konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości

data aktualizacji: 18-08-2021, 05:39 – artykuł promocyjny

Kuchnia jest miejsce, gdzie brud i zarazki mają idealne miejsce rozwoju - ciągle pojawiające się okruszki, stały dostęp do wody i wilgoci, obecność szybko psujących się warzyw i owoców. Wszystko to sprawia, że musimy regularnie dbać o czystość w kuchni. Warto zatem urządzić ją tak, by wszelkie prace były jak najmniej uciążliwe. Czy jest to możliwe? Oto kilka praktycznych rad.

Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości

Powierzchnie łatwe do czyszczenia


Czysty zlew i lśniący blat łatwiej będzie utrzymać w takim stanie, jeśli wybierzemy odpowiedni materiał, z którego będą wykonane. Jeśli chcemy, by stalowy zlew pozbawiony był nieestetycznych zacieków, wybierajmy te ze strukturą nazywaną mikrodekorem, czyli o porowatej powierzchni przypominającej skórkę pomarańczową. Zapobiega to smugom i łatwiej jest je wyczyścić. W przypadku kiedy chcemy dodatkowo zadbać o ochronę antybakteryjną, to wybierajmy modele z powłoką z dodatkiem jonów srebra występującą na przykład w zlewach granitowych.

Deante - zlewozmywak Reflex

fot.: Deante

Zlewozmywaki wykonane z kompozytu granitowego mają to do siebie, że dość łatwo zadbać o ich pielęgnację, ale wymagana jest systematyczność. Zlewozmywaki Primagran cechuje trwałość i wytrzymałość. Dzięki temu, że wykonane są z najwyższej jakości kruszywa granitowego i żywicy - nie są podatne na odbarwienia, zacieki, uszkodzenia mechaniczne czy zmiany temperatur. Ponadto zlewozmywaki Primagran można wzbogacić o formułę antybakteryjności, która zapewnia ochronę przed namnażaniem szkodliwych grzybów i bakterii oraz niweluje nieprzyjemne zapachy.

Zlewozmywaki primagran

fot.: Primagran

Blaty kuchenne powinny mieć jednolitą powierzchnię, bez łączeń i spoin, które mogły by zatrzymywać drobne resztki. Świetnie sprawdzą się zatem te wykonane z granitu, kompozytu, laminowane, czy szklane. Lepiej też wybierać powierzchnie matowe niż błyszczące, na których uwidaczniają się wszelkie odciski. Podobnie sprawa się ma z frontami szafek (szczególnie tymi wyposażonymi w mechanizmy tip on).

Meble kuchenne w klasycznej kuchni - Malaga Panna Rad-Pol

fot.: RAD-POL

Szukając materiału na fronty mebli kuchennych, który będzie łatwy w utrzymaniu w czystości, warto zdecydować się na szkło polimerowe, inaczej zwane laminatem polimerowym. Materiał ten nie jest wymagający, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości - wystarczy mokra ściereczka z mikrofibry, ponadto nie widać na nich odcisków placów, co jest niezwykle ważne w intensywnie użytkowanej kuchni. Co więcej, po szkle polimerowym można pisać mazakiem jak po tablicy. Szkło polimerowe firmy Rehau jest niezwykle odporne na uszkodzenia, w porównaniu do tradycyjnego szkła wykazuje aż 10-cio krotnie większą odporność na zarysowania.

Laminat szklany powierzchnie latwe do utrzymania w czystości

fot.: Rehau

 

Moda na samoczyszczenie


Producenci AGD wprowadzili systemy, które mają nam pomagać w pracach porządkowych. I tak standardem stają się piekarniki z pyrolizą, czyli programem do usuwania tłuszczu, czy lodówki same rozmrażające się. Jest to bardzo przydatne, gdyż pozwala nam zaoszczędzić czas oraz wyręcza nas z tej nieprzyjemnej czynności. Lodówki no Frost, czyli lodówki wyposażone w system wymiany powietrza. System ten polega na osuszaniu powietrza i kontroli pary wodnej w lodówce. Dzięki no Frost w urządzeniu nie osadza się szron, co sprawia, że nie trzeba często rozmrażać lodówki.

Lodówka no frost

fot.: Max Kuchnie

Chcąc zapewnić sobie czystość w kuchni warto  pomyśleć o okapie kuchennym, który pochłania brzydkie zapachy, ale także wilgoć i tłuszcz znajdujące się w powietrzu. Dzięki temu nie osadzają się na meblach kuchennych, gdzie w połączeniu z kurzem powodują trudne do usnięcia zabrudzenia.

Okap kuchenny nortberg Okap kuchenny

fot.: Nortberg

 

Mieszkaj czysto i zdrowo


Czysta kuchnia to podstawa by żyć zdrowo. Dlatego także warto zadbać o to by chemia stosowana w kuchni po pierwsze była w niewielkich ilościach i tylko tam, gdzie nie ma żywności, a po drugie była przechowywana w odpowiednich warunkach. Ponad to warto zadbać o dobrą wentylację. Wystarczy systematycznie wietrzyć kuchnię i zadbać o kratki wentylacyjne, które powinny być odkurzone, a przewody wentylacyjne drożne. Nie dopuszczalne jest zatykanie kratek. W każdej kuchni świetnie sprawdzą się świeże zioła, które oprócz tego, że poprawią smak gotowanych potraw to dodatkowo mają działanie antybakteryjne. Podobnie jest ze świeżymi kwiatami, które pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza i produkują tlen. Są to proste sposoby na to by nie chorować!   

Płyta indukcyjna Inspiration

fot.: Electrolux

 

Akcesoria ułatwiające utrzymanie czystości

 

Utrzymanie porządku i czystości w kuchni jest możliwe dzięki różnym akcesoriom kuchennym. Akcesoria pomagają porządkować miejsce w kuchni i powodują, że dużo łatwiej zachować w niej czystość. Akcesoria takie jak: organizery na przyprawy, wkłady na sztućce czy kosze cargo, sprawiają, że łatwo i szybko można odnaleźć to, czego potrzebujemy, a przy okazji oszczędzamy miejsce.

Organizer Stojak na pokrywki i patelnie

fot.: Kuchnioland

 

Organizer na przyprawy Organizer na przyprawy plastikowy

fot.: Garneczki.pl


Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Deante, RAD-POL, Rehau, Primagran, Nortberg, Max Kuchnie, Kuchnioland, Garneczki.plPodobne artykuły
Jak dobrać parametry urządzeń AGD

porady

Jak dobrać parametry urządzeń AGD

Energooszczędność jest bardzo popularnym obecnie tematem. Zagadnienia dotyczące tego jak zminimalizować... więcej...

3 sprytne sposoby na wykorzystanie ścian w kuchni

porady

3 sprytne sposoby na wykorzystanie ścian w kuchni

W każdej kuchni, nawet o dużym metrażu, w pewnym momencie zaczyna brakować miejsca na blatach kuchennych.... więcej...

Jak przygotować dom na święta

porady

Jak przygotować dom na święta

Święta Bożego Narodzenia to niezwykle magiczny czas - okres radości i ciepła rodzinnego. Polacy jako... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022