Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak czyścić kuchenne blaty

artykuł promocyjny

Blat kuchenny to centrum dowodzenia każdej kuchni - przygotowuje się na nim posiłki, więc musi być czysty. Ciągłe narażenie na powstawanie zabrudzeń - plamy z napojów, soków, warzyw, okruchy sprawia, że blat może stać się siedliskiem niebezpiecznych bakterii. Jak dbać o blat, żeby lśnił? Oto kilka rad dotyczących najczęściej spotykanych blatów.

Jak czyścić kuchenne blaty

fot.: Rehau

Do mycia wszelkich powierzchni w kuchni przydadzą się bakteriobójcze środki czystości. Trzeba jednak pamietać, żeby nie przesadzić z ilością - zawsze należy używać ich tyle, ile zaleca producent na etykiecie produktu. Alernatywą dla chemicznych środków czystości jest roztwór wody z octem spirytusowym. Należy przygotować roztwór w proporcji 2:1 w butelce ze spryskiwaczem. Spryskany blat będzie czysty, odkażony (za sprawą spirytusu), ale przede wszystkim metoda ta jest bezpieczna w kontakcie z żywnością!

fot.: Dulemba


Blat laminowany

Blat laminowany najlepeij myć łagodnymi środkami i miękką szmatką, np. odtłuszczającym płynem do mycia naczyń (ok. 13 zł/l) i ściereczka z mikrofibry (ok. 1zł/ szt.). W przypadku uporczywych plam warto sięgnąć po mocniejszy środek, np. mleczko czyszczące (ok. 6 zł/ butelka 250 ml). Po usunięciu brudu blat należy zmyć na mokro z pozostałości chemikaliów i wytrzeć do sucha

 

Blat ceramiczny

Tego typu blat łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy zawsze mieć w pogotowiu dowolny środek na tłuste plamy - płyn do mycia naczyń, preparat do usuwania tłuszczu, a w przypadku trwałych plam mleczko czyszczące. Po umyciu środkami chemicznymi należy starannie zmyć ich resztki letnią wodą, a blat delikatnie wypolerować.

blat ceramiczny Rad-Pol

fot.: Rad-Pol

 

Blat granitowy

Kamienny blat wykonany z granitu należy pielęgnować mleczkiem bez zawartości wybielacza. W sprzedaży dostępna jest też specjalna seria do pielęgnacji granitu i marmuru, np. płyn marki Dr. Beckmann (ok. 20 zł/ butelka). Równie przydatne w codziennej pielęgnacji będą chłonne ściereczki, które po zwilżeniu usuną pozostałości preparatu z powierzchni blatu, aby nie miał kontaktu z żywnością. Powierzchnię blatu warto zabezpieczyć impregnatami do kamienia.

blat z granitu Galaxy Star - Grupa Egameble kuchenne Rad-Pol

fot.: Magma - Hurtownia Kamienia                                     fot. Rad-Pol

 

Blat drewniany

Tego typu blat wymaga szczególnej troski. Buk, dąb, czy drewno egzotyczne nieumiejętnie czyszczone łatwo jest uszkodzić i zniszczyć jego urok. Pielęgnacja oparta powinna być o delikatne preparaty przeznaczone do drewna. Można również używać naturalnego ekologicznego płynu, np. antybakteryjnego Bentley Organic do kuchni (ok. 18 zł/ 500 ml). Drewno w roli kuchennego blatu wymaga konserwacji za pomocą wosku lub oleju, którą trzeba powtarzać co jakiś czas (w zależności od intensywności użytkowania).

drewniany blat

fot. konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Mycie i konserwacja blatu - ciekawostki

  • Jeśli chcemy szybko odświeżyć blat kuchenny i nadać mu ładny połysk użyjmy płynu do mycia szyb.
  • nie zaleca się używania środków na bazie kwasów ani proszków ścierających, które mogą zniszczyć strukturę blatu
  • zawsze na bieżąco usuwaj wszelkie plamy - wtedy zazwyczaj wystarczy wilgotna ściereczka



Zobacz koniecznie:


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rehau, Rad-Pol, Dulemba, Magma - Hurtownia Kamienia












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram