konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów

data aktualizacji: 13-05-2022, 07:17 – artykuł promocyjny

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem zapewniającym najlepszą jakość wody w warunkach domowych jest system zmiękczający. Domowe stacje uzdatniania poprawiające współczynnik pH wody wypełniane są żywicąjonowymienną, która wywołuje jej zmiękczenie i demineralizację. W ten sposób usuwa się z niej nadmiar jonów wapnia i magnezu.

Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów

Kiedy związki wapnia i magnezu przekraczają zalecany poziom, wówczas stają się przyczyną kłopotów. Osądzający się kamień niszczy sprzęty, zatyka rury i utrudnia codzienną prace w kuchni i łazience. Zmiękczenie wody oznacza więc nie tylko poprawienie jej właściwości smakowych, ale przynosi także istotne oszczędności, ponieważ pralka, czy zmywarka będą mogły być dłużej eksploatowane. Proces zmiękczania wody opiera się na stosowanych do tego celu wymiennikach, wypełnionych specjalnym złożem kationitowym. W wyniku procesów chemicznych odbywa się wymiana jonów, podczas której jony magnezowe i wapniowe zostają zastąpione jonami sodu. Właściwości sodu korzystnie wpływają na przepływ wody w domowej instalacji z uwagi na to, że niezależnie od wahań temperatury nie ulega on wytrąceniu.

Saymon - zmiękczacze Slimline        

fot.:. Saymon - zmiękczacze Slimline

 

Urządzenia montowane w domu przeważnie są regenerowane objętościowo albo czasowo. Te ze sterowaniem czasowym są droższe w eksploatacji, choć koszt ich zakupu jest z kolei niższy. Z kolei użycie sterowania objętościowego oznacza wyraźne oszczędności w zużyciu soli. Aktualnie można spotkać się z urządzeniami dwukolumnowymi, pozwalającymi na doskonałą regulację zużycia soli i odprowadzenie odpadów. Wiele nowoczesnych urządzeń do uzdatniania wody jest wyposażonych w elektroniczne głowice sterujące i podtrzymujące pamięć w razie awaryjnego zaniku napięcia. Poza tym w systemach uzdatniania montuje się alarm niskiego poziomu soli, dzięki czemu zawsze zdążymy na czas z jej uzupełnieniem. Istotnym elementem wyposażenia jest również zawór z regulatorem twardości wody. Dodatkowo niektóre modele posiadają automatyczną kontrolę zużycia złoża oraz przydatne zabezpieczenie zapobiegające przelewaniu się wody, które chroni przed zalaniem pomieszczenia w sytuacji, gdy przydarzy się nieoczekiwana przerwa w dostawie energii elektrycznej.                                                                     

Osobną grupę stanowią filtry stosowane wyłącznie w celu poprawy jakości wody spożywczej. Dość popularnym ze względu na niską cenę rozwiązaniem są urządzenia montowane w kuchni, pod zlewozmywakiem. Zwykle wyposażone są w specjalne wkłady, zatrzymujące i usuwające zanieczyszczenia mechaniczne oraz we wkłady węglowe usuwające substancje szkodliwe (takie jak chlor) i jednocześnie poprawiające smak oraz zapach przepływającej wody.

Firma P.H.U. Saymon posiada w swojej ofercie filtry do wody samoczyszczące z płukaniem wstecznym JUDO-PROFI (filtry nie wymagają wkładów wymiennych). Elementem filtracyjnym jest siatka ze stali nierdzewnej. Regeneracja filtrów polega na płukaniu strumieniem przeciwprądowym sterowanym ręcznie lub automatycznie w zależności od wersji filtra. Filtry mogą być wyposażone dodatkowo w układ centryfugowy, trójpunktowy układ płukania wstecznego oraz ochronę antybakteryjną w postaci siatki filtracyjnej powlekanej srebrem, jak również układ redukcyjny i stabilizujący ciśnienie wody. Wszystko ma na celu zwiększenie skuteczności filtracji i samooczyszczania.

