Amix

Kolor w kuchni

data aktualizacji: 05-03-2021, 07:14 – artykuł promocyjny

Kolor to nieodzowny bodziec w naszym życiu, który ma ogromy wpływ na nasze postrzeganie przestrzeni, kształtowanie nastroju, a nawet oddziaływuje na sampoczucie fizyczne. Barwy, którymi się otaczamy mogą nas stymulować do działania, wyciszać, czy po prostu drażnić. Dobór tonów, ich nasycenie i ostrość jest zatem kluczem do naszego charakteru. Choć bardzo często otaczamy się konkretnymi kolorami intuicyjnie, to w gruncie rzeczy bawiąc się nimi możemy osiągnąć naprawdę ciekawe efekty.

Kolor w kuchni


Kolor do kuchni

Kolory w kuchni muszą być dopasowane do osobowości osób w niej przebywających najczęściej. Kuchnia gromadzi rodzine przy wspólnym stole, czy gotowaniu i dlatego warto dopasować jej otoczenie tak, aby wszyscy czuli się w niej dobrze. Możliwości jest wiele - od jednokolorowych aranżacji, w których różnicuje się jasność i natężenie danego odcienia, po stylizacje łączące kilka gam kolorystycznych na zasadzie kontrastu lub wręcz przeciwnie - zestawienie monochromatyczne barw widma. Walory barw będą wpływać na nasz apetyt, czy doznania smakowe.

Zobacz >> Kolorowa kuchnia - aranżacje

  kuchnia Colorimo

fot.: Mochnik

 

Jaki kolor do kuchni

Kolor kuchni jest odzwierciedleniem naszego temperamentu, stylu życia i podejścia do kluczowych spraw z zycia codziennego. Kolor pozwala również optycznie kształtować przestrzeń i wtedy świadome wykorzystanie barw palety świadczy o naszym poczuciu estetyki i zdolności odbioru wizualno - przestrzennego.

fot.: Deante

Kolor do wnętrza wprowadzamy w postcie oklein na meble, farb na ściany lub też wszelkich dodatków wykorzystywanych w kształtowaniu przestrzeni. Ciekawym zabiegiem jest także wprowadzenie koloru tylko w niewielkiej ilości, np. na charakterystyczne miejsca architektoniczne typu łuki, ścianki działowe lub tylko na jednej ze ścian pomieszczenia akcentując jej funkcję.

 

Nowoczesna biała kuchnia

Biel jest symbolem czystości, sterylności, ale również synonimem minimalizmu, który jest przewodnikim w stylu nowoczesnym. Biała kuchnia pasuje do osób, które uwielbiają ład i porządek. Biel nie pozostawia miejsca na jakieś nie dociągnięcia, dlatego idealnie pasuje do perfekcjonistów uwielbiających nienaganną prostotę.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Dodatkowo kuchnia, w której dominuje kolor biały jest bardzo podatnym na zmiany tłem. Wprowadzając kilka przedmiotów w innym kolorze radykalnie zmieniamy odbiór wizualny pomieszczenia. Taka baza jest więc również korzystnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących możliwość szybkiej zmiany i kreatywnych.

Aranżacja kuchni - Iwona K (1)Aranżacja kuchni - Marzena K (3)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Biały jest kolorem zimnym optycznie powiększającym przestrzeń, dlatego idealnie będzie pasowała do pomieszczeń małych i ciemnych.
 

Zobacz więcej: Biała kuchnia - ponadczasowa aranżacja

 

Jasna kuchnia

Jeśli biały jest dla nas zbyt sterylny, ale dobrze czujemy się w jasnych wnętrzach możemy urzyć wszelkich odcieni beżów kojarzonych z naturalnym drewnem. Efekt jasnej kuchni uzyskamy decydując się na pastelowe kolory w ich delikatnym nasyceniu. Jasna kuchnia to również ciepła kuchnia.

Aranżacja kuchni - Karola (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Jasne kolory to pomysł na małe wnętrza. W psychologii koloru istnieje teoria wskazująca, że większe przestrzenie koloru wpływają na te mniejsze, i tak jeśli damy ciemniejsze tło to pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze niż gdybyśmy zastosowali odwrotny zabieg kolorystyczny. Jest to bardzo przydatne spostrzeżenie w kształtowaniu przestrzeni za pomocą barw. Można w ten sposób kierować wzrok osób z otoczenia na te detale, które są warte uwagi, a odciągać od miejsce, których nie chcemy pokazywać.

fot.: Rad-Pol - kremowa kuchnia

 

Kuchnia biało-brązowa

Łączenie barw ma zawsze podwójne znaczenie - po pierwsze wnosi koloryt do otoczenia, dzięki czemu pomieszczenie jest ciekawsze, coś w nim "dzieje", a po drugie pozwala na optyczne iluzje niczym w krainie magii. Biel i brąz pochodzą z przeciwnych grup kolorystycznych, dzięki czemu stanowią siłę kontrastu.

