konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Układy kuchenne

data aktualizacji: 17-01-2020, 10:50 – artykuł promocyjny

Sposób aranżacji wnętrza kuchni w znacznym stopniu uzależniony jest od wielkości dostępnej przestrzeni. Z pewnością zaprojektowanie małej kuchni może stanowić nie lada wyzwanie. Natomiast właściciele kuchni o większej powierzchni mają więcej swobody.

Układy kuchenne

Wyróżnia się sześć układów kuchni:
 

 • Kuchnia z zabudowaną jedną ścianą - W przypadku tego układu zarówno powierzchnia robocza, jak i magazynowa będę niewielkie. Projekt ten należy stosować tylko w przypadku dysponowania bardzo małym budżetem lub niewielkim pomieszczeniem kuchennym, lub kiedy nie będziesz spędzać w kuchni dużo czasu. Jednak nawet w przypadku niewielkiej powierzchni można przecież stosunkowo efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń, korzystając ze sprytnie rozmieszczonych szafek, które zapewnią znacznie więcej przestrzeni magazynowej niż typowe meble kuchenne. „Suche magazyny”, takie jak DISPENSA czy TANDEM zapewniają wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkie zapasy.
   

Peka - kuchnia jednorzędowa

 

 • Kuchnia dwurzędowa - Jeżeli kaloryfer lub niski parapet uniemożliwiają realizację układu typu „kuchnia w kształcie litery U”, wówczas dobrym wyjściem jest model kuchni dwurzędowej. Ponieważ w takim przypadku obie ściany kuchni zostaną wykorzystane jako powierzchnie robocze/magazynowe, nie ma co liczyć na wyznaczenie w niej obszaru do spożywania posiłków. Jeżeli kilka osób będzie gotowało w tym samym czasie, należy zapewnić im dostateczną ilość miejsca do przemieszczania się między meblami.
   

Peka - kuchnia jednorzędowa
 

 • Kuchnia w kształcie litery L - to popularny typ układu kuchni. Dzieje się tak, ponieważ wielu architektów projektuje kuchnie, które łatwo się do niego dostosowuje. Jeżeli w przypadku takiego układu położy się nacisk na funkcjonalność, możliwe będzie uzyskanie niewielkich odległości między poszczególnymi obszarami kuchni, a zarazem stworzenie przestronnego wystroju. Dla przykładu: dzięki przemyślanemu wykorzystaniu przestrzeni narożnikowych przedmioty, z których korzystasz na co dzień, będą znajdować się pod ręką. Szafka narożna, np. Magic Corner lub Le Mans, to jeden z polecanych modeli. Coraz popularniejsza staje się szafka Le Mans Hight - produkt ten wykorzystuje pełną wysokość obszaru narożnego. Narożnik kuchni, w którym nie ma żadnych szafek, można wówczas wykorzysta jako miejsce spożywania posiłków.
   

Peka - kuchnia w kształcie litery L
 

 • Kuchnia w kształcie litery U - Układ ten jest niezwykle funkcjonalny a jednocześnie skutecznie wykorzystuje on całą dostępną powierzchnię. Narożniki pokoju mogą zostać użyte jako przestrzeń magazynowa, ponieważ szafki nie wydają się tak masywne, kiedy schowa się je w kątach. „Kuchnia w kształcie litery U” oferuje dużą przestrzeń roboczą, która może jednocześnie być miejscem przechowywania przedmiotów, z których korzystasz codziennie. Warto zastosować rozwiązanie, które z narożnika uczyni praktyczną i łatwo dostępną przestrzeń, przykładowo Le Mans lub REVO.
   

Peka - kuchnia w kształcie litery L
 

 • Kuchnia w kształcie litery G - Aby zrealizować układ tego typu, potrzebna Ci będzie stosunkowo duża kuchnia. Projekt ten dobrze wpisuje się w ideę życia na otwartych powierzchniach. Krótsza noga litery oddziela wówczas obszar kuchenny od obszaru spożywania posiłków lub salonu.
   


 

 • Kuchnia z wyspą - Układ tego typu rzadko widzi się w kuchniach zamkniętych, ponieważ jego realizacja wymagałaby niezwykle dużego pomieszczenia. Ten rodzaj kuchni wymaga większej powierzchni, niezbędnej do zapewnienia swobodnego ruchu między meblami. Natomiast sytuacja jest odwrotna, kiedy z „wyspy” lub „półwyspu” korzysta się, aby oddzielić kuchnię od obszaru spożywania posiłków, dlatego że oba te rozwiązania są zintegrowane z planem pomieszczeń.
   

Peka - kuchnia z wyspą


Ten rodzaj wystroju kuchni jest idealny dla osób, dla których priorytetem jest prowadzenie rozmów i życie towarzyskie. Dzięki niemu mogą one twórczo i aktywnie oddziaływać na życie rodzinne, a zarazem komunikować się z gośćmi. W tego typu kuchni gotowanie staje się formą aktywności towarzyskiej. Dla każdego znajdzie się w niej miejsce i coś do roboty.

Aby zachować funkcjonalność przy tym układzie, należy się upewnić, że odległości pomiędzy poszczególnymi obszarami kuchni nie są zbyt duże. Przy układzie typu „wyspa” lub „półwysep” należy również pamiętać o zaplanowaniu wystarczającej ilości dodatkowej przestrzeni magazynowej, ponieważ „wyspa” oferuje dość ograniczone możliwości przechowywania. Wysuwaną szafkę typu cargo można umiejscowić przy ścianie, aby skompensować brak przestrzeni magazynowej w obszarze „wyspy”. Idealnym rozwiązaniem może okazać się CONVOY Lavido lub TANDEM.


 

Kontakt w sprawie produktów:

PEKA Sp. z o.o.
ul. Wrzesińska 183, Jasin
62-020 Swarzędz
tel. (61) 81 86 376
www: www.peka.pl
mail: wyślij wiadomośćszafki wysokie » szafki podblatowe » szafki narożne » wkłady na sztućce i maty » szafki górne » kosze na śmieci » akcesoria różne: systemy mechanizmów podblatowych » akcesoria do szaf gospodarczych » systemy relingowe


Zobacz zdjęcia w galerii Peka:
Podobne artykuły
Niebanalny blat kuchenny - 3 pomysły na wykończenie

projekty kuchni

Niebanalny blat kuchenny - 3 pomysły na wykończenie

Nowoczesny konglomerat to tworzywo, które daje praktycznie nieograniczone możliwości. Decydując... więcej...

Ładna i elegancka kuchnia dzięki PaletteCAD

projekty kuchni

Ładna i elegancka kuchnia dzięki PaletteCAD

Decydując się na urządzenie kuchni, warto dokładnie przemyśleć jej projekt, możliwość indywidualnego... więcej...

Nowe wersje programów CAD Decor PRO, CAD Decor 2.2 i CAD Kuchnie 6.2

projekty kuchni

Nowe wersje programów CAD Decor PRO, CAD Decor...

Pod koniec maja poznańska firma CAD Projekt K&A, doceniana i popularna wśród architektów... więcej...