konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

REJS

Kuchnia w stylu greckim

data aktualizacji: 12-04-2019, 11:17 – artykuł promocyjny

Błekit morza i biel zabudowy to najbardziej zapadający w pamięci obraz z Grecji. Przeniesienie tej kolorystyki na grunt dekorowania i urządzania wnętrz nawiązuje właśnie do stylu greckiego. Jest to odzwierciedlenie tamperamentu i stylu życia mieszkańców tej części świata. Oprócz kolorystyki ważne są także proste formy.

Kuchnia w stylu greckim

Jednym z kluczowych elementów tego stylu jest zestawienie bieli z kobaltowym odcieniem niebieskiego (tylko ten niebieski odzwierciedla styl grecki). Dodatkowo we wnętrzach mogą pojawić się elementy z naturalnego ciemnego drewna oraz ceramika wypalana z gliny.

Styl śródziemnomorski

fot.: Ferro - błękit i biel zostały rozświetlone wylewką baterii Zumba w kolorze słońca

Z racji wyspiarskiego charakteru tego kraju duże znaczenie odgrywają także dekoracje marynistyczne. Nie bez znaczenia są również elementy ludowe kojarzone z Grecją. Ornamety i mozaiki to symbole równie ważne jak kolumny przypominające antyczne budowle.

fot.: Rad-Pol - klasyczne meble z ciemnego drewna na tle naturalnych kamieni na ścianie i podłodze oraz motyw kolumn pojawiający się w aranżacji odpowiadają greckiemu stylowi

Do stylu greckiego pasują zarówno meble i akcesroia w stylu klasycznym, jak również nowoczesnym. W tej stylizacji jednak nie może być dużej liczby dodatków i ozdobników. Do biało-kobaltowej bazy można wprowadzić odcienie czerwieni i pomarańczy oraz delikatne szarości. Inne warianty kolorystyczne są niewskazane.

fot.: Niebieskie płytki cegiełki na blacksplash oraz białe klasyczne meble w kuchni stylizowanej na grecką (źródło: Dream-kitchens.com)

Zieleń może pojawić się w postaci kwiatów, koniecznie ustawionych w dużych amforach i donicach. Dopełnieniem wakacyjnego kliamtu są okiennice i haftowane tkaniny. Ukierunkowanie na prostotę to najlepszy azymut do udanej aranżacji w stylu greckim.

fot.: Max Kuchnie - kobaltowy odcień niebieskiego na kuchennej zabudowie oraz białe ściany w kuchni urządzonej w stylu greckim

fot.: Niebieska kuchnia w stylu greckim (źródło: Zillow.com)

W greckiej kuchni nie może zabraknąć stołu - koniecznie dużego i prostokątnego, ze wszystkich stron otoczonego krzesłami z wyplatanymi siedziskami. Mogą pojawić się również poduszki przeznaczone do odpoczynku. Stylistyka śródziemnomorska nastawiona jest na naturalność i funkcjonalność.

fot.: Tradycyjna kuchnia w stylu greckim (źródło: Savvaidis.com)

fot.: Zastawa stołowa w stylu greckim, w której dominuje kolor kobaltowy (źródło: Dream-kitchens.com) oraz odkryta półka do eksponowania greckiej ceramiki (źródło: Savvaidis.com)Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rad-Pol, Ferro, Max Kuchnie, Savvaidis.com, Dream-kitchens.com, Zillow.comPodobne artykuły
Kuchenna przestrzeń artysty

kuchnia w stylu

Kuchenna przestrzeń artysty

Choć dzieła prawdziwej „sztuki kulinarnej” istnieją stosunkowo krótko, potrafią dostarczyć... więcej...

Kuchnia w stylu Hampton

kuchnia w stylu

Kuchnia w stylu Hampton

Styl Hampton swoją nazwę zawdzięcza nadmorskim miejscowościom Southampton i East Hampton położonym na... więcej...

Kuchnia w dwóch stylach - sprawdź, który pasuje do Ciebie

kuchnia w stylu

Kuchnia w dwóch stylach - sprawdź, który pasuje do Ciebie

Wybór stylu to bardzo ważny etap w czasie urządzania każdego wnętrza. Determinuje on wygląd mebli,... więcej...