konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak czyścić i zabezpieczać domowe systemy c.o.

data aktualizacji: 03-07-2013, 08:55 – artykuł promocyjny

Jak czyścić i zabezpieczać domowe systemy c.o.

Domowa instalacja centralnego ogrzewania, po pewnym okresie jej użytkowania, wymaga czyszczenia w celu usunięcia powstałego kamienia kotłowego, wszelkiego rodzaju osadów szlamów oraz rdzy, które powodują utratę sprawności instalacji.

 

Ogólne zasady czyszczenia i zabezpieczania domowych instalacji co

  • Płukanie wodą wodociągową
  • Czyszczenie - preparatem SUPER- DS w płynie lub koncentracie
  • Płukanie wodą wodociągową
  • Zabezpieczanie - preparatem / inhibitorem CH2 w płynie lub koncentracie (lub MB-1)

 


Płukanie wodą 


Wyłączamy kocioł c.o. i pompę. Spuszczamy wodę z całej instalacji. Zamykamy wszystkie zawory odcinające przy kotle, grzejnikach i rozdzielaczach. Zasadą jest, że płukanie wykonujemy poszczególnymi grzejnikami czy sekcjami. Czyli najpierw otwieramy zawory przy jednym grzejniku lub sekcji (najlepiej tym na najwyższym piętrze) i płuczemy instalację wodę wodociągową. Robimy to kilka minut lub jak woda wypływająca z instalacji będzie czysta. Następnie zamykamy zawory przyczyszczonym grzejniku/sekcji i powtarzamy proces z następnym  grzejnikiem/sekcją. Na końcu płuczemy kocioł c.o. - Oczywiście jeżeli w instalacji nie ma zaworów lub zawory są nie działające, płuczemy całą instalację „jak leci”. - Jeżeli w instalacji jest pompa cyrkulacyjna, w bardzo zanieczyszczonej instalacji wskazane jest jej wymontowanie i zablokowanie lub podłączenie na krótko króćców zasilających. Jeżeli nie jest tomożliwe lub trudne do wykonania, przy kolejnym włączeniu pompy trzeba skontrolować czy pompa chodzi lub wspomóc jej start.    

 

Czyszczenie - preparatem SUPER- DS (lub DS-15)
 

Podstawowym, rekomendowanym preparatem jest SUPER DS. Chyba że instalacja ma bardzo duże ilości szlamu lub jest stara i ma „historię” przecieków. Wówczas zalecane jest użycie preparatu DS15.

a) Instalacje z naczyniem wzbiorczym: spuścić część wody z systemu, wlać preparat do naczynia wzbiorczego, uzupełnić braki wody.
b) Instalacje ciśnieniowe: Znaleźć miejsce w instalacji, które można odciąć dwoma zaworami np. grzejnik, kocioł. Zamknąć zawory, spuścić wodę (z grzejników lub kotła) wlać preparat (w grzejniku np. odkręcić korek odpowietrzający i wlać preparat np. lejkiem). Uzupełnić wodę w instalacji. Uruchomić instalację na ok 2 godz. utrzymując temperaturę pracy 60-70°C. Pozostawić preparat w instalacji przez 2 do 14 dni podczas normalnej pracy systemu. Gdy system nie pracuje np. w okresie letnim włączyć jak wyżej instalację na ok. 2 godz., a następnie pozostawić preparat w instalacji na okres 4 tygodni, jeżeli można włączając system na 30 min co 2-3 dni. Po zakończeniu czyszczenia spuścić roztwór z instalacji. Ze względu na niskie stężenie oraz brak aktywności po zakończeniu procesu czyszczenia produkt nie wymaga neutralizacji przed spuszczeniem do kanalizacji.


Uwaga 

- Szczególnie w pierwszym etapie czyszczenia kilkunastoletnich instalacji lub tych które miały historię przecieków, należy kontrolować instalację albowiem preparat czyszczący może wypłukać złogi lub osady, które mogły „blokować” wypływ wody z uszkodzonych miejsc instalacji. Typowym miejsce wycieków są zawory i śrubunki, które należy w razie potrzeby (i możliwości) dokręcić.    

 

Płukanie wodą  


Powtórzyć czynność z punktu 1). Po skończonym procesie czyszczenia zostawić instalację częściowo napełnioną.  

 


Zabezpieczanie - inhibitorem CH2 w płynie, koncentracie (CH-1)  


Podstawowym, rekomendowanym preparatem jest CH2 polecany do instalacji c.o. wykonanych ze wszystkich materiałów, tak że do tych w której występuje aluminium i miedź. Preparat MB-1 (CH-1) jest do instalacji tradycyjnych, stalowo - żeliwnych.
 

Preparat zabezpieczający CH-1


a) Instalacje z naczyniem wzbiorczym: spuścić część wody z systemu, wlać preparat do naczynia wzbiorczego, uzupełnić braki wody.
b) Instalacje ciśnieniowe: Znaleźć miejsce w instalacji, które można odciąć dwoma zaworami np. grzejnik, kocioł. Zamknąć zawory, spuścić wodę (z grzejników lub kotła) wlać preparat (w grzejniku np. odkręcić korek odpowietrzający i wlać preparat np. lejkiem). Uzupełnić wodę w instalacji.
c) Włączyć system centralnego ogrzewania. Preparat zabezpieczający inhibitor pozostaje cały czas w instalacji.

Trwałość preparatu ok. 3 lata. Jeżeli występują wycieki lub z instalacji była spuszczana woda, uzupełnić jak najszybciej poziom stężenia inhibitora (pomijając punkty 1,2 i 3). Poziom stężenia inhibitora można skontrolować Testerem Inhibitorów FD608.    


Co warto naprawić / jak usprawnić instalację c.o. podczas procesu czyszczenia - ale przed zabezpieczeniem jej inhibitorem? W ten sposób nie tylko zabezpieczymy się przed problemami na przyszłość ale także zmniejszymy koszty ogrzewania
JEŻELI:

  • Występują przecieki - uszczelnić, naprawić instalacje .
  • Gdy instalacja jest grawitacyjna - wstawić pompę cyrkulacyjną.
  • Gdy zawory przy grzejnikach nie działają - wymienić je na nowe.


 

Kontakt w sprawie produktów:

FERDOM
ul. Farbiarska 73
02-862 Warszawa
tel. (22) 323 73 23; (22) 219 64 62
www: www.ferdom.pl , www.ferpro.pl
mail: wyślij wiadomośćPreparaty zabezpieczające: Inhibitory antykorozyjne c.o. inhibitory antymrozowe c.o. Preparaty czyszczące uszczelniające regenerujące c.o. i c.w.u. Preparaty akcesoria i urządzenia dla profesjonalistów - serwisantów
Podobne artykuły
Gniazda elektryczne w kuchni

instalacje w kuchni

Gniazda elektryczne w kuchni

W każdym domu mieszkalnym niezbędna jest obecnie instalacja elektryczna. Zakończeniem przewodów... więcej...

DWM 101 Morion M - ultra-kompaktowy system do produkcji wody pitnej

instalacje w kuchni

DWM 101 Morion M - ultra-kompaktowy system do...

Mieszkańcy miast mają do wyboru dwa rodzaje wody pitnej - kranową oraz butelkowaną. Osoby, kierujące... więcej...

Filtry domowe kuchenne

instalacje w kuchni

Filtry domowe kuchenne

W zależności od potrzeb w zakresie uzdatniania wody filtry mogą być zainstalowane w całym budynku mieszkalnym... więcej...