Elkamino - kuchnia

           fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"                           fot.: Elkamino-Dom

W aranżacji kuchni w takim układzie kolorów możemy zastosować dwa złudzenia optyczne w zależności od tego, która barwa będzie w dominancie oraz jaki będzie ich układ w przestrzennej relacji. Obrysowanie jasnego tła za pomocą ciemnejszego detalu uwydatnia ten obejmowany kolor hamując jego optycznemu rozlewaniu się. Stosując odwrotny zabieg (jaśniejszy obrys względem tła) umożliwimy zmycie się obu tonów unikając silnych kontrastów.

frot.: Efekty wizualne łączenia dwóch barw w różnej konfiguracji

 

Szara kuchnia

Gradacja kolorów minimalistycznych, w których biel i czerń są najbardziej podstawowymi zestawami, pozwoliła na wysunięcie się odcieni szarości na wysoką pozycję w aranżacjach wszystkich wnętrz, w tym również kuchni. Szary jest uniwersalnym odcieniem, który ładnie komponuje się z bardziej wyrazistymi dodatkami, dzięki czemu łatwo takie wnętrze szybko zmienić. Szara kuchnia zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy upodobali sobie nowoczesny styl, w którym dominują monochromatyczne barwy.

szara kuchnia  szara kuchnia

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" 

Szary, stalowy czy grafitowy są wyrafinowaną wersją wykorzystywaną do aranżacji w nowoczesnym stylu we wnętrzach o chłodnym wykończeniu (np. lofty) i surowym wyglądzie. Takie efekt gwarantują betonowe ściany i tynki bez powłok malarskich.

Co to jest stiuk

fot.: FFiL Śnieżka - szary stiuk (rodzaj tynku) na ścianie stanowi tło dla białych mebli kuchennych


Przeczytaj także: Szare meble do kuchni - 10 inspirujących pomysłów

 

Czarna kuchnia

Stosując czerń we wnętrzach wprowadzamy do nich dozę magii i tajemnicy. Kolor ten jednak ma bardzo pozytywny wpływ na naszy organizm działając inspirująco na wyobraźnię. Pozwala rówież osiągnąć niezależność połączoną z alienacją, dlatego chętnie jest wykorzystywane przez osoby pewne siebie o przewódczych i twórczych zdolnościach, które lubią pozostawać w swoim świecie nieudostępnionym dla innych. W kwestiach aranżacyjnych czerń daje spore możliwości połączeń wnoszących harmonię - biel i szarości, lub siłę i energię - czerwień. Czerń można wykorzystać w kuchni na wiele sposób >> Meble do kuchni w ciemnych kolorach

  czarna kuchnia

fot: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"
 


Zobacz także: Czarne AGD w kuchni

 

Kuchnia czarno-czerwona

Zestawinie to w pomieszczeniu takim jak kuchnia świadczy o gorącym temperamencie właścicieli, którzy pozostają w obszarze tajemnicy i urokliwego odosobnienia. Takie połączenie ma za zadanie stymulować odczucia ciepła i miłości pozostających w alienacji do otoczenia. W kształtowaniu przestrzeni czerń i czerwień przyciągają uwagę swoją zmysłowością i tajemniczym charakterem, choć jest to dość ryzykowne zestawienie silnie oddziaływujące na naszą psychikę. Kuchnia czarno cerwona zarezerwowana jest wyłącznie dla osób odważnych.

fot.: Śnieżka

 

Czerwona kuchnia

Czerwień w zestawieniu z innymi barwami zawsze wnosi ciepło kojarzone z ogniem, a w żadnym innnym niż kuchnia pomieszczeniu w domu ogień nie jest tak wymowny i symboliczny. Zatem kuchnia, w której dominuje czerwień jest miejscem łączącym jak domowe ognisko oraz azylem miłości i ciepła. Jej intensywny odcień może pobudzać do działania wyrywając z marazmu. Czerwień jednak będzie źle oddziaływać na choleryków i ludzi poddanych ciągłemu stresowi.
 

Czerwony w kuchni

fot.: Mochnik

 

Pomarańczowa kuchnia

Zabawa kolorem, jego stopniowanie i łączenie może okazać się drogą do odkrywania swojej osobowości. Osoby, które dobrze czują się w pomarańczowym otoczeniu są nowoczesne, otwarte na zmiany oraz są radosne i spontaniczne.

Instal-Projekt

fot.: Instal-Projekt                                                  fot.: Mochnik          

Żywa barwa kojarzona z młodością daje chęć do życia i zwiększa motywację do nowych wyzwań. Pomarańczowa kuchnia to miejsce, które zaprasza wszystkich do wspólnego spędzenia czasu. Wyrazistość i soczystość tego koloru rozświetla wnętrze.

 pomarańczowa kuchnia

fot.: FFiL Śnieżka

 

Żółta kuchnia

Żółty kolor to kolejna propozycja dla optymistów. Ta słoneczna barwa pobudza i dostarcza energii. W połączeniu z czernią prezentuje się bardzo nowocześnie, wręcz industrialnie. Świetnie też odnajduje się w stylizacjach na wzór amerykańskiej kuchni, we której obecne są akcenty nawiązujące do Nowego Jorku.

                           fot.: Rad-Pol                                                    fot.: Atelier Lillet

 

Niebieska kuchnia

Niebieski to kolor otwartej przestrzeni, który przypadnie do gustu marzycielom. Niebieski wyraża głębię. Choć jest to odcień z palety zimnej to stosując go we wnętrzach możemy oczekiwać lekkości formy i delikatności, która zapewni relaks i spokój osobom przebywającym w takim otoczeniu. Niebieski dobrze komponuje się w nowoczesnych stylizacjach, jak również w rustykalnych odsłonach.

 

brązowa kuchnia

fot.: FFiL Śnieżka                                                      fot.: Trufle Mozaiki                           

 

Zielona kuchnia

Zieleń ta najbardziej neutralna barwa, która nie generuje w nas żadnych negatywnych odczuć, ale także nie ma właściwości pobudzających. Jest to kolor odprężenia i spokoju, który regeneruje nasz wzrok i daje odprężenie dla naszych zmysłów, które często poddawane są skrajnym emocjom w ciągu dnia. Zielony to kolor optymizmu. Łatwo go wprowadzić do wnętrza stosując rośliny (w kuchni mogą to być również donice ze świeżymi ziołami), które dodatkowo detoksykują powietrze. Odświeżymy w ten sposób wnętrze, które będzie również soczystym akcentem stylizacji.

fot.: FFiL Śnieżka

 


Pastelowa kuchnia

Kolorowe, pastelowe ściany w kuchni nadadzą temu pomieszczeniu świeży wygląd. Pionowe pasy kolorowego tynku to niezwykle pomysłowe rozwiązanie, które wbrew pozorom nie jest trudne do wykonania. Mieszanki tynkarskie dostępne są w różnych kolorach i uziarnieniach, łatwo się je nakłada specjalnym wałkiem.


Na uwagę zasługują także kuchnie w kobiecych kolorach, od fuksji poprzez fiolet aż po róż - wszystkie te kolory sprawiają, że aranżacja zyskuje pierwiastek kobiecości. Wdzięczne kolory do łączenia ze stonowaną bielą, choć dobrze odnajdują się także w towarzystwie szarości lub czerni.

Sprawdź także >> Kuchnia w pastelowych kolorach

 

Moda na kolory w kuchni

 

Kolor to również ważna składowa ogólnej mody panującej w danym sezonie. Trendy kolorystyczne podlegają ciągłym zmianom, a najlepiej to obrazuje wybór "koloru roku". Oto przykłady takiego zestawienia:

 

Kolory kuchni - redakcja poleca
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: FFiL Śnieżka, Ferro, Rad-Pol, Trufle Mozaiki, Elkamino-Dom, Instal-Projekt, Mochnik, Deante, Atelier LilletPodobne artykuły
Top 10 - artykuły najchętniej czytane

trendy kuchenne

Top 10 - artykuły najchętniej czytane

Wraz z nadejściem kolejnego roku skłaniamy się do podsumowań tego zeszłego. Oglądalność portalu, która... więcej...

Czarno-biała kuchnia

trendy kuchenne

Czarno-biała kuchnia

To niesamowite, jak korzystając z dwóch podstawowych kolorów, można stworzyć wnętrze, które... więcej...

Czerń w spółce z bielą

trendy kuchenne

Czerń w spółce z bielą

Chcąc zachwycić odwiedzających Cię gości wyjątkowym designem kuchni, a jednocześnie mając na celu... więcej...