konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

Aneks kuchenny

data aktualizacji: 22-03-2019, 12:09 – artykuł promocyjny

Aneks kuchenny to połączenie tradycji z nowoczesnością. Taka aranżacja pozwala na otworzenie przestrzeni, łączenie funkcji i lepszą organizację. Dodatkowo aneks kuchenny to oszczędność przestrzeni wyrażona w prostocie i ergonomii. Aneksy kuchenne były popularnym rozwiązaniem spotykanym w mieszkaniach w starych blokach. Dziś pojawiają się również w luksusuowych apartamentach i domach jednorodzinnych. Co takiego urzeka w aneksach kuchennych?

Aneks kuchenny

 

Funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalność to nieodzowny element każdej aranżacji. Nie tylko piękno, ale również mądre rozplanowanie danej przestrzeni sprawią, że chętnie będziemy spędzali tu swój czas. Funkcjonalność w kuchni to odzwierciedlenie układu szafek i rozplanowanie stref roboczych. Skumulowanie przestrzeni przeznaczonej do przygotowania posiłków na niewielkiej przestrzeni i przeniesienie funkcji wspólnego spędzania czasu i konsumpcji do pokoju dziennego zapoczątkowało trend na kuchnie otwarte na salon.

Aranżacja kuchni wydzielonej z części dziennej mieszkania

fot.: Rehau - duża przestrzeń została podzielona na kilka funkcjonalnych części 

 

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon to jedna z wersji aneksu kuchennego. Zasadnicza różnica wynika z rozlokowania ścian. Aneksy często kojarzone są z wnękami, kuchnie otwarte na salon to zazwyczaj podział przestrzeni zaznaczony w zróżnicowaniu umeblowania (w obrębie jednego pomieszczenia). Moda na taki rozkład to wynik ewolucji podejścia do gotowania, jako czynności na fajne, a przede wszystkim wspólne (rodzinne) spędzanie czasu, a nie przykrą konieczność. Jest to podejście, które łaczy nie tylko pomieszczenia, ale również sprzyja zacieśnianiu kontaktów międzyludzkich. Kryje się w tym psychologia i sposób życia ukierunkowane na otwartość, chęć podjęcia wspólnych działań oraz gościnność.

Kuchnia ernestrust Grzejnik Instal-Projekt Indivi New w kuchni - aranżacja

                         fot.: ernestrust                                                      fot.: Instal-Projekt                

Filozofia otwierania przestrzeni (i nas samych) wniosła konieczność poszukiwania alternatywnych pomysłów na urządzenie mieszkania czy domu. Z tego zrodziły się ciekawe aranżacje, które składają się z oryginalnych rozwiązań. To co kiedyś uważano za wadę, dziś zmienia się w atuty wnętrz.

Aneks kuchenny aranżacje

Aranżacja kuchni - Magdalena (1)

            fot.: Ferro - narożna kuchnia                        fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Nowoczesny aneks kuchenny

Nowoczesny aneks kuchenny opiera się na przemyślanym projekcie, który uwzględnia wszelkie funkcjonalne rozwiązania dostępne na rynku. Przede wszytkim w takiej aranżacji nie może zabraknąć:

  • wysokiej zabudowy. Zamiana rozkładu przestrzeni z poziomej zabudowy potrzebującej dużej przestrzeni na pionowo rozbudowane szafki to rozwiązanie idealne dla małych kuchni. Lepsza organizacja i maksymalne wykorzystanie miejsca przeznaczonego do zabudowy możliwe są dzięki meblom z serii cargo. To one skutecznie zastąpią nam spiżarnię dając sporą przestrzeń do magazynowania zapasów. Dodatkowo idealnie wpisują się w stylistykę nowoczesnego nurtu wzorniczego, opartego na minimalizmie i prostocie. Brak bibelotów oraz ograniczenie do minimum mebli i akcesoriów optycznie powieksza przestrzeń i wnosi poczucie harmonii i ładu.
     

