Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę

artykuł promocyjny

Zmywarka do naczyń jest urządzeniem z linii sprzętu AGD, której głównym zadaniem jest efektywne zmywanie naczyń i sztućców kuchennych. Typowa zmywarka działa na zasadzie natryskiwania wody pod wysokim ciśnieniem  na naczynia. Zasadniczo najpierw następuje mycie wstępne zimną wodą, po czym rozpoczyna się etap właściwego mycia z wykorzystaniem ciepłej wody z detergentem. Końcowa faza dotyczy płukania. W zależności od użytego środka czyszczącego naczynia ze zmywarki mogą być dodatkowo nabłyszczone. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w funkcję suszenia umytych naczyń.

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę

Na korzyść zmywania mechanicznego przemawia fakt, iż chemia stosowana w zmywarkach może być nieco silniejsza, gdyż nie ma konieczności kontaktu zastosowanego środka ze skórą człowieka, co skutkuje większą skutecznością.

 

Wybór właściwego modelu

 

  • ze względu na budowę


Zmywarki generalnie możemy podzielić na te przeznaczone do zabudowy i wolnostojące. W przypadku modeli do zabudowy istnieje możliwość przymocowania frontu szafki na całej powierzchni drzwiczek lub pozostawienie nie zabudowanego panelu sterowania. Kolejne wydzielenie dotyczy szerokości urządzenia. Na rynku mamy dostępne dwie wersje: 45cm i 60cm. Producenci zmywarek przygotowali również możliwość doboru sposobu ładowania. Najbardziej powszechne są te wyposażone w drzwiczki frontowe otwierane uchylnie, ale można spotkać także modele ładowane od góry lub szufladowe.

Kompaktowa zmywarka wolnostojąca Electrolux

fot.: Electrolux - kompaktowa zmywarka do małej kuchni

 

  • ze względu na wydajność i oszczędność


Wydajność jest miarą odpowiadającą ilości kompletów, które dany model jest w stanie umyć w jednym cyklu. W standardzie jest minimum 9 kompletów. Wraz ze wzrostem wielkości sprzętu wzrasta również pojemność. Za oszczędność odpowiada klasa energetyczna. Każdy model zawiera barwną etykietę energetyczną, na której zaznaczona jest efektywność oznaczona kodem literowym od A do G. Modele w klasie A (zielony pasek) są najbardziej energooszczędne, zaś te w skali G (czerwony pasek) odznaczają się największym zapotrzebowaniem na prąd. Dodatkowo wprowadzono oznaczenia plusów przy klasie A, które zapewniają efektywność energetyczną na najwyższym poziomie. Tego typu oznakowanie daje możliwość porównania różnych modeli oraz przeanalizowania średniego rocznego zużycia energii w kW•h. Dodatkowo w obrębie kodu etykiety znajduje się prognozowane zużycie wody w litrach w skali roku oraz poziom emitowanego hałasu. W urządzeniach z suszarka producent określa również efektywność suszenia.

Candy - zmywarka CDIM 6766

fot.: Candy - zmywarka CDIM 6766, która w standardowym rozmiarze 60 cm zmieści aż 16 kompletów naczyń. Dzięki rozwiązaniu Smart sensor gwarantuje minimalne zużycie wody i energii. Zmywarka na bieżąco dostosowuje cykl zmywania do rodzaju zabrudzeń, zmieniając temperaturę i czas zmywania.

  • ze względu na sterowanie


Ustawienia dotyczące pracy zmywarki mogą odbywać się mechanicznie z wykorzystaniem pokręteł i przycisków lub elektronicznie. Nowoczesne modele posiadają dodatkowo wyświetlacze wykonane w technologii LED/LCD, które obrazują przebieg procesu zmywania, dobór programów czy parametry podstawowych funkcji.

Teka - zmywarka DW7 80 FI

fot.: Teka - zmywarka DW7 80 FI

Dopasowanie funkcji

Dobór zmywarki pod kątem właściwych funkcji zgodnie z potrzebami naszego gospodarstwa domowego to bardzo ważna decyzja. Producenci prześcigają się w ulepszeniach, dodając ciągle nowe programy. Wśród najpopularniejszych znalazły się:

  • program normalny będący wyznacznikiem klasy energetycznej danego sprzętu
  • program ze wstępnym zmywaniem przydatny w przypadku mocno zabrudzonych naczyń, które należy przed myciem namoczyć
  • program intensywny, w którym wydłużony zostaje czas mycia oraz wykorzystywana jest woda o wysokiej temperaturze
  • program wyparzania naczyń, przydatny szczególnie, gdy w domu są małe dzieci
  • program szybki/ekspresowy do naczyń lekko zabrudzonych lub nieużywanych w celu odświeżenia
  • mycie BIO - z wykorzystaniem delikatnych detergentów i niezbyt wysokiej temperatury (do 50oC)
  • mycie EKO - oszczędny program do szybkiego mycia w niskiej temperaturze
  • sensoryczny dobór programu pozwala zmywarce na dopasowaniu odpowiednich parametrów mycia do stopnia zabrudzenia
  • opóźnienie startu, szczególnie przydatne przy podziale taryf
  • pół załadunku/ mycie strefowe, które redukuje ilość pobranej wody do zawartości urządzenia.

 

fot.: Zmywarka w zabudowie

Zmywarka jest urządzeniem, które znacznie pomaga nam w kuchni, a dodatkowo oszczędza nasz czas i wodę. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie naczynia i przedmioty nadają się do mycia mechanicznego - wśród nich są elementy drewniane, metalowe, kryształowe (zobacz więcej).


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Candy, teka, Zanussi, AEG










Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo by Emako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram