konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Układanie nowych płytek na starych na podłodze w kuchni

data aktualizacji: 14-02-2013, 12:12 – artykuł promocyjny

Podłoga w większości kuchni w naszych domach wykonana jest z glazury lub terakoty. Z uwagi na to, iż jest ona szczególnie narażona na trudne do usunięcia zabrudzenia i zniszczenia, wymagające mycia różnego rodzaju detergentami, po pewnym czasie ulega zniszczeniu. Jednak skuwanie starych płytek nie jest konieczne.

Układanie nowych płytek na starych na podłodze w kuchni


Przyklejenie glazury na glazurę


Możemy dokonać odświeżenia glazury poprzez przyklejenie nowych płytek bezpośrednio na stare za pomocą nowoczesnego kleju CEKOL C-11. Jest to bardzo elastyczna zaprawa nowej generacji. Przed przystąpieniem do układania nowych płytek należy dokładnie przygotować starą glazurę. Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać, jest umycie jej detergentem rozpuszczającym tłuszcz. Ponadto w celu poprawienia przyczepności należy starą glazurę zmatowić za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Gdy stare płytki są popękane lub mają ubytki trzeba je zaszpachlować. Kolejną czynnością, którą koniecznie trzeba wykonać, jest sprawdzenie, czy wszystkie płytki trzymają się podłoża - opukujemy starą glazurę. Jeśli znajdziemy płytki nie trzymające się podłoża, musimy je usunąć, a miejsce po nich uzupełnić zaprawą wyrównująca, np. CEKOL ZW-04.
 

Cedat - zaprawa wyrównująca Cekol ZW-04


Stara glazura czy terakota jest podłożem nienasiąkliwym i nie wymaga gruntowania emulsją, natomiast w miejscach gdzie podłoże było wyrównywane lub nie było wcześniej płytek należy użyć emulsji gruntującej.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy. Na 1 kg suchego proszku CEKOL C-11 potrzebujemy ok. 0,2 - 0,25 litra wody. Zaprawę wsypujemy do czystej, zimnej wody i dokładnie mieszamy, czekamy ok. 3 minut i jeszcze raz mieszamy do czasu uzyskania jednolitej, gęstej masy.
 

Cedat - wysokoelastyczna zaprawa klejąca Cekol C-11


Na stare płytki należy nałożyć cienką warstwę tej zaprawy, dzięki czemu kuchnia nie zmniejszy się nam w znacznym stopniu. Zaprawę nanosimy nierdzewnymi narzędziami - kielnią lub zębata szpachelką. Warstwa zaprawy powinna być równa i cienka - o grubości ok. 3 - 4 mm. Na przyklejenie płytek mamy 20 minut od momentu rozprowadzenia kleju na podłożu. Natomiast w ciągu 10 minut od przyklejenia płytek możemy jeszcze poprawić ich położenie. W przypadku płytek o wysokiej nasiąkliwości zalecane jest klejenie obustronne - nakładanie zaprawy zarówno na podłoże, jak i na spód płytki. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń pod płytką jest całkowicie wypełniona zaprawą i przyczepność jest dużo lepsza.

Dobrze także zrobić przesunięcie nowo układanych płytek względem starych aby stare spoiny nie pokrywały się z nowymi, to również przyczyni się do poprawienia przyczepności. Do układania glazury niezbędna jest poziomica do kontrolowania równego układania płytek i małe krzyżyki do zachowania równych odstępów między płytkami. Ostatni etap to spoinowanie nowej glazury. Możemy to zrobić po całkowitym związaniu zaprawy CEKOL C-11, czyli najlepiej po 24 godzinach.

Nową glazurę powinno się kłaśc na większej powierzchni niż ta, którą zajmują stare płytki. Nadal w wielu kuchniach glazura położona jest tylko w najbliższym sąsiedztwie kuchenki i zlewozmywaka, a modernizując kuchnię chcielibyśmy to zmienić. Nie ma z tym problemu - musimy tylko wypełnić tynkiem lub zaprawą wyrównującą przestrzeń ponad (lub pod) starą glazurą na takiej powierzchni, na jakiej chcemy położyć nowe płytki. To wypełnienie musi mieć tę samą grubość, co stara glazura. Chodzi bowiem o to, by razem tworzyły równe podłoże.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Cedat Sp. z o.o.
ul. Budowlanych 19
80-298 Gdańsk
tel. (58) 768 21 01
www.cekol.pl
cedat@cekol.plzaprawy klejące zaprawy i tynki gipsowe szpachlówki polimerowe zaprawy cementowe zaprawy specjalne tynki cementowe tynki maszynowe wylewki i posadzki powłoki dekoracyjne emulsje gruntujące
Podobne artykuły
Nowe barwy w kolekcji farb MAGNAT

ściany i podłogi

Nowe barwy w kolekcji farb MAGNAT

Do kolekcji farb MAGNAT dołączają kolory inspirowane najnowszymi trendami w światowym wzornictwie. Docenią... więcej...

Malowanie kuchni - jak pomalować ściany i meble w kuchni?

ściany i podłogi

Malowanie kuchni - jak pomalować ściany i meble w kuchni?

Znudziła Ci się stara kuchnia? Nie musisz od razu porywać się na remont. Jeśli zastanawiasz się, jak... więcej...

Krajobraz w kuchni i jadalni - wybieramy obrazy z motywem przyrody

ściany i podłogi

Krajobraz w kuchni i jadalni - wybieramy obrazy...

W jaki sposób ozdobić mieszkanie, by nie tylko nabrało efektownego charakteru, ale i stało się... więcej...