konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Płytki w kuchni

data aktualizacji: 08-06-2018, 09:42 – artykuł promocyjny

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To właśnie to wnętrze łączy i zbliża wszystkich. Projektując jej wyposażenie należy uwzględnić warunki tu panujące oraz fakt, że jest to najczęściej użytkowana część domu. Dlatego w kuchni świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne, które są odporne i wytrzymałe. Ławiej też utrzymać je w czystości. 

Płytki w kuchni

 

Kafelki w kuchni

 

Powierzchnia nad blatem kuchennym jest jednym z najbardziej wymagających miejsc. Narażenie na ciągły wpływ tłuszczów pochodzących z gotowania, wody w najbliższym sąsiedztwie zlewu oraz wszelkie inne zanieczyszczenia stawia wysokie wymagania. Jednym ze skutecznych sposobów na trwałe i estetyczne wykończenie tej powierzchni są płytki. Mogą stanowić one jedynie pas nad blatem lub mieć kontynuację na reszcie ścian. W zestawieniu z meblami szukajmy raczej rozwiązań zróżnicowanych. Wykończenie w takim samym kolorze co meble jest nudne. Nie musi to być wyraźny kontrast, wystarczy zastosować różne odcienie.

Poznaj też inne sposoby na >> Co na ściany nad blatem kuchennym

Płytki szklane Dunin 3D Mazu

        fot.: Płytki szklane Dunin 3D Mazu                                    fot.: Domino płytki                        

https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/plytki_z_napisami_opoczno_301213.jpghttps://www.kuchenny.com.pl/obrazki/mozaika_w_kuchni_opoczno_301213.jpg

fot.: Opoczno - płytki z nadrukiem oraz mozaika w kuchni

Płytki dostarczają równeż wielu możliwości aranżacyjnych. Przede wszystkim dostępne są w różnych kolorach, rozmiarach oraz wariantach wykończenia - od połyskujących po matowe. Dodatkowo płytki mogą posiadać oryginalne nadruki i dekory.

https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/dekor_scienny_opoczno_301213.jpg

fot.: Opoczno - płytki w kolekcji French Touch z dokoracyjnym motywem


Płytki w kuchni - przeczytaj dodatkowo:


Dobór płytek powinien również uwzględniać aspekt praktyczny. Nad powierzchnią blatów najlepszym rozwiązaniem jest minimalizacja linii łączeń, w związku z tym im większa tafla płytki tym mniej fug, a właśnie ta część przysparza najwięcej problemów z czyszczeniem.

https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/plytki_visione_opoczno_301213.jpg

fot.: Opoczno - płytki z serii Visione

Warto również wybierać dobrej jakość fugi, np. epoksydowe, które nie wchłaniają tłuszczów i ławiej sie poddają czyszczeniu. Jednolitą płaszczyznę utworzą płytki rektyfikowane, które mają mechanicznie zeszlifowane brzegi.

fot.: Płytki Paradyż

Płytki w kuchni - poznaj najciekawsze inspiracje:

 

Glazura w kuchni

 

Jeśli marzy się nam drewniana podłoga w kuchni, a nie dokońca jesteśmy przekonani o funkcjonalności litego drewna możemy skorzystać z szerokiej gamy płytek drewnopodobnych. Jest to wariant bezpieczniejszy, bo taka podłóga nie wymaga konserwacji, a prezentuje się równie ładnie. Bardzo często na płytkach imitujących drewno widać strukturę sęków. W łatwy sposób możemy nawiązać do faktury szafek kuchennych czy innych elementów wykończenia w kuchni.

fot.: Opoczno - płytki jak drewno

Podobnie jest z kamieniem naturalnym, który jest surowcem drogim i nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus. Nie znaczy to jednak, że musimy zrezygnować z ciekawych faktur. Tekstura kamienia przedstawiona na płytkach świetnie sprawdzi się nie tylko w kuchni.

fot.: Cersanit - płytki imitujące kamień

Kuchenna podłoga będzie praktyczna, gdy jej powierzchnia zostanie pozbawiona wyraźnych porów i wgłębień, które stanowią miejsce kumulacji zanieczyszczeń. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się ceramika szkliwiona - gresy, klinkier, glazura.   

Płytki Caprice Equipe Ceramicas

fot.: Płytki Caprice marki Equipe Ceramicas dzięki swej różnorodności pozwolą wyczarować piękną podłogę lub ścianę. Do wyboru są płytki jednolite, z deseniem oraz dekoracyjne płytki narożne i brzeżne, które pozwolą na ciekawe aranżacje. Rozmiar płytek to 20 x 20 cm.

Elkamino

Opoczno - szare pytki na ścianie

  fot.: Elkamino Dom - kafelki imitujące cegłę
nad blatem
fot.: Opoczno - szare pytki na ścianie współgrają z szarą glazurą na  podłodze

         

 

Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cersanit, Elkamino Dom, Opoczno, Paradyż, Ceramika Domino, Dunin,Podobne artykuły
Kleje do płytek mira

ściany i podłogi

Kleje do płytek mira

Zasadniczy wpływ na dobre położenie płytek ma jakość użytego kleju. Wybierając klej powinniśmy przede... więcej...

Modne płytki do kuchni w 2022 roku - przegląd najnowszych trendów

ściany i podłogi

Modne płytki do kuchni w 2022 roku - przegląd...

Wśród trendów na 2022 największym zainteresowaniem cieszą się nawiązania do natury. Tak... więcej...

Fugowanie z mira supercolour

ściany i podłogi

Fugowanie z mira supercolour

mira supercolour przeznaczona jest do fugowania płytek ceramicznych, mozaiki oraz kamienia naturalnego na... więcej...