konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

Wąska kuchnia

data aktualizacji: 26-08-2020, 04:31 – artykuł promocyjny

Funkcjonalne zaprojektowanie wąskiej kuchni jest nielada wyzwaniem, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Ten z pozoru nieustawny i mało komfortowy kształt może stać się praktycznym nośnikiem wielu funkcji. Potrzebne będą nowatorskie pomysły, które zapewnią funkcjonaloność i dodadzą uroku naszej aranżacji.

Wąska kuchnia

Rozkład funkcji - pomysł na wąską kuchnię

Pomieszczenia wąskie i długie bardzo często po prostu nie są w stanie pomieścić wszystkich funkcji przypisywanych tej części domu. Projekt powinien uwzględniać dobre rozplanowanie przestrzeni, tak by zmieściła się zabudowa kuchenna i wykorzystywany przez nas sprzęt AGD. W wąskich kuchniach najlepiej sprawdzają się układy w ksztłacie litery L oraz jednostronna zabudowa. Planując układ szafek, które w standardowej produkcji mają ok. 60 cm głębokości, pamiętajmy o pozostawieniu przestrzeni do swobodnych ruchów. Za minimum przyjmuje się 1,2 m. Taka luka pozwoli się nam obrócić i zachować komfort ruchów w czasie korzystania z pomieszczenia. Przedłużenie zabudowy na prostopadłą ściane da nam wrażenie optycznego skrócenia wnętrza i przywrócenia właściwych proporcji. Dodatkowo zwiększy ilość miejsca do przechowywania.

fot.: Peka - przykład zabudowy preferowanej w wąskiej kuchni (układ w kształcie litery L oraz zabudowa jednorzędowa)

Problematyczne może okazać się zlokalizowanie stołu. Ten sporych rozmiarów mebel najczęściej nie mieści się w tego typu kuchniach. Wymusza to w nas konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Zaaranżowanie kącika jadalnego jest wymagającym zadaniem, jednka dzięki temu że jesteśmy skazani na kreatywność możemy liczyć na ciekawe i oryginalne rozwiązania. Namiastką stołu może być składany stolik albo ruchomy blat, który w razie potrzeby składamy i rozkładamy.

Aranżacja kuchni - Krzysztof S (2)Aranżacja kuchni - Krzysztof S (3)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Wąska kuchnia w bloku

Przeniesienie uwagi przykutej do dysponowanej przestrzeni, która jest nieustawna, na walory tego pomieszczenia wymaga sprytnej gry kształtów i kolorów. Brak proporcji można zamaskować stosując optyczne triki dekoratorskie, pamiętając jednocześnie o zachowaniu funkcjonalności. W celu wizualnego poszerzenia pomieszczenia warto wybierać proste i drobne wzory. Nawiązania kolorystyczne pojawiające się w różnych częściach pomieszczenia wprowadzą tonalność i harmonię. Jednak na tło najlepiej jest wybierać jasne barwy, które sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. Biel, odcienie beżu i szarości zestawione z kontrastującymi dodatkami ożywią aranzację. Tak naprawdę to kolory tworzą wnętrze, dlatego ich zestawienia powinny być przemyślane i świadome. Ściany i podłogi są tłem dla mebli, które również muszą stanowić sekwens. Generalnie w wąskiej kuchni ciemniejsze szafki lepiej umieszczać na dole, a na górę wybierać te jaśniejsze.

Aranżacja kuchni - Karolina (3)

fot.: Wąska kuchnia aranżacja - konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Sprzymierzeńcem optycznych złudzeń jest również światło, zarówno w formie, czyli oprawach, jak również w grze rzucanych wiązek świetlnych. W pierwszej kwestii raczej stawiajmy na punktowe halogeny i reflektory doswietlające miejsca robocze. Okazałe żyrandole mogą być zbyt przytłaczające w małym wnętrzu.

Oświetlenie kuchni Astro Lighting

fot.: Aurora Technika Świetlna - oświetlenie wąskiej kuchni

 

 Mała kuchnia aranżacje


Wystrój kuchni, czyli jak sobie poradzić z nietypowym wnętrzem:

 • Szklane powierzchnie oraz modne elementy polerowane o wysokim refleksie wykorzystane, na przykład na frontach szafek kuchennych nadadzą podłużnej kuchni stylowego szyku i optycznie ją powiększą. Efekt głębi możemy osiągnąć stosując fototapety.

SOLED - oświetlenie LED kuchni podszafkowe

fot.: Szklana tafla nad blatem - konkurs "Nasze kuchnie"                      fot.: Soled                             

 • Krótsza ściana z oknem pomalowana na kolor ciemniejszy niż ściany długie da efekt zbliżenia krótszych ścian. Długie ściany można rozczłonkować za pomocą pionowych pasów z tapety lub namalowanego wzoru, ewentualnie pionowej struktury tynku.
   
 • Wykorzystanie miejsca od podłogi aż po sufit przy pomocy wysokiej zabudowy. W takim przypadku sprawdzi się kuchnia na wymiar, którą idealnie zgramy z dysponowaną przestrzenią.

Rejs - Cargo Maxi

fot.: Rad-Pol, Rejs - przykłady wysokiej i wąskiej szafki, dzięki którym możliwe jest ekonomiczne wykorzystanie każdej przestrzeni

 • Stosując płytkie szafki i półki możemy pokusić się o rozłożenie zabudowy na większą ilość ścian (zachowując pełnowymiarową zabudową przynajmniej na jednej ścianie). W prostokątnych kuchniach o małej powierzchni warto postawić na małe AGD. Może to być między innymi pochłaniacz podszafkowy.
   
 • Uwolnienie podłogi również wpłynie na korzyść optycznego powiększenia pomieszczenia. Taki zabieg warto zastosować w pomieszczeniach, w których część mebli można powiesić - wolna podłoga da nam większą swobodę w przemieszczaniu się.
   
 • Zamiast stołu możemy postawić na przedłużenie blatu bez szafek. Taki zabieg doskonale prezentuje sie wizualnie i jest bardzo wygodny - blat może być wykorzystywany jako strefa robocza lub pozostać stołem.

fot.: Śnieżka

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Rad-Pol, Śnieżka, Aurora Technika Świetlna, Soled, RejsPodobne artykuły
Układ frontów - pionowe czy poziome

projekty kuchni

Układ frontów - pionowe czy poziome

Kształtowanie przestrzeni kuchennej ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest przebieg oraz dominacja... więcej...

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

projekty kuchni

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

Półwysep kuchenny to świetna alternatywa dla nieco mniejszych kuchni. Jego kształt i wielkość... więcej...

Projektowanie szafy wnękowej w programie KD Max V6 - webinarium

projekty kuchni

Projektowanie szafy wnękowej w programie KD...

Bezpłatne webinarium pt. "Projektowanie szafy wnękowej w programie KD Max V6" to spotkanie, w... więcej...