filtry do wody samoczyszczące z płukaniem wstecznym Saymon JUDO-PROFI

fot.: fitry JUDO-PROFI 

Elektroniczne elektromagnetyzery indukcyjne SAYMON-CleanScale to urządzenia elektroniczne, służące do zabezpieczenia i oczyszczenia instalacji i urządzeń wody pitnej, sanitarnej i kotłowej z kamienia kotłowego, nalotów i rdzawych osadów. Ich działanie nie wpływa na chemiczny skład wody, ponieważ nie jest do niej nic dodawane ani z niej usuwane. Następujący proces fizycznego zmiękczenia wody z zachowaniem ważnego dla zdrowia składu chemicznego poprawia  jakość i walory smakowe wody oraz przedłuża żywotność instalacji wody ciepłej i zimnej oraz centralnego ogrzewania.

Saymon-CleanScale

fot.: SAYMON-CleanScale


Przykłady urządzeń oferowanych na rynku

 

Typowo łazienkowym urządzeniem służącym do zmiękczania wody jest Viessmann Aquahome, przeznaczy do obsługi czteroosobowego gospodarstwa domowego. Można go nabyć w cenie 2000 zł. Charakteryzuje się dobrą żywotnością złoża filtracyjnego, wynoszącą 15 lat, przy objętości na poziomie 20 dm3. Natomiast średnie zużycie soli na regenerację wynosi według wskazań producenta 2,8 kg. Aquahome pracuje w trybie automatycznym i nie wymaga od nas żadnej obsługi, jedynie co jakiś czas należy uzupełniać pojemnik z solą. Sterowanie elektroniczne uruchamia proces regeneracji złoża, który odbywa się zawsze w czasie najmniejszego poboru, często w porze nocnej.

Aquahome Viessmann

fot. Aquahome Viessmann

Natomiast inny zmiękczacz wody firmy Epuro o nazwie Cosmo Water Home 22 jest nawet nieco tańszy. W jego przypadku ceny zaczynają się już od 2000 zł. Wg zapewnień producenta, ten system uzdatniania pozwala na zaspokojenie potrzeb pięcioosobowego gospodarstwa domowego. To urządzenie podobnie jak Aquahome pracuje automatycznie i nie ma potrzeby stosowania ręcznego sterowania. Jedynie raz na kilka miesięcy trzeba uzupełnić pojemnik z solą w tabletkach. Ten typ urządzenia powinien zostać zamontowany na głównym przyłączu zimnej wody. Jednak zanim się je założy, należy wcześniej wykonać montaż filtra wstępnego, który zabezpieczy wrażliwą głowicę przed jej potencjalnym uszkodzeniem. Wbrew pozorom instalacja tego systemu uzdatniana wody nie nastręcza wielu problemów. Wymaga jedynie odpowiedniego miejsca z dostępem do źródła przepływu i odpływu wody dla całego budynku, zwykłego gniazdka elektrycznego oraz bezpiecznego odpływu do kratki kanalizacji.

Dla porównania warto zwrócić jeszcze uwagę na zmiękczacz wody Joro E24 XL, mający pojemność 24 litrów. Jest to urządzenie, które z powodzeniem możemy wykorzystać w domu, jak też posłużyć się nim w restauracji czy hotelu. Koszt tego modelu zaczyna się od 1700 zł i z pewnością stanowi ciekawą alternatywę dla innych systemów uzdatniania wody w podobnym przedziale cenowym. System ten zbudowany jest w zaworze objętościowo-czasowym, specjalnej butli WAVE CYBER, zaś na zewnątrz jego obudowa wykonana została z trwałego i odpornego materiału. Działanie systemu opiera się na nowoczesnym rozwiązaniu, które wykorzystuje specjalne obrotowe dyski ceramiczne. Dwa z nich, stanowiące zasadniczy i kluczowy element całości, są wykonane z ceramiki odpornej na procesy ścierania i rdzewienia. Dzięki wykorzystanej technologii, wedle zapewnień producenta, urządzenie jest bardzo dobrze uszczelnione od wewnątrz, co korzystnie wpływa na długie i bezawaryjne działanie całego systemu. Regeneracja zachodzi tu w pełni automatycznie, a zużycie soli na regenerację wynosi mniej więcej 1 kg/m3 wody. Przy czym zużycie wody kształtuje się na poziomie 90 litrów. W ciągu godziny urządzenie przerabia 1,8 m3 cieczy. Podobnie jak w systemie łazienkowym, tak i w przypadku tego urządzenia od użytkownika wymaga się jedynie uzupełniania soli tabletkowej, poza tym wszystko działa automatycznie i bezobsługowo.

