konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

Wąska kuchnia

data aktualizacji: 16-06-2020, 11:13 – artykuł promocyjny

Funkcjonalne zaprojektowanie wąskiej kuchni jest nielada wyzwaniem, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Ten z pozoru nieustawny i mało komfortowy kształt może stać się praktycznym nośnikiem wielu funkcji. Potrzebne będą nowatorskie pomysły, które zapewnią funkcjonaloność i dodadzą uroku naszej aranżacji.

Wąska kuchnia

Rozkład funkcji - pomysł na wąską kuchnię

Pomieszczenia wąskie i długie bardzo często po prostu nie są w stanie pomieścić wszystkich funkcji przypisywanych tej części domu. Projekt powinien uwzględniać dobre rozplanowanie przestrzeni, tak by zmieściła się zabudowa kuchenna i wykorzystywany przez nas sprzęt AGD. W wąskich kuchniach najlepiej sprawdzają się układy w ksztłacie litery L oraz jednostronna zabudowa. Planując układ szafek, które w standardowej produkcji mają ok. 60 cm głębokości, pamiętajmy o pozostawieniu przestrzeni do swobodnych ruchów. Za minimum przyjmuje się 1,2 m. Taka luka pozwoli się nam obrócić i zachować komfort ruchów w czasie korzystania z pomieszczenia. Przedłużenie zabudowy na prostopadłą ściane da nam wrażenie optycznego skrócenia wnętrza i przywrócenia właściwych proporcji. Dodatkowo zwiększy ilość miejsca do przechowywania.

fot.: Peka - przykład zabudowy preferowanej w wąskiej kuchni (układ w kształcie litery L oraz zabudowa jednorzędowa)

Problematyczne może okazać się zlokalizowanie stołu. Ten sporych rozmiarów mebel najczęściej nie mieści się w tego typu kuchniach. Wymusza to w nas konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Zaaranżowanie kącika jadalnego jest wymagającym zadaniem, jednka dzięki temu że jesteśmy skazani na kreatywność możemy liczyć na ciekawe i oryginalne rozwiązania. Namiastką stołu może być składany stolik albo ruchomy blat, który w razie potrzeby składamy i rozkładamy.

Aranżacja kuchni - Krzysztof S (2)Aranżacja kuchni - Krzysztof S (3)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Wąska kuchnia w bloku

Przeniesienie uwagi przykutej do dysponowanej przestrzeni, która jest nieustawna, na walory tego pomieszczenia wymaga sprytnej gry kształtów i kolorów. Brak proporcji można zamaskować stosując optyczne triki dekoratorskie, pamiętając jednocześnie o zachowaniu funkcjonalności. W celu wizualnego poszerzenia pomieszczenia warto wybierać proste i drobne wzory. Nawiązania kolorystyczne pojawiające się w różnych częściach pomieszczenia wprowadzą tonalność i harmonię. Jednak na tło najlepiej jest wybierać jasne barwy, które sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. Biel, odcienie beżu i szarości zestawione z kontrastującymi dodatkami ożywią aranzację. Tak naprawdę to kolory tworzą wnętrze, dlatego ich zestawienia powinny być przemyślane i świadome. Ściany i podłogi są tłem dla mebli, które również muszą stanowić sekwens. Generalnie w wąskiej kuchni ciemniejsze szafki lepiej umieszczać na dole, a na górę wybierać te jaśniejsze.

Aranżacja kuchni - Karolina (3)

fot.: Wąska kuchnia aranżacja - konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Sprzymierzeńcem optycznych złudzeń jest również światło, zarówno w formie, czyli oprawach, jak również w grze rzucanych wiązek świetlnych. W pierwszej kwestii raczej stawiajmy na punktowe halogeny i reflektory doswietlające miejsca robocze. Okazałe żyrandole mogą być zbyt przytłaczające w małym wnętrzu.

Oświetlenie kuchni Astro Lighting

fot.: Aurora Technika Świetlna - oświetlenie wąskiej kuchni

 

 

 Mała kuchnia aranżacje

Wystrój kuchni, czyli jak sobie poradzić z nietypowym wnętrzem:

  • Szklane powierzchnie oraz modne elementy polerowane o wysokim refleksie wykorzystane, na przykład na frontach szafek kuchennych nadadzą podłużnej kuchni stylowego szyku i optycznie ją powiększą. Efekt głębi możemy osiągnąć stosując fototapety 

SOLED - oświetlenie LED kuchni podszafkowe

fot.: Szklana tafla nad blatem - konkurs "Nasze kuchnie"                      fot.: Soled                             

  • Krótsza ściana z oknem pomalowana na kolor ciemniejszy niż ściany długie da efekt zbliżenia krótszych ścian. Długie ściany można rozczłonkować za pomocą pionowych pasów z tapety lub namalowanego wzoru, ewentualnie pionowej struktury tynku.
     
  • Wykorzystanie miejsca od podłogi aż po sufit przy pomocy wysokiej zabudowy. W takim przypadku sprawdzi się kuchnia na wymiar, którą idealnie zgramy z dysponowaną przestrzenią.

Rejs - Cargo Maxi

fot.: Rad-Pol, Rejs - przykłady wysokiej i wąskiej szafki, dzięki którym możliwe jest ekonomiczne wykorzystanie każdej przestrzeni

  • Stosując płytkie szafki i półki możemy pokusić się o rozłożenie zabudowy na większą ilość ścian (zachowując pełnowymiarową zabudową przynajmniej na jednej ścianie). W prostokątnych kuchniach o małej powierzchni warto postawić na małe AGD. Może to być między innymi pochłaniacz podszafkowy.
     
  • uwolnienie podłogi również wpłyniue na korzyść optycznego powiększenia pomieszczenia. Taki zabieg warto zastosować w pomieszczeniach, w których część mebli można powiesić - wolna podłoga da nam większą swobodę w przemieszczaniu się.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Rad-Pol, Aurora Technika Świetlna, Soled, RejsPodobne artykuły
Funkcjonalna kuchnia w kształcie L (narożna)

projekty kuchni

Funkcjonalna kuchnia w kształcie L (narożna)

Kuchnie narożne są bardzo praktyczne i odpowiednie do częstego gotowania, a ich otwarte przestrzenie można... więcej...

Jak zaprojektować szafę wnękową w programie KD Max V6?

projekty kuchni

Jak zaprojektować szafę wnękową w programie KD Max V6?

Szafa to jeden z obowiązkowych mebli w każdym mieszkaniu. Wolnostojąca czy wnękowa - ważne by była w... więcej...

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

projekty kuchni

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Poniżej prezentujemy aranżacje oraz pomysły na to jak za sprawą sztuczek optycznych powiększyć małą... więcej...