Pomysł na ścianę w kuchni - dekoracyjny tynk

data aktualizacji: 05-09-2017, 06:07 – artykuł promocyjny

Jednym z pomysłów na to jak odmienić lub ożywić wnętrze kuchni bez konieczności wymiany jej wyposażenia, jest stworzenie ciekawej faktury na ścianie. Dekoracyjne faktury najlepiej prezentują się na ścianach bez drzwi i okien. Można je wykonać samodzielnie. Przy ich wykonaniu niezwykle pomocne okażą się produkty marki Cekol.

Pomysł na ścianę w kuchni - dekoracyjny tynk

Zobacz koniecznie >> Jak zmienić wygląd ścian - obrazki, napisy i dekory w kuchni

 

Przy użyciu odpowiednich szablonów oraz Białej Gładzi Szpachlowej Cekol C-45 możemy stworzyć dowolną dekorację ściany.
 

Faktury ścienne Cedat


Cekol C-45
to doskonały materiał do przygotowania ścian i sufitów, a unowocześniona formuła produktu oraz plastyczność pozwalają formować dowolne kształty i wzory.

 

Fantazyjny tynk z fakturą - jak wykonać - krok po kroku

 

  • Jeśli chcemy ozdobić ścianę i zamierzamy wykonać fantazyjny tynk, należy najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię, którą zamierzamy otynkować, to znaczy musimy oczyścić ją z wszelkich zanieczyszczeń. Usuwamy resztki farb emulsyjnych, olejnych, kleju do tapet, a także wszelkie ziarenka piasku i starego tynku.
  • Następnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją gruntującą Cekol DL-80, aby zmniejszyć jej chłonność. Dzięki tej czynności będziemy mieli pewność, że nałożona masa szpachlowa będzie równo wiązać i wysychać na całej powierzchni. Musimy poczekać aż wyschnie zagruntowana ściana.
  • Przygotowujemy zaprawę - do wykonania tynku stosuje się gipsową masę szpachlową Cekol C-45, którą należy wymieszać z wodą, przy zachowaniu proporcji 0,4 litra czystej, zimnej wody na 1 kg proszku, pamiętając, że zawsze wsypujemy suchą masę do odmierzonej ilości wody, nie odwrotnie. Nie powinniśmy przygotowywać zbyt dużej ilości masy.
  • Nakładamy masę na ścianę - w zależności od naszej fantazji, możemy nakładać cienką lub grubą warstwę, a następnie nadajemy jej dowolny kształt. Najpopularniejszym sposobem nakładania tynku jest zacieranie zaprawy kolistymi ruchami, lub przytknięcie do świeżo nałożonej na ścianę masy metalowej packi, a następnie oderwanie jej - powstaje w ten sposób ciekawa struktura. Pomysłowe i oryginalne efekty możemy także uzyskać dzięki przyłożeniu do zaprawy zgniecionej torby foliowej, lub innego przedmiotu mogącego pozostawić po sobie intrygujące odbicie. Możemy także kupić wałek z gotowym wzorem, dzięki czemu uzyskamy jednolity wzór na całej powierzchni ściany.
     

Tworzenie faktur ściennych Cekol - CedatTworzenie faktur ściennych Cekol - CedatTworzenie faktur ściennych Cekol - Cedat
 

  • Po wyschnięciu dekoracyjnego tynku możemy go pomalować farbą na dowolny kolor. Jeśli chcemy aby cała ściana została pokryta jednym kolorem, to używamy w tym celu miękkiego wałka malarskiego. Natomiast w sytuacji, gdy chcemy uzyskać ciekawy efekt jaśniejszych refleksów na powierzchni ściany, świeżo nałożoną farbę należy przetrzeć w wybranych miejscach wilgotną szmatką. Powstaną w ten sposób plamy o nieco mniejszym nasyceniu koloru niż reszta ściany. Ciekawy efekt możemy także uzyskać poprzez zabarwienie tynku punktowo. Wtedy do nakładanej na ścianę zaprawy dodajemy w wybranych miejscach skoncentrowany pigment malarski dowolnego koloru. Powstają w ten sposób kolorowe plamy, bądź smugi.


Postępując zgodnie z wyżej wymienionymi wytycznymi możemy samodzielnie wykonany fantazyjny tynk, dzięki któremu nadamy wnętrzu indywidualny charakter, dopasowany do naszego gustu i upodobań. Z pewnością stanowić będzie on kontrast do standardowych tapet i białych, gładkich ścian.


Zobacz film prezentujący jak wykonać fakturę ścienną "Smak lata"

 

 


Faktury ozdobne
 

faktura ozdobna Limonka Cekol   faktura ozdobna Wrzos Cekol   faktura ozdobna Kamień Cekol

Limonka

Wymieszaj dokładnie gładź
Nanieś masę za pomocą gładkiej packi
Fakturę wykonuj pacą zębatą
Po przeschnięciu pomaluj ścianę: całość kolorem np. zielonym, po wyschnięciu grzbiety kolorem białym.

 

 

Wrzos

Przygotuj masę zgodnie ze wskazaniami
Szpachlówkę nanoś na podłoże gładką packą
Usuń ostre powierzchnie i pomaluj podkład
Warstwę ostateczną farby nakładaj półsuchą gąbką. 

 

Kamień

Przygotowaną masę nanoś na podłoże punktowo
Kształt spoiny i kamienia uformuj wilgotną gąbką
Całość maluj pędzlem, a następnie gąbką
Spoiny maluj na końcu, również pędzlem

Zobacz także:
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Cedat Sp. z o.o.Podobne artykuły
Płytki do kuchni - najnowsze kolekcje 2015

ściany i podłogi

Płytki do kuchni - najnowsze kolekcje 2015

Każdy rok przynosi nowości w świecie designu i mody. Tak samo jest w kwestii urządzania wnętrz. Nowe... więcej...

Nowe kolory Śnieżki

ściany i podłogi

Nowe kolory Śnieżki

Kolor to bardzo ważny element wykończenie wnętrza. Jego rola jest bardzo ważna w optycznym kształtowaniu... więcej...

6 pomysłów na kuchenną ścianę

ściany i podłogi

6 pomysłów na kuchenną ścianę

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy sporą część czasu, przygotowując pożywne posiłki, słodkie... więcej...