trzecie układ dopełniający, wykorzystujący zasadę przyciągania się przeciwieństw. W tej kwestii leży również sztuka tworzenia kontrastów.
W aranżacjach wnętrz często możemy spotkać duet bieli i czerni, i choć często mówi się, że takie połączenie jest zaprzeczeniem kolorowej kuchni, to może właśnie ono stanowi dobre tło do wprowadzenia barwnych akcentów.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - aranżacja biało-czarnej kuchni w dwóch odsłonach
PRZEZCZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zdjęcia: Instal-Projekt, Zobal, Harmony Studio, Max Kuchnie, Peka, Rad-Pol, Kuchinox - Laveo, Pfleiderer, Mochnik
![]() KWC - szwajcarska precyzja w kuchni
Precyzja to cecha, z której słyną Szwajcarzy. Marki pochodzące z tego kraju cieszą się renomą... więcej... Stawiamy na nowoczesność w kuchni
Obecnie urządzając kuchnie kładziemy nacisk nie tylko na estetykę, trwałość i naturalne, najwyższej... więcej... Kuchnia wykończona drewnem
Naturalne drewno to materiał, który sprawia, że wnętrza stają się bardziej ciepłe i przytulne.... więcej... |


- Dlaczego warto kupić domową prasę do oleju
-
Zainspiruj się Islandią - nowa kolekcja Rehau
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Spersonalizowana mozaika Trufle
-
Panele winylowe ROCKO
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Stylowa kuchnia od ernestrust
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Jodła klasyczna - pomysłowa podłoga
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Roboty Magimix dla wymagających
- Płyta gaz pod szkłem Optima
- Naturalne piękno drewna
- Grzejnik Vivat Instal-Projekt
- Baterie Schock - komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