Rad-PolRejaDispensa

fot.: Rad-Pol, Rejs, Peka - zabudowa typu cargo dla lepszej organizacji przestrzeni

  • wyspy kuchennej. Jest to element, który dzieląc równocześnie łączy. Jej fenomen oraz niesłabnąca popularność wynikają z funkcji jakie może pełnić w kuchni. Oprócz tego, że wyraźnie różnicuje kuchnię od pokoju dziennego stanowi także świetny punkt logistyczny naszego aneksu. Zamieniając wyspę (na poziomie szafek) na wyższy barek zasłonimy ewentualny bałagan w kuchni. Jest to rozwiązanie szczególnie polaceane dla osób, które lubią mieć wszystko na wierzchu pod czas przygotowywania posiłków, a nie chcą żeby to było widoczne dla pozostałych osób. Taki barek może zastąpić nam stół. Można również zdecydować się na stworzenie ruchomej przesłony, np. parawanu, przesuwanych drzwi czy rolet.

Max Kuchnie - wyspa kuchennaAranżacja nowoczesnej kuchni z wyspą

                   fot.: Max Kuchnie                              fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" 

  • zabudowy narożnej. Współczesne mechanizmy montowane w narożnych szafkach pozwolają na efektywne wykorzystanie tej niedocenianej przestrzeni. Pojemne, a przy tym estetyczne szafki sprawdzą się w każdej kuchni.

Amix

fot.: Amix - Cargo typu nerka firmy SIGE do szafek narożnych dolnych

Rad-PolPeka - Le Mans standard - szafka narożna z wnętrzemPeka - Le Mans standard - szafka narożna z wnętrzem

fot.: Narożna szafka z obrotowymi koszami (Rad-Pol) oraz zabudowa narożna z wysuwanymi półkami (Peka) i (Rejs)

 

Aneks kuchenny projekty

Aneks kuchenny w salonie wymaga przemyślanego łączenia kolorów, faktur i wzorów. W zależności od wielkości pomieszczenia nie należy przesadzać z ilością wproawdzanych urozmaiceń. Zalecany umiar ma przełożenie na estetykę i funkcjonalność. Pamiętając o tym, że otwarta kuchnia sprzyja rozchodzeniu się zapachów, pary wodnej i oparów musimy zadbać o małą ilość dodatków pochłaniających te uboczne produkty gotowania. Z pewnością warto zainwestować w dobrej jakości pochłaniacz, który w pewnej części upora się z tym problemem. Przejście między kuchnią a salonem powinno być łagodne. W praktyce oznacza to nawiązania w kolorystyce i wystroju pojawiające się w obu pomieszczeniach. Meble również powinny do siebie pasować. Wykonanie jednakowej podłogi optycznie powiększy pomieszczenie. W takim rozwiązaniu na uwagę zasługuje również lepsze doświetlenie strefy kuchennej wynikające z ograniczonej liczby ścian w ogólnej bryle budynku.   

aneks kuchenny

fot.: FFiL Śnieżka - projekt aneksu kuchennego z ladą

aneks kuchenny Śnieżka

fot.: FFiL Śnieżka

Kuchnia we wnęce

fot.: Rad-Pol

Nowoczesna kuchnia w kawalerceMała kuchnia jako aneks

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Każdy projekt powinien uwzględniać nasze indywidualne potrzeby i upodobania. Iość osób w rodzinie, częstotliwość korzystania z tej strefy domu oraz styl życia są podstawowymi wyznacznikami organizacji przestrzeni.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Rad-Pol, Ferro, Instal-Projekt, Rejs, Amix, FFiL Śnieżka, Max Kuchnie, ernestrustPodobne artykuły
Jak zaprojektować funkcjonalną spiżarnię w kuchni?

projekty kuchni

Jak zaprojektować funkcjonalną spiżarnię w kuchni?

Projektowanie spiżarni może okazać się wyzwaniem. Należy pamiętać o odpowiednim wyborze miejsca, funkcjonalnym... więcej...

Akademia KD Max - Projekt kuchni z salonem. Odcinek 1 - Środowisko 2D

projekty kuchni

Akademia KD Max - Projekt kuchni z salonem....

Zapraszamy do oglądania nowej serii Akademii KD Max, w której można dowiedzieć się, jak wykonać... więcej...

Kuchnia schowana

projekty kuchni

Kuchnia schowana

Zamknięcie całej zabudowy kuchennej w szafie nie jest wcale trudnym zadaniem. Kuchnia, której nie... więcej...