 

Uzdatnianie wody w kuchni

Firma Franke posiada w swojej ofercie baterie z funkcją filtrowania wody. Dzięki nim możemy bez obaw pić wodę prosto z kranu, mają bowiem funkcję filtrowania, która w dodatku w żaden sposób nie wpływa ani na smak, ani też na zapach wody. Zastosowany w baterii Vital opatentowany kapsułkowy system filtrowania, sprawia, że proces oczyszczania wody przebiega szybciej i łatwiej. W odróżnieniu od innych baterii tego typu, model ten nie wymaga instalowania dodatkowych urządzeń pod zlewozmywakiem. W baterii Franke Vital moduł oczyszczający wodę zintegrowany jest z baterią, pozwalając tym samym zaoszczędzić cenne miejsce. 

Franke VitalFranke Vital
Franke Vital to system łączący aktywny filtr węglowy z zaawansowaną technologicznie membraną filtrującą. Technologia Franke pozwala usunąć 99,9% bakterii i taki sam odsetek wirusów. Filtr baterii wyłapuje ponadto mikrocząsteczki plastiku. Woda jest pozbawiona osadów i rdzy, a przy okazji bez nieprzyjemnego zapachu i o doskonałym smaku. 


Aqua Vitae Set
to profesjonalny zestaw do kompleksowego uzdatniania wody, oferowany przez firmę Ferro. Składa się on ze: specjalnie skonstruowanej baterii wykonanej w 100% ze stali nierdzewnej, z dwoma osobnymi i niekontaktującymi się wypływami wody; 3 wkładów filtrujących wraz z obudowami ze stali nierdzewnej umieszczonych na stelażu oraz wysokiej jakości lampy UV marki Philips. Przeznaczony jest do zamontowania, jako końcowy odbiornik wody w kuchni lub łazience. Dzięki Aqua Vita Set zapewniony mamy nieograniczony dostęp do wody użytkowej i pitnej, prosto z kranu, bezpiecznej - wolnej od bakterii, wirusów i innych zarazków, bez dodatkowych kosztów, z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Ferro - Zestaw do kompleksowego uzdatniania wody

fot.: Ferro


Filtry do wody firmy Bartosz - AQUA REVITAL 1 przeznaczone są do montażu w szafce pod zlewozmywakiem do podawania wody do kuchni lub tylko do spożycia. Zestawy Aqua Revital 1 w zależności od rodzaju usuwają z wody resztki żelaza, manganu, chlor, zanieczyszczenia mechaniczne do 5 mikronów, bakterie i wirusy, nadają wodzie odpowiedni smak, zapach - dają wodę dobrą, krystaliczną albo źródlaną.

Bartosz - filtry do wody Aqua Revital 1Bartosz - filtry do wody Aqua Revital 1.4

fot.: Bartosz - filtry do wody Aqua Revital

 


Przeczytaj również >>
Dzbanki filtrujące

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Bartosz, Viessmann, PHU Saymon, Ferro, FrankePodobne artykuły
Przyłącze wodne i kanalizacyjne w kuchni

instalacje w kuchni

Przyłącze wodne i kanalizacyjne w kuchni

Nikt chyba sobie nie wyobraża funkcjonowania kuchni bez instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Obieg... więcej...

Dlaczego warto zamontować zmiękczacz wody

instalacje w kuchni

Dlaczego warto zamontować zmiękczacz wody

Twarda woda to problem, z którym boryka się większość Polaków. Wysoka zawartość w wodzie... więcej...

Czy trzeba filtrować wodę wodociągową

instalacje w kuchni

Czy trzeba filtrować wodę wodociągową

Najlepszym sposobem na zaspokojenie pragnienia jest picie wody. W odróżnieniu od soków, nektarów,... więcej...